1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што правите кога ќе се разочарате ?

Дискусија во 'Психологија' започната од Cvet1, 11 јануари 2011.

  1. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    На почеток се повлекувам во себе, плачам многу, не излегувам, но тоа не трае многу, ден-два....незнам ни јас самата, ама од внатре ми доаѓа некоја сила, некој глас......ми вели да не се предавам, дека заслужувам подобро........ порано не беше така, едноставно кога некој ќе ме скршеше, и така останував....сама со својата тага...поминуваа недели, месеци а јас сеуште не се освестував!
    Сега можам да кажам дека сум силна млада жена, ретко плачам, се воздржувам, многу сум реална, успешна на неколку полиња, имам семејство што ме сака и ги сакам! Едноставно доволни ми се тие, силата преку нив ја црпам!......Можеби кога ќе помислам ми недостига мојата сродна душа...и да основам свое семејство! Но надежта е тука...не се предавам ни јас ни мојот сон!
     
  2. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Прво се нервирам многу многуу многу.... :devil: Ама па потоа ќе ми текне дека не треба да се предавам за "ситници" туку да се борам за она што го сакам.И така некако ќе успеам да се смирам! Ама некако нервозата не е целосно исфрлена од мене и се претвора во солзи.Зависи колку е тежок проблемот..ако е многу сериозно солзите во дволитарско шише ќе ги собирам ако е ситница можам на прсти да ги избројам.Ама плачам(без некој да ме види).И кога ќе заврши овој процес сум како нова.Кој заслужил одмазда ќе си ја добие и така :lol:
     
  3. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Обично пијам чај од коприва.
    :nod:

    Размислувајќи на темава, дојдов до заклучок дека нема од што да се разочарам. Човек кој реално нека големи очекувања од некого, нема резон да остане затрупан со замислата за совршена доверба.
    Верувам во Бог, не верувам во својата сенка.
    Бог не може да ме разочара, а верувам и во себе дека најголемото разочарување ќе ми биде ако некогаш се разочарам сама од себе.
     
    На anneyy и Avril.09 им се допаѓа ова.
  4. MilaKunis

    MilaKunis Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    25
    Ако е големо разочарување плачам додека не ми стане подобро :D :D :D
     
  5. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Плачам,пушам по сто цигариња ,звонам по телефон на другарки барам некој да ме сослуша,барам друштво и најдобро ми е кога ке излезам од дома и да бидам опкружена со луѓе така најлесно го надминувам разочарувањето.
     
  6. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Пуштам муузика, се релаксирам, не мислам на тоа и тк :)
     
  7. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Понекогаш плачам зошто така најмногу ми олеснува.Задолжително е јадењето благо во неограничени количини,слушање музика која ме расположува,а и кафето со другарките знае навистина да помогне :)
     
  8. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Прво сум бесна. Ама она мноооогу бесна. Автоматски влегувам во филм дека кој е тој идиот/ка со мене така да се однесува, дека со мене не смее да се чепка, дека ќе види таа/тој убаво и тука еден тон страшни, одмаздољубиви сценарија. Еден од наредните 2-3 дена максимум, а најчесто уште истата вечер, онака бесна се пицнувам, се дотерувам до немајкаде, со 2 тона лажна самодоверба (читај скриен очај зад одлична маска) излегувам со ТОЛКАВА НАСМЕВКА и си поминувам ''прејако". Оваа фаза максимално ми траела одприлика една недела. Тогаш следи некој си скроз банален и безначаен момент на кој буквално се кршам. И или ќе си најдам безвезна причнина за која ќе се убијам од плачење или па ќе си се приберам негде на само каде пак ќе се убијам од плачење. Во позадина можи да течи онака некоја патетична музика за да ми оди во прилог на зркањето. :D После тоа со помирна глава имам период на размислување - зошто, како, што придонело до тоа, кој е крив, колку е крив, како да се поставам, едноставно ретроспектива на случката. Понатаму гледам да се држам до тоа што сум решила колку и да ми е тешко да го спроведам, и ми успева искрено. Знаат да ме фатат трагични моменти но веднаш му одам контра со глупава музика од типот на Градинарот или Одада на Радоста, Билјана сајла немаше уствари цел репертоар на Дуо-Трио. Некогаш успешно, а некогаш немам појма како ама од нив по некој си таен пат ќе завршам на Балашевич и тука пак можи да има уште една тура на емотивно празнење - плачки, мрсучлиња и потечени очи. Сепак оставам на времето да си го направи своето. А и секое разочарување е искуство плус. Попаметен си после тоа. Учиш порано да реагираш на некои работи и пореално да ги гледаш.
    Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me.
     
  9. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Првиот инстинкт ми е - плачење :( :( ;(
    Но не секогаш плачам... Многу пати викам - леле како можеше или слично, зависи во која ситуација.
    Секогаш се преиспитувам себеси, да не сум ЈАС таа што направила нешто погрешно или не сум направила доволно.
    Случката ја поделувам со одбрани блиски луѓе, кои имаат утешни зборови и ме прават да се чувствувам добро.. :) :)
     
  10. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    се треснувам со речникот по англиски јазик
     
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Jадам благо...по можност чоколадо со некое овошно полнење. :lol:
     
  12. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Ќе крмам чоколадо ко некоја стока ненормална :?: :$
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Spring17

    Spring17 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Си најдувам некоја занимација.... Во зависност од што сум разочарана.. Ако е тоа нешто од школо тогаш се мотивирам повеќе и сум повлечена за кратко време,но подоцна правам БУМ ! :D :D :D
     
  14. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Имам високи очекувања само за поединци. И ако тие неколку луѓе во кои сум верувала и сум ја вложила сета надеж на светот ме изневерат или не биле искрени со мене на почетокот, разочарањето ми преминува во гнев и одбивност. Затоа многу сакам искрени луѓе, без некои си игрички и да ми се водат по некои си правила на џунглата, бре мајката, денес на никој не може да му се верува, посилниот го јаде послабиот итн итн. |( абе кажи си кој си шо си, дека си човек по душа, не тигар ли, зајче ли...

    Многу лошо примам разочарувања, се надевам дека со тек на време ќе се решам од овој проблем.
     
  15. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Па кога ќе се разочарам...во една личност сите ми се криви.....си се затворам в соба пред лаптоп легната си слушам музика плачам (зависи за која личност се работи) после на никој не му верувам одредено време
     
  16. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    па на сите им сум лута и јадам нешто благо :)
     
  17. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Во повеќето ситуации обвинувам себе си, задето не сум била по паметна, да го спречам лошото. После тоа благодарам, задето сум се научила на уште нешто, наредниот пат да сум по претпазлива.
     
  18. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Ќе си поплачам, ќе си се полигавам и ќе се помирам со тоа дека уште еднаш сум се с'пзнала... :)
     
  19. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Си викам па не вреди за се да се нервираш,ќе биди подобро ајде...И се надевам :)
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    многу ми е лосо :^) се лутам и нервирам....обидувајки да сватам дека јас сум сакала да исполнам се за он да не се разоцара а него не муе е гајле дека јас сум разоцарана и повредена :@