1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што правите кога ќе се разочарате ?

Дискусија во 'Психологија' започната од Cvet1, 11 јануари 2011.

  1. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Ќе се исплачам..или ќе бидам нервозна некое време :devil:
     
  2. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.978
    јадам, плачам, чистам... Па пак јадам и плачам, па може палачинки да си направам, па јадам... и така цел ден. Е кога ќе ми пукне стомакот престанувам со јадење, но не и со плачење. Ќе преспијам, и ко нова! (после не јадам цела недела, пазам, сум складирала доволно)
     
  3. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Ke оставам да бидам разочарана... И потоа ке дојде бесот и ке го претепам креветот. Потоа поминува и повторно сум охрабрена. Во просек овој процес трае петнаесетина минути. Во просек. :!:
     
  4. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Кога сум разочарана значи кога ке ме фати точно ова чувство прво сакам да си запалам цигара, да ја пуштам мојата омилена музика и да почнам да си плачам, онака за да ми олесни. Второ посегнувам по храна, која ке ми даде моментално некакво задоволство, ке одам во продавница и ке изнакупам се што ми се јаде најчесто омилениот чипс и благо. Не сакам никој да ме види таква, кога сум во мојата соба. Не сакам никој да ме замара, ама баш никој, ниту мајка ми. Со денови нема да контактирам со никој и ке се затворам во себе размислувајки што понатаму. Трето откако ке помине оваа фаза, преминувам на фазата, на некакво си освестување така да го наречам, и почнувам да се тешам самата со себе, дека јас сум храбра, дека можам, дека ке се борам и ке успеам, без разлика што се случило... и после неколку дена некако го пребродувам тоа тешко чувство во мене, со надеж дека се ке помине и ке биде подобро, и веке го барам своето друштво во потрага по забава и исполнетост.
     
  5. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Палам цигарче и се прашувам зошто секогаш мора баш јас! и така по цел ден ги мразам сите. Ретко може да се десе да заплачам, ама кога ке заплачам значи дека е веке премината границата дека си имам премногу собрано восебе.
     
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Плачам ко мало бебе... Си се гушкам самата и си пуштам некоја соодветна песна да ме доутепа...
    И се надевам на подобро... Секогаш се надевам, па затоа кратко ми трае разочарувањето :)
     
    На HoneyHoney му/ѝ се допаѓа ова.
  7. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    Не обрнувам многу внимание на разочарањата,тие за мене се поттик да го направам следнот чекор многу подобро и поуспешно.
     
  8. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Се затворам во соба си ја пуштам плеј листата сад сонгс искључиво кога сум тажна ги слушам тие песни и почнувам да плачам.. Секогаш вината ја барам во мене па така се анализирам каде сум погрешила и да не сум виновна ќе пронајдам нешто и си викам следниот пат нема така.. Но тоа трае само еден ден ете некогаш два најмногу потоа сум како нова :) Во таа ситуација им кажувам на сите дома да ме остават на мира дека не ми се разговара со никој и недај боже некој да ме напорва го утепав :D
     
  9. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Ништо посебно и помпезно, ако многу сум разочарана и нештото ме погоди, можно е да пуштам некоја солза.
    Но во принцип сум човек кој многу тешко се расплакува, па треба нешто ептен да ме дирне за да ми капне некоја ценета солзичка.

    Секогаш се трудам да ја најдам ведрата страна во сето тоа, за да макар во моментот ми биде полесно.
    Потоа се изолирам, размислувам како да се извлечам од дадената ситуација а пак да имам некава сатисфакција или барем научена лекција.

    Све у свему, не се припотресувам многу, да запаѓам во депресии и слично, мојата траума од разочарување трае неколку часа, потоа полесно можам да ги сварам работите, откако детално ќе ја испитам ситуацијата.
    После се, ми треба само добро да се наспијам и сум како нова, спремна за нови предизвици.
    Имам само една мана, многу често имам потреба од нечија подршка, што ужасно ме нервира, ама сакам колку-толку да сум секогаш стабилна и на некој начин заштитена и обезбедена.
     
  10. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Плачам, се трескам, некое време се додека не сфаќам дека не ми е ни прво ни последно разочарување, и дека сепак постојат убави работи на светов. А кон работата/личноста која ме разочарала станувам индиферентна, практично ја оплакувам и ја праќам во неповрат.
     
  11. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Инстантно здивувам ,основен симптом на секое разочарување.Звучи чудно ,но јас на таков начин ги доживувам раочарувањата ,повеќе како нервоза отколку како трескање од земја.

    Ја фаќам вратата што поскоро ,бидејќи седењето дома може само дополнително да ме фрли во очај.
    Во случај да не сум во можност да ја напуштам просторијата ,тепам перници ,потпирачи на кревети и се друго што може да биде натепано без да ме повреди мене.
     
  12. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Плачам .... плачам колку што е потребно само да ми олесни :(
     
  13. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Најчесто плачам и сум претерано нервозна сите ми сметаат ,знам да излезам негде сама и да се шетам така некое време да се издувам и да се смирам .
     
  14. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    се нервирам и некое апче може да се напијам оти главата ме боли ама после си викам будала сум била, се е глупост и само глупост
     
  15. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    593
    Се изолирам, не контактирам со никој. Времетраењето зависи од големината на разочарувањето. Кај мене може да трае и подолго време. Во такви периоди сум најчесто и многу исцрпена па затоа и многу спијам. И на крај ми останува да се надевам дека еден ден ќе биде подобро. :)
     
  16. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    5.715
    Ако личноста што ме разочарала ми значи многу плачам , се нервирам а по неколку дена се враќам во нормала и ја бришам од животот. Нека ми тропа секој ден на врата ако сака штом јас сум сватила дека по нејзина вина е нема враќање.
    А за тие пролазните во животот не се нервирам многу , што вика мајка ми : тури им пепел на таквите.
     
    На Pelikuna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Ми треба време додека помине тоа чувство...А, потоа ја анализирам ситуацијата зошто сум се разочарала, вреди ли, што може да се поправи....Се` зависи од самата ситуација... :)
     
  18. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    се ми смета и со сите се карам ,....будала
     
  19. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Подобро да го истурите на некој и дома да направите неред отколку да го носис на душата и да плачеш во себе како јас се затварам во соба и ке се исплачам тихо. :)
     
  20. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    ќе изедам едно чоколадо,ќе седнам на компјутер и ќе си пуштам некои весели песни и ќе се обидам за да заборавам се :)