1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога животот ви е уништен?

Дискусија во 'Психологија' започната од lasthope, 19 февруари 2018.

  1. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Ajde de haha koi se oni da kazat bre dete ? Aide ne se zamaraj so nedonoseni I nesposobni. Ova znaci ti si bila ponapred od niv I zatoa te zamaraat,a ti se budalis pa, na nivno nivo se spustas. Ajde razmrdaj se so tvoite drugarki I batali nevredni fikusi :) vremeto kje go kaze svoeto ama za da bide vo tvoja benefit ti presmetaj si kolku ti vredis I dali treba sebe si da se pustis po voda za takvi. Digaj se, sto I da e se taguva I place den dva,ete I tri neka e, cetvrtiot zivitot odi napred.
     
    На mira.mira и RAF Camora им се допаѓа ова.
  2. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Искрено многу бев пред некое време во депресија, не ми се верува дека сум подобро, искрено што ако навистина некоја психички многу по лабилна беше на мое место, не сакам да знам што можеше да се случи, знам само дека не е убаво.Уште се смеат, пред некое време ги слушам-Абе гледаме на фб на ластхоуп со другарки слики, ау ау, и на зид и пишуваат дека ја сакаат, со смеење..
     
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Темава стигна осум страни..бре,бре
    (facepalm)А пак насловот вришти...незнам чив живот е УНИШТЕН:?:
     
    Последна измена: 20 февруари 2018
    На sjdgo и Feminka22 им се допаѓа ова.
  4. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    A be te nacekale vo nekoja slaba faza, ne se zamaram mn so fb ama ti bitno imas svoj krug na lugje I malku da se bitno da se OK kako lugje. A za sakanje ooo imas ti Koj da te saka, roditelite, a ponatamu I decko kje si fatis I ne gi vrti 5% budalce, namerno ti zborat. Sto ne im kazes niv gi recka nekoj na fb haha stom fb im e merilo :) pa I lazno da gi sakaat...fb be ccc
     
    На Someonespecial, theowndemon и RAF Camora им се допаѓа ова.
  5. lasthope

    lasthope Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Абе не знам со мојов фб, ама наместен ми е да се покажува ако некој ме тагира, и имам едни другарки си се тагираме на кафе, си правиме слики да ни е интересно и го имаат видено тоа, еден другар ми пиша на зид-те сакам систер и срценце, тој ми е бфф, и овие аууу кој е тој несреќник што те сака, знае ли каква си, да не е зетот, бла бла..морони...
     
  6. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Takvi fikusi se za zalenje :) ako imas vreme zali gi :) ete se ispuka na forumov I dosta im bese vnimanie.
     
    На Feminka22, cresa-jagoda и RAF Camora им се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    znaci temava ja zacitav vcera sose komentari i stvarno ne mozam da poveruvam vo kakov svet ziveeme. dobro be lugje ajde od druga gledna tocka zarem mozete da dozvolite vase dete da isigrava bandit i da maltretira drugi? prvo od tuka treba da pocneme. koj e dolzen da trpi ismejuvanje? c c c.
     
    На martovsko cveke, RAF Camora и Outlook им се допаѓа ова.
  8. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Se pocnuva od doma I kolku malucioznosta i zaviduvanjeto gi zavladealo... za zal toa ne pocnuva od ovie generacii tuku od nasite, od roditelite.
     
    На martovsko cveke, marchi-cool и RAF Camora им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    @lasthope ако гледаш дека аднинистрацијата во школо не се замара исписницата и оди си.А со нив само дрско и безобразно.Оди еднаш ти три пати.На такви ѓубриња само со исто не со молчење или со родители.Мали не сте.Баш на Сител имаше една таква прича за еден Алекса од Србија.Од вреѓање, до ќутек завршило со самоубиство..Реагирај ТИ со време.
     
    На martovsko cveke и RAF Camora им се допаѓа ова.
  10. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Понекогаш ми се враќа довербата во човечноста, не е целосно изгубена. Доказ е форумов, мило ми е што уште пред да ја видам темава голем број членки ти дале поддршка. Значи, нели?
    Одеднаш сфаќаш дека тој пат кој што ти го поминуваш, многумина од нас го поминале, не без последици ама сепак посилни.
    Девојче, тебе не ти е уништен животот, во погрешна околина се наоѓаш. :)
    Не би сакала да се повторувам со советите од другите членки, сакам само да кажам ако ти треба било каква помош слободни пиши.
    Верувам дека си паметно девојче и знам дека ќе ги поправиш оценките.
    И главата горе! :hug:
    Убаво пишала баба Рада, ако се собери феминска група, никој не ги спасува тие мали тролови. :)

    @RAF Camora Многу добро ги знам лузните од таквите трауми. И на мене имало ефект, се изборив до тој степен да сега воопшто не ми е битно кој-што мисли за мене, уште повеќе дали ме мрази или не. Нивни проблем. Немој никогаш да се нарекуваш себе си дебил, морон или што уште не.
    Си пишал дека си висок 1.90 што значи дека ти слободно можеш да тренираш баскет. Луѓето се чувствуваат инфериорни покрај тебе, затоа и во средно си имал булинг. Не знаеле како да се справат со тоа.
    Животот може и нагло да се преобрази во позитива. :)
     
    На martovsko cveke, cresa-jagoda, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Требала да го смени школото или класот на време а не да трпи и ја во основно и средно бев исмевана,ме врегаа ама се дружев со поголемите и со помалите,со мојот клас не а немав каде да одам,во друго школо дека во другите школи бараа многу учење
     
    На RAF Camora му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    @lasthope, како што си пишала сепак имаш друштво, другари и другарки. Значи сепак не те мразат сите и немаш проблем што треба да го бараш во себеси. Како што ти рековме, посвети се на учењето, а во слободно време терај си со тие што те сакаат и почитуваат.
    Требало да се отпишеш уште на почеток од таа ненормална средина, сега веќе штом си го поднела сето тоа малтретирање - за 3-4 преостанати месеци навистина не вредат да преземаш таков чекор.
    И за ништо не вредат, најмалку да мислиш дека, како што си ја насловила темата, животот ти е „уништен“ поради нив. Опседнатост со оговарање некого и тоа по социјални мрежи, на 17-18 години... тоа можат да го прават само неизживеани личности со ниска интелигенција, никакви способности и вредности, ништо со што би го пополниле слободното време освен со вакви глупости. За жалење се, самите они сопствените млади години си ги уништуваат. (highfive)
     
    На cresa-jagoda, RAF Camora и Outlook им се допаѓа ова.
  13. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Јас не сум толку важен во оваа ситуација во моментот, јас некако го пребродив тој период. Сега само се надевам дека и таа ќе успее да се избори и да го преброди овој тежок период. Дури и мислам дека таа се наоѓа во уште полоша ситуација од мојата.
     
    На kikkki и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  14. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Како е можно цели 4 години истиот проблем? Не ми е јасен коренот на проблемот? Како и да е не се концентрирај на секој кажан збор и тие си имаат свои комплекси.
    Пс: Секоја чест за нервите :handshake:
     
    На Neophodna, kikkki и RAF Camora им се допаѓа ова.
  15. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Ги читам претходните мислења и нормално, како на сите теми, така и на оваа има членови што повеќе сакаат да нападнат, да пишуваат дека приказната е измислена наместо да помогнат. Фемина не е Фемина ако нема такви членови. Измислена приказна од старт се познава, а оваа не ми изгледа така.

    @lasthope многу ми е жал што ова ти се случува и што трпиш цели 4 години таква психичка тортура. Читам дека твојата класна ги бранела насилниците, а директорот воопшто не реагирал. Штом е така, тогаш оди кај училишниот психолог да ти даде некој совет како да се одбраниш од нив. А штом немаш поддршка ниту од твоите родители,тогаш покажи им што пишуваат за тебе на социјалните мрежи. Профилите на Твитер, Инстаграм направи ги приватни за да не можат да те следат. И избриши ги и од Фејсбук тие што те малтретираат. И блокирај ги исто така. Сепак имаш друштво, не те мразат сите. Тоа што имаш две двојки на полугодие донекаде ќе се согласам дека е од неучење, ама при вакво малтретирање можеби и не можеш да се сконцентрираш. И јас бев малтретирана во основно и првите две години средно и знам како е. Сега не до тој степен како што си ти, ама сепак бев. Во средно ми се случуваше многупати на тест или наставно да добијам тројка и понекогаш двојка, ама веднаш успевав да ги поправам и да завршам со одличен успех. Мене враќањето не ми помогна, па решив да ги игнорирам и престанаа. На таквите најдобро е воопшто да не им обрнуваш внимание бидејќи токму малтретирачите патат од комплекс на ниска вредност и единствено нешто што ги исполнува е малтретирањето.
     
    Последна измена: 20 февруари 2018
    На martovsko cveke, kikkki, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.388
    Штом толку се замараат со твојот фб профил и пратат шо се дешава на него почни да им посветуваш статуси
    шр статус поздрав за глупите фикуси кои мислат оти се рози стави песна умри од стоја
    и се некои такви драпешки ке знаат дека е наменето за нив ама нема да можат да докажат
    а не школото ако некој дирекно те чепне со мало прсте земај тушни го и набуткај му ја главата у вц шољата
    на едно две така да видиш како од сенката ек ти бегаат после
     
    На kikkki и Mari-Ja им се допаѓа ова.
  17. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Малку видов од таа емисија за тоа дете, грозно ... од тоа малку добив впечаток дека детето било преплашено дека нешто на татко му ќе му направат или на целата фамилија ако не се лажам, тоа го средило тоа дете. Јака им душа на тие родители (некогаш ќотекот е од рајот излезен батали култура и се кога е за дете) ама и тие испиши детето од тоа лудило, а како тие другите живеат сами со себе не знам, од наставници па, на даље ... просто од наставници не ми се верува ама по се изгледа се држи земјата.
     
    На kikkki и Feminka22 им се допаѓа ова.
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.388

    може малце офф али еве ј аемисијата за алекс детето кое рипна од трети кат
     
    На kikkki, Feminka22, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
  19. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Јас сменив школо пошто бев психички малтретирана во прва година, баш од вакви гадови. Причината - тие од центарот на Скопје, јас од село. Денес, јас сум многу поуспешна од повеќето од нив (од сите нив всушност), на личен план, финансиски, професионално и иако во тоа време ми било ептен криво, никогаш не се гледав ко жртва, туку среќна да живеам каде што живеев и да ги имам моите за родители, а на нив гледав како на ѓубриња без основна култура. Ретко кога ќе се сетам на нив, се случува ако прочитам нешто поврзано со психичко малтретирање помеѓу средношколци.

    Верувај дека животот не ти е уништен, ниту на нив ќе се сеќаваш после 10 години. Добро е што твоите конечно те послушаа и се на твоја страна, ја имаш нивната поддршка и не се плаши да се побуниш ако сметаш дека пак те закачаат и малтретираат. Се сложувам со многу од советите кои ти ги дадоа погоре, па да не повторувам.

    Фокусирај се на учењето, нареди петки, бирај факултет, аплицирај, не мисли многу на нив, не вредат да ти го трошат времето. Нив сфати ги како пролазни шупливи глави кои кога тогаш ќе си го добијат заслуженото, а таквите зашто би се замарала да ги мислиш?

    Доколку ти треба морална поддршка или совети, можеш да ми пишеш во лп.
     
    На Gosh, kikkki, christinnn и 9 други им се допаѓа ова.
  20. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Јас никогаш нема да можам да ги разберам тие што сметаат дека луѓето од градот се повредни и се повисока класа од луѓето од село. Секогаш сум ги делел луѓето на добри и лоши. Не се срамам поради тоа што моите имаат потекло од село, напротив се гордеам со тоа што успеале да просперираат и да ми создадат подобри услови на мене и на самите себе. Инаку од искуство знам дека децата кои живееле на село често се добри, чесни и мирни, бидејќи се научени да ги ценат вистинските вредности поради тоа што ги немале добрите услови како овие од градот. Навистина ми е жал што морало да се соочиш со вакво глупаво етикетирање од страна на некои недоносени мангупи.
     
    На kikkki и SofiMar_ им се допаѓа ова.