1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Невин“ до првата брачна ноќ

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 27 септември 2020.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    ах, па тие шо се 'виновни', сенкир не промашват.

    Ехеее.. какви се' сум начекала.
    Госпо да ги поживеј :l:
     
    На jarec6, Guns N` Roses, tinka-mace и 10 други им се допаѓа ова.
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    5 cm e невиност, 3 неискусност, 2 проблеми со видот, 1 јебига возбуда.
     
    На Herrera, tinka-mace, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    :rofl::rofl: Можи и да си во право.
    Видиш, не ми текнало.

    А јас безобразна, го заебавав после чоеко :$
    :rofl:
     
    На mode-kristina и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  4. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Невиноста мора да се чува до брак!
     
    На Tea678 и _Schmetterling_ им се допаѓа ова.
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ne mora. Ako sakas samo.
     
    На tamche995, tinka-mace, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
  6. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Е вака сега..
    Невин во врска. Не може да барам невин дечко, кога за да ми биде тој некој дечко треба да биде постар, значи не да има 16-17 години па да очекувам да биде невин. Знаеме со другарки да се зафркаваме дека сакаме невин за ние да го научиме :wasntme: (facepalm) :D , ама се тоа е на смеа и шала. Единствено ми е битно бројката на претходни сексуални партнерки да не му е двоцифрена или троцифрена. :| Ма да, не дека не може да го скрие и тоа ако посака.. само едноставно не сакам да има спиено со секоја втора што ќе ја сретнеме во град. :| Ако врската ни е основана со љубов, почит и доверба се разбира дека нема да раскинам ако е невин или не е невин.
    А невин до брак... за да стапам во брак претходно треба долга врска, а долга врска без секс... :shake: ноу од мене. :shake:

    :rofl: го замислувам моментов... (facepalm) :rofl:
    tenor-29.gif
     
    На noteforself, theowndemon, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Го убедувате @quattro, или било кој др машки член шо рекол дека е невин, го убедувате да иде да "живее живот" као животов е само секс се друго нема смисла, и му викате да иде да се клецка наоколу за да се "осознае" сексиално.
    И ќе се најде некој од нив под притисок од околината, ќе се погази себе си и своите убедувања, и ќе тргне наоколу со цел да клецка нешто за да не го мислат дека е глуп и педер оти нема секс, и за да не му викаат на форум дека е заостанат и уназаден.
    И после неколку месеци неговата "веќе бивша" девојка ќе направи профил тука на Фемина и ќе пише во темата љубовни проблеми као некој дечко ја сакал имале секс три, пет, осум месеци, и као наеднаш ја напуштил. И ќе ги праша членките дали дечково бил со неа само за секс?
    Не сум за или против чување до брак, незнам на што сум. Ама ми има огромна логика дека сексуална врска од 2-3-5 години нема да заврши со брак (секоја чест на исклучоците), бидејќи често машкото може да не чувствува никаква одговорност кон девојката.
    Ако некој си вели дека сака брак, затоа што ви бракот ќе чуствува одговорност пред законот, фамилијата, Бог или без разлика во што и да верува, зашо не му речете браво бе дечко жена ти ќе биде среќна? Туку му викате ооо буљаш иди сексај се пошто не знаеш шо ќе ти се свиѓа у сексот можда нема да ви е совршен, можда нема да се погодите.
    А со колку треба да се секса за да ги "проба" и да види која му одговара? Ако го бараме совршениот секс, тогаш за мене има логика да се плесеш со сите 4 милијарди лица нжод спротивен пол на светов. Бидејќи дур не ги пробаш сите, немаш појма кој е најдобриот. Оти филозовски секогаш може подобро. Сексот со личноста шо те проаѓа на улица, можеби е најдобриот шо некад би го имале, ама никогаш нема да знаеш?!?!
    Значи коа основа и најважно нешто у една врска/брак/љубов е сексот, доаѓаш до вакви небулози...

    Едит: бај д веј, ќе се изненадите колку голем број машки никад немале секс, и ќе се изненадите уште колку по голем број машки лажат дека некад имале секс
     
    На baby-star, kikkki, tinka-mace и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Да се биде невин/невина до првата брачна ноќ за мене е тотална глупост, дури ми е чудно што има ваква тема во 21 век искрено. Сосема е во ред да не се чуствува некој спремен на одредена возраст да започне со сексуални односи, но да се чуваш до брак тоа не те прави по морална личност од другите, ниту пак е дефиниција за морал. Денеска се стапува во брак многу покасно, повеќето на 30 години и над 30 години, да се чуваш до таа возраст а предходно да имаш дечко/девојка е лудо. Сексот е нормална физиолошка потреба, хормоните работат, а секоја наметната апстиненција од истиот резултира со фрустрации, незадоволство, намалена самодоверба, намалено либидо и води до појава на неврози (според фројд, кога веќе го спомнавте).
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ништо не е 'глупост'.
    Ни да имаш секс, ни да немаш секс.

    Секој за себе ќе си одбери како му е најубо.

    И доста се напаѓате едни со други!
    Значи на моменти ми иди да ве исшамарам!
     
    На thelittle17, Elenpelen, noteforself и 5 други им се допаѓа ова.
  10. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.573
    Јас реално би се замислила. И не ме распнувајте одма :!:
    Не дека би била со некој што е бил со 100 жени. Ама би подразмислила дали би била со некој неискусен. Пак ќе кажам, МОЕ ЛИЧНО МИСЛЕЊЕ.
    Да нема одма рипање де
     
    На GrimTheReaper, Amellie13, tinka-mace и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Глупо е да се чуваш до првата брачна ноќ, кој кога сака нека си има, на која возраст сака нека си има, тогаш кога се чуствува спремен, ако некој се чуствува спремен на 30 год нека чека до 30, но не те прави по морални личност тоа што ќе се чуваш до брак, ниту пак тие кои што започнале со односи пред брак се помалку морални од овие другиве.
     
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Ако сака да има на прва брачна ноќ? Глупо е или не е
    :rofl:
     
  13. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Глупо е да апстинираш за да исполниш нечии критериуми.
     
    На Oneo, lovestoneddd, thelittle17 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Ко да памтам дека темава на мајтап беше отворена на времето ... :D

    Небитно, дали некој е или не е невин е до него. Секој можи да има преференца ама најчесто е само фер да можи истото да го понуди. Не е затуцан некој ако чека до брак, ни нечесник ако некој не чека до брак. Ама да, секој можи да избери за себе. Ист муабет со темата за жени шо е.

    Не сум размислила дали би сакала или би ми пречел невин. :D Не мислам дека ми би пречело, шознам. А не ми е ни некоја преференца шознам. Стварно немам мислено на темава пошто крајно неважно ми е.
     
    На Celltica, Peperutce1115, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Мислам дека невиноста е преееценета. Ако ти се има секс имај, ако не немај. Ниедно не е погрешно. Не ги осудувам и не ги мислам за затуцани тие што се "чуваат" за во брак кога мислат дека ќе ја пронајдат вистинската личност за тоа. Едино не би било во ред да потискаат нагони за да задоволат нечии критериуми.
    Прв пат имав на 21, уште сум со истиот партнер и најверојатно ќе бидам понатаму. Не се сметам ниту за напредна во однос на оние што се чуваат ниту за затуцана во однос на тие што си имаат повеќе искуство.
    Немаше да ми смета и тој невин да беше, па не се родив и јас учена, со тек на време откривав што ми одговара.

    Значи, едноставно правете си како што ВИЕ сакате и ви е најубаво притоа не барајќи партнерот да се лишува од желбите за вас. За секое тенџерче има капаче.
    И не осудувајте ги оние што не размислуваат за тоа како вас.
     
    На Lolipop23, Nausicaa, noteforself и 12 други им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Сите оф-топици се избришани. Имате тема за невиноста кај жените до прва брачна ноќ, има тема за Денешната младина и денешните генерации, темава е конкретно за невиноста кај мажите и навистина нема потреба од толкаво забегување. Напишете мислење доколку имате коментар конкретно на темата. Пријавете на копчето пријави мислење доколку останало нешто неизбришано.
     
    На mode-kristina, KittyAgnes, quattro и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    А ние што имаме односи со дечковците пред брак автоматски врските ни се осудени на пропаст кад-тад?
     
    На Guns N` Roses и mode-kristina им се допаѓа ова.
  18. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Јок. Не го реков тоа. Се надевам го прочита целиот коментар.
    Поставив хипотеза на две основи за кои мораш да го земеш у предвид контекстот на реченицата што си ја издвоила од мојот коментар.
    1. Збориме у тема за невино машко до брак, и зборам за едно такво машко кое би си го погазило своето убедување да има секс само поради притисокот од околината.
    2. Како што пишав и при крајот конкретно:
    А кој во каква врска е не навлегувам ниту пак се интересирам

    :)
     
    Последна измена: 12 април 2021
  19. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Еве и да речеме дека е под притисок од околината, зашто он би сменил однос према девојката? Ако таа му значела пред сексот не сфаќам зашто не би му значела и отпосле? Или под околина мислиш она да го тера да имаат секс?
     
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Небитно дали е виновен или невин. Само нека е талентиран. Инаку знаете нели: Секој се смета за невин додека не се докаже спротивното. Штом за криминалци функционира така не е битно толку за секс партнер да се прашува пред време, битно е како ќе се покаже и докаже. Има невини што е*ат подобро и од виновни. Не зборувам од сопствено искуство, но мислам така е.