1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ако тој се заканува со самоубиство/самоповредување или евентуално се самоповреди/самоубие?

Дискусија во 'Врски' започната од HarleyQuinn, 27 мај 2015.

  1. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774

    Не, јас никаде не спомнав дека треба да се остане со таа личност која се заканува не мислев на тоа туку ако не наиде на подршка која ја очекува тој период? Сите знаеме дека во не секое друштво мора да има другарки од типот што ке ти даде "совет" од типот "Ама не се замарај " или пак "Јас не знам што да ти речам" или пак најблиските кои наместо да помогнаат тие одмагаат. дали сум во право овде?
    Ама јас никаде не реков дека ги оправдувам заканите.

    @Ambitious Ни е прва, ниту е пак последна ама не може секој да реагира на нешто на начин како што ти би реагирала или некој друг. Секој е различен на карактер, секој со различна приказна. Нит е прва нит е последна и убаво кажа дека не знаеш што и се случило на таа, баш од што никој од нејзините блиски не ја сфакаа сериозно, таа попушти психички и game over за неа беше.
    Ете ти си силна личност која иако нема подршка успева да оди напред, ама некои не се, не можат и немат сила. Едноставно немаат сила да продолжат напред and thats it.

    Во никој случај не ги правдам ама и не можам да ги осудам затоа што на сите ни се случува животот да не кутне во амбис, дали за дечко дали за нешто друго или трето.
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Имав еден бивши што велеше дека ќе се самоубие ако престанам да се гледам со него, дека ќе си ги сечел вените или дека ќе скокнел од највисоката зграда. Ете денес уште е жив. Тоа е само изрека за да се заплаши партнерот. Не верувам дека некој ќе се самоубие за една пропадната врска, а ако некој има такви намери треба да се обрати кај стручно лице, па таму да се обезбеди соодветна помош :)
     
  3. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    @JustFun сфаќам дека сите ние сме со различни карактери, различни мислења и различни приказни, сепак не можам да сфатам дека некој е способен да изврши самоубиство па каква и да е нејзината/неговата приказна а притоа да не биде психички лабилна личност. А дали си помислила дека можеби таа не се отворила и не се искажала пред нејзините за да ја сфатат? Можеби не бил проблемот толку озбилен па и немало што да се сфати сериозно. Не е во ред вината да се префрла на други, не ја сфаќаа и сега тие се виновни за нејзиното самоубиство. :x
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Ај ке се земам себе си како пример.
    Поминав низ многу пеколна врска која ме мачеше речиси две години. Имав период кој од се ми беше скурчено, дечко, околината во која што живеев по што не знаев која сум јас, не се препознавав која сум всушност од толку многу болка. Се отворив јас пред многу личности. Многумина ја знаеја мојата пеколна врска за бившиот дечко и за тој пред него. НИКОГАШ АМА БАШ НИКОГАШ НЕ ДОБИВ ПОДРШКА ТУКУ ТАПШАЊЕ ПО РАМО: SE KE BIDE VO RED. Ама не беше, беше уште полошо, и сега е не велам не. Некогаш ми доага да си спакувам куферите и да исчезнам некаде далеку, некогаш ми доагаат други мисли, ама знаеш зошто? Затоа што никогаш немав јас подршка а тие околу мене ја имаа подршката од дури и од моите родители. Затоа немој да велиш дека не се отворила ниту таа ниту пак некој друг со тежок проблем. Многумина почнаа да ја бараат утехата и советувањето во виртуелни пријатели, во некои што не ги познаваат затоа што даваат подобри совети и знаат да те ислушат.
    Јас се зачленив овде да побарам совет затоа што тие околу мене едноставно не ме рецкаа, а и да не набројувам многу примери што ги познавам. На секој му е добредојден совет, ама не секој може да даде затоа што е себичен, идиот и си гледа само за себе. Беше сериозен проблемот. Таа била со него, и направил дете, не ја земал, девојката мораше да абортира на крајот наместо подршка ја осудуваа, не е сериозен? И згора на се тоа ја избркаа од дома.
    Значи реков не може секој да реагира на ист начин. А многупати лугето почнаа да гледаат само за себе а не и за блиските. И ке повторам по не знам кој пат никој не е должен да трпи заканување (настрана партнерите) значи зборам за тие кога се во депресија, БАРА ПОМОШ А НЕ ЈА ДОБИВА односно добива коментари дека не треба да се замара бла бла. Секој може да даде таков коментар, а многу пати не знаеме да го сфатиме сериозно оној кој е во депресија. Наместо да помогне одмогнува. И не, не е никој крив за тој што си го одземал животот ама кога некој бара помош треба да ја добие и да ја даде, како што јас знам да ја дадам. Едноставно е.
    Ти бараш совети во врска со некој проблем? А што ако те остават на цедило во период кога светот ти се руши над глава? Очекуваш нормално ама бидејки си немала подршка си успеала сама, ама некој не може.
     
  5. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Претпоставка беше дека можеби не се отворила или не било ништо сериозно бидејќи не кажа што конкретно се случило не го реков тоа со сигурност. Е сега кога знам веке што е приказната, навистина ми е жал што тоа и се случило и знам колку е тешко но и покрај сепак не можам и никогаш нема да можам да оправдам самоубиство. Тоа не е најдоброто решение, запомнете дека Господ секогаш ни дава онолку товар колку што можеме да носиме. :)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Да бе и јас имав еден што секој ден "се убиваше" за мене.
    Ене го сега "мртов" работи у Италија.
     
    На Sigma*, Petar80, HarleyQuinn и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Офф леле такви психопати ги има на секој чекор имав две подолги врски од кој и во двете со слични проблеми ... Првиот ,почна да блада зашто сум си фатила друг дечко па ми извади нож и со овие зборови ми се обрати ОВОЈ НОЖ ГО КУПИВ ЗА ДА ВЕ УБИЈАМ И ДВАЈЦАТА , ни најмалце не му се исплашив само му се изнасмеав во фаца и му кажав да ме остави да си го живеам животот како секоја нормална девојка, вртеше кај мајками , на домашен , мене ме замараше ама фино лепо си го сменив бројот и чао пријатно ...

    А вториов таман тргна на добро и си реков е фала богу и јас да се усреќам во љубовта , дечкото се пропи , трпи , трпи , трпи епа не бре брате од камен да си ке пукнеш , му кажав или смирисе или толку тоа си го свати како на заебанција , ај што пиеше пиеше но ке си оди од излагање 3ипол ке ми се јави ми се издерава по тел.епа не те трпам , му раскинав виде колку е часот о почнаа уцените ИЛИ СМИРИ МИ СЕ ИЛИ КЕ СЕ УБИЈАМ , НЕМОЖАМ БЕЗ ТЕБЕ , КЕ СЕ ФРЛАМ ОД ВТОРИ ИНВАЛИД КЕ ОСТАНАМ и што уште не збореше само да ме врати , мене ни најмалце не ме исплаши тоа што он ми го збореше него се нервирав тој период имав испитна сесија и од него неможев да учам ... Ќе ми се јави сестраму го однесоа во болница , не му е добро , не јаде од носот крв му тече , притисокот му е покачен .... па добро бе да му ебам мајката кај сеа се освести зарем треба да пресечеш за некој да те свати сериозно .... И не попуштив со тие негови глупости ми помогна да го отсакам НЕ МИ ТРЕБА ТАКВА НЕСТАБИЛНА ЛИЧНОСТ ПОКРАЈ МЕНЕ ... И еве го сега уште е жив хаххах само дечкото неможе девојка да си задржи , сите ми викаат , ТЕ БАРА ВО СЕКОЈА НЕМОЖЕ ДА ТЕ НАЈДЕ , САМИОТ КАЖУВА НЕ МИ ЈА СПОМНУВАЈТЕ СРЦЕ МЕ БОЛИ ..... АМА ТОА Е ...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Чиста манипулација. Ако добијам некогаш ваква закана го пријавувам во полиција, па они нека кажат на семејството, нека го носат во болница, нека го решат елегантно. Туку имало и ситуации од вакви луѓе што пред да посегнат по себе, одат по другиот. Мене од тоа ми е повеќе страв, да не ме убие мене пред да се убие себе.
     
    На Anon и tessie им се допаѓа ова.
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Ima mazi i mazi i zeni i zeni nitu toj e eden nitu pak jas. Nikogas ama bas nikogas ne sum se zamarala da mi bilo tesko pri kavgi sum pukala tuka sme se tesele ama da posegnam po zivot za masko ne. Ima drug i sekoj ke si ja najde srekata vo vistinskiot. Spored mene samoubistvo i ubistvo pravat samo labilnite licnosti i licnosti sto neznaat sto so zivotot. Sto ako nekoj ti kaze te sakam ako si zamines ke te ubijam ili samoubijam? A sto vo obraten slucaj dali ako partnerot pocine kd prirodna smrt ke mu se pridruzi ili togas ke zivee..... alo osvestete se i mazi i zeni ima so lopata da se sobiraat birajte so um ne so srce ako umot raboti ke raboti i srceto :)
     
    На Petar80, Elissa и crazylady им се допаѓа ова.
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Еден мој бивши кого го сметам за лабилен исто ми зборуваше....ќе се отрујаммм - искрено се плашев тогаш. за после некоја година да ми се “закани“ со нема да се оженам ако не те земам за себе :))
     
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.585
    Пол:
    Женски
    Ова може само бившиот да го каже. Слободно, нека го прави.
     
  12. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Оваквите повеќето глумат освен некој ако е нестабилен,болен,под притисок или има бубачки во главата