1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штрајк на просветните работници

Дискусија во 'Политика и настани' започната од fbaby, 17 април 2022.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.118
    Допаѓања:
    14.347
    Пол:
    Женски
    Уште ако овие ви се малку, дајте си отказ.
    Screenshot_20220518_231941_com.facebook.katana.jpg
    Ви плаќаат за јадење и пиење за матури, екскурзии, семинари.
     
    На elimkd и tanjita им се допаѓа ова.
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.118
    Допаѓања:
    14.347
    Пол:
    Женски
    Ко сакате поголеми плати, што не штрајкувате денес.

    Или си го славите празников собрани во чопор.

    Срамота за цел образовен систем
     
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Ајдеее сега на ред универзитетскиве професори:d:
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Постов можеби ќе биде за во на срце ми лежи, ама... Ќе се најде ли јунак кој ќе го прогласи образованиево за умрено.... Како бе еден барем еден Наставник не се побуни за тоа што децата немаат учебници, првачињата поготово со кои предизвици се соочија. Петтоодделенците, како еден не се збуни за програмата по историја и општество.... Ама, очигледно, поважни се парите.... Секоја чест на исклучоци (кои се помалку ги има)
     
    На An-na, zuto, sunshinebabe и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Извини, ама од штрајкот само парите ги слушнавте, како не прочитавте дека беше и за подобрување на сите други услови?

    Едит: колку пари, толку песна.
     
    На Bebce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Па пари се добија така? Не се согласувам дека се доволни за таа професија, ама и не секој што ја работи е за таму. Друго нешто се подобри? Тешко на деца. Не знам како се нафаќаат да работат во образование, ама ај ке си ќутам ке сум грешно сфатена пак.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Пари не се добија, синдикатот го прекина штрајкот по притисоци.
    Ако се бара квалитет, мора да се има основа за тоа, а имај на ум дека повеќе од пола просветни работници моментално земаат плата помала од минималната.

    И да ве потсетам дека сите политики и одлуки во образованието идат директно од министерството и она бирото за развој на образованието, а не од самите наставници и професори.
     
    На mesecar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Колку часа имаат тие што зимаат под минималната? со полн фонд на часеви се ?
     
  9. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Па да де, јасно ни е од кај идат наредбите, ама од таму не идат наредбите за локалните шерифи во локална самоуправа на општина да пуштаат оглас во петок 16 попладне кој трае до понеделник. За да нели партиски кадар се вработи. Квалитет нашето образование ќе има кога политиката ќе се тргне од таму, значи никогаш. А покачување има, имаат дури и образовните асистенти кои исто така се партиски изнапикани. До сабајле може да збориме, ама се е џабе, затоа реков, нека се прогласи за умрено. Од, градинка до докторски студии. И не постои некој во образование кој не влегол партиски тоа на сите треба да е јасно, освен некогашните кадри и може некој дефицитарен кадар. И затоа молчат.
     
    На Lost angel и azelea им се допаѓа ова.
  10. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Молчиме сите, тоа е проблемот.

    Има некоја иницијатива или притисок освен индивидуално мрчење по мрежи? Нема.

    Сте притиснале ли по советите на родители по школите? Или таму сме од фини по фини за да не случајно им направиме проблеми на децата?
     
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Да не не... наставник од инает ко што може да запусти ученик.... може не се толку чести, ама од кај знаеме на каков ќе налетаме?
    Јас лично во средно за инает добивав 3ка македонски и се изживуваше со мене професорката (3ка оти кец ќе беше преочигледно), не ме стануваше, иронична беше... сите дури се чудеа зошто наеднаш така со мене се однесува, а бев одлична ученичка.
    Причината беше оти мајка ми беше во управен одбор, и кога се гласаше за директор, мајка ми гласаше за кандидат од спротивна партија на професорицава.
    Затоа твојов коментар е излишен... сите имаме искуство со професори кои се "светат" и прават проблеми на децата поради X причини. Не е толку ретко.
     
    На GirlLove, azelea, _beautyy_ и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Е па ќе си трпиме?
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.673
    Пол:
    Женски
    Малце е и оф
    Ама
    8C20166F-D29F-4846-9CE3-B974E3197E23.jpeg Браво
    Стварно се одговорни
    Не дека има бомби. Ама нивно е да пратат меилови, а не после работа фрли телефонот у шупа.
     
    На GirlLove и supergirlmb им се допаѓа ова.
  14. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Не знам, памет немам во глава како да се реагира, а да има успех.
     
  15. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Кои совети? Каде што исто така претседатели се блиски луѓе на директорот од истата партија? Можеби работиш во образование, знам боли, ама тоа е, и мене ме боли што моите деца имаат роднини кои учат во други држави и се чудат што е ова кај нас. А верувај доколку работиш во образование, наставниците имаат поддршка од народот, на многу од нас се ни е јасно, јасно ни е дека се снаоѓаат како знаат се трудат ама има голем дел од нив кои малку повеќе придонесуваат за револт кај народот и родителите. Ова е еден најгорлив проблем во државата и не засега сите ама ете не се најде јунак...
     
  16. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Противзаконски е, но искрено ми доаѓа да отпишам деца од школо. Homeschooling
     
    На _beautyy_, Maca Macka, jacqueline.s и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Абе секако дома се учиме не дека сме далеку многу од тоа... ама мене ми е повеќе за дружбата, другарчињата, секогаш доаѓа возбудена што си играле, што правеле на одмор... со homeschooling тоа се губи, а знам дека е важно исто колку и самото учење. Многу ми е криво што не доведоа во ваква ситуација, ни го уништија образованието, нема учебници, и тие што ги има никакви.... нема веќе ништо вредност. Ужас :(
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Мамичка

    Мамичка Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    691
    Пол:
    Женски
    Како не се добија, добија покачување и сега платата на професорот е 30.000 денари . Сега нека штрајкуваат за условите во кои учат нашите деца, ама не секој си ги гледа сопствените интереси на никој не му се битни децата.
     
    На supergirlmb, GirlLove и deskarada им се допаѓа ова.
  19. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.118
    Допаѓања:
    14.347
    Пол:
    Женски
    Не очекувај реални одговори од партиски пиунчиња, што вееле знамиња и ништо потешко немаат кренато од пенкало, чмаат по штабови и гласаат за вакви неписмени да ни ја водат државата, унија на млади сили хахах.

    Што таа унија има придонесено ( без разлика од која партија е)?
    - Бесплатни учебници за ранливи категории?
    - Помош за бездомници
    -Донации за луѓе на кои им треба помош поради операции во земјата и странство?

    Каде им е Грујо сега?

    Секоја чест на исклучоци.
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.193
    Пол:
    Женски
    Ти дали работиш во образование,како плата под минималната.Конкретен случај сопругот одд.наставник со 14 год.стаж зема 31.800.