1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога тој сака деца, а јас не?

Дискусија во 'Брак' започната од Wallflower107, 12 август 2019.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ти најдобро си знаеш,штом сподели овде ќе добиеш секакви мислења и предрасуди.
    имаш три решенија,сама избираш т.е со партнерот избирате
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    исто така во различна доба различни нешта не исполнуваат. Се сеќавам јас кога одев на пракса на 17-18 години и кога гледав пораѓаи се заколнав дека нема никогаш да родам,тоа така зашто тогаш така размислував. Сега со полни 30 и покрај што чекам да се породам со второ знам дека ќе сакам и трето. Јас- истата таа која се заколна дека нема да раѓа. Ама се во свое време.
     
    На Milobebence и nextredstyle им се допаѓа ова.
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Добро ама тие сакаат да имаат деца, некои не сакаат. Што е толку тешко да разберете, не знам
     
    На sj *O*, Oxymoron, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Чка нема право да учи девојчиња кои се двоумат во врската дека треба да ги сакаат мажите повеќе од себе.
    Чка имала среќа да не е маж и насилник, да не ја вара, и ред други работи.
    Некои ја немаат таа среќа.
     
    На CameliaMiller, Purplelilac, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Во овој слулај не гледам како би опстојала една врска. Ако на него му е планот да си шета, чао пријатно. Колку и да се сакаш со партнерот, ако имате различни погледи кон иднината, се е џабе.
     
    На WildMk, Tajnaotrovna, nextredstyle и 3 други им се допаѓа ова.
  6. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Прекраток е животов за да правиме нешто од атер за друг. Убаво кажаа поназад, исто мислам и јас, ова е клучно животно прашање и мислам дека треба апсолутна согласност меѓу партнерите дека сакаат или не сакаат потомство.

    Мислам дека најлоша варијанта е кога дете се раѓа поради било која друга причина освен љубов. Дали притисок од партнер/родители, дали несакана бременост, дали ради притисок од општество, ради реда и слично.

    Нема тука правилна или погрешна одлука, ако некој сака да има деца, треба да има. Ако некој не сака - тогаш нека нема. Од ова што се имам нагледано има жени кои се прекрасни мајки и мажи кои се прекрасни татковци. Ама има и некои од кои сум си рекла ако сум ваков родител - поарно да немам деца. И секогаш тоа ми е животна мантра - дете би родила само ако сум 100% сигурна дека го сакам тоа и 100% финансиски способна да го издржувам. Да го родам и да го казнам да живее мизерен живот оти мене ми зборувале 'ај роди си' шанса нема.
     
    На CameliaMiller, sparklie, Oxymoron и 17 други им се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.986
    Ама животот ни се случува додека ние сме зафатени правејќи други планови. :)

    Искрено, те читам тебе, како да се читам сама себе пред 3 години. Долга врска, прекрасна, шетање по свет, кариера во нагорна линија, висока плата. И сакав и повеќе шетање, и поголема плата, и уште подобра работна позиција. Со дечко ми тогаш отворено зборев што сакам и какви ми се плановите и секогаш добивав поддршка. Иако знаев дека тој сака да оформи семејство. Ама го сака тоа со мене. Почнавме заедно да живееме (невенчани) и сфатив дека дефинитивно сакам да го поминам животот со него. За дете не размислував. Шетавме заедно, шетав сама, градев кариера, многу заработував, многу трошев.

    и, во еден ден така од никаде, сфатив дека ништо од тоа нема поента и сама решив да родам негово дете. Никогаш не користев јас контрацепција затоа што му верував дека ќе ја почитува мојата одлука да немаме дете и така беше.

    Мој совет ти е, само отворен разговор за двајцата да знаете што да очекувате. И ако сте ок со изборот на другиот,секако ќе бидете среќни.
     
    На sj *O*, Sexybaby86, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Не знам искрено кој совет е бетер.
    1. Не си нормална штом деца не сакаш.
    2. Не се секирај, јас на 10 не сакав, ама на 12 спремна бев за трето.
    3. Џабе шеташ по светот, нема поента.
    4. Уште 'Роди го уште утре' не прочитав.

    Мислам, девојката нека си одлучи според тоа како се чувствува и што сака, а не според вашите искуства.
    Секој е факинг различен.
     
    На bibiiii, CameliaMiller, Purplelilac и 18 други им се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Можеби треба да посетиш психолог :|
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Wallflower107

    Wallflower107 Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    158
    Зошто?
     
    На Purplelilac, WildMk, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    А зошто би требало да мисли дека ќе биде прекрасна мајка? Јас едвај чекав да раѓам, сите книги ги прочитав, се што можев научив, и пак некогаш се преиспитувам дали го правам најдоброто за моето дете.
    Подобро да мислам дека ќе бидам ужасен родител и да згрешам, отколку да мислам дека ќе бидам одличен родител и да згрешам.
    Во случајов, ако не сум сигурна во своите можности да бидам добар родител, или да сум сигурна дека нема да ме бива, подобро ич да не раѓам. Дете е тоа, не е проект. Подобро ич да не го родиш, отколку да не знаеш (или не сакаш) да го израснеш, воспиташ, изнесеш на прав пат. Не е само 9 месеца во стомак, мајка си за цел живот.
     
    На Purplelilac, WildMk, Alita и 3 други им се допаѓа ова.
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Затоа што според мене не е нормално да речеш не можам да ПОДНЕСАМ деца и бебиња, одбивни ми се.
    @Spidy не можеш да претпоставуваш каков родител ќе бидеш, додека не станеш. И ајде да е ок да се плаши за тоа каква мајка ќе биде, но да не можеш да поднесиш деца и бебиња ... Еве не знам ама ми е ту мач. А може и грешам па :|
     
    На marchi-cool, carangigia, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ако гледаме така, за оние од темана Ќотекот како воспитна мерка кои оправдуваат удирање на веќе родени свои деца, и плус уште илјадници нивни истомисленици во државичево - ќе нема доволно место и термини по психијатриските ординации.
     
    На CameliaMiller, Purplelilac, sj *O* и 14 други им се допаѓа ова.
  14. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Еден брачен пар што живеат тука во соседство кај мене не можат даа имаат дете, се обидувале но не можам. Чуваат кутре. Луѓево значи се изнашетаа, секогаш си се позитивни и насмеани, никогаш не сум слушала некакви кавги или не знам што од нив, најпозитивни луѓе во мојава околина. Од сите фамилии тука наоколу мислам дека си живеат она баш најисполнет живот. Иди прашај ги, ќе ти наброја кај све не биле низ Светот. :)
     
    На Herrera, bibiiii, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.950
    Допаѓања:
    18.059
    Они си знаат како се чувствуваат кога гледаат друг пар со дете..
     
    На sj *O*, Milobebence, Stressed Out и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Wallflower107

    Wallflower107 Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    158
    Ако одиме по логикава, тогаш и луѓето кои не поднесуваат домашни миленичиња нека одат да разговараат со психолог. Или луѓето кои не ги сакаат своите роднини, на пример.
    Доволно сум зрела да не сфатам препорака за разговор со психолог како навреда (иако твоево беше во навредлива конотација). Сепак јас мислам дека со психолог треба да разговараат оние кои родиле дете само затоа што така им било наметнато. :)
     
    На Purplelilac, sj *O*, black-angel и 8 други им се допаѓа ова.
  17. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.800
    Пол:
    Женски
    Зошто мислиш дека е рано на 28 год. маж да посака деца?
     
    На sj *O*, buba4e89, smooch и 7 други им се допаѓа ова.
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    Море,цел форум е за на психолог или психијатар. :^):rofl::rofl:
    @fana ,@babaDara
    Девојката ја направивте ко да е за во Бардовци.
    Да речеше дека би скршила дете од ќотек,па да разберам таква препорака,ама не рече.
    :!: Не може секој да се справи со неспиење,плачење и менување пелени...
    Си има нејзини причини зошто нејќе.
    Различни луѓе имаат различни ставови затоа што се растени во различни животни средини.
     
    На happygirl, sj *O*, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ти го роди ли сопствениот сопруг ?
     
    На Emy867, Spidy, srcence1607 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    Изедначуваш дете и домашно милениче?
    Едно е да не сакаш дете, да не се гледаш како родител, ама да не поднесуваш и да ти се одбивни е злобно и многу грубо.

    Ако мислиш дека нема да ја смениш одлуката подобро да се разделите. Што повеќе одолговлекуваш тоа полошо и за двајцата.
    А убаво кажа Чка погоре, замисли го со дете со друга жена, каде се најсреќни сите тројца заедно. Ако на таа помисла не ти се плаче тогаш дефинитивно треба да се разделите.

    Изгледа е во мода денес да не сака човек дете.
     
    На темјанушка, Milobebence, Sofi.ja и 7 други им се допаѓа ова.