Што кога тој сака деца, а јас не?

Дискусија во 'Брак' започната од Wallflower107, 12 август 2019.

 1. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  31.503
  Пол:
  Машки
  Taka je Baba Rada, ovaj Dara!!!11
   
  На CameliaMiller, Purplelilac, sj *O* и 28 други им се допаѓа ова.
 2. VoodooGirl

  VoodooGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  3.923
  Пол:
  Женски
  Доколку си убедена дека не си спремна за тој потег, не се замислуваш по тој начин себеси и слично нема потреба да исполнуваш нечија желба. Ќе разговарате све отворено и со време, ќе му објасниш колку ти во таква улога да бидеш родител едноставно не можеш да се замислиш. И не е ништо фер или нефер. Нефер би било ти да правиш нешто кое што не е по твоја воља и желба, не дали тој ќе имал потомство. Доколку него тоа потомство му е толку важно што е во ред нели, го разбирам и него, мене таков притисок би ме исцрпувал од негова страна. Или решето си го тоа да нема тој лажна надеж, или секој по свој пат. Желби да исполнувам некому за да го задржам нит у краен случај не би.
  А за коментариве од типот "како не сакаш деца па нормална ли си ти", ич да не си зимаш при срце и да им се замараш, тие "нормалните" мораат да се испукаат дневна доза на што е нормално а што ненормално. ;)
   
  На Ena05, CameliaMiller, Milobebence и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.897
  Допаѓања:
  158.734
  Пол:
  Женски
  @Wallflower107, ова е најважното можно прашање за кое ако еден пар не се согласува, тешко да може да опстои. Требало и порано да расчистите, а не ~10 години да се надева дека ќе се премислиш. Сигурно за сето тоа време си се поврзала емотивно со него, но ќе мора трезвено да одлучиш и продолжиш понатаму.
  Колку што тој си го губи времето - толку и ти; колку што тој не заслужува да не си ја исполни желбата да биде родител - толку и тебе уште повеќе не може да те наговори без вистинска желба да поминеш низ бременост и да му чуваш дете што не го сакаш.
  Oof, ти не си личела само по ник на баба Рада :D Тебе ќе те прашаме што ќе правиме со своите тела и животи. Back off boomer и седи си во својот „нормален“ меур :*
   
  На Ena05, CameliaMiller, sj *O* и 17 други им се допаѓа ова.
 4. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Абе ајде се извртено, превртено. :D
   
  На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  Мене темава ми е ноќна мора, страв ми е дека ќе морам да раскинам со некој што ми е компатибилен на секое освен на ова поле. А овие уште од средно биле заедно, ле ле, убаво мама ми вели нема никој да ме земе ако нејќам да раѓам. :D
   
  На Alita, KateKane, +++ и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.357
  Пол:
  Женски
  @babaDara А што фали на тоа да чуваме кучиња и мачиња? :^) И како тоа мислиш секој нормален сака деца да има? Другите не сме нормални? :D Основната цел е само да се размножуваме до бескрај? :D
   
  На SuperGirl24, bibiiii, Ena05 и 20 други им се допаѓа ова.
 7. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Не бе супер си е, немојте деца да правите.
   
 8. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  Ако бе раѓајте си деца, демек нема човечката раса да изумре за пеесетина години. :rofl:
   
  На bibiiii, sj *O*, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Wallflower107

  Wallflower107 Активен член

  Се зачлени на:
  12 август 2019
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  152
  @Someonespecial @Srckata28
  Единствена кочница ми е тоа, емоционалната поврзаност со него. Не сум видела човек кој подобро ме разбира, со кој сум повеќе поврзана и кој повеќе ме сака. А тој се чувствува исто за мене. Имаме многу поминато заедно, се имаме трансформирано во различни личчности. Не можам да го замислам животот без него, тоа ми е проблемот. Тој ми е столб.
  Почнуваат и ваквите мислења од 16ти век како на бабава да ми маваат во глава. А и си велам можеби ќе се предомислам за некоја година. Или па уште пострашно, што ако прекинеме, а јас посакам дете? Навистина не знам, мислам дека каква одлука и да направам ќе згрешам
   
  На Purplelilac, sj *O*, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
 10. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  Искрено, јас те разбирам. Навистина е незгодна ситуацијата, ама ако имате различни цели во животот не знам што друго би направиле.

  Зборувај со него. Можеби ќе сака да остане со тебе покрај се, ќе сака да си се имате вие двајца и ќе си најде некој мир во тоа. Нека си најде работа што вклучува деца, не знам што работи. Вие си знаете колку си значите еден на друг.
   
  На Milobebence, violetblue, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.224
  Допаѓања:
  17.555
  И после да го родиш и да му го направиш животот пекол
  (зборам за одредени родители, не сите)
  Прекрасно е, да.
  Тие девет месеци што упорно ги спомнувате се ништо во споредба со одговорноста која после ја има родителот.
   
  На bibiiii, Purplelilac, NEA и 16 други им се допаѓа ова.
 12. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.357
  Пол:
  Женски
  @Wallflower107 Значи не си 15, туку 28 и ставот не верувам дека сега ќе тргнеш да го менуваш, исто како и тој својот.
  Не е поентата да му ускратиш желба, ама не е ни поентата ти нему да му удоволиш. Да те предомисли, зарем може? Ова не е купување чоколада.

  Точно љубов имате и се, ама понекогаш тоа не е доволно, за жал. Разговарај сериозно и отворено со партнерот на оваа тема,
   
  На poppie, sj *O*, Milobebence и 13 други им се допаѓа ова.
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.508
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Девојката побара совет, а не осуда. Полека малку со напаѓањево. Ако не сака деца, тоа не ја прави ненормална. Баш напротив, ја прави одговорна. А не да роди дете пошо дечкото сака, па ќе ја зборите каква мајка е што не се замара со детето, кога воопшто не сакала да го има.

  @Wallflower107 разговарај со дечко ти во детали за иднината. Јас бев 6 месеца во врска со маж ми кога го седнав и му кажав какви желби и планови имам за иднината, па и тој да ми ги каже неговите, и ако се слагаме супер, ако не да не си го губиме времето. Долго сте заедно, ако навистина толку добро функционирате, ќе треба и на темава да се разберете. Убаво размисли што сакаш, и ако деца не е дел од тоа биди искрена со себе и него, брутално искрена. Не е фер према ниеден од вас двајца да завршите заедно во брак каде иако супер функционирате, да си замерувате за вака битна работа. Може и ќе најдете некој компромис. Ама нема да знаеш додека немате еден сериозен и тежок разговор.
   
  На Purplelilac, sj *O*, Milobebence и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.897
  Допаѓања:
  158.734
  Пол:
  Женски
  Истото и јас ќе го пишев, 27 години веќе се доста зрела возраст. 10 години веќе е во врска со човеков што знае дека сака деца, а истото чувство го има сè уште. Јас не гледам тука некоја можност да се предомисли од срце, без влијание на никаков притисок...
   
  На Purplelilac, Milobebence, marlonbrando69 и 10 други им се допаѓа ова.
 15. VoodooGirl

  VoodooGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  3.923
  Пол:
  Женски
  Битно ти ќе направиш/си направила деца и си ја достигнала најголемата цел во животот.
  Ние останатите пусти, мачки и кучиња ќе чуваме. :worried:
   
  На SuperGirl24, bibiiii, Ena05 и 14 други им се допаѓа ова.
 16. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Видете, секој се стреми во животот да остави позади себе нешто. Ама се плашите од одговорност. ( Веројатно ).
   
  На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. VoodooGirl

  VoodooGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  3.923
  Пол:
  Женски
  Под тоа "да остави позади себе нешто" само во форма на потомство го подразбираш?
   
  На SuperGirl24, bibiiii, Purplelilac и 17 други им се допаѓа ова.
 18. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.357
  Пол:
  Женски
  @babaDara Значи според тебе, битно е само да се остави нешто, не е битно дали ќе се грижиш или дали ќе го сакаш истото?
  Грижата за животни не е одговорност? Не е одговорност да не родиш дете ако не го сакаш, отколку да му го уништиш животот?
  Уствари не е бе, јер било на камен пишано да се размножуваме.
  [​IMG]
   
  На bibiiii, CameliaMiller, sj *O* и 15 други им се допаѓа ова.
 19. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.777
  Допаѓања:
  30.359
  Пол:
  Женски
  Балкански менталитет in a nutshell. :D Сите што излегуваат надвор од шемата на живеење која ни ја има наметнато општеството не се нормални.
  Guess what? Секој има право да си го живее животот како сака. И нема што да се расфрлаш со навреди наоколу за оние кои не сакаат да имаат потомство. :)

  @Wallflower107
  Ова е сериозна тема на која мора да седните и разговарате убаво. Ниту е фер ти да раѓаш деца кога не сакаш, ниту е фер него да му ја ускратиш желбата за дете ако толку ја има. Единствено ако одлучи дека тебе те сака повеќе од тоа да има деца, но сепак е тешко. Долго време сте заедно и сигурно сте навикнати еден на друг, но понекогаш мора секој по свој пат, за доброто на двајцата. Ако вашите сегашни желби не се променат, еден од вас сигурно ќе биде несреќен, дали ти или тој.
  Секое добро. :)
   
  На bibiiii, CameliaMiller, sj *O* и 18 други им се допаѓа ова.
 20. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  22.617
  Пол:
  Женски
  Да не ти е сестра банираната Баба Рада?
  Па и да нејќе да роди дете оти се плаши дека или знае дека нема да биде добра мајка,е еден вид одговорност.Подобро да не забремени отколку да забремени,да го роди и да го мачи.

  @Wallflower107
  Ако си 100 посто сигурна дека нејќеш деца,раскини му.
  Пушти го да си најде некоја која сака.
  Ако не си,разговарај поопширно со него на таа тема,дајте си време.
  @Someonespecial
  Братучетка ми нејќеше деца до раните 20-ти,на 26 годишна возраст се премисли од срце,без притисоци од сопругот и фамилијата.
   
  На sj *O*, Alita, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.