1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога дечкото ќе ви забрани да пиете?

Дискусија во 'Врски' започната од Ani-Honey, 26 јули 2010.

  1. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    А доколку е обратно, девојката му забранува на машкото или му лимитира некои работи? :P
     
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ни мојот не пуши и пие, освен пиво. Јас самата и онака не пијам алкохол, ама досега не ми рекол дека не смеам да пијам воопшто. Напротив, сам ми има речено некогаш коа сме излезени дека со некоја храна оди бело вино ако сакам да земам, ама не сум љубител на алкохол воопшто.
    Ако тој евентуално почне да пуши или пие често, не да речам дека ќе му забранам, ама ќе пробам на некаков начин да го одвкинам, од причина што не сакам да си го загрозува здравјето.
     
    На lovely91, Dream-Girl, Joi и 2 други им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Има огромна разлика меѓу тоа да му смета нештото и да укажи дека му смета, па заедно да најдиме компромис и тоа да забрани нешто. Ова второто е погубно за врската.
     
    На Milobebence, Dream-Girl, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Не пијам алкохол, ама ако некој ми забрани да пијам, има 100% шанса да почнам да пијам.

    Има секакви зависности и многу нормално е личност што те сака да те предупреди ако примети дека претеруваш со алкохолот/цигарите/апчињата/уатевер, особено ако тоа се одразува на твојата психичка состојба.

    Ама целосна забрана не е веќе ,,љубов и внимание" туку посесивност. Нормална возрасна личност си ги знае границите без некој да ѝ забранува.
     
    На teddi и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Со забрани?? Утре може да му текне да ти забрани да излегуваш со тој-и тој оти 'лошо ти влијае', или да не одиш таму-и таму оти 'не чини за тебе'. Извини... ама ич не си во право. Ако партнерот ти забранува работи, или ти нему, тогаш не е добра врската. Ако се грижи и сака да помогне, ќе најде друг начин.


    Истото важи ... не зависи од полот.
     
    На Milobebence, theowndemon, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  6. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.391
    Пол:
    Женски
    Партнерот ти е најдобрар пријател и треба да те советува да не правиш нешто што има лошо влијание.

    Еве една хипотетичка ситуација пар излегува со друштво и девојката претера со пиење. Таа почнува хистерично да се смее, да флертува со неговите другари, започнува неповрзано да збори и.т.н.
    Како треба да постапи нејзиниот дечко? Треба да и раскине, но ако он премногу ја сака и не е спремен да ја прекине врската тогаш треба да и забрани да пие.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ти ако сакаш да ти забрануваат, јас не сакам.
     
    На theowndemon, lovestoneddd, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Пристапот и начинот е клучниот проблем, а зборот „забрана“ боде очи.
    Една врска се состои од две возрасни, зрели и еднакви личности. Партнерот не ви е никаков авторитет, па така нема право да ви забрани нешто. Јас преретко пијам, но не би му забранила да консумира алкохол во граници на нормала.
    Е сега, при моментално тешко пијанство секако дека соодветно се реагира и оттргнува личноста, а да не зборуваме веќе за посериозна зависност која штети на здравјето.
     
    На Dream-Girl, theowndemon, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    На 16, 17 години, такви се? :D
     
    На Таа Сум и WildMk им се допаѓа ова.
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не се такви, ама тоа нивното не се ни врски. Каква врска на 16 години.

    Едно е совет, друго е забрана. Неубав збор, омаловажувачки.
    Како што рекоа погоре, кога би пробале да ми забранат, веројатно уште повеќе ќе пијам :D
     
    На theowndemon, blueeparadise, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    На 16-17 години може мајка ми и татко ми да ми забрануваат да пијам, а не некој 17-18 гоишен кој и самиот пие. :D

    Ако ви е океј дечкото да ви забранува да пиете, сигурно се согласувате и да ви забранува благо да јадете. Обработениот шеќер е отприлика штетен колку алкохолот и создава зависност. Исто така и брзата храна.
     
    На blueeparadise, WildMk, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да ми забранува. Не пијам. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Не си забрануваме. Пиеме во граници на нормала. Доколку сум излезена со друштво ако се поднапијам веднаш му ѕвонам да ме прибере и да ме однесе дома.
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.244
    Пол:
    Женски
    Ќе му раскинам.
     
  15. Агнес :D

    Агнес :D Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Мислам дека и двајцата сте доволно возрасни и сте свесни за сите негативни работи. Ако гледаме така за не здравите работи и воздухот што го дишеме е загаден и штетен... Сепак ако сака да ми укаже дека е нешто погрешно од тоа што го правам во ред, ќе го ислушам да ми даде мислење но, не мора да значи дека тоа мора да го прифатам, а да ми „забрани“ слободно може да си оди во истата секунда не ми го треба веќе. Зошто секогаш тие „ЗАБРАНИ“ почнуваат од некои ситни вакви работи па преминуваат во многу големо на кое вреќе касно се освестуваш дека всушност целиот живот ти го контролира.

    Сите се имаме напиено барем еднаш во животот. Не е убав таквиот однос ако го направи девојката но, од друга страна се се случува, нема тука што да и забранува после да пие може да биде дури полошо да се крие од него... Најдоброто е да седнат и да си ја решат ситуацијата како двајца возрасни да и укаже на грешките, не да и ЗАБРАНИ тоа е тотално погрешен чекор за една врска. пр. Мене да ми забрани да направам нешто ако јас мислам дека е тоа во ред, веќе нема да е мој. :D
     
    На WildMk и Joi им се допаѓа ова.
  16. Demon4e

    Demon4e Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Епа вака, јас пушев од 11 год до сега скоро 18, на мојот дечко му смета да пушам иако и тој го прави тоа, секогаш наоѓа како да се извлече: " Девојче си, не ти личи" или " Многу си "дебела" за да пушиш" хехех но, понекогаш во нервозни ситуации ми дозволува да палам цигара, а за алкохолот не мо зборува затоа што ретко пијам и уште немам ваков проблем..
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ајде да се грижи за твоето здравје.. ај разбирам.. Ама 'Девојче си, не ти личи' и 'Многу си дебела за да пушиш' ????
    Не му давај толку слобода. Утре ќе му текни, друго ќе ти брани.
     
    На Shmizla94 и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  18. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Ќе пијам дупло повеќе....пијаничиште :rofl:
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Порано си пиев онака по 3 4 чаши вино. Сега немам некоја желба за пиење испијам една чаша, цела недела глава ме боли :D:D:D
    Инаку не ми забранил ништо до сега понекогаш ќе ми рече само пази колку пиеш со другарките оти знаете да се заборавите до 2 3 по полноќ 8):D ( дека возам а и не смеам од 11 до 5 да возам без него)
     
  20. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.348
    Допаѓања:
    91.800
    Пол:
    Женски
    Човек треба сам да си постави граници колку ќе пие пуши и.т.н не ќе трча партнерот по мене да ми кажува што е добро за мене а што лошо.
    И обратно јас да трчам по него и да му забранувам таман работа.
    Сам ако не знаеш да се контролираш друг тешко дека ќе успее не е валда на се знаете колку треба да испиете.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.