1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што боли повеќе?

Дискусија во 'Психологија' започната од Anely, 30 април 2011.

  1. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    Ништо више не ме боли, се претворив во камен :D
     
    На crazylady и Pelikuna им се допаѓа ова.
  2. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Камо и јас да бев таква како тебе,но мене ме повредува и мало зборче :| не е битно од кој е и каков е зборот ама ми треба долго време да се соберам после тоа.Болката од физичкиот удар е минлива но психичката те тера да го допреш дното.Мора да се променам.
     
    На Chicken.che му/ѝ се допаѓа ова.
  3. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Зборовите повеќе ме болат, без разлика дали се од блиска личност или од личност што ништо не ми значи..........;)

    Вистината е како света вода никој не сака да му ја прскат во очи :( :(
     
  4. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Збор како што може да те тресне од земја ништо не може, ни најсилниот шамар,ни па некоја навреда. Сите имаме осетено на своја рака, и знаеме дека е така.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.118
    Пол:
    Женски
    Да, боли и зборот, остава траги и трауми, знам многу добро, но болка како болка, се знае..
    Јас сметам дека физичката болка боли повеќе и тоа е тоа.
    Физички не е само помислата удар од рака,шамар и штотијазнам нешто слично на тоа,па знаете ли колку е широк тој поим?
    Од физичка болка и агонија секако дека може и да се почине, а да умрел некој од скршено срце, навреда и слично немам слушнато.
    Мое мислење, сепак секој со своето..
     
  6. Cancer-4

    Cancer-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Без разлика дали те удрил или ти кажал неубав збор, сепак имал лоша намера.сакал да те повреди.двете болат.многу.
     
  7. bad-cat8

    bad-cat8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    78
    па...полат и двете :rofl:
    Исто и јас - простувам но не заборавм, па ако треба и ке вратам..
    Исто многу ме нервираат личности кои се прават демек *јас никогаш не правам памти-па врати тоа е лошо не треба така* а уствари тие најмногу го прават тоа... не велам не, и јас го правам ( па нели не треба да го правиме она што не сакаме да ни го прават - па, не прави ми за да не ти правам 8) )
     
  8. Smile.Girl

    Smile.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    21
    дефинитивно ЗБОРОТ :headbang: :punch: :talk:
     
  9. Sm.real

    Sm.real Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    64
    Кога ќе размислам подобро и двете болат,се зависи од која личност се кажани или направени.Еве ако на пример нашата родна сестра,блиска другарка или некокј што ни значи не понижи пред сите и не истепа и се однесува како да не ни е сестра нема да се навредите? секако дека ќе се навредите можеби дури и повеќе кога само би ве исповреѓала насамо дома,ама исто така знае да боли и зборот.Зборовите кажани од личности кои ни значат а поготово од тие што многу ни значат знаат многу да не повредат!Ама доколку истите зборови се кажани од личности кои само си бараат занимација и си зборат така со цел да не навредат па ние да им вратиме т.е. да ги занимаваме,апсолутно не допираат до нас едноставно игнор и си тераме по наше.
    Заклучок:и двете болат,пак ќе се повторам СЕ ЗАВИСИ ОД КОЈА ЛИЧНОСТ СЕ КАЖАНИ ИЛИ НАПРАВЕНИ !
     
  10. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Зависи од кого е нанесен ударот, и колку е силен. Во последно време се' ме боли, за секоја ситница се растажувам, понекогаш доволен е еден лош збор упатен кон мене и денот ми се расипал.
    Сепак, најмногу боли кога некој ќе навреди/исмее мој близок, или нешто кое го сакам.
     
  11. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    во оној кој си верувал безрезервно и се си му пружил да те разочара :worried: :tmi:
     
  12. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Зборовите. Како велат : Jазикот коски нема, ама коски крши!
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ко инекција у мускул,у зглоб на вилица и игла у рбет,ма брате,ништо друго не боли.
    Потписујем,
    Лилит Лилипутановска
     
    На funkygirl и Cynthia им се допаѓа ова.
  14. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Зборовите или навредите упатени од некој што скоро и да не го знам или ништо не ми значи, воопшто не ме болат а и нема зашто. Е сега, може малку подлабоко да се замислам и ако најдам вистина во тие зборови ќе гледам да се поправам ама нема да признаам на таа личност дека била во право, незнам зашто ама не би.. А имало моменти кога некој близок ќе ме навреди и се случувало и да ме заболи или па да ме фати инат и ич да не ми е гајле. Ама откако ќе ми помине првичната надменост и инат, ќе ми падне лошо и сепак ќе ме заболи. А физичкиот удар велите не боли толку како што боли вербалниот напад. Епа, што знам кај мене не е така. Ќе ме боли во моментот, после ќе ми помине ама од тој удар потоа ќе ми остане емотивна лузна во мене која тешко дека ќе се избрише некогаш. После тој удар, таа личност што ме удрила никогаш нема да ја гледам со исти очи и ќе чувствувам одредена одбивност кон неа па макар ми била мајка, тетка, сестра или што ти ја знам. Така што, и двата типа на 'удари' знаат да болат подеднакво.
     
  15. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    сум ги искусила и двете и можам со сигурност да кажам дека зборот ДЕФИНИТИВНО боли повеќе од некој удар(нормално зависи кој ти го кажал), зашо ударот ќе боли малце па после било па прошло, ама зборот ти остава траги кои после со ништо не можеш да ги тргнеш.
     
  16. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Ооооф море болат и двете.
    -Морам да признаам оддамна не сум јадела ќотек па и веќе голема сум :D
    Боли кога ќе те удрат ќе остават по некој прст на лице или како што јас си носев модрица на нога но ќе боли некои време пократко или подолго и ќе помине.Ќе се потсетиш и ќе си спомнеш некој дел од детството коа те бркале околу маса со тепалка или сува гранка но ќе се насмееш. Ама зборот не можеш толку лесно да го избришеш.Ќе те боцка нешто или пак како да те брка некоја темна страна ќе гледаш да ја надминеш ама не е баш толку лесно.ЗАТОА ИЗБРОЈ ДО 10 ПРЕД ДА КАЖЕШ НЕШТО. ;)
     
  17. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Модрицата, исекотината или каква и да е физичка повреда - ќе помине.
    Болката е во зборот, делото. Навредата и лошиот збор се памтат до гробот, непочитта, понижувањето, исмејувањето... сето тоа го пара срцето, те множи со нула и те прави безвреден...
     
  18. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Боли кога од некого си очекувал многу работи, а на крај не си добил ништо. Тоа навистина боли. ;( ;(
     
  19. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    bolat i dvete, samo zavisi od kogo se upateni. I dvete bolat mnogu i vo nikoj sluchaj ne se zaboravaat ako ni gi upatila sakana lichnost. Ako nekoj nebiten, na ulica ke ti dovikne neshto ili nekoj ke te udri, ma bash ti e galje i dvete kje pominat.
    Mozhebi malce (malce :!: ) povekje bolat zborovite.

    ^izvinuvanje za latinicava od opravdani prichini. :tmi:
     
  20. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Физичкиот удар ке помине,но дали толку лесно ке помине зборот?