1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога си немоќен?

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 2 јуни 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Ајде феминки, потребен ми е совет, потребен ми е ум, стратегија или што било да се излезе од оваа моја шах мат позиција, немоќ состојба....ситуација каде што има сила а нема правда, ситуација каде што
  си имаш работа со психијатриски случаи и ако реагираш било како, и со добро или со лошо, можеш само да си наштетиш на себе и на твојата фамилија..значи нема ништо да се постигне...:(

  Ситуација на врзани раце...седиш, гледаш, патиш, душа ти се раскинува....Не сум знаела дека најлоша работа на светот е да си НЕМОЌЕН;(

  Има ли некој што бил во ваква безизлена ситуација, немоќна???:(

  Велат Бог ни дал слободна воља за донесување одлуки..а јас што и да одлучам, па по мој грб ќе се удри:(
  Мораш да молчиш за да заштитиш свое а гледаш како пати некој друг..немоќен да помогнеш....луд е овој свет(facepalm)
   
  Последна измена од модератор: 2 јуни 2018
  На Osamena devojka, anageluska, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
 2. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Да, очекував дека нема никој да напише нешто...шах мат позиција....седи. ќути и трпи си....
  како велат- од будалиот, паметниот бега:(
   
  На Dashing:), Rama, minneymouse82 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Сум била немоќна и сум морала да трпам сечии будалаштини.
  Па и денес има такви случки.

  Јас лично - трпам.
  Немам висок праг на толеранција, ама бидејќи трпам , од надвор изгледа како да толерирам:)
  Се сретнувам со ,,психо случаите,, само ако морам.Ако морам секој ден, тогаш си ќутам.Ако ме вмешуваат знам да одвратам и да не учествувам во нивните глупоштини.
  Понекогаш мора да ќутиме, за свое добро и доброто на фамилијата.

  Само едно да знаеш - тркалото се врти:)
   
  На Rama, SummerGirl, makedonkamak и 3 други им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Тркалото се врти душо, ама додека се заврти, отиде и здравјето..катастрофални последици непоправливи останувааат....Многу тешка состојба е кога си во нешто оневозможен,кога немаш решение, кога не смееш да го спроведеш и да го имаш..меч со две оштрици:(
   
  На Hellobeautiful, Rama, makedonkamak и 3 други им се допаѓа ова.
 5. sonuvana

  sonuvana Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2016
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  2.461
  Пол:
  Женски
  Штом си немоќна,не е време да се превземе нешто,само трпение.
  Најтешко е навистина да бидеш трпелив,особено при очигледна неправда.
  Ако си со чисто срце и намери,ќе го почувствуваш моментот во кој е можна правилна акција.
  Решението понекогаш доаѓа само од себе.
   
  На Hellobeautiful, Rama, makedonkamak и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.680
  Допаѓања:
  19.053
  Пол:
  Женски
  Што знам.... Јас сум човек што игнорира , и ги игнорираам тие луге .. Продолжувам со својот живот (тешко но одам напред)
  Има некој инает во мене , некогаш знам да возвратам силно и дрско и не отстапувам од моите мислења !
  Но игнорирањето (не ги рецкаш ни 1%)и живеењето својот живот е најдобра опција .
   
  На eliesaab, Dashing:), Rama и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.239
  Пол:
  Машки
  Не сфатив за што конкретно бараш помош?
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Помош за давеник во неправда, совет за неправда и злоставување кое го гледаш секојдневно а неможеш да помогнеш, несмееш да се побуниш оти многу усијани глави со краток фитиљ едвај чекаат за гуша да се фатат...безизлезна...нем сведок во живот во кој гледаш тортура ама за нечиј туѓ мир и ти веднаш глава.

  Незнам дали ме разбра...ако би работеле како треба правните и социјалните служби во оваа држава, можеби и ќе има решение за проблемот, но сепак ќе стои стравот дека еден ден ќе дојде за освета.
   
 9. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.239
  Пол:
  Машки
  Да, ама ти пак не даваш конкретен пример. Кој те дави, кој те злоставува, зошто те злоставува, кои се тие усијани фаци, зошто се усијани, ти претат ли и така натаму.
   
  На g8lQQk и stilas7 им се допаѓа ова.
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Неможам точно проблемот да го опишам, затоа и прашав како да останеш паметен во ситуација која е тешка и безизлезна...дали е можно такво нешто, дали да оставиш судбината сама да го реши проблемот, но така ќе имаш вина на душа..или пак да се побуниш и да направиш војна!?
   
  На Dashing:) и Dadusicka им се допаѓа ова.
 11. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.708
  Пол:
  Женски
  Доколку твоето семејство не е засегнато директно, ја би ти рекла да стоиш на страна.

  Сите сме возрасни личности и наше е да се избориме со проблемите и препреките. Не можам ниту јас, ниту ти, ниту останатите да се грижат за сите проблеми на овој свет.

  Ако ти си трета страна во ситуацијата, постои можност да го извлечеш подебелиот крај, иако имаш добра намера. Освен ако директно не побараат твоја помош, остани нем сведок.
   
  На Rama, stilas7, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
 12. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  6.637
  Пол:
  Женски
  Игнорирај не фермај жива сила, отиди на одмор некаде или пресели се да живееш сама, не се замарај со будали.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.981
  Пол:
  Машки
  Кога си немоќен до тебе треба да имаш позитивна будала со лудачка енергија за да те мотивира и да собереш сила од петни жили. И не чекај Бог да ти помогне само , треба и сама да си помогнеш за и тој да ти помогне. Поради таква будала што чекаше Бог да му помогне без да ја прифати мојата помош за да му го спасам животот сега ме јаде јанѕа бидејќи не знам што стана со него. И сега мене потсвеста ме уништува бидејќи се си мислам дека можеше да биде поинаку, иако што сторив се што можев да го убедам. Ај да ве насмеам со една култна сцена од еден култен филм.

   
  На Rama, Bitter-Sweet и baba Rada им се допаѓа ова.
 14. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.948
  Пол:
  Женски
  Во ситуации кога си немоќен се претвараш во нем сведок и набљудувач
   
  На Dashing:), minneymouse82 и baba Rada им се допаѓа ова.
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.132
  Допаѓања:
  76.477
  Пол:
  Женски
  Со добар дилер нема немоќ. :D Добро ти кажува Raf.
  Ма батали сѐ што е негативно, смени тоа очилата со кои гледаш на светот, стегни заби и речи Јас можам сѐ. :muscle: Нема пасивност и немо гледање одстрана. Ако нешто можеш да промениш, искористи ги сите средства за да го промениш, ако не можеш, тогаш батали и не се замарај со тоа.:sun: :handshake:
   
  На Rama, baba Rada и RAF Camora им се допаѓа ова.
 16. ana992

  ana992 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  5.992
  Јас ти препорачувам да се избориш за своите права смирено и мудро. Сепак се тоа основните човечки права :праведно судење, право на слобода,на социјална заштита,слобода на мисла,став,мислење. Барај соодветни средства и алатки. Човековите права и слободи постојат за луѓето да можат да живеат среќни и исполнети животи и важат за сите без разлика на потеклото или положбата во општеството :muscle:
   
  На Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  32.550
  Пол:
  Женски
  Само ќе гледаш што се случува и ќе се јадосуваш. :(
   
  На Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  На голема жалост, трагедија права, тоа и правам во моментов, седам, гледам и се јадосувам:(8-|:)
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.681
  Пол:
  Женски
  Во поглед на поимот немоќ од психолошки аспект, би прокоментирала дека контролата претставува многу релевантен елемент за психолошката благосостојба и психолошкото здравје за човекот.

  И како што сум убедена дека случувањата во нашите животи не секогаш зависат од нас, со оглед на тоа дека се работи за статистичка не/веројатност, одредени луѓе тешко ја поднесуваат таа нова ситуација каде не ги држат сите конци во своите раце и покрај тоа што се приморани да се адаптираат на неа.

  Меѓутоа, постојат две извори на контрола во нашите животи: избор и моќ.

  Мотивот за контрола кај човекот е толку важен во неговиот живот, што изборот и моќта можат да се заменуваат една на друга.

  Логиката овде е мошне јасна - Ако целта која им е важна на луѓето е контрола, тогаш во ситуациите каде луѓето се немоќни, треба да бараат ситуации кои им даваат повеќе избори. А во ситуации каде луѓето имаат ограничени избори, треба да бараат моќ.
   
  На ana992, Feminka192, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  @baba Rada na zalost nemokta e del of sekojdnevieto so koja treba da se naucime da ziveeme.
  Sto si po vozdrasen toa poveke imas razbiranje za okolnostite pod koj se slucila taa nemok.
  80% of zbidnuvanjata vo nasiot zivot se bez nasa kontrola, "nekoj za nas I vo nase ime gi ureduva".
  Trpenie e resenie za mnogu nesta.

  Nemokni sme bile site vo najrazlicni situacii, no najgolema mudrost e trpenieto I zatvorena usta.
  Of koga nauciv da sum trpeliva I da si zakutuvam proprateno so milen pogled I mala blazena nasmevka, zivotov mi se promeni, na podobro kon odlicno. Da izigruvam Goce Delcev, zrtva da pagam demek svetot ke go spasuvam, ni sum bila ni ke bidam nit pa gledam deka tie sto zivi vo ogan se frlaat uspeaa nesto.
  Rabotite treba da se pustat vo samokontrola, mislam, ostavi vremeto da resi sto ke bide. Vo meguvreme (10-20 god) nekoj nesto rekol, napravil I rabotata sama si nasal svoe mesto, bas onaka kako treba da se resi, a ne kako jas vo toa vreme sum mislela deka e najdobro resenie.
  Imalo niza raboti na koj sum bila nemokna da pomognam. Gledas preku staklo kako roditel ti umira , a toj samo 50 god, nemoken si, taka mora da bide. Pa vo toa vreme smisluvas sto bi bilo ako bi bilo, da 6 meseci po negovata smrt svatis deka toa bilo najdobro resenie, se drgo bi bilo pekol za site ostanati, a najveke za nego.

  Kolektivna nepravda;
  Od cista mira dosle gi porobile, istepale, Im nametnale kultura, jazik, hrana...... I ete bas taka gi drzat vo transparentno zarobenistvo so vekovi.
  Zemja kade dominantno naselenie e so izrazito temna koza ti se pojavuva doktorka, stiklosana sto e najvazno so race vo dzebovite of mantilot, super bela. Taa prezima se, a domorodnite se sestri, bolnicari,.... Navidum se slobodni I demokratski funkcioniraat, a doktori, advokati,... nemozat da bidat. Kako be majko mu of 4 mill. narod samo vo toj grad, eden ne se najde tolku pameten da moze da bide doctor.
  Abe vesti citaat samo beli luge, a na ulica nigde bel covek nemozes da vids.
  "What the f*ck".
  Toa e, kuti, trpi I rakopleskaj, eden den nesto ke se resi.

  Nesto citam "ignoriraj".

  Tamu kade emocii se razvivaat, bilo toa da se pozitivni ili negativni, nema teoretski ni tu pak prakticni sansi da se "ignorira".
  Nemozes da ignoriras nesto sto te prati vo mislite, koe ne ti dava da zaspies, koe na bilo koj nacin go objasnuvas preku sonot, koe ti go odzema lepceto of usta,.... Mozes samo da se obides da go odlozis za nekoe drugo vreme prietno da te iznenadi so sosema drugo resenie nego tvoeo segasno, "edinstveno I najdobro".

  Vreme I samo vreme e edinstvenoto I najrelevantno resenie. :nod:
   
  Последна измена: 7 јуни 2018
  На baba Rada и Thallia им се допаѓа ова.