1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот ви е уништен?

Дискусија во 'Психологија' започната од lasthope, 19 февруари 2018.

  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Па добро бе, вие да не сте некој клан на озборувани и малтретирани? Само ти и твои познаници и блиски сте жртвени јагниња? Како е возможно тоа? Можеби тука има нешто повеќе од тоа што ти ни го филуваш. Гледам дека ме игнорираш и само ги цитираш оние кои те тапшаат и сожалуваат, дека ти сакаше таква слика да оставиш за себе.
    Кое еетоа "најтапа" школо во кое учиш, и други те прашаа.

    Подобро твоево да е измислено отколку да е вистина па цело школо па и град да изгради мрдната младина, опседната со виртуелни мрежи и болни умови.Мора да постои причина, затоа ти реков почни од себе, себеанализа стручна помош од психијатар за да матурираш. 4 години не си презела ништо па сега на крај.
    Гледам и мајки терези се појавија, со психолошки осврт на жртвата и вообичаено критикување на неистомислениците и ниско плукање по истите. Абе најјака сум нема што.
    @lasthope треба да прифаќаш и критики а не само сожалувања.Зошто ти треба правник?Нели сакаше да останеш анонимна. Ако навистина имаш толкав проблем како што го опиша единствен излез ти е да проговориш јавно, на тв, што можеш да изгубиш, другарите? Ама прво матурирај и собирај докази, ако постојат.
    Во спротивно, имаш добар материјал за роман.
    Штом си дотуркала до тука, добра си ништо не ти е.
     
    На baba Rada, Pandora- и kikkki им се допаѓа ова.
  2. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Баш напротив, затоа што разбирам како е да си во слична ситуација, јасно ми е дека најлошото нешто што може да се направи е да се потоне во самосожалување.
    Факт е дека има злобни луѓе на светот, без осет, без култура и домашно воспитување.
    Ама исто така е невозможно буквално сите луѓе да се однесуваат така. Нешто не е во ред тогаш, понекогаш одговорот е во нас.
    Најлесно е да се обвини цел свет.
     
    На martovsko cveke, baba Rada, Mari-Ja и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Нормално дека не мислев на тебе :) туку на оние што ја прогласија одма приказната за измислена. Би сакала и јас да е најверојатно тролање, ама за жал ете многумина имаме видено слични ситуации.
    И се согласувам со ова, секако дека не сум за самосожалување (посебно за поврзувањето на оценките со ова), сите ја советувавме нешто да преземе :)
     
    Последна измена: 20 февруари 2018
    На crimson и Tan4ence им се допаѓа ова.
  4. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    ^Така мене ми делува.
    Се надевам дека сум во право,ако не е така, навистина и се извинувам.Искрено,јас многу сакам да и помогнеме,ама од тука не можеме ништо едноставно.
    Како што реков,понатаму ќе се соочи со други проблеми,а и не е воопшто мала на 17-18 години да се брани самата.
    Мора да се научи на борбеност и цврстина,како инаку понатаму во животот?
    Тек е факултет,па работа...па проблеми други еден куп.
    Јас на помала возраст се соочив со многу потешки проблеми од ова,ама јас одбрав да се борам храбро и да ги тргнам тие проблеми од мене.Секако и јас имам лоши периоди,депресивни,ама не е крај на светот,нема да останам цел ден во кревет и плачам.
    И бев еден период,не знаев што со себе,ама знаеш кој најмногу ми помогна?
    Тие што ми покажаа колку навистина е суров животот и реалноста,колку треба да го прифатам тоа,и да застанам силно да се борам,тие што ме тапшаа по рамо,правеа само да се сожалувам јас и колку мислам дека тоа само мене ми се случува,а јас толку подлабоко тонев...
    Далеку од тоа дека сум на форумов да исмевам некого и туркам во бездна.
    @lasthope Многу ми е жал што ова ти се случува,ама дали ќе ти помогне ако испратам некој батка да им покаже кај им е местото?
    Сигурна сум дека да.Ако е тој така убавко набилдан,снажен.
    Ама грешно ли сфатив дека сакаш да заминеш странство?
    Таму , ако се соочиш со истово-психичко ли,физичко ли насилство,на работа ли било, или кај год да е,ќе бараш помош пак на форуми?
    Пак ќе треба да испратиме батка таков да ги среди?Не си веќе 10 години да доаѓаат твоите да те бранат,или некој трет.
    Јас мила,најмногу од се сакам да ти го решиш овој проблем сама,сакам да ти кажам дека сама треба да научиш да се бориш за себе.На светот единствено се имаш себе си,еден ден сите ќе заминат,ќе дојде ден кога ќе те изневерат и напуштат тие во кој ќе веруваш,во кој ќе се надеваш,ќе бидеш скршена.
    Едно нешто што треба да го научиш е да си силна,да стоиш со исправена глава,да се почитуваш и да знаеш да продолжиш напред.
    Ова не е ништо,ништо што не може да се реши.
    Само ти така го гледаш,тоа е се во твојата перцепција,во твојата глава.
     
    На RAF Camora му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки

    Разговарав јас со неа бидејќи јас имав сличен проблем како неа. И сакав да нагласам дека има поголем број на вакви случаи, за кои не знаеме односно со кои не сме запознаени дека постојат. Од мојот пример ама и од повеќето тие завршуваат во институционалните лавиринти, нема никаков одговор и ефикасна реакција од нивна страна. Еве и денес да ми се случи истото јас нема да знам што да правам, освен да ги игнорирам мангупите и да разговарам со најблиските. Лесно е да зборуваме многу потешко е да се преземат првите чекори.
     
    На martovsko cveke, Mari-Ja, kikkki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Со тоа што ќе ги игнорира ќе биде уште полошо.Ќе личи дека им се плаши и се повлекува.Јас таа грешка ја направив не еднаш 100 пати и ден денес си ја чукам главата во ѕид.Никој нема право да ве исмева и малтретира.Кој сака нека е.
     
    На martovsko cveke, Youknow, Marija) и 7 други им се допаѓа ова.
  7. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Баш дека завршуваат онака како што кажа,без да преземат нешто тие што најмногу треба(класни,директори,педагози),баш поради тоа.
    Не е тешко ако гледаш објективно.Не е тешко ако ја најдеш причината која ги предизвикала реакциите.
    Тешко е да размислуваш,тешко е да бидеш реален и кон себе и кон другите.
     
    На baba Rada и RAF Camora им се допаѓа ова.
  8. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Мангупите ? Средношколци ли сте ? Колкумина се ? Крупни, ситни ... каква градба имаш ти, немаш ли другари да стојат барем до тебе?
    Боречки вештини дете и среди еден (со осет да го понижиш затоа боречки вештини да го онеспособиш,а не физички да го повредиш ) другите ќе ти бегаат од сенката. Не звучи убаво ама за жал со такви ако си имаш работа професорите не смеат отворено да ти кажат ама тоа ти е лекот. Ни една инстуција не може да те заштити како што можеш ти.
     
    На martovsko cveke, Marija) и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    А надвор од школото кој ќе го штити? Мора да научи сам да се избори со такви.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Ова е мојот коментар поврзан со мојата приказна за да не се повторувам повторно да пишувам. Инаку бев 190 см 90 килограми и тренирав бокс. Screenshot_1.png
     
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Па ти си грамада од момак ... што е проблемот, зошто те малтеретираат ? Има нешто кај тебе што тие го немаат и ги иритира. И не бокс, бокс е да мавнеш и да не стане хахха не ти треба тоа, од источните вештини да си најдеш рамнотежа во себе прво психички, а потоа и да знаеш да мавнеш ама да не повредиш. И седни учи, кој ги врти дете ти бркај си работа, девојка, школото да ти оди и најди време и за вештини и терај напред. И самодоверба и се ќе се среди, само не им се плаши ништо не ти можат.
     
  12. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Е после тоа следуваше сеанса кај директорот и морав да го слушам неговото мрчење. И со тоа што го удрив не постигнав само добив нов епитет, а тоа беше зборот насилник. На епитетите: Брко,Попче, Гоце Делчев се придружи и зборот насилник. А инаку претходно сите (професори, класна , директор, социолог и тн) знаеа за мојот случај и дека сум мета на навреди. Тој што го удрив и ден денес ми се извинува кога ќе ме сретне за тоа што ме навредувал во средно.
     
  13. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Си го удрил директорот? :tmi: не се лути ама не се мава наоколу колку и да мрчел затоа самоконтрола има дана за мегдана, сепак е прво постар второ директор бил. Некој удар мал за момците ОК ама за директор јок ... пишуваш во минато време ... пиши му тогаш на девојчето како да се справи штом ти си го надминал тоа.Претпоставувам ти си се изградил во поуспешен и подобар човек од тие што те малтертирале, во најголем бр случаи така е .
     
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Pozz....Te citam od pocetok pa do ovoj post,ako ova se slucuvalo i seuste ti se slucuva navistina mi e mn zal i posakuvam sto pobrzo da se resi.No.....Izvini ako gresam po se sto procitav mi dojde kako da si ja gledala emisijata za Aleksa,po se ova pisuvano od tvoja str go imase vo emisijata,samo vo tvojot prv post imase kako ti velat da se samoubies frlaki se od zgrada,a toj taka se samooubil,se izvinuvam us ednas ako gresam
     
    На buba4e89 и kikkki им се допаѓа ова.
  15. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Страшна е таа емисија, човек дури и тешко да поверува ама кога ќе размислиш, нам ни викаа "иднината останува на вас", а каде оди денешнава младина језиво. Јас не памтам во основно или во средно да сум имала проблеми такви ниту некој што го познавам, језиво.
     
    На buba4e89 и Luciferovog zlo♧ им се допаѓа ова.
  16. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Не директорот туку тој што беше со мене во класот, што дека го удрив соученикот ништо не добивме двајцата во позитивна смисла. Во негативна смисла јас добив епитет, а соученикот модро око. Инаку случкава е пред многу години јас еве сега скоро ќе завршам факултет. Инаку кај јас имам храброст да удрам директор?
     
    На LiliBoz, buba4e89 и Luciferovog zlo♧ им се допаѓа ова.
  17. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Taa emisija e dr prikazna,ovaa msm deka e kopija,a da i jas ne se sekavam da sum imala i nemam zborovi za ova
     
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Да го удриш директорот не е храброст туку глупост има разлика меѓу тие две нешта, а на тој малиот ништо не му е. Ти завршуваш факс, а каде се мангупите позади тебе или пред тебе ?
     
  19. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Не знам ама има деца безобразни верувај, во школо и да го заштитат, ќе излезат надвор и се додека тоа дете не се спротистави нема оправање.
     
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    to da vo pravo si,odamna me nema po temive i nesakam mn da se mesam,no ova me natera
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.