Што мислите за диетата ?

Дискусија во 'Канта' започната од The.Pink.Angel, 12 февруари 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  131
  Што мислите за диетата ? :)
  1 ден – Протеински ден
  Ручек-месо, варено или печено (3 парчиња-ресторанска порција 250гр.) или 3 варени јајца, едно парче леб, салата во неограничени количини. Супа но без резанци.
  Овој ден може да се јаде сирење или млеко, но во тој случај на месото односно на јајцата треба да им се преполови количината.
  Вечера-истото од ручекот, но без супата.
  Задолжително е доколку за ручек сте јаделе месо и вечерата да ви биде месо.

  2 ден – Скробен ден
  Ручек-грав, грашок, спанаќ, компир. Треба да биде варена и единствено зачинета со сол, вегета, кечап или варен домат. Едно парче леб и салата.
  Вечера исто како ручекот со тоа што дозата треба да ја преполовите.

  3 ден – Јагленохидратен ден
  Ручек-варени тестенини зачинети со кечап, или пак пица со кечап, а може и бело печиво, на пример 3 кифли.
  Вечера-две парчиња торта, или три-четири колачиња, или пак четири топчиња сладолед. Задолжително е еден ред чоколада за готвење.

  4ден – Овошен ден
  Ручек и вечера само мешано овошје, колку што сакате.

  После циклусот од 7x4 дена, односно 29 дена (три пати во текот на диетата) се држи воден ден. Се пие само вода евентуално може да додате и чај но без шеќер.
  После овошниот и водениот ден се продолжува со протеинскиот ден.
  Кафе и чај може да пиете но без шеќер.
  Соковите сведете ги на минимум. Се што е наведено треба да се јаде бидејки има своја улога во организмот.
  Овошјето е задолжително да се јаде наутро бидејки најбрзо ке му даде енергија на организмот.
  Чоколадата го штити организмот од можни алергии.
  Количините на храната се поголеми од вообичаено, а намирниците подесени
  за нашите услови и поднебје.
  Мора да бидете доследни и упорни.
  Може да се случи првите 10 дена да не дојде до намалување на килограмите,
  но потоа нагло ќе изгубите 3-4 килограми.
  После 90 дена диета уште толку за доручек се јаде само овошје, додека со ручекот и
  вечерата се враќате по стариот начин на исхрана. Во тој период треба да изгубите уште 3 килограми што е показател на промената на метаболизмот. Доколку не сте задоволни од постигнатата тежина истата диета може да ја повторите, но после 3 месеци.

  Проблемот е на школо што да се јаде не можам да си дозволам во школото да носам месо или слични работи....мислам кога сум попладне :)
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.022
  Допаѓања:
  48.110
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.