1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот ви е уништен?

Дискусија во 'Психологија' започната од lasthope, 19 февруари 2018.

  1. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    А да ја погледнеме ситуацијава од еден сосема друг агол?
    Страници наназад читам исти и исти генерични совети кои во теорија звучат навистина изводливо и логично но во пракса, особено кога станува збор за вакви случаеви реалноста е сосем поинаква.
    Прескокнете ме со приказните дека толпата „деца’’ (клучен збор деца бидејќи дефинитивно не станува збор за деца повеќе) секогаш ќе го малтретираат доброто, наивното и послабото. Тоа функционира така во основно, кога се немаме адаптирано на општеството до степен да бидеме способни за манипулација и дволичност и се тепаме и навредуваме меѓусебе како да е игра. Но во средно е друга приказна и на почетокот сите се фини и приемливи кон секого, барем се обидуваат да изглумат некаква култура за да не бидат гледани од другите како примитивни или да бидат осудувани за своето однесување.
    Не знам за што точно ти се замериле, но убедена сум дека зад сето ова има нешто кое не сакаш да го откриеш. И не мораш. Твој избор е. Во секој случај приказната е иста и ваквото малтретирање не е во ред.
    Како поранешна жртва на вакво вознемирување, нема да ти продавам приказни. Ќе ти кажам какво беше моето искуство и како се справив јас.

    Кога некој користи нешто против тебе, единствен излез од тоа е да го прифатиш за да нема повеќе што да користи против тебе. Не ти велам да се поистоветуваш со навредите кои ти ги кажуваат, но причината за нив, која и да е - да си ја носиш и апсолутно никој да не може ништо да ти каже против. Си одела со „популарен тип’’ кој на сите им кажувал каква си во кревет? Си скарала цело друштво за да си го наполниш егото? Си сакала чудни работи?
    Ма тоа си ти и тоа е твојот живот. И ти не си совршена и не треба да бидеш. Што и да имаат против тебе ако е вистина признај го, прифати го и шегувај се околу тоа. Иако звучи бизарно, верувај ми, таквата самодоверба кај луѓето влева страв.
    И јас сум четврта година.
    Готичарка сум, немам многу алтернативци во генерација, и тие што се, не се дружам со нив. Црна ружа, секта, вампир и слични муабети ми се веќе видени и изживеани. Не дека некогаш и ми пречеле - буквално како комплимент сум ги сфаќала и ми годеле до некој степен. Доследна сум на својот стил и знам дека сите тие нееманципирани безлични маси идни студенти на економски и правен факс без сопствени амбиции и желби и афинитети би биле исти како мене кога би го имале искуството, знаењето и вкусот кој го имам јас. Го носам тоа. Сега никој не смее да ми писне. :D
     
    На Nausicaa, Lolo5, Mari-Ja и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Сите ние сме имале вакви моменти во нашиот живот кога сме биле мали и мора ама мора да има барем еден во клас што го реметат,имав една другарка ја зезаа,ја вреѓаа она си трпеше место да се запише во друго школо
     
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Си учела во средина на малолетни наркоманчиња чии родители не ги погледнуваат, тоа е јасно, но не е можно толку да немаш грб некој да те заштити, исто не е можно целото училиште (ученици и професори во пакет) да те мрази, а твоите родители кои те воспитале да бидеш фина личност, немо да набљудуваат. Во ред, верувам дека си исмејувана, но мислам дека преувеличуваш кога зборуваш дека се сите такви. Би требало да имаш 5 глави и 28 раце за никој да не те сака.
    Овие нема да престанат затоа што класната им рекла, по некој ден ќе се вратат на старо и барај си друго чаре.
    Ако мислиш да се одмаздуваш, прави фејк профили и ругај ги на социјалните мрежи, пробај да ги раскараш, има милион начини.
    Викни поголем братучед или другар да им покаже сила.
    Развлечи го синот на градоначалникот по медиуми. Собери докази дека малтретира дечиња во школо, и испраќај во портали блиски до другата партија. :yawn:
    Но, најпаметно ќе ти биде наместо да чекаш правник на форумот, самата да го побараш надвор. Колку и да напишеш тука, информациите повторно ќе бидат оскудни за да добиеш совет од таква природа. Ако твоите родители со ропски менталитет кои те научиле да бидеш мирна и ништо друго, не доаѓаат со тебе кај адвокат, за почеток оди самата консултирај се. Си трпела душевна болка и треба да провериш дали и каков надомест можеш да извлечеш.

    Не е многу за верување приказнава ако се разгледува комплетно. Делумно.

    Ама како и да е, животот не ти е уништен, зашто по само две години средното изгледа како далечен спомен.
     
    Последна измена: 24 февруари 2018
    На Lolo5 и Neophodna им се допаѓа ова.
  4. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Mene prikaznava ne mi izgleda kako izmislena (detsko nasilstvo) kako sto porano postoese edna tema imalo i kje ima. Na taa tema citav i kako nekoe devojce fustanot na matura i go iskinale i ja namestile demek ukrala novcanik. Iako 3 meseci mozda i se izdrzuvaat treba mislam ako ne drugo edna pretstavka do MON da se prati za ova (makar i anonimna).
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    Меѓуврсничкото насилство не е нов феномен кај нас. Го имало и ќе го има се додека не се сменат некои структури во образовните институции.
    Конкретно за случајот, девојче ако навистина трпиш насилство и си жртва тогаш можеш да пријавиш во полиција и во просветен инспекторат. Не може секаде да не ти веруваат. Сигурно ќе има некој од вработените кој ќе ти поверува.
    Многу од членките погоре ти напоменаа за важноста на тоа да посетиш психолог и да разговараш со истиот, а и добро би било сама да се преиспиташ. Зошто баш по 4 години решаваш да зборуваш за тоа и зошто постојано се ставаш себе си во улога на жртва? Пробај да ја разгледаш ситуацијата од друг аспект, може некаде нешто испушташ.
     
    На Lolo5, Neophodna и crimson им се допаѓа ова.
  6. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Туку што се случи со девојчето @lasthope ?:^):^)

    Кога сум веќе на темата, да си го кажам и мојот случај.

    Бев малтретирана од група дечишта многу долг период.
    Речиси 4 - 5 години бев жртва на насилници во основно одделение. Секој ден се враќав дома во солзи, поради нивните навреди и дофрлувања дека сум мало грдо слабо детенце кое е подобро да не биде живо, секогаш кога влегував во училница ме дочекуваа на врата со канта, со шише вода и ме малтретираа со истите тие предмети.
    Имало и физичко насилство кога сум попуштала психички.
    Во многу наврати се жалев кај класниот раководител но таа секогаш ја гледаше страната на насилниците бидејќи беа деца на професори идруги високи функции.
    Сум завршувала и кај надлежните во училиштето, ама немало никогаш решение, резултатот секогаш беше ист, јас виновна, се лутам за глупости а другите само се шегувале.
    Тоа траеше се до 8мо одделение кога веќе крајно ги преминаа границите и моите не ја превземаа работата во свои раце.
    Татко ми буквално бркаше со автомобилот еден од насилниците за да истиот тој да се пожали дома и во полиција за заканување.
    Дојдоа полиција во мојот дом, ме викнаа на распит и мене и татко ми, им кажав се што се случи.
    На татко ми му пишаа казна за неговото дело а насилниците беа запишани во досие и предупредени дека следен пат нема да го толерираат истиот проблем кога ќе напаѓаат деца.

    Од тогаш ситуацијата се смири, насилниците и ден денес кога ќе ме видат на улица бегаат од другата страна, некои што ме малтретираа по некој период почнаа да се однесуваат пријателски кон мене.

    Сакам да кажам, кога некогаш работите не се средуваат во училиште потребно е сами да си ги земете работите во свои раце.

    И настрана тоа да игнорира додека може, сами ќе се повлечат бла бла...
    Некогаш колку и да игнорираш, не можеш да издржиш.
     
    На Gosh, buba4e89, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    @lasthope Пиши нешто да знаеме барем малку дали помогнавме со нашите совети.
     
    На Lolo5 и Luciferovog zlo♧ им се допаѓа ова.
  8. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Јас ја разбирам потполно. И пишав и приватна порака,но ајде да се искажам и тука. Се започна кога се запишав средно. За разлика од другите девојчиња јас секогаш бев средена,дотерана,можда и малце претерував,ама таква сум јбг. Така машките почнаа да се вртат околу мене и тука се јави љубомората кај другите девојчиња.Почнаа да ми вадат муабети овој ме легнал,оној ме легнал,што немаше врска,тогаш сеуште бев и невина. Почнаа да ме нарекуваат курва, да пишуваат по ѕидови,клупи.. Јас ги игнорирав.. Од мојот клас,па школото,па цел град почна да ме збори, се раширија муабетите. Другарките почнаа да ме избегнуваат, а момчињата сакаа само да ме легнат,дека нели "курва":). Така си продолжи и на факултет, не стекнав нови пријателства поради тие муабети. Фатив дечко, секој ден му збореа за мене, не можеше тоа да го издржи, цело време се расправавме и раскинавме. Стигнав и до самоубиство,преживеав. Психијатри, апчиња, џабе, градот си збори. Сега имам 23год. ништо не е сменето. Сеуште не можам да најдам дечко што ќе биде со мене и покрај муабетиве. Другарки 2-3, но тие со дечковци,обврски, ретко се гледаме.. Многу ми е тешко, многу сум осамена, немам желба за ништо.. Нема спас од ова. Мислев ќе ме заборават, се губев, со месеци не излегував, не користев социјални мрежи, џабе.. Тешко е..
     
    На buba4e89 и Lolo5 им се допаѓа ова.
  9. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Немаш можност некаде во странство да се преселиш?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Имам размислувано на таа тема, но многу сум врзана за моите. Не би можела да ги оставам, веќе старички се, а и они проблеми со работата, не се баш најдобри.. Не можам ;(
     
    На Lolo5 и RAF Camora им се допаѓа ова.
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Wow ова не ми е јасно, што фајде за нив да те рематат или да си имаат тема на муабет, денот да им оди, на себе да заборават ... или ова новиве генерации се бог да чува, не е чудо што толку пијат дијазепами кога се јадат меѓу себе без потреба... или нешто не кажуваш ... Самотијата знае да ја направи мравката слон, ама некогаш е и добро друштво. Сврти се кон себе, зумба, јога, книги, музика ... заврши си факс, најди си работа животот е тркало, еднаш мора да ти тргне нагоре ама мора да се бориш.
     
    На sjdgo, buba4e89, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Во право си,но ете лани си најдов прекрасна работа ама и таму се појави еден гад од средно и за брзо почнаа оговарањата. Етикета кога ќе ти залепат, цел живот ќе си ја носиш. Се почна од детска глупост, девојче од мојот клас, дечко и имал симпатии кон мене, а тој за мене не постоеше,но таа беше љубомоморна и почна да ме малтретира со нејзините другарки и пробуваше на секој начин да ме оцрни и успеа многу добро. Немам веќе самодоверба за ништо. Каде и да отидам,работа, ново друштво секогаш се појавува некој за да пројаде гомна и се тоа да се уништи.. Помош не барам од вас бидејќи свесна сум и да сакате не можете да ми помогнете.. Чисто само сакав да се олеснам кога ја прочитав темава.. :l:
     
    На Lolo5 и RAF Camora им се допаѓа ова.
  13. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    A ljubomora ...zad dobar konj sekogas se kreva prasina ... a I za edno da bides svesna, ne se tie tolku vinivni kolku tie sto veruvaat na mizi asan kje ti baam ama lugjeto sekogas pre bi vo losoto za nekogo da veruvaat, otkolku da proverat taka e ili ne e. Covecka psihologija, taka pobrzo se sirat I lazni vesti na net I vladi pagjaat I sl. Ne se sekiraj, kje naleta nekoj dusata sto kje ti ja cita I tie nema da gi esapi. Samodoberbata mora da si ja krenes imalo I kje ima lugje sto od zavist zborat, od nisto nesto snimaat filmovi, tie ne treba da ti se reper za toa koja si ti, sto mozes I sl. Svoite barieri rusi gi, niv ne gi esapi.
     
    На Lolo5, marchi-cool, Mari-Ja и 2 други им се допаѓа ова.
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.277
    Пол:
    Женски
    abe aman edno masko oti te poglednal i ona mesto da prifati oti on ne ja bendisa te ocrnila .poglupi se tie sto veruvat vo laznite muabeti za tebe ,pa kako izdrzuvas pobogu?eden den se ke si dojde na mestoto:hug::l:slusaj so ti vikam poznavav takov sluchaj odosnovno devojce majka i bese pokvarena pa nea ja ocrnija i mn vreme pomina ona se sredi nakraj se omazi ima decinja .na hejterite si im trn vo oko ,bidi gorda na sebesi :angel:
     
    На Lolo5, mode-kristina, Mari-Ja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    На целиов мој проблем, погоре што го напишав сакам да се надоврзам нешто. Од тие 3-4 другарки што ги имам, како што кажав не се гледаме многу често, со едната што сум најблиска, се дружиме 7години. Кога ја запознав имаше муабети и за нејзе, но јас од сопствено искуство, не им судам на луѓето според тоа кој што кажал, им давам шанса, сакам сама да проценам. Девојчето многу ме сака, многу се дружиме и секогаш била фер и покрај мене. Ме бранела кога некој друг ме оцрнувал со муабети. Проблемот е што во последно време малку "забега". Секој втор ден почна да излегува со различни машки и од прва вечер да има односи. Тоа го криела од мене, но јас фала богу господ ми дал ненормално добра интуиција и секогаш сум знаела кога ме лаже и сум ја фаќала, па после ми признавала. Ми зборуваат да се тргнам од нејзе бидејќи лошо ми прави и мене на сета оваа моја мака со муабетите. Почна да пие, да се губи по дискотеки, да игра, да се гушка со машки, да ја фаќаат итн. 100 пати разговарав со нејзе,но она не се менува. Почна да излегува со секој и секакви. Не знам што да правам, ја сакам многу, а и ако се тргнам од нејзе стварно ќе останам сама. Ме брука, арогантна е, некултурна, ќе седнеме на кафе и лошо се однесува со персоналот, некултурно. А и физички се запушти, мириса, не води лична хигиена. Не беше ваква, не знам што и стана. 100 пати и реков ако има некаков проблем да ми каже, ќе се потрудам да и помогнам, но ништо од нејзе. Само ме оцрнува уште повеќе..
     
    Последна измена: 2 април 2018
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    И мене ми е уништен,камо да дојди некој да ме малтретира.
    Мазохист сум :D
    Пратете ги вие копиљите шо ве малтретираат кај мене.:rofl:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Зависи колку имаш претерувано во облеката во средно. Нели имаше изрека една "облеката го краси човекот" поточно проблемот почнал од тебе а се продлабочил, ти несвесно тоа не си го видела или не си сакала да го видиш. Е сега во средно порано се делеше на класи или имаш или немаш, за жал и денес е така. Јас во основно бев најдотерана и бев исмејувана ама секогаш во граници на нормала. Точно е дека муабети ќе има и секогаш ќе постојат, но верувам дека ќе си најдеш некој што ќе те разбере и нема да гледа што мислат другите.
    Сега да не се разбереме погрешно јас те разбрав дека си се облекувала малку провокативно во средно кога почнале исмејувањата и љубомората, може грешам не знам, но самата наведе дека си претерувала и плус ти лепеле етикети.
    Не знам како се осмелувате да им придавате значење на таквите муабети и не знам како се толку пакосни луѓево, со таа злоба што ја носат во себе како спијат - не можам да разберам.
    Јас би ти рекла да се преселиш ако можеш некадее.
     
    На Lolo5 и Outlook им се допаѓа ова.
  18. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Не, во никој случај не беше провокативно, бев накитена малце обетки, ланчиња, испеглана косата, нашминкана, инаку ништо провокативно кратко или деколтиња и такви работи.. Но повеќето живееа многу блиску до школото и буквално по пижами доаѓаа, развлечени, неисчешлани..
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    кога го раскажуваше проблемот погоре добив впечаток дека станува збор за зрела личност,дека искуствата и проблемите те натерале малку позрело да размислуваш и да се снаоѓаш ама ова цитирано кое го прочитав е како дете да го пишувало. секому му треба пријател но му треба и мир. Е сега мирот е побитен од имањето пријател. Што фајде да имам пријатели кои постојано би ме волекувале во проблеми т.е константно ми наштетуваат. На крај не таа ти ќе си го извлечеш подебелиот крај. Тебе ќе те наседне и нејзините свињарии тебе ќе ти ги припише. Таа ќе се извади од ситуацијата а ти ќе тонеш во кашата. Тргни се од неа кога таа ќе се освести и ќе види што и како нека се снаоѓа сама.
     
    На Lolo5, SV1911, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.