1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога сите те мразат?

Дискусија во 'Психологија' започната од Rakometar, 4 април 2017.

  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    @Mr. Right типот уствари е пубертетлија и сака социјално признание за да се чуствува подобро затоа уствари и тука полемизира животна фрустра и хејт.
    Кога прочитав дека има 17 години уствари ја разбрав динамиката, претходно мислев дека е над 22.
    @Rakometar сине релаксирај се малку, иди у планина гушкај дрва смеј се као ментален и прави што ти душа сака. Социјалниот притисок знам дека некогаш е прејак и праи да имаш чудни мисли али 100% планина е решението за да го канализираш стресот. Не кенкај као задњо прасе и удри си два шамара.
    Не е срамота да си невин на 17. :) Срамота е да се убиеш на 17 години ради саможалење.

    #Во спротивно

    Ако не идеш малку у планина и природа да се релаксираш ќе продолжиш да токсицираш луѓе наоколу као млад вампир што не знае што е и нема да направиш ништо позитивно.
     
    Последна измена: 7 април 2017
    На sj *O*, Someonespecial, biGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Не е проблем повели постави ги прашањата што те интересираат.
     
  3. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Уште си тука?
    Па сите ти поставивме прашања, јас на пример ти пишав толкав пост, не ме удостои ни со лајк, бар да знам дека си го прочитал.
    Очигледно не бараш помош, туку уживаш во улогата жртва.
     
    На Dust, elimkd, Novecento и 11 други им се допаѓа ова.
  4. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира зошто си толку арогантен кон тие што сакаат да ти помогнат и самиот ти бараш совет?

    Ракометарче тебе никој не те мрази човече ти имаш преголема омраза во тебе ослоби се од неа сите ти дадовме совети и во темите и по лп бар не возвраќај на таков начин.. :fubar: ^_^
     
    На biGirl, sj *O* и Rakometar им се допаѓа ова.
  5. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Мислам дека не сум арогентанен ако некој се почувствувал навреден се извинувам. Можеби и арогантноста е мојот проблем.
     
  6. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Омразата е потценета емоција и искривено претставена од разни религии. Не треба да се гуши туку да се насочи онаму каде што треба. Значи не по самарот туку по магарето, тука е најтешката замка. Ако те мразат, мрази ги и ти нив.
     
    На Rakometar и sjdgo им се допаѓа ова.
  7. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    620
    Пол:
    Женски
    Нема шанси баш до толку сите да те мразат... и најзлобен да е човек (ништо лично), ќе најде некоја сродна душа и ќе се дружат или слично.
    А, доколку веќе мислиш така, јас би го побарала проблемот во себеси. Би се запрашала што толку другите се подобри од мене, физички или карактерно и прво би тргнала од себе. Би направила една листа со особини кои сакам да ги променам кај себе и би поработила на тоа. Исто така би се запишала на некој спорт, некој курс или слично каде што ќе запознаам нови личности и ќе им ја претставам мојата нова страна.
    И, знаеш како велат... тие по мене со камен, јас по нив со леб...
     
    На Dust и Rakometar им се допаѓа ова.
  8. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Мислам дека навистина се џабе коментариве.
    Во право си @Mr. Right (ама ти се погоди ников :rofl:), и јас го забележав истото што и ти.
    Буквално сите кои му имаат напишано реферати (вклучувајќи ме и мене) - махерски ги скока, и само се појавува со по некој патетичен коментар, вртејќи ја истата работа, тој бил ништо, не вредел, не го сакале.
    Си бара внимание, нема како попродуктивно да го искористи времето, и тоа е тоа.
    Секое чудо за три дена, ќе му помине досадата, ќе ја заборави и темава, и ќе продолжи да си се препуцава со форумџии на други теми... и така.
     
    На sj *O*, Angie24, Mr. Right и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Физички така така сум има и подобри, Ако збориме искрено имам многу тежок карактер некој еден збор што не ми се допаѓа да кажаи можам да тупам за тоа нешто со недели
     
  10. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    620
    Пол:
    Женски
    Од секој од нас има некој што физички е подобар :) во поглед на карактерот, нормално дека е во тебе проблемот и мораш да тргнеш од себе доколку сакаш и на другите да им се допаднеш... Еве на пример, прво на листата нека биде: ДА НЕ ТУПАМ ЗА НЕШТО СО НЕДЕЛИ, НЕКОГАШ ДА ЗНАМ ДА ПРЕМОЛЧАМ :nod:(fingers):rofl:
     
    На teressa и Rakometar им се допаѓа ова.
  11. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.920
    Пол:
    Женски
    душичке и јас имав слична ситуација на твои години иако не отидов во друго школо а требаше....ако сакаш пиши ми лп ќе ти помогнам колку шо можам :hug::hug:
     
    На Cat-Lover му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Ракометар ти имаш проблем што не се вклопуваш не е до другите.
    Кога ќе решиш да проработиш на себе и да разграничиш што е пристојно а што не можеби ќе живееш во подобар свет.
    Не се труди да го промениш туѓото туку своето.
    Ако од некаде треба са почнеш тоа е од себе си.
     
    На *Amethyst* и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.088
    Пол:
    Женски
    Ништо не сум ти пишала,ама сега ќе ти напишам. Наместо да седиш тука и да се жалиш, почни да работиш на себе. Искрено почна да ме нервираш со твоите мислења. Речиси сите теми ти се поврзани со тоа и речиси секаде кажуваш дека си решен да се самоубиеш. Прво научи да се сакаш самиот себеси, а потоа да бараш другите да те сакаат. И јас имав лоши периоди кога мислев да посегнам по својот живот, ама ми поминаа.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Кажете совети за како да се засака самиот...
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Што е социјален притисок? :)
     
  16. Angie24

    Angie24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Немој да мислиш дека сите те мразат.Омразата е јако чувство а сите луѓе не се занимиваат со тоа тебе да те мразат.Имаш погрешно мислење и став.Можеби затоа што моментално си во период кој не ти дава други избори и позитивни мисли.Живееш за себе ,не за луѓето.Од олку луѓе на планетава сигурно има барем 10 добри,кои ке имаат прилично убаво мислење за тебе.Па за инат ке живееш,за се друго е многу лесно.Како можеш да пишеш дека ако не се промени нешто ке си го одземеш животот? Зарем не те радува самата помисла дека еден ден ке станеш татко,ке имаш нешто твое,семејство,љубов? Сите имаме лоши моменти во животот,добро е да знаеш да се избориш со нив.Па и не сакам сите луѓе да ме сакаат,сигурно сум тогаш луда,болна,или не знам каква,скраја да е..ова е лудо време,и да се одлучиш да се поклониш на светот,светот нема пред тебе...во секој случај продолжи да живееш..Верувај сите се доволно добро ''сјебани'' барем повеќе пати во животот за тебе да те исмејуваат...Играј го животот што те боли за остали..ајде само напред
     
    На Cat-Lover и Pandora- им се допаѓа ова.
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    @corapce Социјален притисок е вид на друштвено влијание во форма како отворена или прикриена принуда која ја врши социјалната заедница на поединецот.
    Социјалниот притисок може да биде во облик на експлицитна наредба, закана или совет, молба, општо согласување, имплицирано очекување од нормата на групата.
    Социјалниот притисок е средство за одржување на групна кохезија како и формирање и менување на мислења, ставови и однесувањето на поединецот.
     
    На Briar Rose и corapce им се допаѓа ова.
  18. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.920
    Пол:
    Женски
    дете шо напрај? овде сите навалија на тебе, барем да кажеше како оди работата...или досадно ти е па темава ти е чисто тролање..?
    толкаво мразење кон себеси не е здраво. размисли кај си згрешил, оти не е можно некој толку да те мрази освен ако не си згрешил кон него...или пак тој некој е искомплексиран.
    ко ќе сфатиш кај ти е грешката работи на нејзино исправање, наместо жалење. не е битно колку пати ќе падниш ама битно е дали ќе станиш потоа.
    биди сигурен дека има луѓе на светот што те сакаат и кои би можеле да ти бидат друштво. друштвото најчесто споделува исти или слични интереси со тебе. размисли кои се твоите интереси, тие нека те водат. ако си ракометар, оди на утакмици. ако читаш книги оди во библиотека. итн. исто важи и за наоѓање на девојка.
    сума сумарум, работи на себе. и ништо не е срамно ако побараш помош од психолог.
     
    Последна измена: 12 април 2017
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Уште тапкам во место но направив некави планови за во иднина.
     
  20. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    .
    It's a funny thing, how much time we spend planning our lives. We so convince ourselves of what we want to do, that sometimes we don't see what we're meant to do... За да стигнеш таму кај си планирал, почни полека уште од денес, со мали чекори без големи планови :)