1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога немате никој покрај себе?

Дискусија во 'Психологија' започната од bebus-sk, 24 март 2011.

  1. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Во тие моменти (без разлика дали се по моја желба) се имам себеси.
    Тоа е кога сакам да сум сама, да ја оставам главата да размислува на раат, без да замарам никого со моите проблеми, зашто знам дека не е еднаш ги имаат чуено.

    Се случило случајно да не е ми е најдобриот другар тука, а да не сакам да се празнам на форумов. Затоа тука се музиката, солзите и размислувањето. Ништо не ми е подобро од тоа сама да си ги решавам проблемите, без разлика колку долго и да трае тој процес. Знам дека сум се трудела да дојдам до тоа нешто со разгледување на сите позитивни и негативни работи, од мојата и од другата страна. Многу убедувања и разубедувања, спротивности и компромиси.

    Секако ми е важно да чујам и друго пообјективно мислење за ситуацијата од другар ми или другарка, но можам да поминам и без тоа аку сум убедена дека тоа е правилно.

    Инаку, скоро секогаш ми е другарот тука. Тука да ме ислуша и да ми даде разумен совет и јас сум му секогаш благодарна за тоа. И за тука исто.. ако нема која да ми пише збор-два за совет, барем јас се осеќам полесно што сум ја испразнила душата и што сум ги кажала маките.
    Самата јас, тој и форумов = моето Свето Тројство.
     
    На creshicka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Веке 2 месеци се чувствувам вака, имам 1000 луѓе покрај мене, ама никој покрај мене во права смисла. Значи некој кој ке се заинтерисира за тоа што мене ми се случува, да праша што ме мачи, оти треба да си слеп за да не видиш дека има тага во мене. Дури сама прееска се погледнав во огледало и си помислив колку тажен поглед имам. Значи нема никој, јас разбирам сите си терат свој филм ама ме нервира тоа што јас препознавам кога нешто не е во ред со било кој и прашувам што е работата, барам начин ако може некако да помогнам без разлика дали со совет или со некоја постапка, а кога мене ми треба никој нема. Или ако веке има, се се` сведува на кафе во град озборување итн, а не длабок муабет кој навистина ми треба. Форумов многу ми помага ете вака кога ми е тешко овде си пишувам без разлика дали некој чита ама она инстантно олеснување е тоа што се бара. Сепак виртуелно е ова, па скоро и да не се важи.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .... :D .......па веќе 3 год раб во странство,имам околу мене полно луѓе ама уствари сум сама... :D .
    ... :$ ...зошто???????затоа што тие се мои колеги и соработници,другаруваме ама она што ми е понекогаш потребно,како мал допир за рака,нежен збор,кога сум полна со негативни мисли,се тоа сакам да го поделам а не можам со нив....што правам тогаш??????па ако ми е нешто тешко одам под туш и се исплакувам убаво,да ми олесни,се трудам позитивно да мислам,се вклучувам на форумов да си се искажам,и ми поминува...за се има навика и одвика....така да се научив да спијам сама,да ги контолирам мислите,има сепак и нечто позитивно,свесна за себе си,и ми се зголеми самодовербата.. :emo: ..
     
  4. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Ужасно е кога човек останува сам... :)
     
    На Blondy-07 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Кога си сама и немаш никој покрај себе треба да мислиш на тоа колку си силна и некој друг на твое место би се скршил. А ти чекориш секој ден со крената глава и со надеж дека ќе дојде денот кога ќе најдеш сродна душа што ќе те разбира и чува.
     
  6. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Секогаш човек треба сам себеси да биде најголем стожер! Луѓето околу нас доаѓаат и си одат, животот е една фреквентна крстосница и не секогаш стои полицаец, кој ќе ни помогне да го регулираме текот на настаните. Некогаш треба сами да се раководиме по десно правило ... ;)
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Фала богу, моите дома и дечко ми,како и 2/3 пријателки ама буквално секогаш биле до мене. :angel:
    Имало и такви тешки моменти, не велам не...,но многу ретко.Скоро па ич.
     
  8. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Се трудам тогаш да не потпагам во депресии туку да си најдам занимација било со читање на книга било со вежбање пилатес,аеробик.....па се ке си дојде на свое место-има секакви ситуации и човек мора да биде спремен на се во животот и никогаш да не му ослабува духот и сигурноста во сам себе!
     
  9. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    плачам..можам да кажам дека секогаш сум осамена..:/
     
  10. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Јас само на поминување, колку да ве потсетам сите кои се чувствувате сами да погледнете околу себе и да видите колкава потпора ви се луѓето околу вас дури и тогаш кога мислите дека не се. Тие се вашиот бедем ако за ништо друго, барем затоа што ги имате. Имам другар на кој и мајка му и татко му се починати, нема браќа и сестри и нема воопшто роднини тука во Македонија. Е за него можам да кажам дека нема никој... И кога ќе помислите колку сте осамени и немате никој, потсетете сте колку сте богати всушност, дека некогаш може сте осамени, ама не сте сами.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Не знам дали постои ваква тема, побарав но не најдов.
    Дали некогаш сте биле сами, осамени без никој покрај вас? Да немате со ког да излезете да немате кој да ви дојде на гости, да немате со кој за дочек на Новата година или пак да немате со кој да направите муабет? Што тогаш?
    Пред извесно време можеби една година ми се случи еден проблем, и одтогаш не можам да се опоравам. Немам пријатели, НЕМАМ НИКОЈ ПОКРАЈ МЕНЕ. Ајде еден совет од вас феминки навистина ми е потребен. :worried:
     
    На Vik'Toriah, LittlePinky и mileystar им се допаѓа ова.
  12. dorina31

    dorina31 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    здраво Пипито многу ми е жал што си во ваква состојба и мислам дека секој од нас барем еднас во животот доаѓа во ваква состојба кога е осамен и кога нема никој кога мисли дека веке се е изгубено и не му се живее...и јас сум имала таков период и мислам дека тоа е најужасното чуство што мозе да го има еден млад човек..морас прво сама да си дадеш сила и да си казес дека сто и да е ке дадеш се од себе за да тргнес нанапред и да си ги оствариш сите цели што ти се поставени во животот.каков и да бил проблемот ке се трудис да не мислиш на тоа и да гледаш кон иднината и нанапред.незнам дали работиш или учиш но во кругот околу тебе колку и да е мал мора да пробас да најдес барем еден или една другар со кој ке почнеш да се дружиш...би сакала да знам како ти поминува еден обичен ден ...
     
  13. napominuvanje

    napominuvanje Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    59
    Незнам која возраст си но дефинитивно ќе треба да се активираш за нови познанства.
    Можеш да пробаш и старите познанства да ги активираш но полесно е со нови да почнеш од ново.
    Тоа е најдобро ако се запишеш на некој курс на пример.
    Но треба да знаеш дека неможеш да чекаш некој тебе да ти приоѓа и да се зближува.Мора иницијативата
    да биде од тебе и ако бидеш пренападна може и контраефект да има.

    А можеш и овде на форумов поактивна да бидеш и да си створиш нови пријателства кои од виртуелни може да станат и вистински. :)
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Се согласувам со феминката над мене, добар совет!
    Искрено, не сум се нашла во ваква ситуација, незнам како се чуствуваш, не сум го осетила на своја кожа, но сум била до некој на кој му се случило тоа, сум била до некој на кој му требало совет за истото.
    Како што кажа Напоминување можеш да се запишеш на некој курс, да почнеш со некој нов спорт, активност. За старите познанства и пријателства незнам колку е добра идејата повторно да ги обновиш.. тоа зависи од причината зашто сеуште не сте пријатели. Можно е да не вреди да се трудиш да ги обновиш, можеби не го залужиле они тоа. Исто така и на форумов можеш да се зближиш со некого. Звучи чудно и можеби неостварливо но треба да знаеш дека веќе и се има случено тоа, и тоа верувам не само неколку туку повеќе пати се случило. :)
     
  15. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Еј Пипито, ич да не се грижиш. Ќе си најдеш пријатели.Сите сме биле во иста ситуација. ЈАс сум расположена за нови познанства секогаш па пиши во лична порака и ќе те најдам на фб, и таму ќе муабетиме.
     
  16. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Ништо. Јадење, дремење на фејсбук, форуми, филмови и спиење. :worried:
    Така ми се одвива животот одамна веќе. Порано за викенди бар излегував, времето ми беше исполнето, а сега сум за никаде. Ќе полудам вака дефинитивно. :x
     
  17. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    плачам.. фрлам се што ќе ми дојде при рака..
    но кога ќе помине за 2-3 сати се враќам во нормала како ништо да не било.. насмена :)
     
  18. NicoleSch

    NicoleSch Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    истиот проблем го имам и јас сега средно сум од основно сите другарки си фатија на други страни јас останав сама и сега од класот се зближив и кога ќе им кажам ме викат ама глупаво е како да се буташ не е тоа тоа а најубави години сите излегуват се забавуваат ти дома сама седиш и само си замислуваш многу ме мачи ова се чувтсвувам грозно
     
  19. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Јас џабе и ги имам моите другарки кога ништо сериозно не ме сфаќаат.Една сум и мислат дека се ми е удоволено,дека немам проблеми.Јас секогаш им се отварам,им кажувам се што ме мачи тие се прават дека не слушаат и како воопшто да не е важно.Јас секогаш сум тука за нив им помагам во се,тие мене на сосема друг начин ми враќаат.Разговарам и со мајка ми за ова.Не сакам да се однесуваам како нив за да ме почитуваат.И не знам зошто но со некои луѓе не можам да се разберам.Се однесува добро со нив и сакам да се здружам,но тие едноставно како да ме мразат.Не можам да сфатам дали е проблемот до мене?Се чустувам тажно и многу осамено. ;(
     
    На sladok-bitola, mileystar и CoCoGiiiRL им се допаѓа ова.
  20. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.278
    Пол:
    Женски
    Ane,твоите другарки ти завидуваат сигурно затоа така се однесуваат кон тебе,или се многу злобни во душата :!: .секогаш е така,ако си добар другите ќе те газат,затоа биди и ти резервирана кон нив,нека почувствуваат дека не е убаво тоа.
     
    На Anne15 му/ѝ се допаѓа ова.