1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога ќе разочарате некого?

Дискусија во 'Психологија' започната од black-angel, 17 септември 2018.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Сите сме биле разочарани во животот до сега , но ајде малце да ја смениме страната , што кога ние ќе разочараме некого ? Како сте се чусвтвувале во тој момент ? Што сте превземале да ја поправите ситуацијата , и да ја вратите довербата во вас ? Како сте се справиле со самото чувство дека вие сте виновникот за таа криза ?
     
    На Dust, makedonkamak, worrieddd и 2 други им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Лошо е чувството, не секој го има тоа чувство, туку само оние со грижа на совест.
    Па ако навистина ми значи личноста вложувам многу повеќе труд за да ја поправам ситуацијата. Во таква ситуација зборовите немаат никаква вредност, за да се врати нечија доверба важни се делата, дали ние навистина ќе направиме нешто со што би ја подобриле ситуацијата или само вештачки ќе се извинуваме.
    Но, ништо не може да биде исто како претходно.
     
    На WarriorMind, realGirl, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Се разочарувам од самата себе. Мислам полошо е јас некого да разочарам отколку некој мене да ме разочара. Не ми се допаѓа чувството дека не сум доволно добра или не сум исполнила некое очекување. Да се сруши е лесно, да се изгради одново е тешко, а со ,,извини'' ништо не се решава. Тоа е само збор кој никако не ја подобрува ситуацијата, само значи признавање на грешката. Труд и акција треба, да се покажеме во подобро светло.
     
    На Bellaa1234, WarriorMind, 8463. и 6 други им се допаѓа ова.
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.148
    А што ако сам себе се разочараш? :))))
     
    На WarriorMind, Fatum nos iunget и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Не сум ни свесна дека сум разочарала некого се до моментот кога ќе ми каже..... обично праиме муабет со личноста, барам изговори. И не се решава ништо во тој момент.
    Неколку пати ми се има случено да разочарам некого. Сум одела дома , сум размислувала и ко навистина ќе сфатам дека на некој начин сум ја повредила личноста плачам многу. Најболно од се е шо таа личност нема да ми праи муабет некој период, а ја сум и се извинила. И пак нема да ми прави муабет и од ко ќе се извинам за да сфатам навистина дека многу сум ја разочарала и повредила. После било потешко, мора многу да се трудиш за да ја вратиш довербата -ако ти значи да ја задржиш личноста во твојот живот. Како и да е до тој момент на разочарување можеби и не си знаела дека тоа би ја разочарало таа личност, но кога навистина ќе сфатиш сигурно не би направила повторно иста грешка ако навистина ти е значајна врската со личноста која си ја разочарала. И тоа е, на некој начин, дел од подлабоко запознавање на двајца пријатели, партнери и сл.
     
    На WarriorMind, Shmizla94 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Ќе се потрудиш да поправиш се и ќе бидеш искрен и ќе признаеш дека си згрешил и ќе се извиниш ако си направил некаква грешка. И секако зависи за какво разочарување станува збор. Некогаш потешко е да си простиш на самиот себе отколку да побараш некој друг да ти прости поради тоа што си го направил.
     
    На WarriorMind, buba4e89, Fatum nos iunget и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Tejjy

    Tejjy Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Тешко е. Неможам да се помирам со помислата дека сум разочарала некого. Повеќе имам грижа на совест, отколку жал кон личноста. Се разочарувам од самата себе дека не сум исполнила нечии очекувања , седнувам , размислувам и плачам и ќе сторам се за личноста да ми прости. Ова секако важи за личности што ми значат во животот, а ако разочарам некого што не ми значи многу и што не ми е близок се осеќам неубаво но ми поминува кога ќе помислам дека и тие ме разочарале мене три пати повеќе од тоа што сум ги разочарала јас.
     
    На WarriorMind и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Се јадам внатре. Обично се карам со себе за кој е вистинскиот начин да се извинам и да знај дека го мислам, зошто јас и еден другар сме луѓе шо ако се удрат во фрижидер викаат од навика "извини". :|

    Многу е важно кога ќе разочараме некој да можиме искрено да се извиниме и покаеме и да надохнадиме за штетата, било физичка, психичка, материјална ...
     
    На WarriorMind, Harper и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.957
    Така радикално е намален кругот на луге за кои би се потресла ако ги разочарам, просто ослободувачки. Маж, дете. Брат, евентуално. Другарки, хмммм, се трудам да не ги, ама ако се деси, се извинувам и идеме даље. Родители:D:D. Блек ангел веројатно си многу млад/а , ке дојде со зрелоста мирот.
     
    На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Разочарав некого и со тоа се разочарав себеси. Чувството на вина, мислам дека цел живот ќе се каам за таквите постапки. Али тоа е нема назад..
     
    На WarriorMind, cresa-jagoda, Cutiepie1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.307
    Пол:
    Женски
    Јас сум уште поразочарана! Се чувствувам штуро, тапо, во мрак, не ми е пријатно. Сепак, ова се однесува на луѓе со реални очекувања кон мене, фер и коректни. Ако сум разочарала некој што од мене очекувал нешто неостварливо, неморално и незаконски е тогаш знам дека сум го направила вистинското нешто.
     
    На WarriorMind, cresa-jagoda и Fatum nos iunget им се допаѓа ова.
  12. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Во животов досега, најмногу си ги разочарав родителите.
    И никогаш нема да си простам за тоа.
    Се јадам, се мислам што можев да сторам за да го променам тоа што го направив.
    Само за нив и за детето би се јадела ако ги разочарам.
    Сите останати ми се небитни, оти не мислат дали тие мене ме разочарале, тогаш зошто и јас би мислела за нив
     
    На WarriorMind, cresa-jagoda, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    This may not be a popular opinion, но да бидам искрена не чувствувам ништо кога се случува да разочарам некого.
    И немам тенденција да бидам people-pleaser бидејќи најчесто туѓите чувства не ги земам во предвид...

    Ако на некому моите постапки не се по негови замислени очекувања, тоа воопшто не е мој проблем, со оглед на тоа дека е премногу мала бројката на луѓето кон кои чувствувам нешто.

    Едноставно не можам да пронајдам вина или грижа на совест во мене, веројатно поради начинот на кој и самата се поставувам;
    -Никогаш не се разочарувам од луѓето бидејќи не сум емоционално приврзана за нив и не очекувам ништо од никого, туку се што можам постигнувам и го правам сама.
     
    Последна измена: 18 септември 2018
    На WarriorMind, Fatum nos iunget и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Моите ги разочарав кога дознаа дека пушам.Не сонувале дека нивната ќерка ќе пропуши на 14 години.И за други работи ги имам разочарано и криво ми е многу.
    Искрено друг да се разочарал од мене не ми е толку важно.За моите ми е најважно.
     
    На WarriorMind, buba4e89 и Ava.84 им се допаѓа ова.
  15. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Камо да бев пак не доаѓа мирот
     
    На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.505
    Допаѓања:
    32.625
    Пол:
    Женски
    Сите почниваат на 14 да пушат.На толку почнаа и моите другарки.Само една знам на 20 дека почна да пуши.Тогаш се најлудите години.А можеш да ги направиш горди еве ако се откажеш од пушење:lol:

    Јас ако сватам дека сум некој разорарала сум повеќе разочарана од себе отколку некој да дојде и да ме разочара.
    Еве пред некој ден го разочарав учителот што ми беше на курсот по германски кажувајќи му дека ќе одам кај друга учителка на повисок степен наместо кај него.Ми беше криво и сакав да си отидам од школото, ама не ми одговараше 4дена во неделата;(Му се извинив и уште ми е криво:bandit:
     
    На WarriorMind, Herrera и Feminka22 им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ништо... нека се носат со разочарувањето, како што јас се носам со разочарувањата од нив.

    Така се расти.
     
    На WarriorMind, Herrera, realGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Сум ги направила горди за други работи и ќе ги направам.Сега се помирени со тоа.Најбитно им е да ме изведат на прав пат и да станам човек.
     
    На WarriorMind и Ava.84 им се допаѓа ова.
  19. Shmizla94

    Shmizla94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2018
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Абе девојко кој не пуши цигари во последно време? Замисли тие што ги знам, ми се комшии и имаат 12-13 год пушат цигари пред РОДИТЕЛИ..

    Јас колку што памтам на никого не разочарав. Ама тие мене ме разочарале СКРОЗ !! :x
     
    На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Знам дека пушат ама нив не им беше тоа лесно сварливо.
     
    На WarriorMind му/ѝ се допаѓа ова.