1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Балканец“

Дискусија во 'Брак' започната од Vetruska, 25 март 2013.

  1. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Ама сепак ти помага, колку - толку.

    Проблемот е и во тоа што повеќето мажи мислат дека домаќинските работи, не се воопшто работа.
    А токму поради тоа, треба да фатат нешто, па да видат колку е лесно.
     
    Последна измена од модератор: 28 мај 2018
    На Nausicaa, theowndemon, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  2. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.527
    Пол:
    Женски
    Ако не сака да помага, нека седи во нечистотија и нека се гуши од прашина. :lol:
     
    На g8lQQk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Секогаш жените укривуваат жени затоа и не сме рамноправни,ако се подржуваа на многу повидоко ке беа,а не самите да се поножуваат делка се подолу од нивниот маж.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DaenerysT

    DaenerysT Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Прво зборов "помага низ дома" ме вади од такт! Не треба да помага, треба да работи што има да се сработи. И он и јас живееме на исто место побогу. Дом е, не е хотел со послуга. Јаде, пие, спие, с*ре во тој дом. И има обврска да си чисти и суредува исто како и жената. И јас одам на работа и носам исто пари колку што и мм. Ако можам финансиски да придонесувам дома, богами и он има да го крене газот и да сработи нешто после работа.
    Од мм не дека имам потреба да се жалам, грев ќе ми пише Господ. Не е таков да се плесне дома по цел ден или да се ака по кладилници и кафани после работа, а јас да рмбачам низ дома втора смена. Особено со бебево сега е по ангажиран него што беше. Ама знам дека длабоко во себе радо би да лежи пред тв. Исто и јас :) Ама кога се мора се крева. Дури има една маана, препедантен и темелен е. И свекрва ми е таква. Можеби од нејзе има таква навика. Ама мене па ме живцира таа педантерија. Ќе се фати за некое ќошенце или некоја ситница па 5 саати трља, се тртка пребришува (facepalm) Кога ќе фати да чисти со 2 на саат. Усисава саат време човече |( За саат време јас сум средила кујна, спална, алишта пружани, втора перална уклучена, а он уште се тегне со правосмукалкана. Па јас да чистев така цела недела ќе ми треба.
    А еве за споредба со нашите старосватови. Жена му е греота. Работи по 8 саати 6 дена во неделата. 2 мали дечиња имаат цел ден и по нив трча. А господинов кога ќе се врати од работа уште салата и ракија и бара да му стави. И крши кревети низ дома со цигарата во уста. Во еден наврат го замоли да го придржи малово бебче, за да го однесе големиов во вц. Не знаеше детето да си го држи во раце. Врискаше корнеше и овој у вц по неа, да си го смирела. Големово лакомко од све си кркаше по маса, и ни скрши една чаша. Он ја грабна неа да и вика не си го воспитала синот!!! Мореее ми идеше да му залепам јас него една превоспитна. Скот! Ама он син единец, она еднаш разведена и плус со 2 дечиња, од дома и околината угнетена и осудувана и си ќути. Не дека е за оправдување, ама она си знае на душата како и е и како е најдобро за нејзе :(
     
    Последна измена: 29 мај 2018
    На Lolipop23, g8lQQk, *Лорена* и 3 други им се допаѓа ова.
  6. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Никој ништо не не тера, напишаното е за очекувањата базирани врз околината и менталитетот.
     
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    @Lolo5 кај ти текна лајк да ми ставиш. :)

    Од 2016 година. Да се самоцитирам. Научив да готвам некои поедноставни јадења и да пуштам машина. Пробав и да сукам, уште тесто да научам да замесам. :D
    #домаќинка :rofl:
     
    На cresa-jagoda, hermosa, LiliBoz и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Јас пак сум ,,права балканка". :worried: Мајка ми цело време трча по нас, да го чисти нередот кој ќе го направиме татко ми, брат ми и јас. :x Ајде јас барем собата знам да си ја средам, кога бевме во заедничка соба со брат ми јас бев таа што најчесто ги средуваше работите, а мајка ми усисуваше.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Конечно и јас го " средив " мм . Се знае сега како идат работите по дома :D . Он брише прозори , јас прашина . Јас диплам облека , он ја реди на место . Јас мијам садови он кафе вари , он усисува , јас џогирам . Он ја заспива малата и го бања синот , јас ја преповивам и хранам малата ( синот сам се храни ) . Кога сум многу болна ( патам од болни и мноогу обилни менструации , небаре сум избегала од сред снимање на хорор филм :doh: ) он мие садови и зачистува низ дома . Тогаш моја обврска е само да ја преповивам и хранам ќерката и да пуштам машина за облека ( не за друго еднаш го пуштив да стави облека во машина и да пушти да работи , и пола шкаф морав да го фрлам , се живо и неживо беше префарбано (facepalm) ) . Заеднички обврски се пазарување , шетање , хранење и бањање на кучето , плаќање на сметки ( ако не е на работа он иде ги плаќа , ако е на работа јас ги плаќам :D ) . Од готвење , уште не се разбира многу , па по потреба знае да направи палачинки , да свари / испржи јајца , да зготви макарони .. За скара му симнувам капа . За месо во тава не го бидува .
    Он празема голем дел обврски , ама затоа кога се реновираше неодамна дома , јас преземав обврска за подај-додај . Мајсторот ни се погоди малку ќилав , па мораше мм да работи барабар со него а јас им додавав што ќе ми побараа :D . Научив по нешто успат :D .
     
    На g8lQQk, SV1911, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  10. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Јас лично не би имал ништо против да готвам,но не и да мијам садови. Немам ништо против да усисувам,но никако да бришам прашина или да чистам WC. Нема да ми смета да пуштам машина и да пружам облека, но не и да пеглам (не ме бива). Згора на тоа не ми е тешко да ја потшишам тревата во дворот, да ја средам оградата, да исфрлам ѓубре од домот, да кречам зидови и ред други работи. И нема ништо лошо во тоа да и побарам да ми донесе вода, да ми направи кафе, да ми купи пиво додека работам или да направи некое мезе. И јас со задоволство би го направил истото кога она е уморна па ќе побара да направам нешто за неа. Нема ништо лошо во тоа. Никој никому не е слуга. Тоа е почит и љубов.
     
    На g8lQQk, CurlyBlossomGirl, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    А женет си?
     
    На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.124
    А коа ќе биде уморна, ако ти побара да избришеш прашина, исчистиш ВЦ или да измиеш садови?М?
     
    Последна измена: 22 јули 2018
    На g8lQQk, crimson, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  13. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Не сум женет сеуште но веќе ги правам тие работи коишто знам дека можам да ги сработам како што треба.
    Ако биде уморна ќе помогнам, но не гарантирам за квалитетот на завршената работа:D. Има работи за кои едноставно некого не го бива.
     
    На CurlyBlossomGirl и tambelina им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Па не дека сум експерт за чистење вц-шоља, ама некој, мора да ја измие.
     
    На g8lQQk, crimson, SV1911 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Ни јас не сум експерт во кречење и холтикултурно уредување, а уште помалку готвам прсти да излижеш. Битен е трудот.
     
    На CurlyBlossomGirl, SummerGirl, tambelina и 2 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ете така.. баш тоа..
    Ако мораш, и ти ќе чистиш ВЦ, а ако морам и јас ќе кречам.
     
    На g8lQQk, crimson, SV1911 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Све е ствар на договор. Треба да се поделат работите, но не и стриктно да се гледа на тоа, а притоа домот се распаѓа. Дома не сум чистел WC. На работа да, кога ќе дојде мојот ред, што значи и дома би го правел тоа. Ако се мора, не е тешко. Но ако постои можност и имам разбирање од партнерот не би го правел тоа никогаш.
     
    На CurlyBlossomGirl, SummerGirl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  18. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Среќа немам типичен балкански маж. Помага, раскрева, мете, знае и ручек да направи.
    Ние како народ не си патиме толку од мажот, туку што ќе рече мама ако го види со метлата во рака или како мие садеви.
    Што секако може да се очекува ако живеете во заедница.
    Иначе има и мажиња (така ги нарекувам јас) со мали к*риња што ништо не фаќаат по дома, се однесуваат како во хотел да се, а пак децата како да не ги правеле они. Или пак ја завршиле цела работа со тоа што ги направиле.
    Е жени, жени бирајте мудро.
    Не ќутете во име на љубов, а ако мислите само љубов е доволно се лажете.
     
    На CurlyBlossomGirl, SummerGirl, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не е ни љубов тоа.. Ако те третира како слугинка, не те сака... а ти уште помалку можеш да сакаш таков.
    Нели е така?
     
    На g8lQQk, CurlyBlossomGirl, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
  20. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Се согласувам. Ама многу се лажат дека имаат совршена љубов додека не ги согледаат недостатоците дури од кога ќе стапат во брак.
    А повеќето мажи тешко дека ќе ги превоспиташ.
     
    На CurlyBlossomGirl, SummerGirl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.