1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што и правите на старата облека?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Barbie-mwa, 11 декември 2010.

 1. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Што и правите на старата облека откако ќе ја износите, ќе и измине модата или ќе ви стане мала? Дали ја давате во хуманитарни цели, на некој помал, ја фрлате или пак од неа правите нешто ново.
  Јас не сум многу креативна :D , па облеката или ја давам на помалата сестра или на братучетките, а нешто и фрлам во ѓубре.
   
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Ни јас не сум креативна.
  Во глобала тешко се одвојувам од старата гардароба. Имам едни омилени фармерки кои знам дека нема шанси да ослабнам 7 кг како во средно што бев (анорексично) за да ги носам, ама сепак не ги фрлам бе! :$
  Друга стара гардароба точна што ми е и убавка си ја чувам зашто модата се враќа, а и стално комбинирам постари парчиња гардароба со понови.

  А нешто ептен старо го подарувам. Прехлани дадов во црвен крст, лани на едни братучетки на кои им требаше помош навистина, а годинава еве стои полна кесата ама сеуште не сум ја однела. Во глобала 1 големка кеса полнам со стари алишта.
   
  На bebencetto му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  Обично облеката ја износувам максимално, зошто со сестра ми си менуваме СЕ, па така дупло износени се работите :D а сите знаеме каков квалитет се денес алиштата кои ги купуваме, после 10 перења неможеш да пронајдеш сличност со првобитниот изглед на парчето облека. Порано кога растев малите алишта ги носеше помалата сестра и потоа се употребуваа како стари крпи за бришење прашина. Сега зошто веќе не ги одрастувам алиштата, ги износувам за сите пари. Тоа не значи дека носам излитени или стари партали, но додека е носиво парчето гледам да го искомбинирам најдобро што знам и умеам. Имам во плакар можеби една четвртина алишта кои им поминала модата, а не се за фрлање па си ги чувам, се се врти и модата исто така :D Неколку пати имам дадено во црвен крст облека, но тоа беше одамна уште во основно кога правевме акции и 1-2 во средно школо. Значи најголемиот дел од старата облека се користи за бришење прашина по дома :)
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
 5. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  He e :)
  Тоа е облека која сте ја сакале па ви минал меракот.
  Ние овде зборуваме за старата облека.
   
 6. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  повеќето ги берам во кеси и ги носам кај баба ми и таа или им ги дава на некој, или и служат за бришење на паркетот , или ги фрла, а некои си ги чувам, и да знам дека никогаш нема да ги облечам не ги давам ]:) па жал ми е со нив да си го бриши баба паркетот или да ги фрли
   
 7. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Старата облека која е добра за носење и ја давам на другарка ми која не може да си дозволи често нова облека,а тоа што е веќе ептен износено или крпа за прашина или во корпата на моето куче да си се топли :D или во ѓубре,два пати имам дадено и во домот за деца...има многу организации каде што може да донирате облека...ако веќе немате на кого да му ја дадете.
   
 8. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Јас ја собирам во големи кеси и кога одиме кај баба ми на гости ја носам и ја оставам таму. Понекогаш братучедите кога ке отидат кај баба си ја носат, а исто така и си прави баба ми крпчиња :lol: Никогаш до сега не сум донирала, ама можеби и тоа ќе го направам :)
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Стара облека имам дадено во домот за деца без родители,едноставно несакам да ја фрлам,туку сакам да ја дадам некому кому му е потребна.Тоа е нешто што најчесто правам со старата облека :) постојат многу хуманитарни организации за вакви цели, поради таа причина која што ја спомнав претходно,сметам дека и на старата облека може да и се најде соодветна намена,отколку да се фрли.
   
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  Жал ми е облека , па и обувки да ги фрлам. Долго време ги чувам по дома, а после ги давам на едно девојче, кое нема никакви услови за живот. Многу често алиштата кои сум и ги дала неа ги носат и нејзините братчиња, па уште толку ми е жал. Само ако нешто се искинало, а не може да се закрпи, го користиме како крпи, па го фрламе.
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 11. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  старата облека ја чувам во еден плакат..НЕ МИСЛАМ ДА ЈА ФРЛАМ можеби пак ќе ми чинат а можеби и не :)
   
 12. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Мајками си бриши прозори со нив или ги дава на едни комшивчиња помали од мене. Кога ке ги видам си играат на улица тетки со мојот фустан од полуматура :rofl: Исто имам и доста зачувана облека и обувки, и мене ми е кај баба ми.
   
 13. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Секоја година одвојуваме околу 3 големи црни пластични кеси со стара облека. Здрава секако, само што ми е мала или не ми стои убаво, фамилијарно го правиме тоа кога ќе треба да се оддели зимска и летна облека. Па како волонтер на Црвениот Крст, се разбира дека дел ќе однесам таму, во Даре Џамбаз, а дел им го оставам на помалите братучетчиња и комшичиња на кои што им треба, или...татко ми ги носи кај некои луѓе кои што имаат потреба, затоа што таква му е работата, и се среќава со разни луѓе па знае на кои им треба...Чизмички, облека, било што.. :(. Некои па што ептен ми се приврзани за срце ги оставам, и што ми се таман и сакам и можам да ги носам. :)
   
 14. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ја чувам, со надеж дека некогаш ќе се врати модата |( Колку очајно.
   
 15. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Тоа што и се допаѓа и го давам на сестра ми а останатото во пакет и на таван. :)
   
 16. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Мајка ми познава едно семејтво, пријатели ни се, маж и жена кои имаат мислам 4-5 деца, а по сиромашни се, и сета моја износена/мала облека им ја даваме нив :) а претежно облеката не ми е оштетена и слично,обично прекинувам со носење поради тоа што ми е мала или веке не ми се свига т.е купувам нова облека па мора да има место за неа..а фамилијата е срцка..и така :) :)
   
 17. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.785
  Допаѓања:
  19.970
  Пол:
  Женски
  Па тоа што ми е смалено и го давам на братучеда ми помала е од мене, а некои работи ги чувам па се враќа модава можи ќе ми се најди некогаш грев ми да ги фрлам ;(
   
 18. Angiie

  Angiie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  50
  Јас од фармерките правам бермуди или шорцеви (односно мајка ми).
  А старите блузи ги сечам позади (кај грбот) и многу убаво излегува.
  Еве линк:
  http://www.youtube.com/watch?v=DtEoqwS5urc
   
 19. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  4.825
  Пол:
  Женски
  Старата облека ја давам на мајка ми да си брише прашина со нејзе.
  Не може нешто што сум го убила од носење да го чувам да му се врати модата, нема шанси !!
   
 20. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Поголемиот дел ми заврши пред некоја година во една хуманитарна акција.
  Не сум ја носела, ниту ќе ја носев,само место ми зафаќаше.
  Другата го чека среќниот ден да биде и таа транспортирана натаму.
  Жал ми е да ја фрлам в ѓубре,кога некој може да ја носи.
   
  На LittlePinky и Angelche им се допаѓа ова.