1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што научивте од последната врска?

Дискусија во 'Врски' започната од Ket.Rin, 29 мај 2011.

  1. madamstefi

    madamstefi Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    15
    јас од последната врска научив дека има луге кои навистина нас не сакаат но не може ние нив да ги засакаме
     
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Многу работи научив...
    Довербата никогаш не е загарантирана. Денес ја има, утре ја нема... И не можеме да го смениме тоа, можеме само да пазиме ние да не го разочараме партнерот и да се надеваме дека и тој нема.

    Убавите зборови, па значат, ама не се доволни.
    Убавите дела, се безначајни доколку нема убави зборови.

    Всушност, ништо е не е загарантирано во животот.

    Научив дека не треба да се разочарувам, а претходно не треба ни целосно да се препуштам.
    Научив дека втора шанса не е паметно да се дава на дечко, попаметно е да дадеш втора шанса на пријател отколку на дечко.

    Научив дека животот колку и да е суров спрема некого, не значи дека таа особа нема да биде сурова спрема тебе.
    Научив дека треба да се држи одредена дистанца со момчето се додека не ти стави прстен на рака, па и тогаш не е загарантирано.

    Најбитно од се`, научив малце повеќе да се ценам себе, научив дека сум силна и издржлива, научив дека не треба да се навраќаме на стара љубов.
    Научив дека, втората шанса ја заслужувам јас, а не тој!
     
    На Nightwish11, HoneyBun, mysterious и 3 други им се допаѓа ова.
  3. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Научив дека љубовта не е секогаш доволна...
    Дека еден кога сака малку е...
    И најважното: ако нема почит, нема љубов!
     
  4. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Дека не треба да верувам целосно.
    Дека не треба да се вложувам максимално.
    Дека не треба по секоја цена да останам во врска која ме прави несреќна.
    Дека не треба да дозволам некој да ми ја разниша самодовербата.
    Дека треба да бидам посебична и моите желби и потреби да ми се приоритет.
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Дека никогаш не треба да се брзаме...
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Ако откриеш дека не ти одговара човекот, смени го. На време.
     
    На Miss.Ricci, aquarius34, TeddyGrey и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Maya.Di

    Maya.Di Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Колку ми е мизерно кога после секоја завршена врска, правиме да изгледа како да е крај на свето. Животот е еден, и колку да сме биле повредени и очајни не треба да се плука на минатото. Не заборавајте на убавите моменти, и колку било магично дури траело, без правила и прописи. Се се случва со причина, наше е да се цениме и да го спакуваме најдоброто од нас од претходната врска во пакетче, кое ќе му го поклониме на некој нов кој ќе ве заслужува :) Затоа не очајувајте за минатото, бидете будни за нови предизвици :)
    Ете неколку работи, кога гледаме од позитивна страна :)

    1.Научив да сакам
    2.Научив да живеам за двајца
    3.Научив да гледам на светот од друг агол
    4.Научив да бидам добар пријател
    5.Научив да летам ;)
    6.Научив да ценам, да простувам, да жртвувам
    7.Научив да се будам со цел
    8.Научив да се надевам
    9.Научив да се смеам
    10.Научив да се СЕЌАВАМ НА УБАВИТЕ работи после крајот.... јбг :)
     
  8. russia7

    russia7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    504
    Научив дека не сум јас за врска :lol:
    И дека слободата многу ми е важна, а кога ќе почувствувам дека некој сака да ми ја одземе, се губи љубовта. Иии научив дека и да сум во врска, за почеток сакам да одиме полека, а не во вториот ден да добивам 30 јавувања за да ме слушне само ;)
    Толку сум научила, прва врска шта чеш :D
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Дека има живот и без врска :)
     
    На Miss.Ricci, TeddyGrey, Springy и 2 други им се допаѓа ова.
  10. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Научив дека се се постигнува со случајност .
     
  11. O.Mally

    O.Mally Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Ех.. кога би го вратила времето... :(
    За да се има добра и цврста врска потребно е познавање пред да се склопи и самата, јас имав прилично долга врска, но пред тоа цврста пријателска врска. Главно врската ни се темелеше врз пријателство. Математички гледано еве лично моја гледна точка на врските:

    пријателство
    +огромна љубов
    +доверба
    +толеранција
    +почит
    +разбирање
    +страст
    +многу други работи кои заборавив да ги напишам
    ________________
    = рајот на љубовта :)

    И со тоа што заминав малце од топикот би се надоврзала.. секогаш размисли дали и што би имала од некаква постапка.. Всушност за да распадне оваа врска од бајките јас не размислив и го изневерив.. молчеше 6 месеци и поради силно убедување на другарите тој ми раскина. Нешто за кое никогаш не би си простила..
    Како и да е сега имам ново момче со кое не можам да се пожалам, но.. поголемата половина од моето срце е на друго место :(
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Да не чекам работите сами да се случат, туку да направам да се случат, да влошувам во врската исто колку што очекувам и од него и дека вреди да се ризикува за она што навистина го сакаш :)
     
  13. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Ако сакаш да се потпреш целосно на некој, провери прво колку е тој стабилен.
    Исто, ако сакаш некој целосно да се потпре на тебе, размисли прво дали ти можеш да ја издржеш таа тежина, заедно со твојата.

    Љубовта може да биде многу опасна, за некој чии чувства се толку хаотични и брзи. Ако некој е огорчен од животот, голема е веројатноста и ти таков да станеш, ако твојата душа покрај целиот тој хаос успее да апсорбира нечиј неуспех.

    Ако започнеш нешто, оди до крај!
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Од последнава врска (брак) научив што всушност сакам од една врска. За тоа сум премногу благодарна на моето (не толку богато) љубовно минато кое ме подготви за оваа со лекцијата таканаречена „Што не сакам (т.е. мислам дека сакам но всушност не ми одговара) во една врска“.

    Со други зборови....

    1. Од лекцијата „Што не сакам во една врска“ научив дека не сакам вртоглави авантури како на филм, ураган од силни емоции а ла паѓање у несвест или било што кое би ме довело до страдање. Не сакам недостижни работи, не сакам возбуда и најмногу од се` можеби - мразам неизвесност затоа што не сакам да страдам. Не сакам игри, стратегии, тактики и слични на нив трнчиња кои би ме оставиле будна цела ноќ. Претпочитам да го поминам времето попродуктивно.

    2. Од лекцијата „Што сакам во една врска“ научив дека претпочитам едноставен и смирен човек кој не се стреми да биде главен у друштво, дека претпочитам мирен живот со човек за кого во секоја минута можам да гарантирам каде е и со кого е. Сакам човек кој знае подобро и од мене самата што ме прави среќна и прави се` за да се чувствувам убаво. Исто така, сакам човек кој секогаш ги цени сите мои обиди да го направам најсреќен човек на светот.

    Имав голема среќа и сите особини од 2. успеав да ги пронајдам во еден човек - мојот маж.
    Тој ми е најдобриот пријател, најискрената и најдлабока љубов што некогаш ја имам доживеано, човекот без кого не можам ни минутка.
    I love him. :l:

    И така теси празнично се разлигави... aj доста беше... :lol:
     
    На angelce1, aquarius34, Springy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Fibia

    Fibia Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    22
    Научив дека убавината не го прави човекот, дека интригата не е ништо повеќе од прикривање на лагата, дека човек чиј инает е поголем и поистраен од љубовта кон мене едноставно не ме заслужува... Фала му за идиотизмот кој го поседуваше, токму поради него го најдов my special one :)
     
  16. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Добро го осетив на своја кожа она дека, голема љубов може да ти го помати разумот. Носев несвојствени одлуки за мене, кажав најдлабоки тајни што не мислев дека некогаш ќе ги изустам, имав преголема доверба што ми се мавна на крај по нос, го тргнав оној штит што толку добро го градев со години и на крај не знаев што ме снајде :D
    После извесно време одкога прекина врската сфатив дека е најдоброто нешто што можеше да ми се случи. Големо искуство што ме натера да се освестам малку и да размислувам со поладна глава и да се вратам во колосек. И најважно да научам да сакам без да се изгубам некаде по пат.... : ))))
     
  17. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Нучив дека не е убаво да се влезе во врска без претходно макар малце да се познава човекот.
    Дека не е секој за врска, посебно не оние кои ни сами неможат да си се додржат на нозе а не пак да бидат со некој...зборувам за емотивно..така некако...недосозреани личности, луѓе кои не знаат ни од себе што сакаат.
    Дека треба да им веруваш, довербата е една од основните работи за врска, но дека не треба целосно да се доверуваш.
    Дека треба да се надеваш на подобро секогаш, но да не забегаш со надежите и очекувањата зошто после може да доживееш разочарување.
    Дека треба да сакаш, да нема љубомора, треба да бидеш искрен, да нема изневерувања, треба да бидеш сигурен во себе и своите чуства пред да официјализираш било што... и уште мноооогу треба и не-треба.

    Најважно е никогаш себеси да не се изневериш за секогаш да можеш да се вратиш во колосек.
     
  18. kristince51

    kristince51 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.021
    научив дека заџабе губам време со некој кој колку и да е прекрасен и убав кога срцето чука за друг
     
  19. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Научив дека секогаш треба да си останеш свој без разлика колку и да те убедува тој шо е со тебе во спротивното. Научив дека не треба никогаш да напуштиш пријател заради тој шо е со тебе (впрочем ако тој те сака и разбира нема да му сметаат твоите пријатели). Научив дека има моменти кога си најсреќен на светот со него, но за жал сфатив и дека секој секогаш на некој начин е сам. Научив дека некогаш ни на најблискиот не треба да му ги кажеш најдлабоките тајни и најголемите кошмари. Научив дека никој нема да те сака повеќе тебе одколку себе
     
  20. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Старата љубов боли!! ;(