1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што значи да си НОРМАЛЕН во денешно време?

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 25 април 2012.

  1. Chelsea

    Chelsea Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    29
    Точно така. ;)
     
    На biggirlsdontcry и Marbella им се допаѓа ова.
  2. The.Princess

    The.Princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    146
    Нормален човек (според сите околу тебе) е да им одиш по паметот на тие околу тебе и да правиш :nod: на секој нивни исказ.
    Нормален човек (според мене) е да си го живееш животот според свои правила и да го правиш она што го сакаш. :!:
     
    На luvena му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Според општеството, да бидеш нормален значи да бидеш ист како останатите. Само следи ја линијата што ти ја зацртале, немој да прашуваш за она што е преку тебе, живеј како во кафез без желба да се ослободиш и се ќе биде ОК.

    А за мене, нема дефниција за нормално. Се ми е нормално зошто се е дел од светот, од животот, од нашето постоење. Помалку или повеќе, така е. Јас само прифаќам и останувам отворена кон светот. :)
     
  4. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Нормален за мене е оној што не го живее животот во границите на размислување на толпата. За мене е нормален оној којшто не се срами да каже од каква средина доаѓа; оној кој не се плаши да го каже своето мислење; оној кој не се срами во друштво да каже дека чита книга или бил на театар, на кино; оној што има отворен поглед кон светот и не им суди на луѓето пред да ги запознае; оној кој има свое мислење и знае да го прифати и критикува мислењето на другиот; оној кој не е во заблудата на медиумите...
    нешто спротивно на денешниот „нормален тренд“ на живење.
     
  5. Artist14

    Artist14 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    13
    Мислам дека не се работи за ненормалност,туку потебите и сфаќајната на луѓето се други.Кога некој човек е свој и има некој свој став и стил си го живее животот кој што му одговара,а другите за тоа фино би рекле “У кој филм е чоекот? “.Но наместо нему да му го посочат ова прашанје треба првин тие да си го постават истото прашанје себеси.Но сепак и тоа неможе секој да го стори.Сепак мислам дека тоа не е неномалност туку себичност,секој си живее за себе во денешницава,секој различно гледа и сфаќа,многу се ретки оние кои искрено би помогнале некому,повеќе го нема она дете кое земајки ред чоколада го дели со другарчето,сега во денешницава тоа дете го зема тој ред и кришно го јаде несакајки некој друг да се заслади. :)
     
    На luvena му/ѝ се допаѓа ова.
  6. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Да седиш со сабајле на фејсбук и фемина :lol:
     
    На kat.v.d му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Мислам дека денеска е многу тешко да си нормален ако гледаме од гледна точка на луѓето бидејќи се мешаат во туѓите животи наместо да го живеат својот живот според мене да се биде нормале е да си живееш и да си правиш како што тебе ти одговара а тоа дека луѓето ќе те прават ненормален во денешно време е нормално ако веќе зборуваме за Нормален според мене претставува личност која е психичи добра т.е стабилна личност многу се употребува тоа ,,ненормален'' а всушност не му се знае точното значење општеството ги поставува тие норми со кои луѓето се именуваат меѓусебно како ненормални а многу се ретки луѓето кои се нормални во права смисла на зборот.. џабе не рекло во ова ненормално време тешко е да си нормален.
     
    На luvena му/ѝ се допаѓа ова.
  8. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Мислам дека да си нормален во ова време значи да најдеш начин, техника, мудрост да живееш без да ти се наруши психофизичкото здравје поради опкружувањето, да не те допре ништо, да ги игнорираш навистина невидените ниски удари кои ти ги сервираат од секоја страна. Навистина голема филозофија и среќа е да го најдеш тој пат и само така ќе останеш нормален.Ова важи за добрите, искрените, хуманите, а за оние од другата страна баш се им е нормално, освен ние што не сме како нив.
     
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Денес луѓето се ќе ти опростат, ама не и да бидеш нормален !!!!

    Значи мораш да бидеш ненормален, ист како нив. Индивидуалноста и своето јас се забранети.
     
  10. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Ако се водиш според она што ќе го кажат другите за тебе - сама си ги забрануваш, инаку ја имаш целата слобода на светот да бидеш своја. :)
     
  11. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Денеска тоа што е НЕНОРМАЛНО е баш "нормално" т.е да имаш односи на 12 години,да ги менуваш дечковците секој ден,да пушиш да пиеш да се враќаш мртва пијана во 5 сабајле.. Да се курчиш како со овој си се мувала како оној вака те фаќал,така те фаќалл .. за греота стварно. Се полошо и полошо е.. Да се стекнува популарност со работи кои е стварно срамота да се кажат во јавност.. итн. :) До кај ќе стигнеме вака :/
     
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Денес е општоприфатено дека тоа што го прави масата, тоа што го прават повеќето е нормално. Штета што она што е малку поразлично е декларирано како ненормално. За мене не е баш така, ја почитувам индивидуалноста премногу!
     
  13. Neodlucna-devojka

    Neodlucna-devojka Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Тоа значи:
    -Да не бидеш премногу добар со никој,да докажеш на сите дека ти си си на прво место и да знаеш како да се однесуваш. :)
     
  14. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Е, сите овие мислења се добри, ама за мене и за многу други тешко остварливи. АЈДЕ МАЛКУ ПОМОШ.
    КАКО ОВОЈ СОВЕТ ДА СЕ ПРИМЕНИ ВО РЕАЛНОСТА, СЕКОЈ ДЕН, КОГА ИМА ТОЛКУ ЗАБЕГАНИ И ИЗВИТОПЕРЕНИ ОД ЗЛОБА ЛУЃЕ. МеНЕ ДОСТА МИ ЈА ОДЗЕМААТ СИЛАТА НЕПРАВДИТЕ.
     
  15. alessandraaa

    alessandraaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    189
    Да бидеш нормален во денешницава е релативна работа затоа што сите имаме различни критериуми и принципи ќе појдам од примеров дека девојче од 15 години нема дечко за некој од нејзина возраст тоа е страшно ненормално ама на пример на некој постари личности да им кажете дека девојчиња од 15 години сменилењ незнам ти колку дечковци тие веднашш еххх на наше време.... мислам дека ми ја свативте поентат :)
     
  16. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    :D ..........НОРМАЛЕН.....
    . :D .да не си наркоман
    . :D ..да не си мафијаш
    . :D ..да не се плескаш по канцеларии и за пари
    . :D ..да не крадеш
    . :D ..да не мамиш
    . :D ..да не те интересира за другите ништо,да си гледаш фамилијата..

    . 8) ..И КАЈ ГО ИМА ОВА????????.....хахаха....... :clap:
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Да си нормален во денешно време е:
    -Да не си наркоман
    -Да не пушиш
    -Да не пиеш
    -Да не си ѓи менуваш дечковците секој ден
    -Да не ѓи поразуваш своите родители
    -Да немаш дечко се до шеснаесет години
    -Да имаш љубов и разбирање кон друѓите
    -Да знаеш да сакаш
    -Да знаеш да почитуваш
    -Да знаеш да помагаш на сите друѓи околу тебе...
     
  18. BlackMarket

    BlackMarket Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    266
    Денес ненормалните се нормални, значи ако си нормален и сакаш секаде да бидеш признат како нормален, а не само сам на себе, тогаш треба да знаеш да се вклопиш меѓу ненормалните многу нормално и да ги убедиш ненормалните, за кои се смета дека се нормални, дека и ти си нормален како нив, односно ненормален.
     
    На sweet-star и Name им се допаѓа ова.
  19. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Да се биде добро воспитан, за мене е доволен критериум. Барем колку за едно тупо, површинско познавање!

    Позади врати што се случува ни сакам да знам, ни ме интересира. Ама барам една здрава, нормална, најпотребна дебела нишка кај секој човек, а тоа е домашното воспитување.
    Како неколку тривијалности, како насмевка, како основни морални вредности, можда контроверзен дух ама да ја има потребната конзервативна подлога колку да не се тера в јабана. Фино говорење, свесен за контекстот во кој се наоѓа и поштовање, молам.

    И чудо колку малку нормални луѓе останаа во мојот свет... :x
     
  20. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Да имаш граници во се и да можеш да се контролираш...
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.