1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што после лош сон?

Дискусија во 'Психологија' започната од poi, 17 февруари 2021.

  1. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Сте сонувале нешто лошо и ненадејно сте се разбудиле? Не сте можеле да презаспиете?

    Сигурна сум дека сите сме го доживеале ова ужасно чувство, чувство на паника и страв. Сме се вртеле низ креветот долго време, па дури и со саати. :worried:

    Како да се смириме по лош сон? Како повторно мирно да заспиеме?

    Ајде ве молам совет од искуство. Што после лош сон? :l:

    Дури и коментари од типот "броење овци" би помогнале.

    Би додала уште нешто: Како да помогнеме на лице после кошмар?

    * инспирирано од долгите и тешки пропатени ноќи
     
  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.734
    Пол:
    Женски
    @poi па ништо посебно. Си кажуваш, "во ред е, само лош сон беше", миеш лице, зглобови на раце и пак си легнуваш. Нема потреба да си ствараш дополнителен стрес. Сепак, сон е и не е реалност.
     
    На Limpan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Некоја минута ми треба да се соземам, не станувам воопшто, па продолжувам да спијам. :D Ретко се случува да имам лош сон.
     
    На Stephen Amell му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Колку и да е лош сонот, сепак е само сон. Грдото чувство може да потрае и цел ден, но поминува и се заборава. Можеби е корисно да се применуваат техники за релаксирање пред спиење... да не се размислува за проблемите непосредно пред спиење, затоа што денот е попаметен од ноќта;)
     
    На Crna Dama и Stephen Amell им се допаѓа ова.
  5. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.296
    Допаѓања:
    26.133
    Продолжувам да спијам.:D
     
    На Dashing:), tinka-mace и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  6. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Јас често сонувам лоши соништа, и тоа долги, испреплетени, вивидни.. Некогаш е нешто ко извадено од хорор филм, а понекогаш сонувам личности што ги размислувам и ме болат во животот, па и тоа го карактеризирам ко лош сон. Е сега, јас мислам дека речиси никогаш не се будам од лоши сонови, пробувам ама не можам и сабајлето кога ќе станам може да се осетам баш ужасно, уплашено, депресивно и тоа чувство може да ми трае и цел ден. Еднаш само скокнав од сон во ниедно време кога сонував дека мајка ми е умрена, срцето ми лупаше сто на саат ама одма презаспав зошто бев преморена.

    Она што правам јас е размислувам што допринело да сонувам такво нешто, анализирам што би можело да значи, пошто нели потсвеста ни пушта некои метафори :) и на крај ќе си здивнам дека е само сон, здрава и жива сум, се е океј и си продолжувам со денот. :)
     
  7. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Јас тогаш во полусон се будам и си викам "оке само сон било".
     
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.797
    Пол:
    Женски
    Ауу ако сум во ПМС се будам со паничен напад од сонот и веднаш рипам од кревет и толку од спиење, додека да се смирам ми треба саат време некогаш и повеќе, тахикардијата не ми се смирува веднаш. Ужасно ми смета сонувањето во такви денови затоа што сум напната и ситница може да ме испаничи.
    Додека во нормални денови, се будам на минута, две, пцујам во себе на сонот и пак си презаспивам, наутро не се ни сеќавам што сум сонувала, и се прашувам оти постојано не ми се нормални деновите, да се заштитам од паничните напади, грозни се до бесвест.
    Кога сум смирена и најлош сон го поминувам без паника, свртувам да мислам на нешто убаво, да гушкам дете и маж :inlove:
     
  9. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Моите сонови се малку забегани и навикнат сум, и многу често во сонот сфаќам дека сонувам и продолжувам свесно да носам одлуки.
    Само се прашувам, дали е паметно човек додека доживува кошмар да го разбудиш, или пак подобро да го оставиш самиот да го надмине и да се разбуди? Незнам шо е пострашно за тој што сонува?
     
  10. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Често сонувам лоши сонови, посебно последниот сон беше многу лош и два дена размислував на тој лош сон, но сепак тоа е само сон не е реалност фала му на бога
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Не знам ја се плашам многу од сонови, чак мислам дека све тоа ќе се деси...И како за беља не можам да заспијам од самата помисла на сонот што го сонував..и кажувам само нека биде све во ред и подобро..
     
  12. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Последниов период имам кошмари и парализа во сон, тоа е страшно се плашам веќе да легнам да спијам. Во секој сон ја сонувам баба ми, буквално. Последно што ми се случи пред некоја ден мајка ми сакајќи да ми ја изгасне ламбата што свети до мене почнав да ја мавам, не знам како тоа се случи, како станав, само памтам дека почнав да ја мавам да мавтам со рацете и да вриштам како во хорор филм, додека не се освестив за каратко и не сфатив дека е тоа мајка ми. Никогаш во животот не сум била толку преплашена, не можев ни уста да отворам од што бев преплашена.
     
    На AngIv и Crna Dama им се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не придавам големо значење на соновите. Често и ги заборавам, некогаш одма продолжувам да спијам, а ако ги памтам знам да си се насмеам на бујната фантазија што сум ја имала. :D
     
  14. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Го гушкам маж ми, тој ме смирува. Пред некој ден сама спиев, цел ден си го мислев лошиот сон.
     
  15. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Вчера повторно имав кошмари и цел ден сум нервозна. Влијаат на мене, ми го отежнуваат животот,ми го расипуваат расположението. Гушкање, бацување и такви работи после тешок кошмар ич не ми се потребни. Сакам мир, се иритирам кога некој ме чепка во такви моменти. И малиов кога ме гушка не ми се подобрува расположението после кошмарна ноќ.Со еден збор се губи квалитетот на нормално функционирање и на животот. (ретко кога немам кошмари)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    одамна немам сонувано лоши сонови :inlove:
    редовно се молам пред спиење.
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И јас имам многу често кошмари.
    Не можам да се сетам за претходно, ама последниве 5-6 години ми се случуваат скоро секогаш кога ќе заспијам... дури и да е дремка од 15 минути...

    Мислам дека е поради внатрешни конфликти...
     
  18. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    И кога е претопла просторијата во која спиеме ( најчесто лето) Мнолгу му помагаат ладни простории на човек кој пати од кошмари.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Сум заприметила дека и да ми е ладно и да ми е жешко обавезно сонувам кошмар.
    Ако ми е погодена температурата не секогаш.