1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шуга

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TeNejkam, 3 октомври 2016.

 1. TeNejkam

  TeNejkam Нов член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Девојки јас ии моето семејство фативмее шугаа но како да се излечиме дали има лек ние сме ептен педантни луѓе дурии и докторката се чудеше на мајка ми...Незнам баш точно ја фатиив таа проклета шуга , бев на базент и утрото ден фатија поплавите ии каај меене беше малку поплавено ама повеќе се сумњаам од базентот дека е бидејќи вечерта си ги издепилирав нозете а утрото ден на базент и ми биле отворени полите мама одпослее ми кажа....Се мачкавме секој ден перевмее една недела не ме чешаше скоро ич и сега повторно почнаа по нозеве :'( :'( Да сме некои нечисти луѓеее да не ми е криво ама вакаа уууффф неможам да издржааам...СОВЕТ ВЕ МОЛАААМ!!
   
 2. TeNejkam

  TeNejkam Нов член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  одговор?
   
 3. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.753
  Пол:
  Женски
  Оди на доктор итн.
   
 4. TeNejkam

  TeNejkam Нов член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Па бевме ама џабе ни даде едно како млеко од бензин бил некој состав се мачкавмее ми поминаа колкуу толку при краај ама сеааа многуу ме чешаат нозете ама навечеер;(
   
 5. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.753
  Пол:
  Женски
  Епа шуга е тоа што да правиме бог да чува , ете мачкај се пак ..
   
 6. TeNejkam

  TeNejkam Нов член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  несмеам повеќе барам некој природен лек незнам нешто што знаете...
   
 7. Ariel7

  Ariel7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  И јас летово фатив шуга..навистина не можам да бидам паметна од каде ја добив..прво мислев дека се работи за алергија и за жал долго време изгубив примајќи погрешни терапии за алергија препишани од страна на мојата матична докторка додека самата не открив од читање на интернет дека се работи за шуга. Инсистирав да ми закажат на кожно и кожниот лекар ми го потврди истото и ми препиша Метрин маст 5% ја има само во Виола аптеката (се корсти еднаш неделно, бидејќи ги уништува само зрелите паразити кои се наоѓаат на површинскиот дел на кожата, а не и јајцата кои ги полагаат внатре во тунелите кои ги копаат во површниот слој на епитдермисот. Јајцата прераснуваат во зрели паразити за 7-10 дена и потоа се размножуваат па затоа кремата се нанесува повторно за 7 дена со цел да ги убие пред да се размножат). Таа што ја имаш ти е премногу слаба за да спаси од шуга бидејќи овој гаден паразит еволуирал во еден од најзаштитените паразити кои можат да живеат во човековото тело. И покрај тоа што Метрин е ефикасен лек за шуга, сеуште не сум излечена..нарачав од Бугарија раствор Перметрин за дезинфекција на мебел и облека при шуга, секој ден чистам со Дезинтал и плус со овој раствор Перметрин..пегламе переме,дезинфицирам кревет, јастуци буквално се што доаѓам во допир (алки, прстени тоа стави во фрижидер 1 ноќ па следната користи ги, паразитите од нив ќе бидат изумрени), облека, постелнина откако ќе се испере 3 дена да се ветрее надвор бидејќи тие гадни паразити можат дури и перењето да го преживеат и да се хранат неколку дена од мртвите клетки на кожата останати на облека, постелнина и битно не ги заборавај чевлите и чорапите! истото важи и за нив..јас сеуште истражувам за лекови иако знам премногу е мачно и разочарувачки но не смееме да се оставиме нелекувани, бидејќи скабиес не изумира сам од себе, а на долг рок предизвикува екзема..На разни странски форуми како корисни лекови ги најдов:

  1. Ivermectin 2. Jacutin 3.Scabin 4.Lidane

  Во аптекиве Ivermectin i Linade не им се познати, а мојата кожна лекарка ми кажа ако можам да си ги набавам приватно. За Jacutin i Scabin ќе прашам деновиве.Така да во нив ми е надежта..во меѓувреме користам и маслиново масло помешано со масло од оригано - го намалува чешањето навечер - бидејќи со чешање паразитите се шират и се што притоа допираш со рацете може да биде заразено, затоа барем за дома користи си медицински ракавици..користам и сулфурна маст 20% навечер ја нанесувам и се бањам секој втор ден со сулфурен сапун...останува да се бориме и понатаму и да се поддржуваме :)
   
 8. Sarahhhhm

  Sarahhhhm Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  Мајка ми закачи... Исто така од прва не знаевме што е, моментално дома друг нема никој,но како што читав не е возможно да не фатиме и ние другите. Дали некој го најде лекот? И дадоа маст и апчиња, но џабе. Не смеам сега да се заразам имам испити, нова година,празници.. ке умрам ;(
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.081
  Допаѓања:
  199.344
  Пол:
  Женски
  Па не делува одма, треба време. Секако и тотална дезинфекција по дома. Каде ја закачи?
  Да не и е од пробување алишта во бутик некој?
   
 10. Sarahhhhm

  Sarahhhhm Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  Не знаеме од каде.. А за дезинфекција дома што треба?
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.081
  Допаѓања:
  199.344
  Пол:
  Женски
  Како прво, да се испере се' што користите, сите. Од алишта, ќебиња, постелнини... Да исчистите и исперете теписи, стазички, душеци од кревети, од гарнитури, темелна дезинфекција на површините. Мајка ти мора редовно и правилно да ги користи лековите за да делуваат.
   
  На Sarahhhhm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Petra_Julia

  Petra_Julia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво Ариел 7.
  Во врска Ивермектин- от како лек. Дали успеа да најдеш во Македонија ? Ако да може ли инфо како да добијам и јас. Јас имам цревни паразити и можеби ќе треба да го купам и тој лек.
  Фала ти.
   
 13. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.228
  Пол:
  Женски
  На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
 14. cottonball

  cottonball Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2018
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки, никаде не можам да најдам крем перметрин 5%, дали знаете каде можам да најдам во Скопје?