Што ви недостасува од животот пред бракот?

Дискусија во 'Брак' започната од Snow-Queen, 10 септември 2012.

 1. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  23.955
  Ne mi fali nisto od ekonomsi aspekt.
  Od emotiven, mi fali bliskosta so roditelite!

  Vo brakot ima pogolemi obvrski, maz, dete, kukja.
  Koga si doma, ne deka nemas obvrski, ucenje, rabota ama ete vecerta mislis samo kako da se obleces i da izlezes, mama ke zgotvi itn.
  Ama pak sega go imam najubavoto sonce do mene, sin mi! Normalno i maz mi, pa neli za nego bese odenjeto od doma:D:rofl:

  Pa ne moze cel zivot da sme doma!
  Bitno da sme so sakanata licnost, da ima pocit i megjusebno razbiranje;)
   
  На TeddyGrey, jovana03, Mari-Ja и 2 други им се допаѓа ова.
 2. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  apa da se znae koj e angel nema da ima takvi komentari
   
 3. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.753
  Пол:
  Женски
  Seee apsolutno se pred se kukata vo koja sum porasnala so ljubov i vo koja sekogas ke ima lju ov moeto semejstvo da me gusne mamma se totalno se.. ovoj zivot ne mi se dopagja si go sakam stariot;(
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Neodlucna

  Neodlucna Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  941
  Кој е Ангел?
   
 5. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Angel mi e prijatel od mladosta so koj imav mnogu dobri spomeni i porasnav zaedno so nego a sega go nemam poveke
   
 6. LudaJakimovska

  LudaJakimovska Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2017
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  море ми се плаче! никако да се привикнам на новава средина еве веке 3 недела ми се умира сакам да сме заедно но едноставно неможам да поднесам традиции и патријахални семејства се заакав што се заакав НЕМАЖЕНИ-внимавајте очте отворете ги да не ви е касно после
   
  На winter flower и Glasna им се допаѓа ова.
 7. winter flower

  winter flower Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2016
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  12.192
  Пол:
  Женски
  Ми недостасува се... М8јата мала соба со еден куп спомени,плишани мечиња... Мекиците или тазе месената пита на мајками во недела наутро... Тишината и времето само за себе после топла бања... Гушкањето и смеењето со сестрами додека стомакот не нѐ здоболи... Скалилата додека трчам кон станот... Воздухот и разиграноста на моето маало... Кафето и седенките со најдобрите другарки... Тука се е поинаку, атмосферата во домов е секогаш напната, никогаш нема да го имам тој мир и спокој дури и во соба да се заклучам! Имам прекрасно синче и му благодарам неизмерно на Бог за тоа, но тука животот е многу поинаку...
   
  На LudaJakimovska, SV1911, ma4e1311 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.188
  Пол:
  Женски
  Se mi faliiiiiiiiiiiiii :(:(:(
   
  На LudaJakimovska му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Машки
  Ми фали љубов на некој друга личност, искреност, внимание, разбирање, почит и заеднича интимност.
   
  На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.813
  Допаѓања:
  97.522
  А ти во брак си?!
   
  На CameliaMiller, Emy867, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
 11. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.783
  Пол:
  Машки
  Не не сум во брак, требаше ама за жал ништо.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.909
  Допаѓања:
  29.082
  Пол:
  Женски
  Ми фали домот, ми фали најмалото цветно дворче што некогаш постои, мајка ми ми фали.... се трудам во новиот дом да организирам, да наместам баш како што беше дома ама на крајот од денот сфаќам дека е залудно, не е исто
   
  На LudaJakimovska, ADOKI, vitamina и 4 други им се допаѓа ова.
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Удварачите:D
   
  На TeddyGrey, Flower123123, CoCoGiiiRL и 9 други им се допаѓа ова.
 14. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.549
  Допаѓања:
  247.350
  Пол:
  Женски
  конкретно од стариот дом -ништо.
  општо ми фали на моменти сон,тишина,време за лични ритуали,слобода да појдам било каде сама(без деца),и младечката безгрижност најмногу од се ми фали.
   
  На SofiMar_, CameliaMiller, LudaJakimovska и 9 други им се допаѓа ова.
 15. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.280
  Nisto
  Nekako sum rodena za da bidam famijarna licnost i nikogas ama bas vo nieden moment ne mi zafalilo nesto.
  :rofl: udvaracite!
  Ni koga bev nemazena nemav nekoj arsenal na udvaraci.
  Po priroda sum ostra i ozbilna i im bilo strav da mi se priblizuvaat.
  Kako za mene samo hrabri mazi.:P

  So tekot na godinite si se izboriv za svoe mesto.
  Mozda sum pisuvala deka toj tip sum, nemozam bez svoja sloboda, sekoj den po eden saat za sebe. :^)
  Toa go praktikuvav i koga deteto bese bebe.:| (moeto dete nikogas ne zaplakalo za mene, samo tatko baralo).:x

  Sega veke brakot vlegol vo drug level.
  Site sme vozdrasni doma, sekoj brka svoja rabota taka da vreme na pretek. I da nezgotvam nekoj drug ke zavrsi za mene, mozam cel den da se setam, znam deka sekoj moze sam, ne sum neophodna.
  Tek sega imam vreme na pretek samo udvaraci nema :rofl:.
   
  На TeddyGrey, do-re-mi, gjoker4e и 11 други им се допаѓа ова.
 16. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.226
  Допаѓања:
  266.431
  Толку одамна беше тоа што неможам ни да се сетам што би можело да ми недостига.
  Можеби долгите кафесувања со другарките, па спремањето со саати пред излегување.
  Којзнае од кога со саати немам кафе пиено и се немам спремано долго за излегување.
  Немам ,,дозвола,, од Рефче:)
   
  На TeddyGrey, cresa-jagoda, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 17. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.726
  Допаѓања:
  44.717
  Македонија :nod:
   
  На cresa-jagoda, LudaJakimovska, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.707
  Пол:
  Машки
  Се си има позитвни страни и пред брак и после...
  На пример пред брак имаш повеќе слобода, си идеш дома кога сакаш си остануеш кај другар или у кафеана до сабајле.
  А во брак си имаш дечиња кои едвај чекаш да си ги гушнеш и такви ствари имаш топол кревет :) :D
   
  На cresa-jagoda, zuto и joy1 им се допаѓа ова.
 19. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.778
  Допаѓања:
  19.058
  Пол:
  Женски
  Од животот пред бракот ми недостасува
  • да се грижам за двајцата помали браќа, мајка ми и татко ми
  • да им давам пари, посебно на помалото братче
  • да трчам надоле/ нагоре по скалите дома средувајќи нешто
  • да го остварам планот за реновирање дома пред да се омажам
  • се зареков куќна слава дома да ни биде Свети Никола од догодина и догодина се омажив (ова пред две години)
  Од животот пред бракот и детето ми недостасува
  • непрекинат сон барем 7 часа, идеално би било 9
  • да сум надвор 17/7
  • од сабајле да можам да одам во веце, да измијам заби и лице
  • да се облечам и нашминкам барем минимално, да средам коса
  • да спиеме гушнати со мм, спијам со бебе
  • да бидеме поинтимни со мм
  • да јадам барем два пати на ден и да можам да зготвам
  • едно кафе да пијам со саати
  • да се бањам секој ден
  • да имам уредни нокти
  • целосна депилација
  • ...
  Одвишок ствари
  • свекор и свекрва
  • заедница понекогаш
  • совети (читај бабини деветини) за бебе
  • свекрва ми да му облака на бебето уште еден слој облека за јас по една минута да го соблечам
  Заклучок

  Стапувајте во брак само доколку би имале своја, посебна куќа/ стан. Што подалеку тоа подобро. Се омажив само за мм незнаејќи дека во пакет доаѓале свеки, меки, штреки.
  За бебе можете скроз сами, ако мислите дека не можете подобро дадилка отколку свеки.
   
  На TeddyGrey, cresa-jagoda, zuto и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Naturel

  Naturel Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  491
  Од животот пред брак ми недостасува:
  - Брат ми и дружбите со него излегувањето на кафе и шетањето
  - Мајка ми и чувството кога попладне сум дома и мирисот на мојата соба
  - Факултетот и другарите со кои се смеев по цел ден
  - Брзото темпо на работа, факултет и излегување истовремено и пак знаев каде се наоѓам
  - Недела кога секогаш со мм (тогашен дечко ) шетавме каде ќе ни текнеше цела Македонија (не дека ни е многу голема ама 70% од македонцитене ја познаваат ) ни е прошетана долж и попреку
  - Излегувањето секоја сабота до доцна
   
  На TeddyGrey, Aleksandar1212 и joy1 им се допаѓа ова.