1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот ви е уништен?

Дискусија во 'Психологија' започната од lasthope, 19 февруари 2018.

  1. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Искрено немам појма каде се и не сакам ниту да знам. Инаку после целата оваа перипетија ништо не се реши. Јас продолжив да се нервирам и да ги слушам останатите соученици со своите навреди. И тоа траеше се додека не завршам. Кога ќе помислам што се ми имаат кажано уште ми се тресе снагата од нервоза. И сега скоро организираа некоја прослава јубилеј од матура, јас не отидов не сакам ни очите да им ги видам. Ама некогаш ги среќавам како овој помодрениот и ќе им кажам едно Здраво, а што прават и дали успеале во животот ме интересира како за ланскиот снег.
     
    На martovsko cveke, Aquamarine93 и kikkki им се допаѓа ова.
  2. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски

    (y) Паметно :) нема потреба од нервоза денес, најди начин да ја исфрлиш таа нервоза зошто да носиш непотребни товари ???
     
    На martovsko cveke и RAF Camora им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Те имам начекано во некои теми каде за себе викаш идиот и слични зборови. прашање на време беше кога ќе те прашам зашто така за себе ама ете сам си кажа сега од каде потекнува ова. периодот од 12 год па нагоре до некои си 19-20 е пречувствителен за тинејџери и доцни тинејџери. Тогаш хормони работат чуствата се испомешани и секоја ваква критика на наша сметка тлее во нас се дур не стане дел од нашиот карактер . Посебно ако е последователно и се случува цело време.А нашиот карактер редовно е огледало на тоа што други рекле тогаш за нас. Најчесто станува збор за луѓе кои ни се влијателни (мајка татко брат) или луѓе кои ни глумат репер (појаки соученици ).. Тоа што си ти денес е дело на тие зборови. Ама ова не е кажано во позитивна смисла. Да беше позитивно немаше себеси да се нарекуваш идиот. Мораш да се ослободиш од сево ова. Јас пред некое време пишав еве 30 ќе полнам тек сега се ослободив од луѓе кои навистина лошо влијаеа на мене цел живот. Сега не знам која сум без тоа лошо влијание ама многу полесно ми е. Со тек на време ќе се пронајдам. .
    Размисли околу ова или бар прочитај го да вреди што каснам на кафе :)
     
    На theowndemon, kikkki, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Инаку девојчево може да пријави во педагошка служба комотно.Кај нас а верувам и во сите школи е спроведено тоа ако има било какво вербално па дури и физичко насилство да пријават.Срамота деца од 16 год. па ај ќе се реметиме.Јас со мој метод би го решила цел клас.Нема ќутење.Они еднаш јас 3 пати ако треба.Можда ни тоа не е океј ама никој не е дужен да изиграва жртвено јагне.Овие години ни се најубави.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ne mora da znaci toa sto se narekol idiot deka e od tie slucuvanja, toa e najcesto golema doza na samokriticnost, mozebi mn ocekuva od sebe I sovrseno da e.
     
    На RAF Camora му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Вистина е дека сум перфекционист и самокритичен сакам се да е совршено, но некогаш едноставно знам да претерам и на никого не сакам да му посакам да биде како мене. Затоа што постојано ќе се запрашува каде згрешив, дали згрешив и најлошо е што секогаш вината ја наоѓам кај себе поради тоа што можеби јас на некој начин сум ја предизвикал нивната реакција. А тоа е преголем психички товар и едноставно не е вредно да се прават вакви анализи после секој превземен чекор.
     
    На Gosh, Amellie13, kikkki и 2 други им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    И треба да очекува многу од себе. Но не значи дека ако се навреди дека тоа го прави посовршен. Критицизмот не смее да биде на левел идиот морон дебил..
     
    На crimson и RAF Camora им се допаѓа ова.
  8. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ne smee megjutoa ako si Sam sebe si najstrog sudija vo lutina moze I toa da se sluci. I Ne sekoj ocekuva od sebe mnogu, obicno od nadvor doagja motivacija.

    Toa verojatno sovesta I odgovornosta ti se na visoko nivo. Sekoj dobar covek prvo sebe Se preispituva,a poinakov vednas drug bi obvinil. Megjutoa se treba da e vo ramki na normala.
    Edit: a toa deka mozebi ti si ja predizvikal taa nivna reakcija mozebi e taka. Megjutoa Ne mozeme nie site da bideme isti, ili ako nekoj Ne ti se dopagja pa, remeti go. Toa vospitani deca ili lugje ne go pravat. Ili pak imalo nesto vo tebe sto tie go nemaat I te remetele. Toa e odraz na NIV, a ne tvoj. Ti nemas potreba da bides toa sto nekomu mu odgovara ako na eden mu odgovara na drug nema, zatoa bidi svoj. I perfekcionizmot namali go, toa se moze.
     
    Последна измена од модератор: 20 февруари 2018
    На kikkki и RAF Camora им се допаѓа ова.
  9. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    @lasthope и јас поминав низ иститот пекол девојче.Ужас,само кај мене беше на почеток во средно школо.Речиси истите проблеми како тебе.Првите денови молчев,дома не кажував.После неколку дена пукнав;(,и и кажав на мајка ми.Таа сама сети дека не е нешто во ред,па додека да и признаам...На нозе се кренаа моите,од класната до директорот.Класната беше совесна и многу добра(кафе си пиеме со школски и со неа),разговараше со сите „хулигани“,а богами некои завршија и кај директорот со намалено поведение.После тоа немав таков проблем,ама ме игнорираа.Не ме викаа на дружења,ова она...Арно ама,помина прва година (цела година едно девојче пријателка на мама,психолог во друго училиште,ме канеше да се преместам кај нив,ама не сакав,оти целта ми беше гимназија).Дојдовме втора година,истиот клас,ама јас веќе имав и поцврст став и стекнав пријатели од друггите класови.Одлична бев,и сите почнаа на база на восхит,нели какви состави имам,како говорам...Омекна односот,и почнаа поинаку да ме гледаат.Во трета веќе нов клас,дел имаше и од стариот клас,истата класна...значи тие две години супер ми поминаа.Сега на факултет сум една од селебрити стјудентс:angel:,и супер ми е.Ти го посочувам мојов пример,да знаеш дека не смееш да се предадеш.Иако има 3 месеци до матура,оди кај директор,кај педагошки служби,па нека им намалат поведение,или нека ги викнат нивните да видат што деца родиле.
    А верувај,ќе им се врати.Многу од тие што ми правеа така,денес стојат занемени додека јас си редам успеси и не ги фермам (mooning):devil:Многу од нив останаа без друштва,па на своја кожа сетија како е некој да те зафркава.Едно девојче дури и пријателка ми стана,си живееме...ме навреди многу тогаш,подоцна се покаја,ужасно и е криво.За жал не ја примија на факултет.Јас не и се ситам,ниту барам поврзаност на овие две работи,ама кога тогаш се враќа.
    И главата горе,игнорирај ги максимално,и извести ги службите (нека им намалат на крај поведние:devil:).Не си земај при срце,само храбро.На факултет е друга приказна,не опстојуваат секаде „идиоти“ од ваков тип.
    П.С.И подоцна ми се случувало да проба некој да ме понижи,ама сум знаела да му покажам кај му е местото.Па дури и дрска да бидам,ако треба.Се надевам ќе се среди :D
     
    На Alisa22, Gosh, SV1911 и 10 други им се допаѓа ова.
  10. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Јас што и да им вратам пак е исто.Денес разговаравме со класната и моите, некако видоа дека сум во право.Не сакам да се дружам со нив, денеска не ме замараа, ама слушам ме оговараат сеуште, не знам до кај мислат.
    Не сакам во иднина да ме памтат како ваква, сакам да знаат дека ќе ми биде убаво и дека можам.
    Многу е грдо сето ова, жал ми е што голем дел од вас не по свое сакање морале да трпат, криво ми е што моите не беа одма на моја страна и ме убедуваа да пробам да се здружам.
     
    На cresa-jagoda и SeaMermaid им се допаѓа ова.
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Devojce neka si ogovaraat ama ich da ne te zanima. Vo zivotot nekogas moras da pokazes zabi sto se vika. Ima takov tip lugje bez ogovaranje denot ne im odi :) ti gledaj zavrsi si super, zapisi se na fax, fati si decko, a tie ogivarale ili ne ama uvo da ne te boli. Ako se zamaras so niv kata den kako svoite celi kje gi ostvaris? Batali gi ako ti vredis tie da se zamaraat, jas smetam deka tie ne vredat ti da gubis vreme na niv. Dzabe ne se reklo kucinjata neka laat karavanot si vrvi.
     
    На Gosh, kikkki, RAF Camora и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Што рече класната ме занима?
    Твоите?
    Им се обрати некој на мувлите да ги затресе за ракав?

    Увек иста прича, без навреда, најчесто од аеродром и центар ќе се удружат мувличиња, татини принцези и на сите од страна мамата ја е*аваат.
    Сега си враќам филм,
    девојчето од стајковци беше што продаваше на пазар, слика нејзина на тезга по школо вртеа и на крај испринтаа и лепеа на влез, wanted фора.
    Мајка и дојде да разговара на класен и праша каде е проблемот. Сите ќутеа, откако излезе жената со класната, девојчето со креди и пенкала го маваа. Колку пати ќе се расплачеше на час... Срце ме боли вака кога читам и кога ќе ми текне , да можам стварно би ги претепала кретените. На 5 год матура, само они 10 души собрани биле на слики видов, никој друг ни поканет не бил.
     
    На kikkki и RAF Camora им се допаѓа ова.
  13. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Да бе, уште викаат ај да видиме дали ќе го заборави нашето тепање, млатење и мачење, и да видиме што живот ќе има, нека ни се јави кога ќе успее....
     
  14. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Како родител ме вознемири твојата приказна. Ако веруваш во себе, никој и ништо не може да ти застане на патот. Ако не бива со убаво, тогаш враќај со иста мера. Никој не е толку голем да уништи туѓ живот. Само слабите гледаат големина во напаѓачите. Можеби не можеш да ги "треснеш од земја", ама буткај, малку по малку секој ден.
    Сега друга проблематика. Навистина не можам да разберам како е возможно да со години ни твоите, ни класната не ти веруваат..и пишуваш мислење на фемина, па за еден ден почнува клопчето да се одмотува. Родителите ја согледуваат вистината, класната прогледува, соучениците гувеат.
    Стварно не сфаќам.
    Ова не е единствен случај на форумов со вака брза разрешница.
    Или фемина има супер моќи или е нешто друго во прашање.
    Како год да е, мој совет ти е да веруваш во себе. Бирај со кого ќе се дружиш. Не чекај да бидеш бирана.
     
    На crimson, kikkki, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Ѓубрињава не ме заараат цел ден, беа моиве конечно увидоа дека не е до мене проблемот, се надевам со тек на време ќе се средам со нив.
    Идам денеска низ ходник на одмор и слушам зборат-Абе оваа лудава нејзините ги донесе, изгледа криво и е што е лузер, со цинично смеење.
    Не ме ни поздравија што не ми е ни гајле, цел ден сме на ингнор, само прееска на одмор што ме збореа, кај имаат живци не знам.
    Уште пази викаат ај да видиме дали покрај сето мачење и млатење ќе не заборави, кажано и од машкиве и од девојките.
    Гнаси.

    Класната едно цинично-Абе ајде не може да е само до нив, како они се дружат бла бла, почна да ги фали како се најдобри, кажа само дека ме сожалува.
    Кажа дека плус ќе разговара со нив и дека ќе види што ќе направи.
    Да сакаше можеше да се смени.Криво ми е што во основно иако бевме помали, не знаете во каква сложна генерација завршив.До ден денеска сите се сакаме, си идеме по гости, поготово машките од основно не даваат прав да падне.
    И другарките колку се до мене, овие гадинкиве мислат ја вака дека сум и дома.
    Морони.
     
  16. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Не може да враќа со иста мера, нема 5 други со нејзе за да застанат на нејзина страна. Сама е, ќе изеде ќутек.
    Веројатно станува збор за интровертна личност, која сме сите среќни што пишала и прозборела на форумов макар, а не направила глупост.
    Супер моќите ќе да е поддршката наша која очигледно од никого никогаш не ја имала.
    Ми личи дека е девојче од пониска класа од нив, па ја омаловажуваат постојано. До задутре да и викаме, не е лесно да игнорира.
    Жал ми е стварно...
     
  17. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски

    Овде не можев да бирам, пишав и погоре, добив само-Девојко не замарај!
    Како мислиш да ги треснам? Кога јас им зборев да не замараат уште толку се силеа, на секоја навреда и исмевање пробував да вратам, на крај пак јас виновна.
    Зборевме со класната потоа и со нив беше направен муабет.Едноставно се што сакам е раат, сепак е доста тегаво и непријатно сето ова.

    Душо во клас секакви имаме, може и до тоа да е, иако никогаш ни сум се фалела финансиски, ни тајни ми знаеле.
    Што се деси со твоето девојче од Стајковци? Зарем навистина го малтретирале, денеска беа неако затишени, се надевам нема утре да е по старо, дали само лице направија пред класната не знам..
     
    Последна измена од модератор: 20 февруари 2018
  18. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    [QUOTE="lasthope, post: 3811713, member: 123979"Јас што и да им вратам пак е исто.Денес разговаравме со класната и моите, некако видоа дека сум во право.Не сакам да се дружам со нив, денеска не ме замараа, ама слушам ме оговараат сеуште, не знам до кај мислат.
    Не сакам во иднина да ме памтат како ваква, сакам да знаат дека ќе ми биде убаво и дека можам.
    Многу е грдо сето ова, жал ми е што голем дел од вас не по свое сакање морале да трпат, криво ми е што моите не беа одма на моја страна и ме убедуваа да пробам да се здружам.[/QUOTE]
    Знам дека ти е тешко.Не им врајќај ништо.Тие тоа чекаат,што и да им кажеш,на се ќе најдат начин да те навредат,повеќе се.Ти си сама,сигурно и со уништена самодоверба,па што и дда пробаш,апк против тебе ќе го свртат.Жал ми е што ти го кажувам ова,ама „дечките“ на таа психологија функционираат.Само служби алармирај и немај милост.И 3 дена класната да те моли да не преземаш ништо,оди директно кај директорот.Ќе најде тој начин.Нека оговараат,тоа е израз на нивната малограѓанштина.Јас ако слушам што ме оговараат,нели оние на кои не им се допаѓам-природно е да не им се допаднеш на сите,би требало не знам што да направам.Твои како родители,ти мислеле најдобро.Некогаш мислат дека во нас е проблемот,па грешат,ама тоа е дел од процесот.Објасни им убаво дека ти треба нивна поддршка.На факултет ќе биде друго.Посебно ако доаѓаш од мало место,па на факлтет нови колеги,нови луѓе,поотворени ставови за се.А за нив,ич да не ти биде гајле.Не се секирај дали ќе знаат за тебе дали ти е убаво,дека си успеала.Ќе дојдат твоите 5 минути,ќе видат колку ти е убаво и колку си успеала,само ќе се наметне тоа.Фокусирај се на себе и терај.Силна си,можеш да издржиш.Како што кажа феминката погоре,кучињата си лаат караванот си врви.Ти посакувам се најдобро,од срце.
     
    На kikkki и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Да се сожалува сама себе најубаво ќе биде
    Се префрли во друг клас. После беше ваљда ок. Повлечена, мирна, приврзоци од ранец и крадеа, и го украдоа ранецот нов и сите и се потпишуваа, хаос секој ден. Баш жртва беше...
    Се надевам ќе престанат твоите да замараат...
     
  20. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
     
    Последна измена од модератор: 20 февруари 2018