1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шуга

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TeNejkam, 3 октомври 2016.

  1. TeNejkam

    TeNejkam Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки јас ии моето семејство фативмее шугаа но како да се излечиме дали има лек ние сме ептен педантни луѓе дурии и докторката се чудеше на мајка ми...Незнам баш точно ја фатиив таа проклета шуга , бев на базент и утрото ден фатија поплавите ии каај меене беше малку поплавено ама повеќе се сумњаам од базентот дека е бидејќи вечерта си ги издепилирав нозете а утрото ден на базент и ми биле отворени полите мама одпослее ми кажа....Се мачкавме секој ден перевмее една недела не ме чешаше скоро ич и сега повторно почнаа по нозеве :'( :'( Да сме некои нечисти луѓеее да не ми е криво ама вакаа уууффф неможам да издржааам...СОВЕТ ВЕ МОЛАААМ!!
     
  2. TeNejkam

    TeNejkam Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    одговор?
     
  3. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Оди на доктор итн.
     
  4. TeNejkam

    TeNejkam Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Па бевме ама џабе ни даде едно како млеко од бензин бил некој состав се мачкавмее ми поминаа колкуу толку при краај ама сеааа многуу ме чешаат нозете ама навечеер;(
     
  5. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Епа шуга е тоа што да правиме бог да чува , ете мачкај се пак ..
     
  6. TeNejkam

    TeNejkam Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    несмеам повеќе барам некој природен лек незнам нешто што знаете...
     
  7. Ariel7

    Ariel7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    И јас летово фатив шуга..навистина не можам да бидам паметна од каде ја добив..прво мислев дека се работи за алергија и за жал долго време изгубив примајќи погрешни терапии за алергија препишани од страна на мојата матична докторка додека самата не открив од читање на интернет дека се работи за шуга. Инсистирав да ми закажат на кожно и кожниот лекар ми го потврди истото и ми препиша Метрин маст 5% ја има само во Виола аптеката (се корсти еднаш неделно, бидејќи ги уништува само зрелите паразити кои се наоѓаат на површинскиот дел на кожата, а не и јајцата кои ги полагаат внатре во тунелите кои ги копаат во површниот слој на епитдермисот. Јајцата прераснуваат во зрели паразити за 7-10 дена и потоа се размножуваат па затоа кремата се нанесува повторно за 7 дена со цел да ги убие пред да се размножат). Таа што ја имаш ти е премногу слаба за да спаси од шуга бидејќи овој гаден паразит еволуирал во еден од најзаштитените паразити кои можат да живеат во човековото тело. И покрај тоа што Метрин е ефикасен лек за шуга, сеуште не сум излечена..нарачав од Бугарија раствор Перметрин за дезинфекција на мебел и облека при шуга, секој ден чистам со Дезинтал и плус со овој раствор Перметрин..пегламе переме,дезинфицирам кревет, јастуци буквално се што доаѓам во допир (алки, прстени тоа стави во фрижидер 1 ноќ па следната користи ги, паразитите од нив ќе бидат изумрени), облека, постелнина откако ќе се испере 3 дена да се ветрее надвор бидејќи тие гадни паразити можат дури и перењето да го преживеат и да се хранат неколку дена од мртвите клетки на кожата останати на облека, постелнина и битно не ги заборавај чевлите и чорапите! истото важи и за нив..јас сеуште истражувам за лекови иако знам премногу е мачно и разочарувачки но не смееме да се оставиме нелекувани, бидејќи скабиес не изумира сам од себе, а на долг рок предизвикува екзема..На разни странски форуми како корисни лекови ги најдов:

    1. Ivermectin 2. Jacutin 3.Scabin 4.Lidane

    Во аптекиве Ivermectin i Linade не им се познати, а мојата кожна лекарка ми кажа ако можам да си ги набавам приватно. За Jacutin i Scabin ќе прашам деновиве.Така да во нив ми е надежта..во меѓувреме користам и маслиново масло помешано со масло од оригано - го намалува чешањето навечер - бидејќи со чешање паразитите се шират и се што притоа допираш со рацете може да биде заразено, затоа барем за дома користи си медицински ракавици..користам и сулфурна маст 20% навечер ја нанесувам и се бањам секој втор ден со сулфурен сапун...останува да се бориме и понатаму и да се поддржуваме :)
     
  8. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Мајка ми закачи... Исто така од прва не знаевме што е, моментално дома друг нема никој,но како што читав не е возможно да не фатиме и ние другите. Дали некој го најде лекот? И дадоа маст и апчиња, но џабе. Не смеам сега да се заразам имам испити, нова година,празници.. ке умрам ;(
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Па не делува одма, треба време. Секако и тотална дезинфекција по дома. Каде ја закачи?
    Да не и е од пробување алишта во бутик некој?
     
  10. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Не знаеме од каде.. А за дезинфекција дома што треба?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Како прво, да се испере се' што користите, сите. Од алишта, ќебиња, постелнини... Да исчистите и исперете теписи, стазички, душеци од кревети, од гарнитури, темелна дезинфекција на површините. Мајка ти мора редовно и правилно да ги користи лековите за да делуваат.
     
    На Sarahhhhm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Petra_Julia

    Petra_Julia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво Ариел 7.
    Во врска Ивермектин- от како лек. Дали успеа да најдеш во Македонија ? Ако да може ли инфо како да добијам и јас. Јас имам цревни паразити и можеби ќе треба да го купам и тој лек.
    Фала ти.
     
  13. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cottonball

    cottonball Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, никаде не можам да најдам крем перметрин 5%, дали знаете каде можам да најдам во Скопје?