1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што е љубов?

Дискусија во 'Психологија' започната од КикиМаус, 15 јануари 2017.

  1. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    :clap: браво за темава!
    Од кога си ја тупам главава да си објаснам што е љубов, но дефиниција нема!
    Според мене
    Љубовта е една комплицирана, симултана, ептем сложена комбинација на емоции,чувства, ставови, доживувања, перцепција, симпатија,емпатија...насочени кон одредена личност, предмет, појава, состојба..
    Најкористениот збор на светот и најкомплицираната особина која психологијата уште ја проучува.
    Според мене е една низа и склоп на сите психолошки феномени и е само една состојба на умот.
    За мене најблиско и најпознато е дефинирањето според библијата.
    Љубовта е несебична, трпелива, доверлива... Љубов е давање без очекување за возврат. Љубовта е простување...
    Онаа најубавата, најискрена, најблагодарна, несебична, вечна е љубовта кон нашите деца. Љубовта кои тие ни ја даваат нас.
    И секако, исконската љубов меѓу двајца, за мене е еден флуид и размена на енергија, кога ја чувствуваш и насочуваш кон некого љубовта, иако нели 'даваш' симфонија на емоции,чувства... т.е. енергија, всушност ти самиот 'се полниш' со нова енергија.
    Што води до мој заклучок, дека љубовта е ЕНЕРГИЈА! А со таа енергија владееме самите ние, нејзините создавачи.
    Ако правилно ја насочиме ќе ја репродуцираме или спротивно ќе ја уништиме.
    :) :l:
     
    На fallenangel, plavooka lavica, sia.bella и 8 други им се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
     
    На ♡BuBaLe♡, Sashko1992, ceca-1 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Hormoni...
     
    На Anon, fallenangel, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    upload_2017-1-16_9-5-43.png
    Љубов е кога сакаш да бидиш со некој и да го сакаш и во неговите/ нејзините најлоши моменти.:lol:
    Секој заслужува љубов и сака љубов, ама не секој знај да дава љубов. Буквално се, ама баш се, почнува во семејството. Семејство кое не знае да пружи љубов потекнува од родители кои нему пружале љубов, па затоа нивното дете исто така, нема да знае да пружи љубов. Не значи дека тој човек не заслужува, едноставно незнај како треба да биди добар, да сака и да прифати дека е сакан.
    Љубов на родител кон дете мислам дека е најчистата е најневината љубов, исто на дете кон родител, но сепак мислам дека малку спротивно е некако поголема, посигурна, подлабока. Како што родител можи да си го сака своето дете, абе ни сопругот/ сопругата на детето што ќе биди 100% посветен нема да ја постигни истата љубов која родителот ќе ја подари. (fingers) :$
    Љубов кон партнерот, кога си го одбираме - мора да си го сакаме. Ако не го сакаме нема смисла да бидиме со него нели. Оваа е силна љубов зошто се решаваме еден ден да бидиме со човек на кој му сакаме многу работи и дур сме биле заедно сме маскирале или не ни пречеле некои негови карактеристики и навики или пак сега некои ќеизлезат на виделина па мора да се трпиме. :wasntme: :lol:
    Љубов кон првото дете/ девојче кое сме го сакале во градинка/ основно/ улица. Таа љубов е битна зошто од старт можи да се види каков стандард сме си поставиле за во иднина, мислам уште сега кога ќе го видам детето си прам дека од мала сум знаела шо сакам. :angel: :inlove:
    Љубов кон животни, зошто тие стануваат дел од семејството, па за нив важи она првото како родител кон дете зошто тие се мали и во многу наврати безпомошни па ги сакаме безусловно и дефинитивно ни враќаат на истиот начин. (heidy) :hug:
    Љубов кон храна, мислам ајде да бидиме искрени кој не е љубовител на храна нема душа. Мајтап на страна, какви што чувства најискрени и најдебели можи да предизвика храната, абе ништо. :worried: :mm:
    Љубов кон пријателите зошто тие се таму секаде со нас, не поттурнуваат кога сакаме да се откажиме, не бодрат и ги бодриме, некогаш сме слични некогаш сме различни и најдобрата работа е кога сме различни, но успеваме да останиме едно и заедно, со години. Мислам дека во пријателството секоја година, или барем за роденден, да си потплатуваме и да си купуваме скапи подароци зошто меѓусебно се трпиме и во најлошите наши моменти, само што тогаш не е ете задоволство, зошто би било лошо да чувствуваме задоволство да помагаме кога на некој му е лош, а уште полошо ако речам одговорност, туку ќе речам рамо за плачење и желба да помогниме кога на некој му е лошо и да направиме се во наша моќ за да усреќиме половината која и нас не прави среќна. Или третина, или четвртина. Знам дека овај дел звучи најгрешно, ама не знам како подобро да се изразам, ама ете јас секоја година на другарка ми ненајавено ѝ купвам поклон, а веќе со години не чека роденден зошто секоја помината година е со мене и чувствам дека го заслужва тоа. :makeup: :^:
    Љубов кон fictional ликови дали од серии, филмови или игри. Не вервам да сум сама во ова, дури сакам син само за да можам да му дам име Владимир од една од моите омилени игри. Секогаш, многу често онака мислам дека овие се најинтензивни „љубови“ кои ни се случуваат иако знаат да траат една недела, ретко повеќе.
    upload_2017-1-16_9-23-32.png
    Накратко, сакајте и ќе бидите сакани. :inlove: :l:
    upload_2017-1-16_9-30-13.png
     
    На Arthur, sia.bella, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Љубов е единствено кога е возвратена со внимание, чувства и искреност. Било да е спрема човек, куче маче, ги сакаш само ако вистински ти се радуваат лично тебе.
     
    На fallenangel, Arthur, marijaz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Ода на љубовта

    Кога би зборувал на сите човечки јазици, па дури и на ангелски,
    штом љубов немам, ќе бидам како гонг што одѕвонува, или кимбал што ѕвечи.
    Да имам пророчки дар и да ги знам сите тајни, да го имам сето знаење,
    а и така силна вера што и планини ќе преместува,
    ако љубов немам, ништо не сум.
    И да го раздадам целиот свој имот, и да го предадам телото да ми изгори,
    штом љубов немам, ништо не ми користи.

    Љубовта е долготрпелива, љубезна, љубовта не завидува;
    Љубовта не се фали, не се вообразува, не е непристојна,
    не го бара своето, не се срди, не памети зло;
    Не се радува на неправда, а се радува на вистината;
    Се премолчува, во се верува, на се се надева, се поднесува.

    Љубовта никогаш не пропаѓа, а пророкувањата ќе престанат,
    јазиците ќе замолкнат, знаењето ќе помине.
    Зашто делумно знаеме и делумно пророкуваме,
    а кога ќе дојде совршеното, тогаш ќе исчезне делумното.

    (1 Коринтјаните 13, Библијата)
     
    На Arthur, Erika.greeneyes, ♡BuBaLe♡ и 5 други им се допаѓа ова.
  7. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Едно нешто, е тоа што сите се залажуваат дека постои љубов од прв поглед, а за другото, љубовта е убава работа, само многу личности на глупав начин ја доживуваат и искористуваат.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bojana.20

    Bojana.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Јас само не знам што е љубов инаку имам 22г :|
     
    На JessieT му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Љубов е да даваш. Љубов е да дадеш, не само тоа што не ти треба, тоа е лесно да се даде, љубов е да го споделиш и она што ти е најдраго.
    Љубов е да си среќен, кога другиот е среќен. Љубов е желбата да направиш некој друг среќен.
    Љубов е една форма на надеж.
    Всушност, накратко, љубов е несебичност.
     
    На EvAngelos и КикиМаус им се допаѓа ова.
  10. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Што е љубовта? – накратко, коктел од хемиски соединенија во нашиот мозок – адреналин, тестостерон, естроген, допамин, окситоцин и вазопресин. :D

    [​IMG]

    Но, како и секој добар и вкусен коктел – дали тоа што му ја знаеме „тајната“, односно рецептот на подготовка, прави помалку да уживаме во неговиот вкус? Секако дека не. :)

    Cheers! :d:
     
    На Anon, Arthur, Erika.greeneyes и 12 други им се допаѓа ова.
  11. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    :rofl:, убаво кажано од дечките.

    Инаку ваква тема веќе постои, таму имам дадено одговор, али еве пак ќе го напишав истото и овде.
    Љубов е кога сакаш некоја/некого, а незнаеш зошто.
    http://forum.femina.mk/threads/Љубов-е.7922/page-26
     
    Последна измена: 16 јануари 2017
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Здраво Сашко, како си? Одамна те немам видено... :)
     
    На Someonespecial, Arthur, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Љубов е кога некого сакаш со најмалиот свој атом, кога си спремен буквално на се за таа личност па макар и целиот свет да е свртен против тебе, кога се тресеш од самата помисла дека би можело да му се случи нешто лошо, кога и да го направи најголемото можно злодело нема да ги промени твоите чувства кон него и кога можеш без некого ама ете, едноставно не сакаш затоа што се е магично и поубаво кога сте заедно! :l:
     
  14. Doris123

    Doris123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Љубов е кога се радуваш на секој негов успех,кога се трудите да си помагате меѓусебно,кога се поддржувате во се, кога се борите за вас заедно без разлика колку е тешка ситуацијата.....
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Љубов е причината заради која се будам секое утро.
    Љубов е единственото нешто што ми дава натчовечка сила.
    Љубов е ова што го чувствувам :l:
     
    На plavooka lavica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.116
    Љубов е кога ќе го прифатиш некој со сите негови маани и доблести, и свесно ќе го занемаруваш секој негов хир, колку и да звучи ова наивно и патетично...

    * Љубовта кон родителите, и браќата или сестрите е некако наметната, оти цел живот ти минал со нив, сакал - нејќел.

    * Љубовта кон детето е нај реална и нај пристрасна, оти е твое, и што и да стори, ти си го родил/а.

    * Љубовта кон милениче е најголем показател на вистинската човечка нарав, оти да можеше да ви збори кучето, и да се каравте секој ден, еве на што ќе го чувавте, па уште и ќе го сакавте.

    И од ова произлегува дека љубовта е уствари навикааа... Според мене де.
     
    На Someonespecial и Ketchup им се допаѓа ова.
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Некаде имав прочитано цитат од Буда, кој гласеше нешто во стилот дека ако вистински сакаш некого, нема срцето да ти чука брзо кога си крај него, да се препотуваш или да си потресен, туку ќе бидеш потполно смирен. Тоа е вистинска љубов.
    Мислам дека ми се има потврдено ова. :d:
     
    На Someonespecial, Gosh, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Ljubov e koga sin mi me baknuvashe i galeshe na stomakot dodeka bev bremena so kerkata .
    Ljubov e koga sin mi denes ja gali i gusjka sestra si , i iako i samiot e malecok , ne si dozvolil na sebe si da ja povredi , duri i nesakajki .
    Ljubov e koga mm mu objasnuvashe zoshto mama izgleda kako balon :rofl:
    Ljubov e koga ke vdomis zivotince i ke se grizis za nego kako da e covek .
    Ljubov e koga ke pomognesh na nekoj koj e vo nevolja .
    Ljubovta ne se gleda , se cuvstvuva . Zatoa zatvorete oci , i pocustvuvajte ja :)
     
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    :?::f::f::f::l:ЉУБОВ Е ПРОИЗВОД од добра душа и чисто срце

    За голема жалост на човештвото, ваков производ се уште не е направен , иако деноноќно се трага по него, се уште не сме целосно 100% задоволни ...
     
    На Arthur и Dust им се допаѓа ова.
  20. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Љубовта е почитувањето и разбирањето кое останува и по 10 и по 20 години се до крајот на животот.
    Љубовта е во малите работи во една малечка честитка, во едно цвеќенце скинато од дворот.
    Таа е во грижењето за некој друг и во желбата за насмевка на лицата.
     
    На Arthur и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.