1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога ќе разочарате некого?

Дискусија во 'Психологија' започната од black-angel, 17 септември 2018.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.610
  Допаѓања:
  4.381
  Пол:
  Женски
  Сите сме биле разочарани во животот до сега , но ајде малце да ја смениме страната , што кога ние ќе разочараме некого ? Како сте се чусвтвувале во тој момент ? Што сте превземале да ја поправите ситуацијата , и да ја вратите довербата во вас ? Како сте се справиле со самото чувство дека вие сте виновникот за таа криза ?
   
  На Dust, makedonkamak, worrieddd и 2 други им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.255
  Допаѓања:
  34.505
  Пол:
  Женски
  Лошо е чувството, не секој го има тоа чувство, туку само оние со грижа на совест.
  Па ако навистина ми значи личноста вложувам многу повеќе труд за да ја поправам ситуацијата. Во таква ситуација зборовите немаат никаква вредност, за да се врати нечија доверба важни се делата, дали ние навистина ќе направиме нешто со што би ја подобриле ситуацијата или само вештачки ќе се извинуваме.
  Но, ништо не може да биде исто како претходно.
   
  На WarriorMind, realGirl, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.534
  Допаѓања:
  72.435
  Пол:
  Женски
  Се разочарувам од самата себе. Мислам полошо е јас некого да разочарам отколку некој мене да ме разочара. Не ми се допаѓа чувството дека не сум доволно добра или не сум исполнила некое очекување. Да се сруши е лесно, да се изгради одново е тешко, а со ,,извини'' ништо не се решава. Тоа е само збор кој никако не ја подобрува ситуацијата, само значи признавање на грешката. Труд и акција треба, да се покажеме во подобро светло.
   
  На Bellaa1234, WarriorMind, 8463. и 6 други им се допаѓа ова.
 4. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  1.911
  А што ако сам себе се разочараш? :))))
   
  На WarriorMind, Fatum nos iunget и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  3.563
  Пол:
  Женски
  Не сум ни свесна дека сум разочарала некого се до моментот кога ќе ми каже..... обично праиме муабет со личноста, барам изговори. И не се решава ништо во тој момент.
  Неколку пати ми се има случено да разочарам некого. Сум одела дома , сум размислувала и ко навистина ќе сфатам дека на некој начин сум ја повредила личноста плачам многу. Најболно од се е шо таа личност нема да ми праи муабет некој период, а ја сум и се извинила. И пак нема да ми прави муабет и од ко ќе се извинам за да сфатам навистина дека многу сум ја разочарала и повредила. После било потешко, мора многу да се трудиш за да ја вратиш довербата -ако ти значи да ја задржиш личноста во твојот живот. Како и да е до тој момент на разочарување можеби и не си знаела дека тоа би ја разочарало таа личност, но кога навистина ќе сфатиш сигурно не би направила повторно иста грешка ако навистина ти е значајна врската со личноста која си ја разочарала. И тоа е, на некој начин, дел од подлабоко запознавање на двајца пријатели, партнери и сл.
   
  На WarriorMind, Shmizla94 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.980
  Пол:
  Машки
  Ќе се потрудиш да поправиш се и ќе бидеш искрен и ќе признаеш дека си згрешил и ќе се извиниш ако си направил некаква грешка. И секако зависи за какво разочарување станува збор. Некогаш потешко е да си простиш на самиот себе отколку да побараш некој друг да ти прости поради тоа што си го направил.
   
  На WarriorMind, buba4e89, Fatum nos iunget и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Tejjy

  Tejjy Активен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2018
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Тешко е. Неможам да се помирам со помислата дека сум разочарала некого. Повеќе имам грижа на совест, отколку жал кон личноста. Се разочарувам од самата себе дека не сум исполнила нечии очекувања , седнувам , размислувам и плачам и ќе сторам се за личноста да ми прости. Ова секако важи за личности што ми значат во животот, а ако разочарам некого што не ми значи многу и што не ми е близок се осеќам неубаво но ми поминува кога ќе помислам дека и тие ме разочарале мене три пати повеќе од тоа што сум ги разочарала јас.
   
  На WarriorMind и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.081
  Допаѓања:
  152.218
  Пол:
  Женски
  Се јадам внатре. Обично се карам со себе за кој е вистинскиот начин да се извинам и да знај дека го мислам, зошто јас и еден другар сме луѓе шо ако се удрат во фрижидер викаат од навика "извини". :|

  Многу е важно кога ќе разочараме некој да можиме искрено да се извиниме и покаеме и да надохнадиме за штетата, било физичка, психичка, материјална ...
   
  На WarriorMind, Harper и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.357
  Допаѓања:
  35.679
  Така радикално е намален кругот на луге за кои би се потресла ако ги разочарам, просто ослободувачки. Маж, дете. Брат, евентуално. Другарки, хмммм, се трудам да не ги, ама ако се деси, се извинувам и идеме даље. Родители:D:D. Блек ангел веројатно си многу млад/а , ке дојде со зрелоста мирот.
   
  На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Разочарав некого и со тоа се разочарав себеси. Чувството на вина, мислам дека цел живот ќе се каам за таквите постапки. Али тоа е нема назад..
   
  На WarriorMind, cresa-jagoda, Cutiepie1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  5.115
  Пол:
  Женски
  Јас сум уште поразочарана! Се чувствувам штуро, тапо, во мрак, не ми е пријатно. Сепак, ова се однесува на луѓе со реални очекувања кон мене, фер и коректни. Ако сум разочарала некој што од мене очекувал нешто неостварливо, неморално и незаконски е тогаш знам дека сум го направила вистинското нешто.
   
  На WarriorMind, cresa-jagoda и Fatum nos iunget им се допаѓа ова.
 12. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.192
  Допаѓања:
  72.144
  Во животов досега, најмногу си ги разочарав родителите.
  И никогаш нема да си простам за тоа.
  Се јадам, се мислам што можев да сторам за да го променам тоа што го направив.
  Само за нив и за детето би се јадела ако ги разочарам.
  Сите останати ми се небитни, оти не мислат дали тие мене ме разочарале, тогаш зошто и јас би мислела за нив
   
  На WarriorMind, cresa-jagoda, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  This may not be a popular opinion, но да бидам искрена не чувствувам ништо кога се случува да разочарам некого.
  И немам тенденција да бидам people-pleaser бидејќи најчесто туѓите чувства не ги земам во предвид...

  Ако на некому моите постапки не се по негови замислени очекувања, тоа воопшто не е мој проблем, со оглед на тоа дека е премногу мала бројката на луѓето кон кои чувствувам нешто.

  Едноставно не можам да пронајдам вина или грижа на совест во мене, веројатно поради начинот на кој и самата се поставувам;
  -Никогаш не се разочарувам од луѓето бидејќи не сум емоционално приврзана за нив и не очекувам ништо од никого, туку се што можам постигнувам и го правам сама.
   
  Последна измена: 18 септември 2018
  На WarriorMind, Fatum nos iunget и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.970
  Допаѓања:
  40.791
  Пол:
  Женски
  Моите ги разочарав кога дознаа дека пушам.Не сонувале дека нивната ќерка ќе пропуши на 14 години.И за други работи ги имам разочарано и криво ми е многу.
  Искрено друг да се разочарал од мене не ми е толку важно.За моите ми е најважно.
   
  На WarriorMind, buba4e89 и Ava.84 им се допаѓа ова.
 15. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.610
  Допаѓања:
  4.381
  Пол:
  Женски
  Камо да бев пак не доаѓа мирот
   
  На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.272
  Допаѓања:
  31.814
  Пол:
  Женски
  Сите почниваат на 14 да пушат.На толку почнаа и моите другарки.Само една знам на 20 дека почна да пуши.Тогаш се најлудите години.А можеш да ги направиш горди еве ако се откажеш од пушење:lol:

  Јас ако сватам дека сум некој разорарала сум повеќе разочарана од себе отколку некој да дојде и да ме разочара.
  Еве пред некој ден го разочарав учителот што ми беше на курсот по германски кажувајќи му дека ќе одам кај друга учителка на повисок степен наместо кај него.Ми беше криво и сакав да си отидам од школото, ама не ми одговараше 4дена во неделата;(Му се извинив и уште ми е криво:bandit:
   
  На WarriorMind, Herrera и Feminka22 им се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.141
  Ништо... нека се носат со разочарувањето, како што јас се носам со разочарувањата од нив.

  Така се расти.
   
  На WarriorMind, Herrera, realGirl и 4 други им се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.970
  Допаѓања:
  40.791
  Пол:
  Женски
  Сум ги направила горди за други работи и ќе ги направам.Сега се помирени со тоа.Најбитно им е да ме изведат на прав пат и да станам човек.
   
  На WarriorMind и Ava.84 им се допаѓа ова.
 19. Shmizla94

  Shmizla94 Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2018
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Абе девојко кој не пуши цигари во последно време? Замисли тие што ги знам, ми се комшии и имаат 12-13 год пушат цигари пред РОДИТЕЛИ..

  Јас колку што памтам на никого не разочарав. Ама тие мене ме разочарале СКРОЗ !! :x
   
  На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.970
  Допаѓања:
  40.791
  Пол:
  Женски
  Знам дека пушат ама нив не им беше тоа лесно сварливо.
   
  На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.