1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што цените кај луѓето?

Дискусија во 'Психологија' започната од Faline, 29 април 2011.

 1. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Па на денешно време многу мал број на луѓе се они што знаат вистински да ценат!!! Барем така мислам јас,и мислам дека поголемиот број од вас би се согласиле со оваа мое мислење.

  Па вака,да не должам многу - Што цените кај луѓето ?

  Значи јас знам да ценам човек кој би бил до мене кога најмногу би ми требал,кога би ми услужил нешто што ми треба во моментот,без изговори оваа-онаа :) Ценам и искреност,но не толку колку што прво наведеното,исто така ценам луѓе кои навистинаа знаат да ценат и тоа го покажуват ! И многу други онака помали работи како што се креативност,труд без разлика дали успеале во својата намера или не. :)
   
 2. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Што цените ?

  Ценам ....
  Искреност , Директност , природност ...
  Некој кој ќе има храброст да ми каже во лице што има без оглед како јас би го прифатила тоа и што би било после тоа , директност врткање наоколку не фала ... Луѓе кои го кажуваат она што го мислат, што не удираат четки ,што се доследни на себе и имаат свои принципи од кои не отстапуваат, кои ги бранат своите ставови и не ги менуваат зависно од ситуација и временските услови :tmi: :@ . Посебни луѓе што не се плашат да бидат СВОИ макар биле и исмевани и осудени ... Борци , позитивни луѓе оптимисти.... :)
   
  На Anacid, srcekrsacka и girlinlove им се допаѓа ова.
 3. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  615
  Што цените ?

  Ценам креативност, конструктивност, добронамерност и почит кон секое суштество, околината и пошироко во странство :yawn:
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.719
  Што цените ?

  Најмногу од се ценам луѓе на кои можам да се доверам, кои знаат да чуваат тајна и да дадат добар совет.
  Ценам искреност, праведност, упорност, луѓе со свое јас, кои знаат што сакаат.
  Многу ги ценам и оптимистите, оние кои секогаш а гледаат посветлата страна, искрено им се восхитувам и би сакала да имам барем дел од нивниот оптимизам.
   
 5. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Што цените ?

  Најмногу ценам флексибилни и слободоумни луѓе кои знаат да прифатат дека постои став кој не се согласува со нивниот без потреба од меѓусебно разубедување и наметнување,кои се отворени кон нови хоризонти бидејќи не почитувам конформисти,лимитирани и крути полни со предрасуди индивидуи и медиокритети и хипокрити.Во најмала рака ценам кога некој навистина се обидува да ги намали своите предрасуди и ограничености и се бори секојдневно да биде барем малку подобар човек од вчера,најпрво поради себе,ама ова секогаш има позитивен фидбек и од околината.Општо ценам кога некој човек гледам дека се труди за нешто пр.работа или врска,вложува во нештото време,чувства,напор,енергија значи ги ценам човечките мравки наспроти човечките штурци.
  Ценам искреност,секогаш и секаде.
  Ценам здрав систем за правда и не отстапување од истиот па макар и цел свет бил контра.
  Ценам и креативност во уметностите,во вештините,па и во секојдневното изразување и појавување пред светот.
   
  На Anacid и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
 6. palavoto.devojce

  palavoto.devojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  135
  Што цените ?

  Ја ценам искреноста и почита кај луѓето :)
   
 7. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  908
  Што цените ?

  Денес навистина е тешко да се најдат вистински пријатели ги има ама многу малку. Најмногу ја ценам:
  искреноста, а не дволичноста, доверливоста, а не злонамерноста, чесноста , а не валканоста , има и многу други карактеристики по кои ги ценам луѓето, а по кои ги презирам. Мене ми се случило да се дружам со пријателка со години заедно сме делеле и добро и лошо, но и по толку годишно дружење и доверба да ме изневери за ситница да го открие своето вистинско лице. Бев многу разочарана мојата ,,вистинаска пријателка,, да ме изневери за ситница, а и ситниците го прават животот.
   

  Прикачени фајлови:

  На in.love.girl и girlinlove им се допаѓа ова.
 8. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  863
  Што цените ?

  Искреност дефинитиво ама се помалку го наогам :( :( :(
   
 9. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  45
  Што цените ?

  највеќе ја ценам искресноста кај луѓето и љубовта што ја добивам од за мене драги луѓе т.е. пријателите и семејството :)
   
 10. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  773
  Што цените ?

  - 7 работи што еден човек го прават вистинска ЛИЧНОСТ... :)

  1. Искреност
  2. Директност
  3. Хуманост
  4. Почит кон другите
  5. Уникатност
  6. Праведност
  7. Трудољубивост
   
  На Mr.Lover, danniela5, girlinlove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Што цените ?

  Ја ценам благодарноста кај еден човек и неговата воспитаност.
  Кога мене некој ќе ми заврши услуга, се чувствувам должник, благодарна и среќна.
  Очекувам да ми се возврати слично, за жал, луѓето ретко ја поседуваат оваа особина.

  А убаво воспитување е нешто на кое паѓам кај луѓето и лесно може да ме прелаже некој со убави и фини домашни манири.

  Ценам суптилност и дарежливост.
  Сакам луѓе кои внимателно ги користат зборовите, не се трескаат во гради, не лупнуваат се' во фаца, и луѓе кои искрено подаруваат, било материјални нешта или љубов, трпение, внимание.
   
  На mia9184 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.152
  Допаѓања:
  85.226
  Пол:
  Женски
  Што цените ?

  Чувствителност но не премногу,искреност но не до болка,трудољубивост но не и малтретирање на околината со неа, воспитаност но не и лигавење ,спремност да се помогне кога се може,...отприлика тоа иако секој човек/жена е приказна за себе...
   
 13. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Што цените ?

  Ценам добрина, искреност, ама не да се граничи со навреда, значи тука барам некоја блага искреност.

  Луѓе што се ценат самите себе, значи не спаѓа тука нарцисоидност ниту преценетост, туку да си ги цениме нашите квалитети.

  Личности што се културни, воспитани, посебно значење му придавам на :!: читање литература, личности со спектар на зборови, знаење. Едноставно тие што не се фалат на секого, туку се молчаливи, а кога ке прозборат нешто мудро ке кажат. Тоа ми го дава профилот на една личност, а не неговиот физички изглед.
   
 14. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.330
  Што цените ?

  Кога некој ги сака животните и им помага.
  Природно и несебично хумани луѓе.
  Кога некој е искрен со мене,ме почитува и сака поради тоа што сум ,а не поради тоа што имам.
  Добро воспитани,културни и интелигентни луѓе ,со добра смисла за црн хумор особено :devil:
  Софистицирани личности ,луѓе кои ја преминуваат границата на човечката трпеливост само доколку нивната веќе е премината .
  Трудољубиви и темпераментни луѓе.
  Авантуристи и лица со високи морални вредности...
   
 15. lolooo

  lolooo Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  10
  Што цените ?

  ГО ЦЕНАМ СЕКОЈ ЧОВЕК СТО ИСКРЕН,ЗНАЕ ДА САКАМ, ГИ ЦЕНИ И ТОЈ ЛУГЕТО КАКВИ И ДА СЕ ,А НЕ СЕ ЦЕНИ САМИЈОТ СЕБЕ, МРАЗАМ ЛУГЕ СТО СЕ ПРЕЦЕНУВААТ СТАНУВАТА ОПСЕДНАТИ СО ТОА И ПОЦЦНУВАТ ДА СТАНУВАТА АНТИПАТИЦНИ
   
 16. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Што цените ?

  Ценам чесност, искреност, почит...итн.
  Тоа се доблести кои треба да бидат застапени кај секој човек. Секој треба да биде искрен, но до граница да не повреди некого. Исто така ценам луѓе кои секогаш се креативни и оригинални, и се трудат да бидат уникатни. Мразам кога некој копира некого, и нема свои идеи и ставови. Сепак, секој треба да си ја изгради својата личност според своето гледање на светот.
   
 17. Queen-Nefertiti

  Queen-Nefertiti Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  46
  Што цените ?

  Ценам луѓе кои се добронамерни,искрени,дружељубиви,со добри манири,кои знаат да ценат,почитуваат,знаат да изразат благодарност....едноставно ги ценам луѓето кои има вистинска човечност во нив.
   
 18. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Што цените ?

  Само искреност ништо друго, не можам да карактеризирам кај некој доброЌа и лошоЌа, ако со мене некој е ок, со друг нема да е и се така. Ама ужасно многу ми е битно да е искрен некој со мене, како што сум јас со сите. Да си ги кажеме работите така како што се, да не глумиме лудило. И исто многу сакам луѓе со зацртана цел што ама апсолутно ништо не може да ги помести од колосек, не знам како да ја карактеризирам таа особина, храброст, издржливост можеби.
   
 19. LGBT

  LGBT Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  108
  кај луѓето најмногу ценам...

  Искреност, спременост некој да ти помогне, луѓе со позитивна енергија.
   
 20. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.870
  Пол:
  Женски
  кај луѓето најмногу ценам...

  искреност и луѓе полни со позитивна енергија,да уживам во нивната близина и во нивното друштво :)
   
  На Juccy му/ѝ се допаѓа ова.