Што кога ве нервира сестрата на вашиот дечко?

Дискусија во 'Врски' започната од annnni, 27 март 2010.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.915
    Допаѓања:
    48.042
    Пол:
    Женски
    Леле ми се згади од ситуацијата
    Срам?, почит? Постои кај тие луѓе?
     
    На minne992, A94, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Barbie_girl

    Barbie_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ne do tolku, taa ne se presoblekuva pred nea, toj pred nea ne...no, ljubomorata od nejnzina strana i nivnata preterana blizina veke me gushat. A, ti ne znam kako go trpis seto toa
     
    На Cvekarka и Anyshka им се допаѓа ова.
  3. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    2.717
    Пол:
    Женски
    @Barbie_girl некаде прочитав дека "малите" проблеми во (почетокот на) врската, ќе те нервираат 20 пати повеќе во брак. Некои ситуации не можеш да ги средиш, едноставно....
    И пример ти дадија веќе како може да изгледа во брак, така да, сама одлучи си...
     
    На sj *O*, cresa-jagoda, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    712
    Пол:
    Машки
    Познато.
    Ама за рок од 1 година го решив (со брат на женами) :D до толку беше љубоморен што, незнам едноставно не можеше баш салам да прифати (нонстоп ја труеше женами со 300 муабети, само за да направи раздор и слично, можеби со цел за да не остане сам пошо е +45) али со тек на време увиде женами, што дури еве 3 години направи синми ниту еднаш за роденден не му поклони нешто, а пак за керками помина една недела од роденденот, сеуште не се јавил да честита-веројатно заборавил дека има роденден :D п.с се на се од кога се роди до денес 6 пати ја има видено :D

    И да знаете не е само ЉУБОМОРА кај таквите луѓе, туку повеќе е злоба и СЕБИЧНОСТ!
     
    На Anyshka и elimkd им се допаѓа ова.
  5. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.285
    Допаѓања:
    29.190
    Пол:
    Женски
    Изгледа не постои. Пред некоја година бевме со мој прв братучед и снаа ми (уште не беа земени тогаш) во Охрид, мене ми беше срам пред него по купаќи обични, а на снаа ми и беше срам од мм. Ама во ред тоа, се знае на плажа нема забулени да одиме, и јас сум одела по полутанга ама на море, ама сега пример братучед ми газот да ми го мачка.
    Искрено мене повеќе ми е незгодно од блиски отколку од непознати.
     
    На cresa-jagoda, Cvekarka и elimkd им се допаѓа ова.
  6. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.285
    Допаѓања:
    29.190
    Пол:
    Женски
    Точно, кажи ми како се справи со сето ова? Многу е љубоморна сестра му на мм ако одиме негде сами, на почетокот на врската нон стоп доаѓаше со нас ако бевме излезени. Сега сум малце на дистанца со неа, ама постојано му ја полни главата против мене.
    Демек не сум ја почитувала, а така заслужила.
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Barbie_girl

    Barbie_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Sto prevzemavte? Dali razgovaravte so vasata sopruga?
     
  8. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    39.339
    Цц, си велам ај белки се измислени проблемиве, reddit за ова ќе ти кажеше сто хорор прилазни. Ајде да не почнувам.
    Па оваа другата приказна со задникот, ко да се измислени овие луге . Одвратно.
    Пак: се е до мажите/ дечковците, каде ќе стават тие граница, таму ќе биде.
    Ако се лигават и тие, run Lola run!
     
  9. Barbie_girl

    Barbie_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    E, da bese izmisleno i da nemase problem, ama ne e taka
     
    На Aнонимус_, Dentina и Anyshka им се допаѓа ова.
  10. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.285
    Допаѓања:
    29.190
    Пол:
    Женски
    Ништо не е измислено, тие што не виделе такво нешто, нормално дека нема да поверуваат.
     
    На Dentina и sino.o.oka им се допаѓа ова.
  11. Cvekarka

    Cvekarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    И братот на маж ми е многу љубоморен.Па и не само на него он е замислете и на ќерка ми љубоморен.Кога ке купи нешто мм нон стоп истото му го прави ејјј и јас барав ваква маица пр.од каде ја купи,ке му каже мм а да ти дадам пари ти да си купиш друга мене дај ми ја оваа.И овој мојов ќе му ја даде не бе какви пари еве земи носи за една маица...И така за се нешто од раце му ги зимаше се додека на овој мојов не му текна дека го искористува.А на ќерками кога ке и купат нешто старите некое маиче,он не им збори со денови лут е.И ќерками ја гледа попреку.Ненормална работа навистина на дете да му бидеш љубоморен,чичко.Се што се внесува во куќа мора преку него да помине како ренген е и љубомори за се.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.006
    Допаѓања:
    22.580
    Љубомората е болест за која нема лек. Не може да ги смените љубоморните, може само да поставите граници.

    Ќе пробаш да го средиш така што прво ќе му објасниш на дечко ти што ти смета. Во врска си со него, а не со него и сестра му. Океј е понекогаш да се дружите заедно, да отидете на вечера или заедно да изгледате дома филм. Ама во граници на нормалата - некогаш. Ќе си кажеш дека сакаш приватност и сакаш да сте сами, како секој нормален пар.
    Ако е паметен и те цени, ќе те разбере и ќе постави граници.
     
    На Anyshka, crimson и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. Barbie_girl

    Barbie_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Jas razgovarav so nego, duri i se izviniv i rekov da ne me sfati pogreska. Koga mu rekov deka sakam privatnost so nego, deka mi preci da ima tolkava blizina so sestra mu, deka mi preci taa da mi bide ljubomorna, bidejki nema zosto da ljubomori, taa naprotiv treba da bide srekna, toj mi veli dobro ke imame privatnost ama za odnosot pomegu mene i nea ne sakam da se mesas, taa e uste dete, duri i me napadna mi veli ti ja mrazis nea
     
  14. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    11.401
    Пол:
    Женски
    @Barbie_girl И сестрата на маж ми беше многу приврзана за него. Тој нормално си ја сакаше како сестра, се грижеше за неа многу, ќе ја однесе на шопинг, на кино ама не бил некој болен однос.
    Јас приметив некои ситници кога почнавме врска, пример треба да искочиме и на нејзе ќе и текне дека и треба помош за нешто. Или излезени сме и таа ќе му ѕвони да ја земе и да ја однесе дома. Знаеше некогаш да се намести и да дојде со нас мада и мене не ми се сметало ама почна да станува почесто. И секогаш кога ќе ми речеше дека и сестра му ќе дојде со нас, ги откачував да си искочат заедно, така маж ми почна нејзе да ја откачува ако сака да бидеме сами. Тука почна нејзиниот лош однос спрема мене зашто сфати дека веќе бато не може да го фаќа на емоции и почна некој лош пасив агресив однос со мене, да ме вреѓа суптилно пред него, да ме омаловажува ама пошо реално за мене таа е дете и немам намера со деца да се расправам, се повлеков. Му кажав на маж ми што и како мислам, да си ги разграничи работите и така и беше.
    Си имаше време за неа и време за мене, јас пробав да се зближам и да и го заменам братот, бевме блиски некој период ама пошо излезе змија на крај и ме повреди многу, сега пред некое време и собрав мајки и шајки и ајт, не збориме веќе.

    Не гледај таа што прави и мисли, гледај го дечко ти дали е свесен и дали знае да си постави граници.
     
    На Dentina, mal.ecka и Anyshka им се допаѓа ова.
  15. Barbie_girl

    Barbie_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ajde predlog, sto da kazam i kako da postapam posle toa sto mi rece da ne mu se mesam u familija i deka taa e seuste dete?
     
  16. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    11.401
    Пол:
    Женски
    Таа му е семејство, ти си му девојка. Нема зошто да поминувате толку време сите тројца заедно. Доволно е еднаш во месецот да излезете на вечера, на кафе. Имајте си вие двајца време за вас и тоа е тоа. Љубоморна е зашто досега братот имал повеќе време за неа, а сега си ти тука, ќе и помине кога ќе си најде други занимации. Јас не би кажала ништо повеќе, ниту би се мешала меѓу нив понатака ама ако гледам дека не оди врската, немаме приватност, не го добивам тоа што го сакам ќе прекинам со него.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.285
    Допаѓања:
    29.190
    Пол:
    Женски
    Ама ај она дете, а сестра му на мм постара од нас е, мажена со 2 деца, кога ќе дојдеше ако не видеше дотерани одма "ауууу каде вака" и гледав љубомора во нејзините очи.
    Мм кога беше во странство и кога ќе дојдеше дома, сестра му нацртана со маж и и децата, уште ние не сме се виделе, ок, сестра му е, ама може другиот ден да дојде.
    Еднаш бевме на гости кај на мм братучедка, му врти да ја земе внука му од негде, а она излезена со друштво. Кога одиме негде со братучедите на мм и жените нивни, сестра му од едната страна седи, внука му од другата, и мм ако станеше да седне до мене, му велеше "де бе нема да ти ја украдат жена ти што седна до неа".
    Ако одиме негде сами, ни ги тупнуваа и внуците со нас, а они со маж и сами отишле негде. Тоа е масло и на свекрва ми, одма а не видеше се спремаме, одма му велеше на мм да ги земеме и нив.
    А сестра му и маж и си одеа сами, децата ги оставаат кај свекрва ми.
    И јас ако сум дома, они тогаш беа помали, ќе јадат нешто и на кревет оставаа пример љушпа од банана, од бонбони, за инат. Си влегуваа обучени, ај они деца, ама золвата.
    Е откако се одвоивме доле не влегуваат обучени, зошто треба свекрва ми да чисти. И кога требаше пак да оди мм, двете ќе го лигават, ќе плачат, демек нема да се врати. Одвај чекам да отидеме негде подалеку, само да ни излезат документи, па и тогаш нон стоп ќе му вртат, и на одмор кога сме оделе му вртеле 3-4 пати дневно.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Barbie_girl

    Barbie_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Aj boze boze, sto li se postoi... moze da te prasam kako go trpis se ova? Oti jas toa sto go trpam mislev deka ke puknam i morav da pisuvam tuka
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.939
    Допаѓања:
    66.112
    Пол:
    Женски
    Ќе му кажеш кога нивниот однос те засега и тебе, тогаш да, ќе кажеш што ти пречи.
    Ама, ако само вака ти прави дисмис, не те сфаќа сериозно, нема ни да се поправи ситуацијата. Ова е едно црвено знаменце што не треба да го игнорираш.
     
    На cresa-jagoda, Dentina и crimson им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.285
    Допаѓања:
    29.190
    Пол:
    Женски
    Па еве пример, они секој ден беа тука, ок, си доаѓа кај мајка и, неможам да и забранам, и кога не беа тука свекрва ми и свекор ми, си доаѓаше ненајавено, а ние спремни да одиме негде, неколку пати така, а они никогаш не не викнале на кафе, не па на ручек, а демек многу го сакала брат и, не се ни дружеле кога биле немажена/неженет, имале различно друштво, откако се земавме со мм тогаш блиска стана, демек и го украдов брат и.
    Еднаш така се спремаме да одиме на гости кај мој братучед во друг град, ете ти ги се тупнаа, свекрва ми и свекор ми не беа дома, само што ја направивме кујната и дневната се одвоивме, јас внатре бев се спремав, и золвата ајде кафе да правиш, е тогаш пукнав, и реков како прво не се најавивте, како второ ќе одиме на гости и како трето вие не сте не викнале никогаш кај вас, леле кога почна да урла, надвор седеа дека убаво времето, јас си влегол внатре.
    Од тогаш на дистанца сум и сега повеќе седиме Скопје кај мајка ми, мирна глава. Е кога ќе отидеме таму одма доаѓаат ама доле кај свекрва ми и ние се симнуваме.
    И на дистанца, не разговарам многу со неа, општ муабет.
    Ме избришала од ФБ, големо чудо, на свекрва ми и кажав како дете е, она од ФБ, јас неа од животот ја избришав. Мој совет е покажување само заби на почеток, инаку ќе те газат. Овие проблеми и ги кажував само на една блиска другарка и така ми кажа, го применив тоа и после тоа и зетот не ми наредуваше "шуринајке дај ова, дај она". Сега сме одвоени и не седиме таму, и кога ќе се симнеме доле, и вели на свркрва ми " седни , се умори", сакав да му кажам а мене кога ми наредуваше дај ова дај она, па на крај краева свекрва ми готви за нив, они се по месото и по јадењето и и наредуваат што да им готви, неколку јадења, некој не јадел ова, некој она, ако толку им е жал они нека и донесат. И за слава и кажуваат што да им направи, порано кога живеевме во заедница, се ќе донесеш кај свекрва ми за и јас да помагам, и после тоа да исчистам, е јас со мм си одевме кај мајка ми, тогаш не живеевме Скопје, во заедница бевме. Епа и јас тука пишував во темата снаи и золви, ме нападнаа, како таа куќа била на золвата, кога сакала ќе доаѓа, ок, ако е нејзина куќа нека се однесува и така, да чисти, мие садови, не се од снаата да очекуваат, а од друга страна снаата е дојденка.
    Реши си го на време ова, сестра за сестра, жена за жена. Треба граница да се постави. Се распишував, ама ете си ги кажав и јас маките.