Што сега со свадбата?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LaTama, 20 март 2020.

 1. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Нашата требаше да биде во Јули, планираме да ја преместиме за наредна година. Сега повеќе ме интересира како ќе биде за регистрација на отворено и црква. Барем тоа да го направиме како што планиравме.
   
 2. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  5.523
  Нема никаде официјални информации, веројатно ќе има измени и ќе кажат на вести
   
  На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.109
  Пол:
  Женски
  Последно што дознав од ресторантот е дека многу тешко годинава за свадби, бидејќи отварањето на угостителските објекти ќе се одвивало во фази. Сега се во прва фаза, а дури во третата фаза(којзнае кога ќе стигнеме до неа) ќе се дозволат свадби на отворено со максимум 150 луѓе и тоа по посебни протоколи.
  Да правам циркус од свадба? Не, фала. Ќе почекам до наредната година, доста беше двапати презакажување годинава.
   
  На thelittle17, babybubu, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. CareTee

  CareTee Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  379
  Пол:
  Женски
  Исто, и ние сега за сега не правиме ништо, неможам по 100 пати да презакажувам. На крај на година ќе одлучиме за кога би ја презакажувале свадбата.
   
  На Ladybug98 и babybubu им се допаѓа ова.
 5. Bebce1

  Bebce1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  Нема летото да даваат? Мислам дека ќе отворат август.
   
 6. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  3.696
  Пол:
  Женски
  Дали е ресторанот во Ск?
  Јас сум на повеќе свадби летово и септември, и ниту една не ја одложија за догодина... сите чекаат знак и ќе прават очигледно..
  Реално, нема уживање во подготовки, мн луѓе имаат намалени приходи а некои останаа без никакви, а настрана општата состојба со вирусов и нашава несовест...
   
 7. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Ние ја откажавме за годинава, а кога ќе презакажеме незнам.
  Ќе чекаме подобри времиња.
   
  На Ladybug98 и CareTee им се допаѓа ова.
 8. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.109
  Пол:
  Женски
  Не е во Скопје, ама менаџерот ни кажа демек тоа им го кажале кога биле на состанок сите угостители.
  Ми рече дека немаат ниедна свадба откажано за август и септември и уште имаат надеж дека ќе биде, а останатите во јуни и јули ги откажале сите.
   
  На Rubiii, babybubu и Bebce1 им се допаѓа ова.
 9. Bebce1

  Bebce1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  А со мерки за август или нормална свадба? :D
   
 10. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.109
  Пол:
  Женски
  Па незнам како ќе им се одвиваат фазите. :^)
   
 11. ..barbie..

  ..barbie.. Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Братучетка ми имаат закажано свадба за средина на септември, па сеуште се мислат што да прават. Каква одлука донесовте вие што имате закажано свадби за септември, октомври и ноември, ги откажавте за наредна година или чекате да видите како ќе се одвива ситуацијата во земјава со вирусот? Благодарам.
   
 12. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  437
  Не знам искрено, јас имам за октомври и се мислам да ја откажам. Иако е покасно во годината, и да се стабилизира состојбата не знам колкав број од луѓето ќе се осеќаат слободни да дојдат, се си мислам дека голем број нема да дојдат и атмосферата нема да е опуштена....искрено не ми се прави така свадба. Се си мислам ќе почекаме уште малце па најверојатно ќе ја откажеме.
   
  На candy.cane и Jana06 им се допаѓа ова.
 13. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Јас пишав погоре дека ја откажавме свадбата требаше да ни биде сега во Јули. Сакаме барем да се венчаме во црква и да се регистрираме во Август и после тоа барем најблиските да се собереме во ресторан. Но како што гледам и тоа е забрането. Дали е некој во слична ситуација да сподели идеја како би постапиле во врска со ручек после регистрацијата, дали дома или пак во ресторан секако со мерките што се препорачуваат?
   
 14. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  3.696
  Пол:
  Женски
  Има официјални мерки за свадби?
   
  На Noname07 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  1.759
  Допаѓања:
  4.528
  Мислам дека е подобро во ресторан. И онака е дозволено од семејство кое е на иста адреса да седат по 4. Ќе си се соберете,ќе ручате и готово.
  Во многу незавидна ситуација се наоѓате сите кои требаше да правите периодов свадба.
   
  На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
 16. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Па и ние сакаме во ресторан, а сакаме и матичарот да биде надвор од матично на отворено, Само незнам дали и така ќе треба да сме само ние и сведоците, или пак ќе може и родителите. А за во ресторан секако само најблиските и да сакаме другари и другарки, планиравме да бидат само дел од свадбената веселба а не и од венчавката.
   
 17. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.444
  Допаѓања:
  17.691
  Пол:
  Женски
  Сестра ми има закажано свадба за во октомври , требаше и веридба месецов ( со повеќе луѓе ) , но нема да се одвива по план , така што ќе бидеме само најблиските од наша страна и од страна на зетот . За свадбата , чекаат да видат што и како ќе биде , ако продолжи вака ситуацијата , ќе ја презакажуваат , а регистрирањето во матично , имаат во план да се регистрираат , па свадба како ќе даде Бог , ако е пишано годинава да биде добро , ако не здравје другата година со роденден и крштевка на едно ( чекаат бебе ) . Се надеваме сите дека ќе биде по ред се , ама никогаш не се знае .

  Еден комшија имаше закажано свадба , за април , баш кога имаше и полициски и сите мерки со ред , ја одложија што да прават . Ќе биде другата година , така се во план со невестата , веќе и презакажаа .

  Сепак , тоа е еден ден во животот , и јас да правам свадба сега , не би сакала да ги паметам гостите со маски и дезинфекциски средства , и со стапови од два метра за оро ( јер дистанца мора нели ) . Јас да сум на место на идните младенци , би презакажала , ако ми е закажано до месец август . За понатаму би чекала да видам како ќе се одвиваат работите , не би презакажувала веднаш , но доколку е потребно , би презакажала .
   
  На babybubu и CareTee им се допаѓа ова.
 18. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  26.465
  Пол:
  Женски
  Другарка моја ја откажа за во октомври беше, јас мојата во април кога требаше да биде планирав да ја презакажам за во септември ама не ми стои како да ќе се стабилизира годинава така да ја оставив за нареден април. Фустанот ми беше готов и го земав, стои кај моите да не го гледам до тогаш и да не ми скисне од него, ама ако се поправам или останам бремена не знам што ќе правам.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.