1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ве држи во брак покрај сите проблеми?

Дискусија во 'Брак' започната од westt, 7 октомври 2015.

  1. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Ајде вака за сите оние кој имаме проблеми или потешкотии на кој многу пати ни е дојдено да си го фатиме патот ама сепак нешто не држи,да споделиме искуства и како издржуваме.
    Еве мене во брак покрај се ме држи детето кое за ништо не е криво, за кое не сакам утре други ден да покажуваат со прст дека неговите родители биле разведени и тн. Друго разводот нема да промени ништо само животот и редот на детето кое утре други ден ако стане пропалица ние ќе сме виновни.
    Вашето искуство?
     
    На Sky* и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Де објасни прв болд!
    Ако разводот не променува ништо зошто тогаш се разведуваат?
    И тоа АКО! Ако се шишам, нема коса да ми порасне, ако денес не јадам утре нема да одам во тоалет, милон АКО.
    Ако размислуваме за АКО никогаш ништо нема да направиме.
     
    На Alanna, srcence1607, Askopje и 15 други им се допаѓа ова.
  3. VedranaVani

    VedranaVani Нов член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    vo brak moze da te zadrzi samo vistinski maz pokraj koj ke se custvuvas kako vistinska zena
     
    На Outlook, srcence1607, lealealea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Зошто мислиш дека ќе покажат со прст на детето ?
    А ако покажат дека ете е дете во нефункционално семејтво ??
    Дали навистина мислиш дека никој не знае и не се познава дека дома се има некаков проблем ?

    Разводот е измислен за да се спасиш од лош брак.
    Пропалица се станува со секојдневно соочување на детето со проблемите кои ги имаат родителите дома.
    Јас лично познавам много поздрави личности од разведени родители отколку од дисфункционални семејства.
    Моите деца не се пропалици, и тие се деца на рзведени родители, напротив тие се моја гордост.

    Ваквото одржување на брак за мене е садо-мазохизам.
     
    На eloves, Alanna, evangelina.ina и 16 други им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Се надевам глупостиве кои ги истресе се моментално размислување поради проблемите и потешкотиите со кои моментално се соочиваш а не општ став.
    Деца од разведени родители не покажуваат со прст. А кој нема памет во глава и нема домашно воспитање би си нашол и друг изговор за лепење етикети и исмев.
    Целта на разводот е уствари промени. Темелни промени и нови почетоци на најразлични полиња, почнувајќи од емоционалното заздравување и соземање од истиот чин.

    Мит е дека децата од разведени има поголема веројатност да бидат пропалици. Целата нехармонија и недостаток на љубов, внимание, домашно едуцирање е истотака поприсутно во семејства кои ради деца демек се заедно.

    Мое искуство?
    Ниту некој со прст ме покажувал, ниту сум пропалица.
     
    На evangelina.ina, eatpraylove90, Val-Dim и 20 други им се допаѓа ова.
  6. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Еден мал совет до сите не одма ја осудувајте значи тоа е нејзино мислење дека може би ќе го покажуваат детето со прст . Убаво е да и се даде совет дека не е така но без цинизам и осуда. Човек обезглавен незнае што понатака а не да бира зборови. Треба да ја охрабриме дека со разводот дека покрај негативности има и големи придобивки АКО нели животот е лош во брак. И подобро децата да живеат во мирна средина и со одвоени родители негоп во викотиници, тепања, малтретирања и сл. а тие сето тоа го гледаат
     
    На MargaritaD^2, Sky*, DVAANGELA и 5 други им се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Дали е за развод или не ние не знаеме.
    Уствари тоа не е ниту тема на дискусија, туку се наметнаа општите гледишта за животот на разведен родител и неговите деца. Односно оти да не дојде до тоа.


    Уствари јас како дете на разведен родител може се чуствувам навредена дека некој алудира дека и јас сум била покажувана со прст и кандидат за пропалица.

    Каква осуда...ај виртуелно марамче да дадеме. Уствари такви размислувања се за осуда,
    Баш садо мазохизам. Некаков вид на саможртвување оти демек после црно ќе им се пише на децата. а во каква средина и услови живеат не ни навлегувам бидејќи не е споменато.
     
    На eloves, evangelina.ina, slobodka и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ограничено и селско размислување Дани. Ај сега ќе живеам во пекол оти децата од разведени родители се пропалици, наркомани, курви, абе ај без врска.
    Само поради децата останувам во брак, за да не бидат погоре наведеното.
     
    На eloves, CameliaMiller, bittersweet и 6 други им се допаѓа ова.
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Жената ја разбирам до некаде. Никој несака да биде мета на озборување на зајадливи и безобразни луѓе. Знам дека сите живееме за себе ама некогаш е потребно да се слушне и мислење од друга страна.

    Во нашето за секое дете кое е на разведени родители веднаш се основа мислење дека ќе стане пропалица. Лично не се согласувам со тоа од проста причина што подобро едно дете да расте со еден ама нормален родител кој ќе го воспитува правилно, отколку со двајца меѓу кои има нетрапение, постојано се караат и дома атмосферата е никаква. Второнаведените работи многу полошо влијаат на едно дете отколку разводот.
    И ќе извините што и тука се замешав.
     
  10. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ako se razvedat roditelite,decata nema da bidat nitu prvi nitu posledni deca na razvedeni roditeli.Ima mn deca sto roditelite im se zaedno pa pak stignale do droga,alkohol,cigari itn.A so razvodot sekako deka decata patat najmnogu no tatkoto i majkata pak ke im bidat roditeli nema da se smeni nisto,no samo edno ke kazam,kako dojde vremeto mn se retki a i recisi ne postojat veke onie sto trpat nasilstvo i red dr rab zaradi decata,ako tolku e radi decata zemi gi i zamini ne dozvoluvaj i tie da stradaat i da gledaat pozz
     
  11. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Еве,јас ќе одговорам на прашањето,затоа што,нели,во темава се прашува што не држи во брак?
    Проблеми имало и секогаш ќе има.Неизоставен дел од животот се.Нема се подмачкано.
    Мене конкретно ме држи љубовта.И тоа ми е доволно.
    Имало различни ставови,размислувања,проблеми со деца,работа,пријатели и секакви премрежја и кризи.
    Ама се тоа поминува и доаѓа нешто ново.
    Ако бракот или љубовта се на стаклени нозе и се се турка со сила и со докажување,тешко дека ќе опстои.
    Развод не е страшна работа,ако не постои љубов,чуму измачување?
     
    На eloves, Petar80, girl-miri и 9 други им се допаѓа ова.
  12. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.231
    Допаѓања:
    260.130
    Пол:
    Женски
    Јас да ја надополнам Орхидеја дека љубовта но и почитта на сопружниците треба да не држат во брак Се доддека има обострана љубов и поччит се друго може да се надмине Но во никој случај ни поради децата ни поради околината не оправдувам останување во брак кој е меѓусебно повредување.трпење,страдање...
    И се сложувам дека децата на среќно разведени родители се многу посреќни и попочитувани многу повеќе од децата на несреќните во брак
     
    На evangelina.ina, slobodka, imelda и 6 други им се допаѓа ова.
  13. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Да одговорам директно.
    Најчесто функционираме со меѓусебно надополнување и поткрепа.Ама за некои работи знаеме да се разминее и скараме.
    Сепак не е само за доброто на децата,туку и љубов која е поинаква од онаа како дечко и девојка,желба за хармонија и убав заеднички живот
     
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Ти може лично не си почувствувала, ама се кладам дека имало еден куп луѓе кои го помислиле токму тоа што госпоѓава го кажа погоре.
    Да не се залажуваме, живееме во страшно малограѓанско општество, така што вакви размислувања за жал не се ништо чудно.
    Во тој дел ја разбирам г-ѓава.

    Лично сметам дека сметам дека подобро е добар развод, отколку лош брак. Се разбира дека доколку во бракот има деца потешко е да се решиш на таков чекор, ама... не гледам некој бенифит за децата доколку доживуваат секојдневни трауми од родителите.
     
    На eloves и Nausicaa им се допаѓа ова.
  15. ДаниелTetovo

    ДаниелTetovo Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Машки
    Lugje moi.. Prvo koga se pocnala ovaa tema, znaci nekoj so samoto nejzino naimenuvanje: "Sto ve drzi u brak" sakal da najde izlez od istiot posto nisto ne e kako sto treba. Mislam site ja znaete prikaznata za teglata so sto e polna i kolku cm ima Med a kolku km ima ona drugoto!! Pa sto ve drzi?? Ljubovta?? Ljubovta moze da ja ima i da prestane u sekunda zavisi od samite individui kolku doprinele za istata.. Decata?? Ne e i toa izgovor.. Okolinata?? Komsii, prijateli?? ili sramot deka ke go napavite onoj poteg da se trgnete i da si zapocnete od nula?? Jas mislam deka najvise ve zadrzuva vo brak ona nepoznatoto: Sto posle cekorot ako se razvedam: sto so deckite? Kade jas? Do sega zaedno ne uspeavme finansiski da uspeeme.. Sto sega sama ili sam??? Ke napravam.. Kako ke ziveam?? Ete toa mislam deka ve drzi u brak.. Stravot sto ke pravite sami.. Pozz
     
    На anichka94, Vetruska, RedWine и 3 други им се допаѓа ова.
  16. ДаниелTetovo

    ДаниелTetovo Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Машки
    Nemojte da se vagjate na ljubov i sloga koga znaete deka isparila oddamna... Kazete realno.. znaete deka nema da se podobri nisto samo ke se slosuva... Ajvarot od baba vi ili strujata sto ja plakja stariot od penzijata.. Kazete deka nisto ne ve drzi osven stravot..: "STO AKO SE RAZVEDAM"
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Sto me drzi vo brak se ona sto go imam i sto go dozivuvam ubavo mi e srekna vesela radosna srceto mi e ispolneto. Brakot e nesto za koe treba da se trudis cuvas i neguvas. Za razvod treba malku ama sekogas treba da se trudime da ne dojde do toa.
    Za razgovorot pogore i jas se prijavuvam kako dete na razvedeni roditeli. Od moj 9 dog. Ziveam samo so tatko mi sega imam 29 nitu sum propalica nitu mi bilo vazno dali nekoj me pokazuva sobprst. Vazno mi bilo da pokraj mene imam stabilen roditel covek koj me nasocuva pravilno. Zavrsiv fakultet sega sum srekna majka vo zasega sreken brak. Taka da ako nekoj resi da se razvede slobodno deteto ako stane propalica ke stane vaka ili taka rabotata e kolku ke mu posvetime vnimanie a ne dali ke zivee so razvedeni roditeli
     
    На eloves, kjukli, zuto и 4 други им се допаѓа ова.
  18. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ги ставам на вага убавите нешта кои пред се ме донесле во тој брак и убавите нешта кои произлегле од тој брак наспроти проблемите кои со тек на време се јавиле, тежината на оние првите е многу поголема за разлика на вторите и тоа е тоа што ме држи во брак.
     
    На Outlook, mareane, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.047
    Мене ме фаќа страв, она да не покажува со прст...
    детето знае да биде и изговор (о, да, познавам и такви луѓе), заради личниот срам од неуспехот на бракот.
    Чунки мислиш ако не и успее бракот, готово, крај на светот, обележана.
    И не толку од околината, колку од сама себе.

    Колку и да е вознемирена, малце мора да се освести. Ова тука кажано може да го каже ненамерно и пред своите деца, или некогаш кога ќе ја изнервираат да им префрли.

    Инаку, се согласува со сите овде, подобро добар развод, него лош брак.
     
    На RedWine, Daleron, vitamina и 3 други им се допаѓа ова.
  20. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Вистина многупати сум рекла подобро срекно разведен него лош брак. Но една друга вистина која ја има во многу бракови кој барем јас лично ги знам а и јас амата спаѓам во таа листа. Многу од нас имаат дома мамина маза и покрај се „МАМА„ е главна. Да јас и мм се расправаме ама се поради мајка му или татко му ма да не лажам и поради моите. Дали неговите мене ќе ме навредат или моите него секој си ја браниме фамилијата зарем не? Јас за жал живеам во едно мало село каде недајбоже некоја да се разведе одма „ Еј еве ја разведенава , ја фатиле со друг.„ , а ако тие се разведиле од друга причина. Средина во која ако детето е член на разведени родители сите го понижуваат „ Еј тргни се мене ми кажаа да не се дружам со тебе твоите ги фатиле со друг/а„. Да за жал баш така е .. Се обидувам да ги задржам тенкиве конци на бракот да не се искинат дека знам што потоа ќе се деси.
     
    На Neodlucna му/ѝ се допаѓа ова.