1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што понатаму?

Дискусија во 'Психологија' започната од Nesrekna1998, 1 јули 2014.

 1. Nesrekna1998

  Nesrekna1998 Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Имам само 16 години. Не знам од каде да почнам. Може да се каже дека јас немам родители. Ги мразам. Татко ми е едно бесчуствително и себично створење. Тој не сака и не почитува никој. Цел живот се по негово треба да биде, ако не се знае ќотек. Сеуште се ме боли од ќотекот што го изедов вчера. Ме маваше со боксови по глава и клоци по стомак. Зошто? Затоа што не беше по негово. Цели 16 години морав да го трпам како секој ден се дере на нас, се нешто не му се свиѓа, викања и навредливи зборови и ќотек. Никогаш не сум ја добила таа татковска љубов, наместо љубов навреди и ќотек.
  Брат ми кој што сеуште е дете станува како татко ми. Гледа од татко ми и така прави.
  Мајка ми не ја сакам. Поради татко ми нас ни се дере, кога ќе ја прашам за ручек се дере како ненормална, а кога е за татко ми одма трча да направи најубавото јадење. Кога беше болна татко ми рече
  свињо една цркни, умри гомно едно
  , а кога се разболе татко ми таа беше покрај него и го лечеше. Жена која го дозволува тоа за мене не е жена.

  Вчера после ќотекот што го изедов мн ми беше тешко, плачев и му се јавив на дечко ми, кога ќе го слушнам него подобро ми е. Му се јавив расплакана, го замолив да разговараме и ми рече не можам затоа што гледал фудбал. Ај разбирам да имал нешто работа, ама вака? И после на фб ми пишува. И му раскинав. Тој кој што не е со мене и во добро и во лошо не може да биде со мене. Уште малку ни е годишнина и наместо со мене да биде тој ке бидел со другар му. Ми го скрши срцето.

  Многу лошо се чуствам. Немам родители, немам другарки и дечкото кој најмногу го сакав. Кога ќе наполнам 18 години ќе си заминам од дома. Сама сум без никој. Што ќе правам понатаму? Сакам да бидеме сите дома среќни. Што да правам сама? Сакам и на факултет да одам, ама пари? А и плус имам здраствени проблеми а на моите не им е гајле. Кај сум болна татко ми ќотек ми мава наместо лекови да ми купи. Кај и да е ќе полудан.
  Многу ќе ми значат вашите совети.
   
 2. DoReMi

  DoReMi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  156
  Мое мислење е дека овој човек треба да го пријавиш за семејно насилство. Не треба да трпиш и премолчуваш вакви нешта. И не нервирај се многу, мисли позитивно, биди храбра. :) Тука сме ние да те сослушаме и советуваме. ;)
   
 3. sara3

  sara3 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  383
  Најди баρем неκоја дρугаρκа на κоја ќе можеш да и се довеρиш може таκа ќе ти биди полесно. Аκо не го пρијавуваш за семејно насилство баρем слушај го татκо ти баρем дуρи не наполниш 18год. за да не јадиш ќотеκ:/. Потоа аκо имаш неκој блисκи ρоднини ρасκажи му можеби и тие ќе ти помогнат.
  Едит: Аκо дечκо ти навистина те саκал немало сите тие ρаботи да ти ги напρави а со тоа и не те заслужува!
   
 4. bella96

  bella96 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  1.027
  За жал ситуацијата која ја опишуваш е се повеќе пристуна.Семејното насилство драстично се зголемува од немање доволно пари.Јас мислам дека случајот треба да го споделиш со личност поголема од тебе,личност на која многу веруваш и личност за која знаеш дека ќе ти помогне.Лошото е тоа што ти страдаш од последиците на мајка ти.Таа го прифатила таков и децата се жртви.Имаш 16год,негде си во средина од пубертетот и насилството кое го трпиш подоцна многу ќе ти влијае во животот.Во моментот кога треба да се развиваш и да создаваш пријателства,ти патиш од непромисленоста на родителите.
  Личности како дечкото воопшто не ти се потребни.
  Мој совет,разговарај со повозрасна личност,среди го животот и стави точка на такво малтретирање.
  Само биди упорна.
   
 5. The-fallen-one

  The-fallen-one Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  39
  Nemoj da se dvoumish...Prijavi go...
   
 6. MalaMedena

  MalaMedena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  177
  Дефинитивно треба да го пријавиш за насилство. А за другарките и дечкото не му ја мисли многу,другарки и дечко ке најдеш,други мајка и татко неможеш.Но секако не смееш да дозволиш ова да се повтори,зтоа пријави го.