1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ве здоболело најмногу во животот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Daleron, 28 јули 2014.

  1. babylove90

    babylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    toa sto sekogas lugeto ja iskoristuvale mojata dobrina,mojata naivnost
    toa sto gi razocarav moite roditeli za mn golema rabota
     
    На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    незнам до што е ама толку се нервирам оти секогаш мојот живот мора да биде трнив до успехот..
    мора да се мачам да живеам во неизвесност нз чудесија
    ги гледам некои луѓе абе милина му трефнува од прва му е наредно а мене...нз
     
    На FallenAngell, SnowWhite8 и presiosaP им се допаѓа ова.
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Никому не му е наредено да знаеш се е само бал под маски.
     
    На mira.mira, FallenAngell, <3 pleza4e <3 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Најмногу боли кога си немоќен да помогнеш, а толку многу сакаш да го направиш тоа.
     
    На FallenAngell, makedonkamak, ArmaniCode и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Најмногу ме здоболело,а и секогаш ме боли тоа што ја загубив довербата во родителите..едниот не е до мене,но пак другиот родител...хах кога дознав т.е видов со свои што прави,веќе никогаш,одтогаш неможам и нема да можам да ја гледам со исти очи.
    Уште кога ќе кажат дека мајка ти,ти е единствениот пријател во животот,дека само таа нема да те издаде,повреди...ме боли реалноста во врска со тоа...
    Ме боли помислата што ако и „утре“ нема да биде подобро,туку се полошо..:/
     
    На FallenAngell и makedonkamak им се допаѓа ова.
  6. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Силувањето...
     
    На FallenAngell и Valerin им се допаѓа ова.
  7. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Најмногу ме боли понижувањето и навредите на мајка ми од страна на татко ми и неговите најблиски, дека таа била селанка и сиромашна, а вреди повеќе од сите нив заедно. Дури понекогаш помислувам дека подобро ќе беше да беа разведени и одвратно се чувствувам поради тоа, ама тоа е суровата вистина.
    Ме боли тоа што татко ми не навредува сите и пред сите, секогаш туѓото е поубаво, па така сите други се подобри од нас. Порано кога тој работеше во странство не го забележував многу тоа, но сега секој ден сум под стрес да не згрешам нешто, да не го налутам... викањето и заканите се секојдневни. Во првата прилика ќе се иселам од дома.
    Ме боли што ја вреднува повеќе баба ми од мајка ми.
    И ме боли што не можам на никој да кажам туку им глумам на сите совршен живот, а умирам одвнатре.
     
    На Kenny, FallenAngell, eloves и 15 други им се допаѓа ова.
  8. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Смртта на еден мој близок роднина. Од тогаш се отиде по ѓаволите.
     
    На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    I jas poznavam mnogu takvi koj kuceto im leta , a vrapceto go vrzuvaat na lance i go setaat niz grad.
    Nemoj da veruvas na niedna prikaska. Site pominuvaat niz ist pat, razlikata e sto edni se otvoreni ,a drugi krijat i si pravat prikaski za takvite kako mene i tebe da im se voodusevuvaat.
    Mlada si i uste veruvas.Kolku pobrzo prestanes da veruvas tolku poarno za tebe.
    Tie sekogas ke se obiduvaat da te prevarat.Jas pola vek napraviv i uste ima prazni mozoci sto se obiduvaat da mi objasnat.Nema veze, ako gi pravi srekni neka prodolzat. Jas samo klimam so glava i se smeskam , tie srekni.
    "I volkot sit i ovcite na broj".
    Na lugeto im treba tugo nezadovolstvo za da gi ustreki.
    Znam deka nemozes da pocnes da veruvas preku nok, ama sepak ke dojde eden den.
     
    На FallenAngell, Иван404, rose60 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. 757

    757 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    хмм... Секој од нас доживува болка....секоја болка е различна некоја боли повеќе некоја помалку,некоја само миг,но безразлика на се секој има почуствувано одредена болка, според мене најмногу од се боли загубата ...загубата на саканите личности....
     
    На FallenAngell и awayfromyou им се допаѓа ова.
  11. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Да ... загуба на сакана личност ..
     
    На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
  12. srnichkaa

    srnichkaa Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    -Наρушените односи во моето семејство
    -загубата на блисκа личност
    -Отκρивањето на неκои лаги...
     
    На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Raskinuvanje na vrska vo koja se vloziv sebesi, dadov se, imavme planovi za idninata, pocnavme so realiziranje..Mojot svet se vrtese okolu taa vrska.Vo momentot koga bev najsrekna na svet se srusi se.Nikogas ne sum osetila pogolema bolka.So denovi ne stanuvav od krevet, ne jadev, ne piev.Od 65 kg, dojdov na 53.Ne zatoa sto jas taka sakav, no nemav ni sila ni zelba za nisto.Mnogu vreme mi trebase da se oporavam.I den denes ne mi e seedno, no so vreme ucime da ziveeme so toa. Bolkata bese ogromna, no sepak sim blagodarna sto bese razdelba, a ne (ne daj boze) smrt na bliska licnost.
     
    На italiangirl11, FallenAngell, grief и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Olli28

    Olli28 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2015
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    - Тоа што бев исмевана во основно (најмногу заради килажата), посебно никогаш нема да го заборавам случајот (негде 7мо или 8мо одд. бев) кога на чанта ми залепија ливче со навредлива содржина за мене и јас го видов дури по пат кон дома, што сфатив зошто се смееле сите претходно. Кога си дојдов дома плачев во својата соба не знам колку време.
    - Смртта на моја соученичка во 8мо одделение. Беше на болница подолго време, мислевме ќе оздрави, ни на крај памет не ни беше најлошото. Не можам да го заборавам денот кога ја добивме таа вест на училиште. Цело одделение бевме потресени и плачевме. И денес кога ќе се сетам ми се насолзуваат очите. Минатава година во ноември и носевме три години, мајка и сеуште плачеше како првиот ден...
    - Навредите од татко ми. Не се случува често, ама кога се случува.... Многу ме има психички малтретирано, употребува толку навредливи зборови што ми се кини срцето. Исто така и физички ме има нападнато, тепано, ама не болеше толку колку тие навреди. Не е често таков, променлив карактер има, има моменти кога многу добро се однесува со мене ама и такви кога мислам дека сум му најголемо разочарување во животот. Имам недостаток на татковска љубов во животов, затоа ја барам кај друг човек, со кој сме блиски и е многу добар со мене, до тој степен што посакувам тој да ми беше татко. Се обвинувам себеси за ваквите чувства, дека ништо не треба да го замени она вистинското, ама човек повеќе го цени оној од кој е третиран добро отколку оној кој те има најмногу повредено од сите луѓе.
    Исто така многу ме погодува што дедо ми и баба ми (неговите родители) понекогаш ги третира како да се ништо, им се развикува за ситни работи, а нив тоа многу ги погодува. Едниот син (чичко ми) го изгубија пред 8 години, и сега тој што им остана не е она што треба да е.
    Премногу ме погодува тоа што ми недостасува таа татковска љубов и ја барам во тој друг човек. Не сакам да биде така ама е...Ова не го имам дури ни на другарките кажано, туку само овде.
    - Кога другарките ме изневеруваат. Им правиш услуги, бараш време за нив, а кога ќе дојде за мене не сакаат ни да се потрудат.
     
    На FallenAngell, Zule2000 и Daleron им се допаѓа ова.
  15. nikolija26

    nikolija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    590
    Прочитав се што сте напишале и почнаа солзи да ми течат, а и сум многу емотивна личност.....;(
    Сум доживеала многу неправди, разочарувања....
    Но, никогаш нема да заборавам кога бев 5-6 одделение и немавме пари татко ми беше болен и не работеше и бил должен пари. И една ноќ дојдоа да ни го земат телевизорот и тогаш јас почнав да плачам да не го зимаат. И ден денес кога ќе го видам во собата се растажувам.
    Друга случка беше кога еден наш близок сега починат ни донесе едни јакни на мене и моите сестри и и рече на мајка ми дека кога има пари да ги плати. Се израдувавме, но по неколку дена дојде и ни ги зема.
    Има многу полошо од оваа, но едноставно оваа никогаш нема да го заборавам :(
     
    На rose60, littlevampire, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
  16. grief

    grief Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Oстaвaњетo oд стрaнa нa мoјoт вреник,еден и пoл месец пред свaдбa.
     
    На makedonkamak и crazylady им се допаѓа ова.
  17. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Мене ме здоболело и уште ме боли ебаната недоверба од страна на мајка ми, ме боли понижувањето, ме боли тоа што се срами од мене, ме боли споредувањето... Ме боли тоа што не може да ме прифати како личност.
     
    На katalina, makedonkamak и MamaYette им се допаѓа ова.
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    ova kako jas da sum go pisuvala samo ke dodadam kako moze osobata koja te rodila da te napusti bez oko da i trepne a tolku mnogu mi e nejasno sega koga imam svoe dete ne bi go napustila ni po faktot so glava da platam. Podobro da sum mrtva otkolku bez nego. Me boli toa sto ne osetiv majcinska ljubov
     
    На podravka, ludoto19, Daleron и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Minatata godina mi bese bas..macenjeto na tatko mi so bolesta 1 god podocna i negovata smrt,toa sto imav spontan vtori pat vo zivotot...go zagubiv cicko mi vo soobrakajka. Toa e ona sto najmnogu me zdobolelo.Normalno me bolelo koga i me izneveruvale i lagi koga mi kazuvale,koga cimerka mi me ogovarase zad grb na decko mi..no nisto ne se mere so bolkata koga ke zagubis sakani licnosti
     
    На SummerGirl, ArmaniCode, Elissa и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Bescheiden

    Bescheiden Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    193
    Понижување, и немоќ да се промени тоа :)