1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сега со свадбата?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LaTama, 20 март 2020.

  1. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    И ние сме за да не презакажуваме сега, би чекала да ослободат па тогаш да закажеме. Но тогаш ќе биде тешко за термини, па сме согласни и било кој ден од неделата да правиме не мора строго петок сабота или недела да е.
     
    На Em4e711, Bebce1 и babybubu им се допаѓа ова.
  2. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Не се секирај. Знаеш како викат, да сме живи и здрави. Ќе се најде решение и за фустанот и за се.
    Ако се поправеш, ќе се ослабне.
    Ако останеш бремена не знам. :D
    Може тогај ќе си 2-3 месец, нема многу да си поправена.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    @1209

    Јас ако би останала трудна, до кај 3 месец 4 ако не си многу поправена и те собира фустанот и има можност да се прави свадба би правела. Доколку нема можности би си правела свадба заедно со крштевка со се, односно ќе се одложи за после пораѓај, со надеж дека тогаш ќе биде во ред да се прават свадби.:D

    И јас ми стои купен фустанот, ама се тешам ретко варирам во килажа, освен трудна ако останам, а во план и обиди сме. Како бидне така.:)
     
    На thelittle17, zhap4e, Veta и 3 други им се допаѓа ова.
  4. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    И јас имам фустан купено, и веќе сум и бремена, и така, не знам што ќе правиме сега, имаме закажано за крај на сеп. ама тешко со овие услови, не знам дали нешто ќе се смени, регистрација секако планираме во август да правиме, а за другово не знам, се мислиме со мм, и не знам што е паметно...
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    За фустаните прашајте во салоните ако може да ги вратите, а да ви важат парите за кога ќе правите свадба.
    И мене ми стои фустанот, газдарицата на салонот не сакаше да направиме договор иако и нудев секакви опции, а фустанот ми беше само платен, кај неа стоеше и без никакви корекции. Ја презакажавме свадбата за наредна година, до тогаш ќе ја мислам како ќе го транспортирам до Македонија и кај ќе го носам на корекции.
     
  6. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Кажете ми како е со капарите, дали некако е покриено законски да си го добиеме капарот назад со оглед на тоа дека свадби не се дозволени? Проблем имам само со фотографот кој не сака да ми го врати капарот.
     
  7. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Јас би да си ја одложам за 5г.
    Ако правев свадба за време на пандемија .
     
  8. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Капарот се враќа и кога до неисполнувањето на договорот ќе дојде со спогодба помеѓу страните или од причина за која што не е одговорна ниту едната од страните. Ама ретко кој ќе ти го врати сега..
     
    На AmericanWoman и CareTee им се допаѓа ова.
  9. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Озбилно прашувам, не сум нит саркастична, нит е моја работа. Проблем ли има со документацијата за детето, ако е родено надвор од општински/црковен брак? Пошто гледам сите некако трчаат трудни да се регистрираат/венчаваат.
    Која е разликата да се причека со каков било брак пред да се роди детето?
    Мислам, не дека припаѓам нешто од страв од коронава, ама со овие идиотски мерки не би правела ни свадба, ни регистрација, ако сум трудна. Детето со има и мајка и татко и што има везе дали во моментот на раѓањето се неговите родители во брак? Стварно не знам и одувек ми било чудно зошто трудни трчаат по матично и свадби да праат.
     
    На spacegirl92, S.W.A.G, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Има проблем, се вика менталитет на народот :D Како така да се роди дете во вонбрачна заедница ти се молам, никако не смее тоа така, срамота е. Што ќе речат луѓето? :rofl:
     
    На thelittle17, spacegirl92, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.
  11. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Озбилно само тоа е? Мислам, нема некои сериозни проблеми со документација или таткото да нема право еднакво со мајката? Стварно не знам, не се зезам. :)
     
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски

    Не е за што ќе речат луѓето, туку детето од кога ќе се роди треба да се заведе во матична книга на родени, и во тоа се запишува се, доколку родителите не се венчани детето ќе го запишат како вонбрачно, и доколку решат од после да се венчаат родителите детето мора на ново да се заведува, иако не сум сигурна и дали е возможно ама би требало да е.

    А за во црква доколку не се венчани родителите, после нема да ти дозволат да си го крстиш детето.
     
    На Mami3, buba4e89, thelittle17 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    За во црква можеби е така ама за во матично еднаш се заведува дете. После само може да се направи промена на изводот со новото презиме на мајката. Не верувам дека е проблем матичното. Никаде во извод на родени не пишува брачен статус на родителите.

    @NovusOrdoSeclorum имам пријатели што имаат дете, не се регистрирани а живрат заедно. Ако останат нерегистрирани сигурно има некои правни одредби ама ако се регистрираат после некое време би требало да не е проблем.
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Значи нема помалку обврски таткото кон детето ако е родено надвор од брак или пак помали права што зборите аман.
    Се регистрираат само за да не е детето вонбрачно, што ќе речат другите, за ништо друго.
    И ако им е толку, можат да се регистрираат тие двајца и два сведоци, не мора свадби со 400 души.
     
    На S.W.A.G, Nade-sunrise, thelittle17 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Во извод на родени никаде непишува дали се во брак родителите на детето, туку само нивно име и презиме.
    И плус, и да се запише детето ко вонбрачно никакви апсолутно никакви права и обврски не му се скратуваат на едниот родител.
    Значи е само за што ќе речат луѓето.
    За во црква нема да дозволат да го крстиш да, ама ако не можеш да правиш свадба, како ќе правиш крштевка, значи двете мораш да ги одложиш.
    Плус има закон за вонбрачна заедница, после некое време доколку живеат заедно партнерите (не знам колку беше мислам 1 год) се водат ко во брак да се, со некои мали разлики (разлики кои никако не го афектираат детето).
     
    На S.W.A.G, Nade-sunrise, thelittle17 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Врска немам, затоа прашувам. Сеа може не е тоа темата. Ја не би праела ни свадба ни регистрација ради реда, без да можам да се опуштам и да си викнам луѓе, затоа мој совет е да си причекате да заврши причава, па тогаш (доколку не игра никаква улога невенчани родители, како што заклучивме). А комшиите, кој ги врти. :)
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Ако партнерите живеат заедно повеќе од 300 дена се водат исто како да се во брак, иако нерегистрирани и за нив важат истите права, обврски и закони како да се во брачна заедница.
    За дете е исто, само мислам ако се роди во вонбрачна заедница таткото треба да даде изјава дека е негово детето.
    Трчањето бремена во матично ни е уште од менталитетот и ај донекаде го оправдувам, ама СВАДБА да трчаш да правиш пред пораѓај никако.
     
    На thelittle17, Mantub, violetblue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Сте си го виделе вашиот извод на родени? Никаде не пишува дали вашите родители се во брак или не. Пишува само дека татко е тој и тој, мајка таа и таа со моминско презиме тоа и тоа. Разликата е што за во брак оди само таткото да го запише детето (или мајката сеедно) кажуваат име и автоматски според изводот на венчани се внесуваат како родители. Разликата ако не се венчани е што мора и мајката и таткото да појдат до матичното и таткото да потпише изјава каде изјавува дека детето е негово. И исто се запишуваат во изводот.
     
    На S.W.A.G, Nade-sunrise, СуперДевојка и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    A кој ќе знае и докаже дека живеат заедно? Освен ако немаат иста адреса по лична карта?
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Да, тие што не се венчани, сигурно не им е удружена адресата.