Што е најважно во една врска?

Дискусија во 'Врски' започната од Avatar, 22 декември 2009.

 1. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  1.почитување
  2 другарство
  3 разбирање
  4 слога
  5 доверба
  6 верност
  7 искреност
  8 страст
   
 2. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  26
  Според мене најважни фактори за почеток на една успешна врска се љубовта, страста и верноста. Но како поминува времето сфаќаме дека љубовта, страста и верноста не се сами за себе доволни за да врската опстане. Тогаш стануваат битни компромисот, зрелоста на партнерите, компатибилноста (пр. сличните сфаќања и очекувања од животот), довербата, финанскиската состојба и ред други фактори.
   
  На Sara123 и zbuneta2 им се допаѓа ова.
 3. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  152
  Разбирање,
  Искреност,
  Пријателство
  Доверба,
  Почитување,
  Страст,
  Љубов
   
 4. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  Пред се е потрбно доверба, а потоа се си иде спонтано :)
   
 5. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  333
  доверба,љубовта,почит еден спрема друг,разбирање меѓусебно,и не само врска во вистинска смисла на зборот повеќе и како врска со некој кој ти е потребен до тебе како дечко,потпора,заштита,другар,брат...таков е мојот дечко за мене
   
 6. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  149
  Прво љубов,па страст,исто битно е да се има доверба,искреност,почитување,другарство,заеднички разбирање,добра комуникација..
   
 7. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  372
  Најважно е да има љубов која треба да се покаже а не да се чува во куфер бидејки ако се сакате нема да се повредувате, изневерувате ке има доверба нема љубомора и една многу битна работа е да не се обидувате да го промените партнерот да го прифатите таков како што е што подразбира да влијаете на неговите негативни постапки но се разбира тоа никогаш да небиде во присуство на друштво.
   
 8. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  љубов, доверба, почитување, разбирање :)
   
 9. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.448
  1. почитување
  2. доверба
  3. искреност
  4. меѓусебно рабирање
  5. верност
  6. страст
  7. љубов
   
 10. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.448
  А како би се родила љубов без претходно разбирање, почитување, комуникација итн ? :)
  Само мое размислување...
   
 11. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  доверба.цогласување.поЧит и љубов
   
 12. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.185
  Нема важна и неважна работа. Се е подеднакво важно, и подеднакво неважно за некои поединци. Треба само да научат да живеат со партнерот. Пример на некој му е важно девојката да е христијанка на пример, на друг може и од Шинди религија да биде, па да нема гајле. Но, сепак мислам дека врска неможе да опстане без комуникација. Таа ако е добра, многу врати се отвораат.
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.845
  Пред се доверба. Довербата претставува темел за една врска, потоа љубов, верност, разбирање, искреност почит итн
   
 14. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  620
  Слоновски нерви за да се поднесат сите нервози! :rofl: :D :lol:
  Сепак...мислам дека најважно е взаемното вложување во таа врска, вложување и труд од страна на двајцата партнери! Ако имаат силна волја да ја одржуваат врската тогаш ќе има и дворба (која се повеќе ќе расте на повисоко ниво), ќе има и љубов, ќе има и страст а со страста ќе има и секс (битен фактор за опстанок на врската) :inlove:
  Важно е и постоењето на љубомора, тоа чувство на сомнеж може многу да ни повлијае врз нашата психа, ќе не потсети дека човекот до нас ни значи и таа љубомора ни го поткрева егото (ако е во умерени количини) :^)
  Важно во една врска се и кавгите, внесуваат динамичност во врската и ја разбиваат монотонијата (која владее во врски каде се одбегнуваат кавгите,поконретно се затајуваат проблемите) :angel:
  Има уште многу битни работи кои ја чинат врската хармонична и цврста! За една врска важни се и обичните прераскажувања на денот :talk: ,онака спонтано,несвесно искажување кој како си го поминал денот многу придонесува за запознавање на двајцата партнери меѓусебно, помага во подобрување на комуникацијата, предизвикува зближување! Еден обичен разговор може да реши многу дилеми во една врска, може да открие многу за партнерите и нивното секојдневие!
  Во мојата врска настојувам да внесам многу труд, љубомора, кавгички :lol: и ,,незначајни разговори,, кои досега позитивно повлијаеле врз мене и дечко ми! засега сме добри...за понатака се надеваме на се најдобро! :$
   
  На Sara123 и marama им се допаѓа ова.
 15. chica.bomb

  chica.bomb Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  37
  ДОВЕРБА. ПОЧИТ. ИСКРЕНОСТ. И СЕКАКО ЉУБОВ :)
   
 16. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.624
  покрај љубовта треба да има искреност...Ако нешто не иде, сакам да знам. ако нешто не е ок, сакам да знам....врските не се случуваат туку ние ги градиме. Комуникација !!!! мора да разговараме....без разлика што и да е....проблеми, обичен разговор итн...што ќе се случи ако се трае нон стоп? ништо, од таа врска, врска не бива :) Разбирање, трпение и толеранција!!!! значи мора да го сфатиме партнерот/партнерката за некои работи и да ѓи гледаме работите од нивна гледна точка а не само наша....И како за крај Компромис!!!!! Неможе секогаш да е по наше....Некои работи ќе добиеме, а некои ќе изгубиме...Во тоа се состои врската !!! Компромис мора да има....без разлика за што и да е....па макар и да има разлика во мислењето што да купите за јадење :))
   
 17. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.923
  ...Сето ова се елементи кои треба да ги има една врска..Ама не би рекла се најважните..За да функционира една љубовна врска треба да се работи за два ОФОРМЕНИ карактери кои знаат кога да се детинести а кога разумни..( Со исклучувачка клаузула за периодот во ПМС.... и слични :wasntme: :lol: )...
  САМОДОВЕРБА, СТРАСТ, КАРАКТЕРНА комплементарност... барем според мене... :)
  И нормално... љубов...за да ги спои сите останати состојки во тенџерче! Чириба-чирибу...како и да е :)
   
  На emotiven, Springy и NotInLove88 им се допаѓа ова.
 18. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.827
  Пол:
  Женски
  Доверба и добра волја за развој на врска. Ако немаш волја, на сите ќе им станеш досаден не па на потенцијалната “љубов„ :) Ова од искуство горко :tmi:
   
 19. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.546
  Допаѓања:
  3.079
  Пол:
  Женски
  верност и љубов!!!!
  Без ова ништо
   
 20. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  526
  1. Љубов а покрај љубовта верност, искреност, согласување, почитување и доверба!