1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што научивте од последната врска?

Дискусија во 'Врски' започната од Ket.Rin, 29 мај 2011.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    ДЕка постои љубов на прв поглед ...ама за да биде нешто повеќе треба да поминеш уште неколку пати :)
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Никогаш не можеш да бидеш сигурен во никого и во ништо. Посебно во сериозноста и цврстината на врската. Ветувања, планови ... не. Дека треба да се даваш себе со резерва. И дека еден од многуте фактори кои влијаат на врската е битен многу, среќата да ви е наклонета. Ако ви е наклонета и да се трудите и да не се трудите многу, таа ќе опстои. И обратно.
     
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  3. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    дека не треба да му се вервува на секој збор што ќе го каже,дека не е се како што изгледа,дека сите машки се исти и многу други работи ама ми е мака сега да пишам :D
     
  4. EleMental

    EleMental Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    4.243
    Научив дека кога ќе видиш нешто што сакаш, тогаш не смееш да се колебаш или да чекаш. Тоа на крај нема да ти донесе ништо добро. Ризикувај, тргни во напад, не стој настрана однапред прогласувајќи се како губитник, бидејќи на крај тоа и ќе бидеш.
    Никогаш повеќе нема да стојам настрана поради некои самонаметнати виши етички вредности.
    Научив дека не е важно колку даваш и уште колку си спремен да дадеш. Не е важно тоа што си искрен и се посветуваш. Не е важно ни тоа што за тебе нема преголема жртва...кога личноста би те прескокнала и да и умреш пред нозете, ништо не ти вреди...
    Научив и дека треба да се биде по ладнокрвен, и ова не е само мојата огорченост што пишува. Научив дека во моментот кога ќе се загубат чувствата, и машките и женските забораваат на сите дадени ветувања и романтични изливи претходно. Нема подобри или полоши. Кога ќе дојде до таа точка, другата половина станува касап.
    Научив и дека нема ништо помило и поубаво од заљубена девојка која те гушка силно, те бакнува...и ништо побрутално од истата таа девојка кога ќе се олади....
    Научив доста од последната врска. Или можеби ова ми беше само уште едно повторување?
    Не знам, но во секој случај се чувствувам помудар.
     
    На SparkyAngel, anjelka, Theodora и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Дека не треба да се заљубувам толку лесно и да го давам срцето како да е се наога на тезга.
    Дека не вреди секогаш да се бориме ако не заслужува.
    Дека не треба да си ја погазувам повеке гордоста за некој што не би помрднал прст за мене.


    И така...
     
    На Springy, LittleDevil и Libera им се допаѓа ова.
  6. Iv4ule

    Iv4ule Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Научив дека не треба дасе обидувам да променам некој само за да сум јас среќна, научив дека после бура доаѓа сонце , научив дека треба да се живее за моментот... Пред се научив да го живеам животот без да се плашам дека ке завши туку да сум среќна дека траело :) ..... хаха личи на толку поетски ама долгата мачна врска што ја имав мислам дека ми е стварно ПОУКА за цел живот !
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    - Дека има секакви будали и психопати на светот .
    - За никој не вреди и не треба да се трудиш да се промениш, до тој степен што би се загубила самата себе.
    - Ако некој ми наметнува мислења, начини на живот ,тој не ме сака, ниту пак би ме прифатил таква каква што сум, напротив сака да ме направи своја креација(демек ние сме парче мебел “по мерка“).
    - Љубомората е болест, сама зависи кај кого до кој степен е развиена, па ако осетиш љубомора кај партнерот БЕГАЈ, може да биде навистина опасно, не се залажувај дека е од преголемата љубов, да тоа е можеби љубов, ама нема да биде среќна милион посто, ќе премине во психичка тортура.
     
  8. Blacky

    Blacky Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Никогаш не треба да се менуваме заради некој друг..Секој е совршен како што си е...;):D
     
  9. Libera

    Libera Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.907
    Пол:
    Женски
    Дека сум доволно вредна некој да ме сака со цело свое срце. И после тоа...никако не се задоволувам само со трошки. Дека можеби искреноста боли, ама барем никого не залажуваш.
    Дека ако сакаш некој вистински, себеси се ставаш во заден план и правиш се само да не ја повредиш саканата личност.
    Дека колку и да боли, ако некој има искрени чувства, ќе се бори за тебе, ќе биде упорен и покрај твоето константно одбивање.
    Што би сакала другата страна да научи од нашата врска?
    Дека некогаш, љубовта не е доволна. Треба да го вклучиш разумот и да се запрашаш што заслужуваш, а не што сакаш.
    Дека кога некој е искрен со тебе, не треба да одиш со глава во зид, туку да го прифатиш го советот.
    Дека ако не ти е возвратена љубовта, не треба да ја кривиш другата личност, туку сам себеси, поради изборот да не се откажуваш.
    Дека љубовта има силина да те вивне во облаците, но со ист интензитет и да те тресне од земјата.
    Најголема поука од врската ми беше да научам да давам шанса на луѓе што на прв поглед не ми одговараат, луѓе со кои не ја гледам иднината. Сепак никогаш не знаеш како може да излезе на крај. Може со тој човек да поминеш низ толку работи и да извлечеш толку лекции, лекции за цел живот, само ако не пресудиш однапред.
     
  10. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Дека не треба да им верувам на девојките.
     
  11. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Научив дека не значи ако јас целосно се внесам во врската, дека и он ќе го стори истото
    научив да не им верувам во целост на машките
    научив дека ако еднаш направиш пропуст за било што никогаш повеќе нема да имаш свој став
     
  12. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Мене мајка ми не ме контролира тој ќе ме контролирал... така дома на мачката можиш само ;)
    Значи не може мене едно напудрено ма*ле да ми кажува што да правам јас и како да правам ;)
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Од последната врска научив ....
    *да престанам да се убедувам за нешто што не е вистина (како на пример, дека сакам некој, пффф.. за тоа не треба да се убедуваш, тоа треба да го чувствуваш)
    *да не залетувам со паметот и фамилии такви чуда упознавање, не иде бреј, мала сум уште...(понекогаш со мојава глава ништо не размислувам)
    *и да размислувам цик-цак, а не праволиниски со глава у ѕид...
    Се ова зошто очајно сакав да имам дечко... Али ако памет ми е! :)
     
  14. slim

    slim Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Dа не ми биде приоритет некој, на кого јас сум му само опција.
     
  15. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Spend life with who makes you happy , not who you have to impress. :)
     
    На LittleDevil и firequeenn им се допаѓа ова.
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Дека се што е убаво трае кратко.
     
  17. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Дека секаков лигле не ме заслужува!
     
  18. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29
    Да љубам без да се заљубам и да напуштам пред да ме напушти :$
     
  19. Dazzle

    Dazzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.030
    Да се трудиш да најдеш љубов таму каде што ја нема е исто како да пиеш вода од празна чаша.
     
  20. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Да не верувам многу на машките зборови...да си посветувам повеќе време за себе, да си попуштам (мали слатки задоволства) и да не дозволам веќе никој да ме контролира ........... :)