1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога сите те мразат?

Дискусија во 'Психологија' започната од Rakometar, 4 април 2017.

 1. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Машки
  мене ме мразат апсолутно сите, сите ме исмеваат немам друштво немам девојка скоро никогаш не сум ни имал, животот ми е уништен никогаш нема да биди подобро секогаш ќе бидам сам. Немам веќе причина за живот одлучен сум во многу кратко време ако нешто не се промени ќе си го одземам животот
   
  На Osamena devojka, kikkki, Juccy и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Em.Emily

  Em.Emily Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Никој не те мрази како што ти мислиш, туку секој си го гледа својот живот.
  Животот секако нема да си го одземеш а поминувајќи го времето во кукање на форум ништо нема да промениш, ќе стоиш во место а и уште толку ќе уназадуваш.
  Негативни луѓе и луѓе со ниска самодоверба никој не сака. Зарем ти би се дружел со некој кој константо е негативен и само се жали и кука?

  Нова тема за ова немаше потреба да отвориш, можеше да пишеш во некоја од темите а и насловов ти е ептен безврска.

  Ние не можеме никако да ти помогнеме се додека ти не ги смениш размислувањата и се ослободиш од негативната енергија.
   
  На Istata od vcera, Aleksandar1212, Angie24 и 13 други им се допаѓа ова.
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  Од психолошки аспект, омразата претставува длабоко и екстремно недопаѓање. Тоа може да биде насочено кон поедници, групи, предмети, однесувања или идеи. Омразата е најчесто поврзана со чувства на лутина, гадење и наклонетост кон непријателство.
  Преку твојата порака гледам дека ги изразуваш твоите фрустрации кон твојата непосредна околина. Жал ми е што ги имаш овие тешкотии.
  Како прво и основно, важно е да знаеш дека животот дефинитивно не ти е уништен.
  Твојата изјава дека сакаш да си го одземеш животот е всушност знак на некој кој страда и кој сака и му е потребна помош. Постои желба кај тебе оваа ситуација да има пресврт бидејќи длабоко во себе веруваш во подобрување. Тоа е уште еден добар знак кој покажува дека дури ни ти не ги сакаш твоите размислувања и одлуки за кои се сметаш дека се најрационални во моментот.
  Кога мислиш дека сите се против тебе, треба да научиш да не ги слушаш другите, туку твојот внатрешен глас. Запрашај се и самиот побарај одговор на прашањата за кои си мислел дека нема да ги најдеш, или дека ќеги најдеш во другите околу тебе.
  Прва и основна грешка што ја правиш е твојата замисла дека твојата среќа лежи и зависи од другите луѓе. Тоа не е точно, бидејќи постојат можности токму тие луѓе кои се во твоето опкружување да не ти одговараат. Со други зборови, првиот чекор кој треба да го направиш е да ја пронајдеш среќата во себеси, а откако ќе го направиш тоа, ќе почнеш и да ја наоѓаш среќата и во другите луѓе...
   
  На Angie24, glosipgirl, Aquamarine93 и 6 други им се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  Не бери многу гајле за тоа ако не те сакаат.
  Живеј си го животот, не секој се согласува со тебе, не секој те чита ама затоа ти си знаеш најдобро за себе.
  Јас не знам како се одлучувате за вакви непромислени глупости да се самоубивате, животот е толку убав доволно убав да не береш гајле за туѓите мислења.
   
  На Angie24, LittlePinky, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
 5. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  105.600
  Пол:
  Женски
  Ќе се запрашаш - Зошто баш Сите ме мразат??! Ајде еден двајца..ама сите? Значи, вината ќе ја бараш во себе. И ќе се промениш ти, па ќе ти се промени се
   
  На Istata od vcera, LadyC, Eoo и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  @buba4e89 потполно се согласувам со тебе. Меѓутоа никако не можам да сфатам зошто денес ако немаш друштво и љубовен партнер, тоа го доживуваш како крај на светот? Зарем тоа е многу поважно од сопствената среќа која треба да започне од тебе и од твоите желби, стремежи и интереси? Мора да научиме дека ние самите ја создаваме сопствената среќа и дека всушност можеме да опстоиме и без ,,друштвото,, кое реално никогаш нема вистински да те сака, особено во овој модерен период во кој живееме, каде што скоро и не постои вистинко пријателство. Навистина е апсурдно...
   
  На Novecento, Victorian, Mr. Right и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Em.Emily

  Em.Emily Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Бубаче оној кој сака да се самоубие не кука на форум постојано и не кажува дека сака да го стори тоа.
  За другото се согласувам. :)
   
  На Istata od vcera, LadyC, Zlatna12345 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Машки
  Животот ми е уништен да имало шанса за промена веќе би се случила, точно донекаде јас сум крив за ова што ми се случува.
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  Знаеш и самата дека денес е многу тешко да се најде друшство и солиден партнер.
  Такво време сме. Девојкава/дечково нека нема научено или воочено дека се почнува од самиот себе. Соништата, стремежите. За жал и општествето во кое живееме е доста себично, тоа доведува до затварање во себе си, преиспитување што ни фали и филм во главата каде сите ти се смеат.
  Него/неа тоа го боли и оп тука згаснува потребата за живеење. Погрешно изберен правец.
  Во врска со болдот потполно се согласувам, мислам дека личноста е многу млада и правецот и паѓа тешко да го совлада, за жал притисокот кој внатрешно го создава ја притиска.

  Од друга страна луѓето се нивните ставови и мислења ( дека они се право, они се интелегентни, они се паметни, они имаат се) тоа се луѓе кои треба да ги стави на игнорирање. Тој повеќе ги слуша и повеќе го затвора тоа, а всушност тие личности си имаат многу комплекси.

  Жално е, секој поминува низ некаква борба ама тоа не значи дека треба да се самоубива.
   
  На Mr. Right, Chica.Loca, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  105.600
  Пол:
  Женски
  Пробај да го поправиш тоа!
   
  На Chica.Loca му/ѝ се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  Епа соочи се со тоа и промени се.
  Едит: Не им прави кеф на другите, ако си го одземеш животот исто како да си ги нахранил уште повеќе. Направи им инат и за инат ЖИВЕЈ!
   
  На Angie24 и Fleur-De-Lis им се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.177
  Пол:
  Женски
  Не биди толку сигурна. И не го провоцирај со вакви коментари.
  А не се работи за „сакање“, туку тоа се мисли кои се вртат низ глава.
   
  На Istata od vcera, Angie24, faye и 6 други им се допаѓа ова.
 13. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  418
  Пол:
  Женски
  Дали ја знаеш причината зошто те мразат луѓето? Дали сето ова е без причина?
   
 14. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  Јас лично никогаш не сум имала најдобра другарка, друштво, ниту пак дечко иако имам 19 години. Од кога сум се преселила овде не сум била прифатена од другите , веројатно бидејќи сум била различна од другите , но на позитивен начин. Едноставно сметам дека немам апсолутно никаква потреба од друштво и од дечко, самата себеси сум си доволна. Јас самата ја создавам сопствената среќа, почнувајќи од тоа да ги остварам моите желби и стремежи, да ги развивам моите најголеми интереси.
  Освен тоа, отсекогаш сум мислела дека општеството е најголемиот виновник за сето ова. Бидејќи токму тоа општество ни налага ,,правила,, по кои треба да ги живееме сопствениот живот. И што е најтрагично, сите го прифаќаат тоа, како да им се испрани мозоците. Немаат сопствено јас, а штом видат некој кој е различен од останатите, да речеме по однесување, веднаш го гонат и по него плукаат, го критикуваат... Навистина жално е тоа што денес луѓето често имаат затворен ум, не се отворени, односно не се подготвени да се запознаат со луѓе различни од нив, сметаат дека СИТЕ мора да бидат како нив, а во реланоста тоа не е возможно.
   
  На Kitty23, kristince51, Eoo и 15 други им се допаѓа ова.
 15. Indiegurl

  Indiegurl Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  1.817
  Допаѓања:
  6.295
  Пол:
  Женски
  Мене најубавото време си го поминувам сама, незнам зошто за некои тоа е крајот на светот. Искрено уживај си во слободното време, вистинските луѓе сами ќе си дојдат :)
   
  На Dashing:), Istata od vcera, Juccy и 9 други им се допаѓа ова.
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  @Briar Rose многу ми е мило што прочитав вакво убаво мислење. Потполно си во право за се во врска со тоа немам што да додадам.
   
  На Eoo, ♣ Alba Viduam ♣, Mr. Right и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  @buba4e89 ти благодарам :) Јас го разбирам ова бидејќи сум го почувствувала на своја кожа, но кога ова ќе го кажеш на некој друг, ретко кој сака да прифати дека тоа е точно. Сепак мило ми е што постојат членови овде кои тоа го разбираат.
  Понекогаш посакувам да се родев во друг временски период...
   
  На Eoo, ♣ Alba Viduam ♣, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Машки
  почетокот беше без причина, сакав да променам нешто направив некои глупости и се случи што се случи
   
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  @Briar Rose сега си тука и можеш да им даваш потпора и позитива на другите членови и луѓето околу тебе. Се надевам дека и членот@Rakometar кој ја отвори темата ќе се премисли, без оглед сите правиме глупости, се случило и тоа е зад нас.
  Без секој се може, дечко, другарки.. :clap:

  Исто така приметив дека и вниманието најмногу има удел во се.
   
  На fallenangel, Mr. Right и Briar Rose им се допаѓа ова.
 20. Em.Emily

  Em.Emily Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Најважно е што ти си свесен за ова. За решавање на некој проблем прво себе треба да си признаеш дека постои прпблем и од каде потекнува.