1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што можат да значат болките по целото тело?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ladyy.Marmalade, 10 декември 2013.

 1. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Значи вака имам 19 години, и нешто чудно се случува со мене. Навечер кога легнам да спијам неможам да заспијам затоа што цело време имам болки во колениците, глуждовите, лактите, глуждовите на рацето и горе во вратот односно местото каде се наоѓа продолжениот мозок. И цело време чувствувам дека ќе се онесвестам и како да имам вртоглавици како да губам рамнотежа, што може да биде ако знае некој нешто ќе бидам благодарна да ми помогне.

  Поздрав и ви благодарам од напред :* :l:
   
 2. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  82
  Што можат да значат болките по целото тело ?

  Болки во зглобовите...еден куп причини.
  Прво 2 прашања, случајно болките да не се во ист период со твојата овулација и случајно да не си депресивна?
  Второ случајно да не си приметила било какви други симптоми во последно време, било што невообичаено и колку време се присутни болките? Дали ти отекуваат зглобовите?

  Ова е многу општо, колку се јаки болките како престануваат, кога се јавуваат?
  Можно е еден куп работи да се, од еден куп видови на ран артритис, фибромајалгиа до многу по банални работи поврзани со менструален циклус и т.н.

  Случајно да не си информирана, дали имаш семејна историја на артритис, псоријаза, било какви ревматски заболувања, гихт и т.н.?
   
 3. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што можат да значат болките по целото тело ?

  да за депресивна можи да се кажи, пред некој ден посетив психијатар затоа што многу сум напната студирам во друг град далеку од дома шо не сум навикната и колоквиуми и цело време ми се случуваат некои неубави работи и докторот ми даде цитрам. Иначе пред 4 дена ми заврши менструацијата значи не е тоа во прашање. А немам никакви информации за таква семејна историја на болестите.
   
 4. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Женски
  Што можат да значат болките по целото тело ?

  Болката во зглобовите може да е и од цитрамот, бидејќи една од контраиндикациите е и артралгијата.
  Еве на овој линк можеш повеќе да прочиташ за овој лек

  http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=10349

  инаку псоријазата е кожно заболување, кое се карактеризира со промени на кожата, а прв симптом за гихт е оток на зглобот на палецот на ногата, ти препорачувам најпрвин да се посоветуваш со психијатарот за овој лек
   
 5. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што можат да значат болките по целото тело ?

  ама сеуште немам почнато да го пијам лекот :/
   
 6. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Женски
  Што можат да значат болките по целото тело ?

  Ако продолжат болките отиди кај доктор, со рендген се ќе се открие причината
   
 7. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  82
  Што можат да значат болките по целото тело ?

  Во најголем дел од случаите гихтот го зафака пакецот на ногата но може да се презентира на било кој друг зглоб од телото, но не станува збор за ова.
  Постојат повеке видови на псоријаза од кои еден е и псоријатичен артритис кој се карактеризира со промени на кожата и заболување на зглобовите.

  Пред колку време(денови, недели, месеци) ти започнаа болките?
  Понекогаш депресијата може да се манифестира како физичка болка, но депресијата може да биде и симптом на заболувања(во овие заболувања спагаат и другите твои симптоми) како што се: фибромијалгија, системски лупус(малку веројатно) и повеке други ревматоидни заболувања. Најдобро да отидеш на лекар за да се извршат сите потребни тестови, ние не сме компетентни да утврдиме дијагноза.
   
 8. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Што можат да значат болките по целото тело ?

  Болките започнаа пред две недели, има денови кога потполно заборавам на нив но во принцип ги имам итоа има моменти кога ме доведуваат до солзи последниме два дена имам силни плаоболки :/
  Иначе заборавив да се заблагодарам на советите што ги делите со мене :)
   
 9. girl44

  girl44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Истото ми се случува сабајлево не можев да ги движам нозете , сега ме болат малку рацетеи коленото ве молам помош страв ми е дека е нешто сериозноо