Што е најважно во една врска?

Дискусија во 'Врски' започната од Avatar, 22 декември 2009.

 1. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.459
  Допаѓања:
  7.881
  Љубов, доверба, разбирање, страст, копнеж, без непотребна љубомора.
   
 2. Lina92

  Lina92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  30
  највазно поцитување а секако љубов искреност верност :)
  мразам лаги
   
 3. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.251
  Најважна е довербата, и тоа чувство дека можете да се разберете со поглед, дека си припаѓате еден на друг безусловно.
   
  На stella83 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 4. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  568
  Довербата и верноста.
  Ако нема доверба тогаш многу брзо доаѓа до крај на врската, тоа е јасно и мислам дека немора да се објаснува зошто.
  А ако има доверба а сепак нема верност....?! Пак нема што да се каже, тогаш е подобро да се прекине врската одколку едниот да живее во вешна заблуда а другиот со грижа совест.
   
 5. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  73
  верност, искреност обострана љубов, разбирање, почитување и пред се добар секс :D
   
 6. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.360
  Во една врска е битно тотално се.
  Започнувајќи од љубов, преку доверба, љубомора, почит, разбирање, слобода, способност за приспособување, караници и така натака.
  Кога фали или кога не е како што треба само едно нешто во врската, за да не се доведе до пропаст треба многу труд. уствари во секоја врска треба вложување затоа што совршенство не постои.

  Довербата е битна затоа што не треба да си играме цси и на секои две минути да се слушаме и да знаеме каде сме и што сме, треба да имаме доволно слобода да можеме да имаме слободна вечер со другарките, или сами дома без некој на секои 5 минути да ни ѕвони затоа што не ни верува или мисли дека го изневеруваме. Треба да се верува, но не безрезервно, човекот е такво суштество што ни сам на себе не може во целост да си верува. Е кога довербата се губи, што искрено зборено е навистина лесно, тогаш работите се менуваат, довербата може пак да се врати но треба многу труд. Сепак, нели невин е секој додека не се докаже спротивното.

  Љубов ... јасно е, и да имаме се друго а ако немаме љубов, тоа е другарство, таа врска е склона на монотонија, и според мене е осудена на пропаст. Љубовта е главно жарче во огнот, т.е во секоја врска.

  Љубомората, важна е, секогаш кога има мала доза на љубомора убаво ми е... знам дека знае дека вредам, и знам дека длабоко во него сепак постои малку страв да не ме земе некој друг ... не би требало да е љубоморен на секој чекор, или да има избувлив карактер, затоа што тоа веќе е опседнатост, а се во границите на нормалата е само мал доказ за љубов.

  Почитта, па сигурно дека ако постојано ме пцуе, навредува, удри или било што, таа врска нема да тера уште долго. Почитта е битна, од секој кој ни значи сакаме да сме почитувани, а ако не не почитува нашиот партнер .... каде би одела таа врска???

  Разбирање и слобода. во врската не треба да се изгуби своето јас и покрај тоа што со некој сме станале ние. Сигурно дека нема да го натерам да ги откачи другарите, или тој да ме натера мене да го заборавам мојот живот и друштво. Си имаме заеднички пријатели, а си имаме и посебни пријатели со кои си се гледаме ... така и би требало да биде. Тој знае дека и да се гушнам со другар, додека е другар е другар и ништо повеќе ... тоа е таа слобода што ја сакам, и што фала Богу ја имам. Плус разбирањето, за било што ... некогаш сме тешки, ама вака или онака со партнерот мора да има разбирање. Кога би го немало би имале постојано кавги.

  Способност за приспособување и компромис. Епа во врската ќе наидеме на пречки, одмори, излегувања, нови години, мај, април, и други празници ... ваму или таму или онаму ... ако не сме способни да се приспособиме на потребите од двајцата и да постигнеме компромис, тогаш пак ... врската е осудена на пропаст.

  И за крај моето омилено кавгите. Јас не можам ако не се зарчкам, колку и да го сакам, колку и да му верувам, морам. И кавгите се битен дел од секоја врска ... и кога се кара човек до раскинување, пак е добро за врската, затоа што поготово во долгите врски следува оној убав период на совршенство, на сфаќање колку се сакате, и на гордоста зашто уште една пречка сте поминале заедно, а и сексот после карањето е поубав.

  А кој тврди дека не се кара никогаш и дека се тече беспрекорно кај него, јас не верувам. Таа личност или лаже, или во нивната врска нема љубов ...

  Мое мислење. :)
   
  На Asterion и vlubena им се допаѓа ова.
 7. Emma.Sun

  Emma.Sun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  61
  Доверба Љубов Почитување СЛОБОДА !
   
 8. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  3.542
  Пол:
  Женски
  Доверба пред се! Доколку ти имаш доверба во партнерот,афтоматски во него ке гледаш пријател и другар,ке стекнеш сигурност и ке се чуствуваш заштитен.Љубомора разбирам,но во мн мал процент,дури и неприметен,бидејки не ја оправдувам и ја сметам за непотребна доколку постои довербата.Тоа е темелот пред се,а чим доверба постои,правопропорционално расте и љубов,и хармонија,и спокој,и убавина...Уживањето и милината на душичката е на највисоко ниво :)
   
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  искреноста и довербата со неа.... :)
   
 10. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  624
  Љубов,Доверба,Почит,Трпение,Искреност
   
 11. sleepingbeauty

  sleepingbeauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Женски
  Најважно... според мене пред се меѓусебната доверба и неизбежната хемија меѓу нив :$
   
  На soco и duffi им се допаѓа ова.
 12. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.155
  Допаѓања:
  111.028
  Доверба, доверба, доверба, секогаш ја ставам на прво место, а потоа се си доаѓа само по себе. Без доверба тешко да опстои една врска. Ако сте стално заедно, немате приватен живот, малку слобода за себе и партнерот врската станува монотона и досадна.
  Ако има љубоморни испади без врска , се разбира еден ден ќе ви дојде преку глава. Љубомора- но се во граници на нормала :!: .
  И потоа се така си се реди- разбирање, почит еден кон друг, љубов се разбира, верност... :rofl:
   
  На soco му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  563
  Почит, верност, разбирање, љубов, другарство..страст...толеранција
   
 14. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Љубов..доверба...верност....разбирање...страст...сето тоа е најважно да успее една врска
   
  На soco му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.055
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  1. Трпение. :angel:
  2. Муабет (народски кажано!) :talk:
  3. Доверба. :^)
  4. Почит. :*
  5. Љубов! :l:
  6. Верност! ^_^
  7. Страст :inlove:
  8. И мала доза љубомора! ;) :wasntme:
   
  На LittleDevil, soco, srcekrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. MilanoGirl

  MilanoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  152
  Меѓусебна доверба, како една од најважните работи, потоа следена од љубовта, верноста, разбирањето, слободата, почитта ... :)
   
 17. Anja.F

  Anja.F Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  13
  доверба , љубов , добар секс
   
 18. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.862
  Пол:
  Женски
  Почит,разбирање,доверба,љубов,страст и секако добри односи (во кревет) :)
   
 19. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Верност , разбирање , љубов , согласување ..
   
 20. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.701
  Пол:
  Женски
  Најважно е да се има љубов а потоа и доверба и мегусебна почит. Ако нема љубов ке има премногу доверба бидејки нема да те интерисира за партнерот што прави бидејки не го сакаш доволно за да те заболи уво.