1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што научивме од шпанските серии

Дискусија во 'Насмевка' започната од Victorya, 17 август 2010.

  1. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Мене пак супер ми се шпанските серии. Кога нема ништо на телевизија, да најдам шпанска серија веднаш можам да се вклопам. Се што треба е да пронајдам кај се Родриго, Фернандо и Хозе ..... и од женските ликови Соледад, Кармен и слугинката Марија и понатаму веќе е лесно 8)
     
    На BlackSwan5, Justinna, eutixismena и 3 други им се допаѓа ова.
  2. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    од шпанскиве серии научивме, секако, шпански.. :) научивме нешто повеќе за животот, иако беа некои глупави приказни, сепак беа инспирирани од животот..сите со иста тематика - животот на некој/а богат/а-сиромашен/на личност..со испреплетени случки кои те мамат и утре да седнеш пред ТВто и да ги гледаш..тие се најпопуларни, а изгледа и секогаш ќе останат, освен ако не не преплават турските и индиските :D :D а да не беше синхронизацијата на турските серии, верувам дека и турски ќе научевме :D
     
  3. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    "Đo soj tu madre!" "Noo... NOOOOOO"!!! :rofl: :rofl:

    [​IMG]

    [​IMG]

    :lol: :lol:
     
    На Twinkles, Phyramide, BeYourself и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mar17

    mar17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    107
    Научивме дека животот секогаш има среќен крај,дека лошите и злобните луѓе кои прават сплетки или ќе бидат убиени или ќе лежат во затвор доживотно или па сами ќе се убијат.А добрите и сиромашните на крај мора да бидат среќни и секако научивме како да си ги најдеме нашите деца,родители,сестри,браќа... :rofl: :rofl:
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  5. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Од шпанскиве серии научивме малку шпансkи-нишо друго :D
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Andrea-LaDiabla

    Andrea-LaDiabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    jas edinstveno go nauciv spanskio jazik :P
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    И јас :D
     
  8. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    На крај сите ќе бидат весели и среќнииииииииииииии :rofl:
     
  9. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    836
    Дека постојат двајца главни личности кои се среќни на крај.
    Има и споредни личности, злобни многу или пак криминалци тие убавезно или умираат или се каат на крај.
    Има една тајна која прикрај на серијата ќе се дознае(И кога конечно Родриго откири дека си е мајка на самиот себе :lol: )
    По малку мексикански, пошто нели се работа за мексикански сапуници ;)
    И така.... воглавно многу се учи од серииви :rofl: :rofl:
     
  10. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Лелее ви текнува на Млади бунтовници?? Кога сите тинејџери беа уфилмани дека се Миа, Вико, Марица, Пабло, Мануел.....сите се лигавеа како Миа, збореа шпански, формираа групи демек и тие ќе пееле како овие у серијава, собираа сликички,албуми....абе фешти се дешаваа. Ако не нешто друга барем некоја шпанска реченица научивме.
     
    На Lady-Love му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Врв во шпанска серија е кога Фернандо ќе дознае дека сам на себе си е мајка :rofl:
     
    На wings, TeddyGrey и Phyramide им се допаѓа ова.
  12. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Од овие серии го научив само шпанскиот јазик ништо друго.
     
  13. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Научивме дека главните личности имаат по 5 имиња, минимум. Па така главните протагонисти се Хулио Гомез Мучачо Алехандро Фернандо кој е заљубен во Нина Мамасита Папасита Сењорита Марија Росалинда.

    Дека цели 1.983 епизоди колку што трае серијата, Нина Мамасита Папасита Сењорита Марија Росалинда има потреба ИТНО да зборува со Хулио Гомез Мучачо Алехандро Фернандо и на сите им го кажува тоа.
    Не дека не се обидува да разговара со него, ама секогаш ќе ја спречи во тоа некој драматичен, неочекуван момент како дожд, мува лета, желка паѓа од небото, влетува по некоја завидлива баба, свекрва, јатрва, сестра, братучетка, комшика на братучетката итн. И постојано Нина Мамасита Папасита Сењорита Марија Росалинда е несреќна затоа што немала можност да разговара со Хулио Гомез Мучачо Алехандро Фернандо, а ИТНО треба да разговара со него.
    Во позадина обавезно оди ДУМ ДУМ ДУМ драматична музика и сите гризат нокти од нервоза. Цели 1.983 епизоди.

    И научивме дека креаторите на овие серии изгледа се на некои јаки дроги, не знам кои ама би сакала да пробам. Жими све! Која фантазија, кој живот! :)
     
    На kikkki, cherry-on-top, dolly.doll и 16 други им се допаѓа ова.
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Хахаххахахха.
    Исто така научивме и дека кога некој во некого е заљубен сите знаат за тоа освен они двајца.
    Дааа, сите знаат дека Лусинда го сака Габриел, само тој нема појма за тоа ии обратно :lol:

    И да надополнам, дознаваат во последна епизода дека двајцата се сакаат се зимаат и FIN! :)
     
  15. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Научив богами!

    Научив дека колку и да сум несреќна, на крај СЕКОГАШ ќе ми се насмее среќата!
    Научив дека ако сум слепа ќе прогледам!
    Научив дека кога ќе ме разочара Фернандо Мембрандо кој што е љубовта на мојот живот, нема да очајувам затоа што докторот секогаш ќе биде заљубен во мене!
    Научив дека некоја слугинка ми е вистинската мајка!
    Научив дека сто посто сум богата, затоа што ме грабнале, од мојот богат дедо!
    Научив дека ако немам драма во животот исто ко да не живеам!
    Научив дека љубовта се победувала |(

    Научив БЛА, БЛА, БЛА!

    Освен шпански, ништо друго :)
     
    На kikkki, Justinna, Chocolate.me и 4 други им се допаѓа ова.
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Она што во шпанските серии може да се деси ни во si-fi серии го нема

    Единствено нешто во тоа време коа ги даваа што гледав и ми беше интересно е Жаде. Не дека ги нема овие траги-комични моменти, него поарди културата таму што ја опишуваа ми беше интересно, ново и непознато за мене.

    И биди добар со слугинката., најверојатно ти е мајка. А кутрата и сиромашната девојка во која ќе се заљубиш ќе го наследи твоето богатство, бидејки татко ти, кој уствари не ти е татко пошо мајка ти го варала и сеа е казнета, богатството ќе го остави на девојката пошо коа бил млад бил заљубен у мајка и (слугинката) ама дека од дома не му давале да иде со неа ама несакајки и направил дете, и после 2346294 ќе го дознае тоа :!:
     
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Во сапунинскиот живот секогаш се случува ова:
    - сиромашниот се заљубува во богата девојка (може и обратно);
    - мора маалскиот свештеник да се меша во секоја работа;
    - еден од родителите секогаш е лош, а другиот е болен или умрен;
    - еден од браќата или сестрите редовно е злобен, а другиот душичка, ама пусто среќа нема во животот (на крајот се дознава дека едниот е посвоен) |(
    - секогаш има некоја маалска оговарачка (добро, ова не е толку далеку од реалноста :lol: );
    - кога ќе се роди дете - обавезно го киднапираат;
    - никогаш не мисли дека знаеш кој ти се вистински родители - има 87,43% шанси да не се тие :!: ;
    - главниот лик обавезно има некаква несреќа - или паѓа од коњ, останува инвалид па среќно проодува (како Клара од Хајди :lol: ), или го пукаат 3543609546 пати, ама е жив и здрав после одлежаната кома.

    Научив и дека е пожелно да немаш никакви актерски способности, и да поседуваш талент и шарм во минус за да глумиш во серија.
    Се сеќавате ли колку Касандра немаше врска од играње? Едвај мрдаше со тој газот :rofl:

    Едит: Џо абљо еспаљол танбиен (за малку aussi ќе напишев :headbang: ).
     
    На Lady-Love, Lov3, Phyramide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Абе таман научивме шпански па сега со турски филмови почнаа :D :D
     
  19. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Научивме да не се секираш сигурно си богат наследник киднапиран.
    Научивме секогаш ко ќе ти тргне наопаку да си се преселиш во село. :D
    Што знам научивме дека другарка ти секогаш зло ти мисли.
    Муж ти те вара со некоја сиромашна девојка на која и ветува дека ќе се разведе од тебе :lol:
    Освен тој што го сакаш постојат уште 2 што те сакаат тебе иако си сиромашна и тие се или адвокати или доктори.

    НАУЧИВМЕ ШПАНСКИ ! најозбилно е ова
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Исто така дека сите те сакаат само тебе и се би направиле за тебе, исто и дечко ти/маж ти го сакаат сите и притоа се кучки невидени и гледаат само да ти расипат :)