babylove овошни кашички

Што после лош сон?

Дискусија во 'Психологија' започната од poi, 17 февруари 2021.

 1. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  1.036
  Пол:
  Женски
  Сте сонувале нешто лошо и ненадејно сте се разбудиле? Не сте можеле да презаспиете?

  Сигурна сум дека сите сме го доживеале ова ужасно чувство, чувство на паника и страв. Сме се вртеле низ креветот долго време, па дури и со саати. :worried:

  Како да се смириме по лош сон? Како повторно мирно да заспиеме?

  Ајде ве молам совет од искуство. Што после лош сон? :l:

  Дури и коментари од типот "броење овци" би помогнале.

  Би додала уште нешто: Како да помогнеме на лице после кошмар?

  * инспирирано од долгите и тешки пропатени ноќи
   
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.837
  Допаѓања:
  5.613
  Пол:
  Женски
  @poi па ништо посебно. Си кажуваш, "во ред е, само лош сон беше", миеш лице, зглобови на раце и пак си легнуваш. Нема потреба да си ствараш дополнителен стрес. Сепак, сон е и не е реалност.
   
  На Limpan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.681
  Пол:
  Женски
  Некоја минута ми треба да се соземам, не станувам воопшто, па продолжувам да спијам. :D Ретко се случува да имам лош сон.
   
  На Stephen Amell му/ѝ се допаѓа ова.
 4. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  3.175
  Допаѓања:
  57.175
  Колку и да е лош сонот, сепак е само сон. Грдото чувство може да потрае и цел ден, но поминува и се заборава. Можеби е корисно да се применуваат техники за релаксирање пред спиење... да не се размислува за проблемите непосредно пред спиење, затоа што денот е попаметен од ноќта;)
   
  На Crna Dama и Stephen Amell им се допаѓа ова.
 5. Stephen Amell

  Stephen Amell Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  13.606
  Пол:
  Женски
  Продолжувам да спијам.:D
   
  На Dashing:), tinka-mace и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 6. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.005
  Допаѓања:
  5.275
  Јас често сонувам лоши соништа, и тоа долги, испреплетени, вивидни.. Некогаш е нешто ко извадено од хорор филм, а понекогаш сонувам личности што ги размислувам и ме болат во животот, па и тоа го карактеризирам ко лош сон. Е сега, јас мислам дека речиси никогаш не се будам од лоши сонови, пробувам ама не можам и сабајлето кога ќе станам може да се осетам баш ужасно, уплашено, депресивно и тоа чувство може да ми трае и цел ден. Еднаш само скокнав од сон во ниедно време кога сонував дека мајка ми е умрена, срцето ми лупаше сто на саат ама одма презаспав зошто бев преморена.

  Она што правам јас е размислувам што допринело да сонувам такво нешто, анализирам што би можело да значи, пошто нели потсвеста ни пушта некои метафори :) и на крај ќе си здивнам дека е само сон, здрава и жива сум, се е океј и си продолжувам со денот. :)
   
 7. edna_malecka

  edna_malecka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  6.273
  Пол:
  Женски
  Јас тогаш во полусон се будам и си викам "оке само сон било".
   
 8. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  2.179
  Пол:
  Женски
  Ауу ако сум во ПМС се будам со паничен напад од сонот и веднаш рипам од кревет и толку од спиење, додека да се смирам ми треба саат време некогаш и повеќе, тахикардијата не ми се смирува веднаш. Ужасно ми смета сонувањето во такви денови затоа што сум напната и ситница може да ме испаничи.
  Додека во нормални денови, се будам на минута, две, пцујам во себе на сонот и пак си презаспивам, наутро не се ни сеќавам што сум сонувала, и се прашувам оти постојано не ми се нормални деновите, да се заштитам од паничните напади, грозни се до бесвест.
  Кога сум смирена и најлош сон го поминувам без паника, свртувам да мислам на нешто убаво, да гушкам дете и маж :inlove:
   
 9. Ajronmen

  Ajronmen Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2021
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Машки
  Моите сонови се малку забегани и навикнат сум, и многу често во сонот сфаќам дека сонувам и продолжувам свесно да носам одлуки.
  Само се прашувам, дали е паметно човек додека доживува кошмар да го разбудиш, или пак подобро да го оставиш самиот да го надмине и да се разбуди? Незнам шо е пострашно за тој што сонува?
   
 10. Limpan

  Limpan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  731
  Пол:
  Женски
  Често сонувам лоши сонови, посебно последниот сон беше многу лош и два дена размислував на тој лош сон, но сепак тоа е само сон не е реалност фала му на бога
   
  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  1.680
  Допаѓања:
  20.223
  Пол:
  Женски
  Не знам ја се плашам многу од сонови, чак мислам дека све тоа ќе се деси...И како за беља не можам да заспијам од самата помисла на сонот што го сонував..и кажувам само нека биде све во ред и подобро..
   
 12. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  2.107
  Пол:
  Женски
  Последниов период имам кошмари и парализа во сон, тоа е страшно се плашам веќе да легнам да спијам. Во секој сон ја сонувам баба ми, буквално. Последно што ми се случи пред некоја ден мајка ми сакајќи да ми ја изгасне ламбата што свети до мене почнав да ја мавам, не знам како тоа се случи, како станав, само памтам дека почнав да ја мавам да мавтам со рацете и да вриштам како во хорор филм, додека не се освестив за каратко и не сфатив дека е тоа мајка ми. Никогаш во животот не сум била толку преплашена, не можев ни уста да отворам од што бев преплашена.
   
  На AngIv и Crna Dama им се допаѓа ова.