babylove кашички

итно ни треба помош

Дискусија во 'Канта' започната од jupiter1, 1 ноември 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. jupiter1

  jupiter1 Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Ние сме другарки кои сакаме да и помогнеме на една наша другарка, како најважно не се работи за болест што е добро но сепак ни треба помош. Живеат во многу лоши услови нема ни интернет ни мобилен затоа ние решивме да собереме пари. Парит ни се потребни за да купиме иверица и да и направат плакар за облека. Еден човек ке го склопи ние само треба да собереме пари, од мло место сме и собравме само 1000 денари но потрбни ни се уште 3600 денари (толку израчуна тој човекот, се на се 4600 ден).
  Затоа ве замолувам ако можете да помогнете, побаравме на фб но незнам налетавме на некои параноични особи и овде речивме да побараме помош.
  Верувале или не ја чува облеката во кутии и едно прастаро скафче кое е отворено само полици е но многу е старо и распаднато се плаши да заспие да не и падне врз неа,инаку е млада и срам и е другарки да и идат на кафе иако се добро знаеме. слики ако ви се потребни ке ви пужтам во порака јавно сепак нема смисла.В молам помогнете ни да собреме тие 3600 денари кој колку може по 100 по 200 денари но по карго или по пошта дека не сме од скопје а наскоро овој месец и е и роденден па сакаме да ја изненадиме.
  ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ НИ ако случајно сеусте постојат добри и хумани луге и успеме да собереме пари ветувам дека јавно ке го сликам плакарот и постирам тука.
  Благодарам однапред и ве молам.
   
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.195
  Допаѓања:
  118.745
  Пол:
  Женски
  Не е проблем за пари, но човеков е многу алчен можел да помогне и тој а не да се граби за пари.
   
  На traveler и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  49.136
  Пол:
  Женски
  Е како е алчен?
  Понудил работна рака и побарал пари за материјалите.
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  79.316
  Пол:
  Женски
  Чекај сега...разбирам дека се сака да се помогне и дека има многу сиромашни.Сакам да помогнам многу но ме интересира на кого помагам.Не во смисла дека сакам благодарност ,но не сакам ни некој да манипулира со мене па макар биле и 100 ден..Навистина мислиш дека вака ќе соберете пари? Ако сте во основно или средно организирајте помош на ниво на училишта.Вака тешко дека некој ќе помогне а не знае на кого помага.Идејата е за поздравување ама до реализација не знам дали ќе успеете на ваков начин.Отворете жиро сметка ,кутии со име и презиме да се знае за кого и како одат парите.
   
  На cresa-jagoda и Аliсe им се допаѓа ова.
 5. Аliсe

  Аliсe Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  6.976
  Да не тролате случајно?
   
 6. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  19.633
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со @lunicka најубаво е да отворите жиро сметка и тел броеви на кој ке се донираат парите и данаправите некоја хуманитарна акција за да и се помогне вака е многу тешко да се соберат.
  Стварно огромно браво за ова што сакате да помогнете ама подобро организирајте се за да може секој да донира.
   
 7. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  79.316
  Пол:
  Женски
  Ај да бидеме хумани и да не мислиме дека некој не трола,ама вака да бараш помош,мислам е многу..наивно.
  Па и на ромче кога му пуштиш некој денар во рака ,барем за момент видиш на кого ги даваш парите
   
 8. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  75.355
  Пол:
  Женски
  Прво ако сака некој да помогне како би помогнал кога нема ни име, ни презиме, ни податоци, ама баш ништо? И второ, ако некој сака да даде 100 ден попрво би дал на многудетно семејство што нема леб да јаде, или за некој болен отколку за плакар.....
  Замисли ти доаѓа детето од школо и ти вика: Мамо, дај ми 100 денари, собираме пари за плакар за некоја девојка...
   
  На buba4e89, Аliсe и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. Аliсe

  Аliсe Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  6.976
  Епа ставете адреса,број на телефон нешто,а не вака...Како очекувате некој по карго да ви прати пари?
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.273
  Допаѓања:
  49.889
  Пол:
  Женски
  Темава оди под клуч поради недостаток на податоци и несериозност. Доколку навистина имате потреба од помош можете да се обратите во оваа тема http://forum.femina.mk/threads/Донираме-средства-за-оние-на-кои-им-се-потребни.6588/page-25, да наведете податоци за кој, како да се донира, да бидете транспарентни кога веќе барате помош од некој, а тогаш е можно и да ја добиете. :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.