1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Балканец“

Дискусија во 'Брак' започната од Vetruska, 25 март 2013.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    друга песна ке пееш пиле кога ке се ожениш.можеби во почетокот не ама подоцна на сите зените ви изгледаат семокни.секоја чест на ретките исклучоци.
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па ако му се пее, нека си пее :!: и јас си потпевнувам :lol: .
    :D :D :D ти не свати дека жената управува со мажот ^_^
    Секоја често на оние ,,мажи,, кои удираат со рака на маса?!?! :?:
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас сепак мислам дека најбитно е како ќе се постават работите од самиот почеток. Односно некоја феминка погоре објасни како ќе си го научиш така.
    второ зависи од дадената ситуација. Се разбира ако е преморен од работа, а јас не работам нема да го чекам да дојде па да очисти со правосмукалка. или ако сум јас дежурна на работа кога ќе се вратам тој да чека од мене спремно јадење.
    А да ќе заборавев важно е и колку он има советници, консултанти и поддржувачи низ дома. :) Читај ако му е мама тука да паметува џабе ти е се, а ако сте сами тогаш сакал не сакал ќе се привикнува малку по малку на новиот начин на живот.
    Така да испаѓа балканецот низ куќа ние жените сами си го создаваме.
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  4. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Мама е тука, и цел живот му викала немој синко остај жена ти ќе знае, нема што ти да знаеш... Епа си ја згрешил жената мил мој, а и ти свеки снаата... Ако од почеток се постават така работите, така и ќе проолжи, инаку и јас ќе си седам со скрстени раце па нека смрдиме... Ич не се замарам. Двајцата завршуваме за 5 мин работа, и можеме да шетаме, филм да гледаме, што сакаме тоа. А ако треба се сама да правам, е тогаш он ќе сака да шетаме јас ќе бидам уморна, ќе сака да излага јас ќе урлам дека се јас правам он со таквото во раце се ашка, и ќе станам змииште некое, и оп ете ти развод... Ама објаснив мислам, оди утепај се Елено... :rofl: Ама многу ми е важжно да си има обврски, затоа што ако он има и знае како и децата кога ќе даде Господ ќе знаат што се обврски! Според мене така е, ако грешам поправете ме... :lol:
     
    На s1a1n1d1r1a1, Sweetheart87 и irena.1 им се допаѓа ова.
  5. Puflice

    Puflice Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    120
    Да,има многу мажи од тој тип,ама морате да признаете дека и ние жените претеруваме понекогаш,можеме и на некој друг начин да му кажеме дека нешто ни смета.А како би го оправдале пак тој однос со викање и дерење по него,мислите нема да пукне тој пресинг,со третирање на еден маж како дебил на кој му течат лигите од уста.Не го оправдувам тоа,ние сме полот кој го привлекува мажот,ама не знам колку сме полот што го задржува до крај.Тоа е само мое мислење,јас се трудам максимално мажот да се чувствува исполнето со мене,тоа ме усреќува неговата реакција кога ќе го изненадам со палачинките кои тој ги обожава.Не очекувам некој да го прифати моето мислење можеби сум падната од друга планета :D
     
    На Sweetheart87, NoellePage, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А бе удрете му еден секс умот да му се заврти, да не знае на која страна е мајка му, па ќе видите како само по вас ќе се врти :P
     
    На Lolo5, pepita82, elena.mak и 5 други им се допаѓа ова.
  7. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Apsolutno, sekoe problemce se resava koga kje se izgasi svetloto :wasntme:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Ако не се скине папочната врска со мама јок работа. И не секогаш кога проблемчини навјасале им или ти е со секс. Иако може тоа да ја изглади секоја ситоација, понекогаш потклекнува и тој марифет.
     
  9. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Папочната врвца нема никогаш да се скини ако и жената го третира мажот ко да му е мајка :) А пошто сексот е нешто што не го добива од мајка му, јасно е зошто се удира на тој акцент...чисто колку да разграничиме кој е кој :D
     
    На Lolo5, pepita82, ozbilnazena и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Види и јас истото, не дека на секој чекор му држам лекција. Сум пробала најразлични тактики, ама кој е така научен така е научен. И јас од мерак сум искачала специјално да му купам нешто или пица да му спремам или што викаш палачинки, ама ќе си ги изеде и иде муабетот „леле што те сакам“ и толку, а утре него не му текнува нешто слично за мене да направи туку му иде (ова проверено) пак да рече „мило, ај од тие палачинките напрај, ептен беа добри вчера“. Ме сфаќаш? :D И мене ми е драго да го правам и гледам среќен, ама па се растртив дома и на работа од три милиони активности, па некогаш сакам и он мене да ми спреми нешто или да ме одмени во некоја работа и да рече: ете сакам да ја гледам среќна, дај да и помогнам.
     
    На s1a1n1d1r1a1 и Puflice им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Маж ми не е Балканец. Чисти, готви, мие садови, прави јадење, фрла ѓубре. Не можам да се пожалам. Јас го правам ручекот, перам и пружувам алишта. Обврските ни се поделени. За среќа, не е од оние мажи што се мрзливи.
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    :clap: Елена да знаеш само колку успешно со постов ја долови мојата неодамнешна ситуација.Како за мене да си пишувала :lol:
    Се е до начинот на воспитувањето и она што го гледал како пример дома од мама и тато.Во прв ред тука поголема одговорност гледам кај свекрвата која што уште од мали нозе го учи и му го пере мозокот на малиот дека снаата што ќе ја земат треба да биде нејзина одмена во се.Конкретен пример , тој беше навикнат да ја гледа мајка му како цепи дрва и истото тоа го очекуваше и од мене. :o
    .Дали можи да замислите!!И нормално дека изби караница кај ништо друго не работеше по дома па уште и дрва да им цепам и сето тоа по наговор на неговата сакана мамичка.Додека јас се распаѓав од работа и обврски тој си шеташе по кафани и бараше друштво за излегување(во меѓувреме мајка му мислеше дека е кинеска кралица)и ете така дојде до развод.На крајот пак мене ме обвинуваше дека не сум била домаќинка како мајка му!!1 :D
    А низ муабет ми имаше кажано кога ќе имаме дете да не очекувам никаква помош ни од него ни од мајка му(тоа беше моментот кога сфатив дека воопшто не заслужува да му родам дете)ниту пак заслужува да има жена како мене!!!!
     
    На s1a1n1d1r1a1, vickyy90 и elena.mak им се допаѓа ова.
  13. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    За типичен Балканец дома мора да се знае кој е кој, односно кој е главата и кој го има последниот збор. Се знае што треба да работи жена по дома, а што маж (односно да не работи).

    Типичниот балканец во јавност се претставува ко големо мажиште, а во душа е слаб и полн со комплекси меѓу кој најјак е едиповиот, односно мамичка сепак мора да се праша за се'.

    Тој мрази успешни жени и длабоко е убеден дека сите тие успеале на "оној" начин.
    Крвен непријател е на хомосексуалците и сите би ги ставил на бесилка, со што манифестира лична сексуална несигурност...

    Инаку ме радува тоа што типичниот Балканец денес е род на изумирање...но тоа е, се пројавуваат понекогаш некои карактереристики, воспитувањето и традицијта си го прават своето. Мојов многу сака неговиот збор да е последен во било која дискусија или одлука, ама јас жестоко се борам.
    Помага низ дома особено за викенди, да не се уморам многу, за вечер де... ;)
     
    На Lolo5, vickyy90, De-lovely и 12 други им се допаѓа ова.
  14. Puflice

    Puflice Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    120
    Абе Ветуршке ама ме насмеа и мене ми случува истото,а нели сте приметиле дека не е само партнерот тој што понекогаш заповеда на тој начин,него ако се навратите наназад,има и тетка која знае да каже "е ај свари ми кафенце" или другарка кога сме се спремале заедно за излегување "e aj подај ми го тоа..." можеби е до кројот на човекот,немаат лоша намера,ама ние многу лошо го доживуваме кога е партнерот во прашање.Секогаш велам не можеме да го промениме човекот,можеме само да го промениме начинот на кој ги гледаме работите,или да го прифатиме таков или да го отфрлиме целосно.
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ivanivan1002

    ivanivan1002 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Па реално гледано повеке жени сакаат да се домакинки само на зборување сакаат да се рамноправни со мажите. Што се однесува до странство таму многу мажи и жени и во бракот имаат одвоени сметки и си ги делат трошковите за струја и вода, не сум многу сигурен дека ти би прифатила таквно нешто. Знаеш дека во странство ако жената нема пари мажот сам ке си иде на одмор :) . Ти сигурна си дека не сакаш Балканец?
    Што се однесувам до кариерата, мажот повеке напреднува бидејки не мора да оде на породилно боледување и не мора да се грише за децата толку како жената. Едноставно таква е природата не може мажот да рага или дое бебиња. Со други зборови ако за да жената роди 2 деца потребно е да изгуби минимум една година и повеке од годините кога е најпродуктивна на работа, за тоа време мажот ке уче и напредува.

    BTW Мразам хомосексуалци бидејки сум православен христијанин. Не сум дволичен да викам дека сум христијанин и дека подржувам хомосексуалци. Ако ги прифатам хомосексуалци ке треба да се откажам од цркавата, што несакам. Може или да ја сакаш својата религија или да подржува хомосексуалци.

    Јасно Peppermint :!:
     
  16. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Па реално гледано повеке жени сакаат да се домакинки само на зборување сакаат да се рамноправни со мажите. Што се однесува до странство таму многу мажи и жени и во бракот имаат одвоени сметки и си ги делат трошковите за струја и вода, не сум многу сигурен дека ти би прифатила таквно нешто. Знаеш дека во странство ако жената нема пари мажот сам ке си иде на одмор :) . Ти сигурна си дека не сакаш Балканец?
    Што се однесувам до кариерата, мажот повеке напреднува бидејки не мора да оде на породилно боледување и не мора да се грише за децата толку како жената. Едноставно таква е природата не може мажот да рага или дое бебиња. Со други зборови ако за да жената роди 2 деца потребно е да изгуби минимум една година и повеке од годините кога е најпродуктивна на работа, за тоа време мажот ке уче и напредува.

    BTW Мразам хомосексуалци бидејки сум православен христијанин. Не сум дволичен да викам дека сум христијанин и дека подржувам хомосексуалци. Ако ги прифатам хомосексуалци ке треба да се откажам од цркавата, што несакам. Може или да ја сакаш својата религија или да подржува хомосексуалци.

    Јасно Peppermint :!:[/quote]

    Eве јас се почувствував повикана да објаснам мм не работи има нешто пари од странство заштедени кои дома не се користат или ептен ако јас се запнам максимум 3000 месечно јас ги плаќам сметките нема никаква поделба и кој треба да иде на одмор сега јас и ќерка ми така ? Јас сум на породилно и зимам плата единствена која во овие 2 години брак работи се правам по дома САМА И ПРЕТЕЖНО САМА го одгледувам детето зашто таква е природата нели според тебе btw моето дете не цица па инекој друг може даму даде јадење, д аго преоблече , да го избања и прошета . Што се однесува до кариерата еве јас сум родила едно здраво дете и сум каде каде со кариерата пред мм годината која јас ја седам дома ја седи и тој значи ако се вработи сега треба да напреднеме исто според тебе е така ама да ти кажам нешто ако мм се вработи сега мн брзо ќе достигне минимална плата од 15 000 а една жена ќе се искози за тоа бидејќи нели сме рамноправни и на крајот зошто во целукупниот работен век жените зимаат 30% помалку пари затоа што две години седеле дома со децата ? Значи ако за 40 години раб стаж еден маж зима карикирам сега за да биде лесно за споредба 100 000 една жена зима 70 000 две години вредат 30 000?
     
  17. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Изгледа некој си ја има мувата на капата..па си ја ишка... :lol:
    ИванИван очигледно е дека се препозна во постов на Пеперминт па затоа олку бурно реагираш.!!
    Јас само би додала уште некои синдроми на типичен балканец кои заборавив да ги кажам..Фала ти што ме потсети со твојов пост :lol: А, тоа се дека местото на жената и е дома и во кујна ,за градење на успешна кариера не треба ни да помисли зошто според тебе нели треба да седат дома и да раѓаат деца.Незнам за која реалност зборуваш...само тешко ќе не убедиш во оваа твојава како што ја опиша.Не сакам да те разочарам но,денес тешко ќе најдеш жена според горенаведениве критериуми!!!!(ако не си женет а,ако си тогаш тешко на женати со тебе)
    Да точно е тоа дека мажите не можат да раѓаат но,можат барем да се потрудат да не ги губат сопствените деца или забораваат во автобус еднаш годишно кога им се доверени на чување!!!
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    За ИванИван: Да, жената раѓа и дои и тоа се случува вкупно 2 или 4 години од животот, а потоа може мажот рамноправно да си подели одговорност околу детето. И шетање и бањање и облекување и заспивање и така натака. Значи тоа со кариерата vs децата не ти држи многу, ако типот не е балканец и ако сака и неговата понежна половина да напредува и да биде среќна и задоволна.

    А за хомосексуалноста и мразењето на такви луѓе, тоа нема врска со балканки или балканци. Тоа е срамота за човекот што воопшто го интересира интимниот живот на другиот. Јас немам ништо против хомосексуалците, и тоа се бре луѓе со интелект, емоции и сл. што ми е гајле што прави под јорган се додека е фер и коректен пријател со мене? :) П.С. Не сум некој верник, ама ова нема врска со религија, а ако религијата кажува да се мрази некој и да се има предрасуди, тогаш не ми треба како таква.

    Да не се тргаме од темата, сите знаеме што значи балканец и тоа не се само овие работи. Имам другарка која е во странство мажена. Она имa 2 деца од кои едното има само 1 година и пази, она знае да си излезе во петок со другарки, а децата да се дома со мажот. Тоа тука мало морген кај нас. Или ќе се испокараш, или ќе го направиш ова кога децата ќе бидат поголеми и самостални или ептен треба да имаш некој нетипичен маж за оваа територија :D
     
    На imelda и Sweetheart87 им се допаѓа ова.
  19. ivanivan1002

    ivanivan1002 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2

    Па 4 години и не се малку за кариера, поготово кога се во питање годините од 26 до 35. а за шетање бањање и облекувење не сум против подеднакво да се грижат, но сепак жената мора да одговори 3-4 години за да роде деца.

    Има врска со религијата, христијанството не дозволува хомосексуалност и точка, на тој што не му се свига може да излезе од христијанството. Башка и не е природно мегу маж и маж и жена и жена. Да те прашам ти одобруваж ли врска мегу човек и животно зашто и тоа го има во светот и некогаш некој ке сака и да бара брава и за брак мегу човек и животно и кажува дака е љубов и природно и такви му били чуствата.

    ПС не ми одговори дали се сложува во град мажот и жената да имаат посебни сметки и да потпишат предбрачен договор, како што прават НЕ БАЛКАНЦИТЕ.

    А и уште нешто кога мислеш не НЕ БАЛКАНЦИ мислеш на кинези, индијци, мексинканци или на што.
     
  20. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против предбрачен договор, со него се заштитуваат и двете страни.

    Под небалканец и сам знаеш на што се мисли, нема потреба да се обидуваш да тераш во ќош некого. Ама еве да те задоволам :) под тоа мислам на мажите што се тргаат од сукњите на мајките уште за време на факултет (како американци, англичани, французи и сл). На запад некако поинаку се воспитуваат според тоа што сум можела јас да видам. Таму е срамота на 30 години да живееш со мајка и татко, а кога живееш сам и тоа како ќе научиш дома да вршиш секакви работи наместо да чекаш да црвјосаат работите додека се ожениш. И не е срамота да си испеглаш кошула. И немаат проблем што ќе речат другарите ако жена ми искочи некоја вечер. Генерализирам се разбира, секаде постојат исклучоци како кај нас, така и таму.

    Не зборувам за животни, туку за луѓе и обострани емоции. Мене не ме интересира кој со кого има емотивна врска или спие се додека мене не ме инволвира во нешто и се додека е ок како човек кон мене.

    И 4 години станува збор за доење, а не за отсуство од работа, од работа се на се во просек до 18 месеци да те нема (некои и помалку) што ако си квалитетен работник и не е нешто страшно! Capisce? ;)
     
    На Lolo5, ivanivan1002, imelda и 1 друга личност им се допаѓа ова.