1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што научивте од турските серии?

Дискусија во 'Насмевка' започната од angel92, 3 февруари 2012.

  1. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Дека ако си ага и да убиеш 653416 луѓе никој ништо не ти може 8)
     
    На Sara123 и Dpokahontas им се допаѓа ова.
  2. Sandret0o0o0o

    Sandret0o0o0o Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Единствениот збор кој што го научив од турските серии е зборот МЕРАБА (добарден) .. Едноставно ништо не можам да ги разберам што зборуваат..А ќе заборавев и научив дека мажот е оној кој што треба да се почитува во семејството.. Амммммм :!: ова некако не ми штима.. Треба да има рамноправност :emo:
     
  3. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Само научив дека:
    * на прашањето: Како си? се одговара со Благодарам.
    * во било кое време и да се јавиш на телефон, или на врата да чукнеш. Па макар и да го замолиш за чаша вода, мора да му речеш: Извини што те вознемирувам во ова време. И тој ќе ти одговори со Какви се тие зборови?
    * дури и да одиш на погреб, треба да кажеш: Со помин нека е.
    Не ми текнува ништо друго во моментов, лаву мој.
     
    На MademoiselleB, portokalche, simon4etooo и 11 други им се допаѓа ова.
  4. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Кога ќе имам син така ќе го викам.
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Ништо не научив.. :lol:

    Барем да не ги синхронизираат поубави ќе беа.. Вака, кај им е за нигде синхронизацијата па уште ни турски не можам да си научам.. :lol: 8)
     
  6. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Од турските серии научив никогаш да не се расправаш со слугинката затоа што таа на крај ќе излезе дека ти е мајка :D
    Од јазикот единствено што научив е чок, сени севијорум, ајне, кзм :D
     
    На ennas му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Дека сите битни настани се случуваат на трпезата и никако на друго место :!:
     
    На sweety79 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Научив дека коа јас пукам сите ги убивам , а коа 100 души пукаат во мене на еден метар никој неможе да ме погоди ... Хахахаа
     
    На macigv и Sara123 им се допаѓа ова.
  9. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    1. Ако некој исчезне или умре немој да плачите, да очајувате тој сигурно е жив. :!: Кај и да е ќе се појави.
    2. Во секоја серија ќе се најде некој да живее на јахта. ]:)
    3. Маживе се невидени папучари( да се разбереме само оние кои се во главна улога) :D
    4. Обавезно главните ликови се лигават меѓу себе демек многу се сакаат а се караат и се разведуваат по сто пати. :clap:
    5. Секогаш богат маж се заљубува во некоја без пари ама некоја која воопшто не го сака заради парите туку заради тоа што е лав и е мил. :puke:
     
    На sweety79, Noemi и Elennaa им се допаѓа ова.
  10. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    А научивте како проверуваат дали си бремена или не??
    Ти пикаат рака таму доле и ти буричкаат... Јас никако тоа да го научам :/
    *Ова за во Величествениот прашувам хх
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anonnimna

    Anonnimna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    76
    Научив дека јака страна им е гракањето.И за нешто што треба и за нешто што не треба само се дерат,плачат ли плачат,страв ми е сител и канал 5 да пуштам измеѓу 20.00 и 23.00, може стан да ми поплават од толку плачки
     
  12. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746

    Стварно ај некоја ако знае нека каже откај знаат дека е бремена, оти ни мене не ми е јасно тоа :^)
    Прашањето не ми е за тука, али ако некоја знае, чисто информативно нека сподели :D
     
  13. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Пааа.. ги научив нивните обичаи и дека ако се омажиш и ти умре мажот, автоматски маж ти е неговиот брат, научив дека има крвна одмазда, (љубов и казна) бљак. :puke: научив неколку зборови, научив дека сигурно нешто лошо се случува ако ги нема сите на маса, научив дека битните ствари ги кажуваат токму на маса, научив дека кога ќе те прашаат како си? одговараш со благодарам, а не со добро/лошо. :lol: научив дека на секои 5 мин. пијат чај и кафе итн. :D
     
  14. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Да ви кажам право, ова синхронизираниот превод многу може да ви го подобри сексуалниот живот - Оххххххххххххххххх во хоооооооооолдингот! Аххххххххх дуууушооо! И еден куп други сексуални воздишки, несакам да бидам вулгарна.
    Мајка Шахнур кога запаѓа во шок, прави такви гримаси, што си помислувам бре на ова старкава и сечи ли секирата, или па звуците, срам ми е да помислам.
    Иначе турците се многу добар народ, дотерани, културни, со некој посебен редослед во фамилијата, луѓе кои многу добро знаат да почитуваат, ама нашиве со синхронизација направија невидени порничи.

    Уаааааааааааа синхронизација!!!

    Искрено па и ме нервираја кај АлиРиза со масата, собери - спушти, ја испокршија... а миленцето на телефонот мислам хелоуууу.
     
    На tosun.pasa, WhiteAngel и Hipica им се допаѓа ова.
  15. Somnitelno-Lice

    Somnitelno-Lice Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    248

    Тајм-аут на менструацијата + зголемување и омекнување на матката + зголемување на дојките и појава на првото млеко + губење на слузницата во вагината и во грлото на матката = Султан Сулејман Јуниор :)
     
    На Zlatusko и IvanaMkd им се допаѓа ова.
  16. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Дека сите работат во холдинзи :wasntme:
     
    На Sara123 и Hipica им се допаѓа ова.
  17. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Дека за подарок го сакам мостот на Босфор! :rofl:
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    А, да. Ќе заборавев.
    Што научивте од турските серии?
    Научив, уствари и не научив, туку сакам да научам.. Како тоа им се позлатуваат рацете?
     
    На WhiteAngel и anneyy им се допаѓа ова.
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Дека одмаздата постои у секоја можна серија. Секад постои еден изгорен у минатото кој сеа им се свети на сите. Изгледа се држат до онаа од Бејкон: Revenge is a kind of wild justice. :lol:
     
  20. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Научив дека мајка ми е способна 3 саати да ми раскажува Ферхудне-Мерхунде, Онур, тие сестрите, Полат, султанот-мултанот, а јас од чисто поштовашње да климам со главчето.
    Научив дека турските серии можат сериозно да ги нарушат добрососедските односи, особено кога ќе настане некоја сочна дебата во врска со некоја епизода пред зграда, во која буквално никој со никој не се слуша, а битно се караат и очи си вадат.
    Научив дека сме имале прилично прост народ, што не плачи поради фактот дека децата не можат да му најдат работа, дека треба да ги цепка парите до крај на месец, но кога ќе умре некој од ликовите или се разведува па тоа е фамилијарна трагедија и се лијат солзи како за најблискиот да се работи. Уствари едвај чека народот наш било каква занимација за да избега од реалноста.
    Поточно кажано не гледам воопшто турски серии. Присилно имам изгледано 3-4 епизоди од рандом серии. Пола епизода плачат, а пола е забавена снимка од некој си "многу емотивен" момент.