Што кога блиска личност ќе се обиде да се самоубие?

Дискусија во 'Психологија' започната од JoxyTheFreak, 20 мај 2012.

 1. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.670
  Допаѓања:
  148.541
  Како проба,со лекови,бесење....
  Каде....?
  Родителите знаат?
  Да не и е само „обид“ за да привлече внимание?
  Жалам,навистина....еден живот,па и тој сама да си го одзеде.Не постои проблем кој не се решава.
   
 2. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.907
  Допаѓања:
  5.437
  Пол:
  Женски
  Прво ако не знаат родителите, тогаш мораш да им кажеш.
  Потоа тие би требало да превземат нешто, да ја однесат на психолог, да ја откријат ппричината (а ако ја знаеш ти обавезно да им кажеш) и се тоа што треба да се направи, тука е потребна стручна помош и поддршка од тебе, нејзините родители и другите пријатели.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. seasopraime

  seasopraime Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Значи за темава што е отворена .. тој што посегнал по животот за мала кавга со татко му незнам што да речам .. нека помисли прво на тие што секоја ден ги гледаат кавгите на неговите родители па со нивните деца како некој ги тепаат својте најблиски,како остануваат деца без родители,како има и случаеви каде што девојчиња се силувани,каде што нечиј татко е сиромашен па децата од сите се омалажувани и избегнувани,каде што има преголеми проблеми за разлика од таа мала кавга .. стварно ова ми е несфатливо,ајде да посегнел по својот живот за некој голем проблем ама он за мала кавга .. :^)
   
 4. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Сигурно и ти знаеш зошто сака да се самоубие, па затоа треба да им кажеш на нејзините. А сиурно е поради некој дечко или па некоја друга прича. Кажи ни која и е маката па може и ќе и помогнеме.
   
 5. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  7.601
  Пол:
  Женски
  Најчесто сакаат да се самоубијат деца кои се во пубертет и секако дека причината е банална. Тоа им е и најверојатно до годините и пубертетот и секоја работа па макар и најмала ја земаат при срце и се лутат. А тоа дека има кавги во секое семејство има, баремд ос ега не сум сретнала семејство каде што немаат кавги ама да не заборавиме дека има и среќни моменти. Сепак важно е личност која сака да се самоубие каков и да е проблемот пред се да се отвори пред некого ( некој кој му верува) така барем ќе му олесни. А и за секој проблем има решение, ако нема решение тогаш тоа не е ниту проблем. А и јас да ви кажам мој совет е дека секој штоо ќе каже ќе се убијам/самоубијам да не земате при срце. Мојата 15 годинашна братучедка 2 години ми плака на телефон дека ќе се самоубие и ете уште е жива.
   
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.687
  Допаѓања:
  49.981
  Пол:
  Женски
  Тоа се случи со еден мој бивши. Ми беше најдобар другар во средно но после една година дружба ми призна дека ме сака. Јас одбивав да бидам со него, се каравме па се смирувавме, драми беа тоа, поминаа уште три години а тој пак ми изјави љубов но јас не му возвраќав и една вечер ми пиша дека ќе се убивал и пробал да исече вени. Следниот ден се видовме, раката му беше преврзана, не засекол толку длабоко. И така од жал прифатив да бидам со него, да не го носам на душа.