1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Шупливо“ влакно

Дискусија во 'Коса' започната од OrdinaryGirl, 23 март 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Сестра ми има прекрасна, долга, густа, бујна коса и без да ја исфенира или испегла и игледа супер! Арно ама, јас после секое бањање ако не се исфенирам и испеглам (притоа користејќи маска за коса, силиконски капки и пена Schwarzkopf) изгледа ужасно!! Кога ја прашав фризерката зошто е тоа така, таа ми објасни дека имам т.н. шупливо влакно што е честа појава и ако не ми е средена косата изгледа како да ми е изгорена. Го имате ли и вие истиов проблем? Како вие ја средувате косата и имате ли некое решение за ова?
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  незнам како мислела фризерката шупливо влакно :? Јас на косата не ставам ништо нити маски,балсами,само ја мијам и потскратувам кога ке се расцвета и толку.Јас кој пат да отидам на фризер ми кажуваат дека имам здрава коса,убава.Мислам дека косата е и понекогаш таква затоа што се става се и сешто,може и да е и до самиот организам,промените во него.Дали пак од тоа што ја фарбате косата често,па и самото влакно се грои,можеби и тоа придонесува за таква да е косата,незнам.
   
 3. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  понекогаш од премногу препарати косата добива таков изглед, пробај не користи ништо само шампон (бебешки) и понекогаш регенератор...и не ја чешлај косата додека е водена ;)
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.642
  Допаѓања:
  149.350
  Нема врска дека е од препаратите.
  И јас имам ваква коса,ми рекоа дека терминот што ја дефинира е порозна коса,барав нешто на нет за тоа нема ништо.
  Долниот слој од косата ми е преубав,мазен,свиленкаст,а гордниот,со такви,шупливи влакна,кои -неартикулисано-(не е соодветен терминов,ама најди и крајот на косава) се виткаат,изгледа изгорено,а е далеку од изгорено.Премногу е суво влакното и што и да ставам таква си е и крај.А инаку,не ми е горена,не ја пеглам често,ниту оштетена,прилично здрава,не ми е ниту расцветана,добро по некое што и избегало на ножицата.
  Не знам веќе како да ја третирам,а што е најтрагично поспоро растат таквите влакништа,па и да не сакам степен,секогаш го имам зошто се спори у растење,да не речам закржлавени.Исто така имаат и поцврст корен,а и самите се подебели.Проклети едни.
   
 5. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Лилит, да те утешам малку, важно ги имаш :D :D


  Ех, да имав шупливи влакна..... :D
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.642
  Допаѓања:
  149.350
  Е бар да можев шупелки да правам од нив,супер!!!
   
 7. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Прати ги кај мене ;) :rofl:


  Да не ја полниме темата со офтопици, ама не ми е јасно какви се тие влакна, ама и мојата коса е таква кога ја мијам и кога ќе се исуши ми изгледа несредена и сува, ама ја фаќам во опавче и после омекнува.
  Пробај така, можеби и кај тебе ќе омекне. :)
   
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Баш така! Јас веќе не знам што се не имам употребено за да ги скротам влакната, од силиконски капки, регенератори, маски, спреови, ама џабе! Само фрлам пари, а резултатот е ист! Затоа во последно време сум само на шампон и едино силиконски капки за врвовите да можам да ги расчешлам.
   
 9. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.323
  Допаѓања:
  5.838
  И мојава коса е таква, со така наречено шупливо влакно. Од кога ќе ја измијам и да ја фенирам и да не ја фенирам иста си е. Но имам приметено кога одам на фризер и нормално од дома си ја мијам косата и кога одам таму фризерката ја прска цела коса со вода во шишенце со пумпица и ќе ја скрати и потоа ми ја фенира. Од кога ќе ја исфенира како да не е мојата коса и сега вака кога сум дома си ја оставам таква бушава, а кога треба да одам некаде го практикувам тоа со прскањето со вода и фенирање. Барем кај мене успева. :)
   
 10. sundav5

  sundav5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  [mod-reklama:2a2ankeu][/mod-reklama:2a2ankeu]
   
 11. Anjichka

  Anjichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  76
  Lilit , дали најде некое чаре за ваквите ,,шупливи,, влакна ?
  И јас си го имам истиот проблем, само што кај мене е еден прамен, дури мислам дека и од корен да го ишишам, пак ќе си биде исто влакното на тој дел :D
  Ако има некој друг совет за ваквите влакна, нека го сподели со нас :)
   
 12. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  И јас се неρвиρам таκа...меѓутоа, κолκу што сфатив влаκната κај патецот се поκρатκи во односот на должината на κосата. И јас го имам истиот пρоблем. Мислам деκа е поρади тоа што κога има метил не е навρеме шишана а, леκот за метил е само шишање. Таκа да κосата се κине. Можеби шампон за сува κоса би помогнал. Тие влаκна ниκаκо да поρаснат.
  Пρобав си напρавив шишκи и еве и тие поρаснаа па малκу фρизуρата ми се потсρеди..
   
 13. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  Еве еден блог повρзан со опоρавување на сувата и оштетена κоса, пρевземен од сајтот "minutzamene"...
  Kako oporaviti oštećenu kosu?


  Kao što smo već rekli, odgovor na pitanje kako oporaviti kosu zavisi od samog uzroka koji je doveo do oštećenja na dlaci.

  Pa, krenimo redom!

  Prvo i osnovno što će vam trebati jeste sledeće:

  Šampon za oporavak kose
  Možete vi učiniti siline napore da oporavite kosu, ali ako je i dalje perete lošim šamponom, onda vam se trud ne isplati i džabe gubite vreme.

  Šampon ne treba da bude deterdžent za kosu, već proizvod koji je hrani i neguje.

  Šampon za oporavak kose treba da je blag i bez sulfata,parabena i silikona koji kosi donose dodatnu štetu. Osim toga, treba da ima aktivne sastojke koji obnavljaju i regeneirišu vašu kosu.

  To je ono što vam treba bez obzira na to šta je dovelo do oštećenja na kosi.

  Kako oporaviti kosu posle farbanja

  Farbanje kose može doneti lepu promenu kada se radi o nijansi. Međutim, posledice čestog farbanja znaju da potraju duže od boje koju ste naneli.I nisu nimalo dobre.

  Farbe za kosu uklanjanju prirodnu vlažnost kose i vrlo brzo, ako se farbate često, kosa postaje suva i užasno gruba na dodir.

  To radi samo farbanje kose. A treba li da pomenemo da ponekad, zarad one prave nijanse, pre farbanja u nekim slučajvima izbeljujemo kosu blanšem? Duplo zlo!

  Kako oporaviti kosu posle farbanja?
  Da biste opravili nastalu štetu dobro je da isprobate sledeće;

  • upotrebite maslinovo ulje za kosu. Od svih ulja za kosu, poazalo se najbolje za hidrataciju i vraćanje vlažnosti kose kao i za vraćanje glatkoće dlaci. Ono omekšava kosu i čini je lakšom za češljanje. Napravite neku masku sa maslinovim uljem ili jednostavno uporebite samo njega.
  • Koristite šampon za farbanu kosu. Ako ste već rešili da hemijom urnišete kosu, neka bar šampon kojom je negujete posle budeprirodan i blag. Dobro za vašu kosu, ali dobro i za farbu na njoj. Farba se onda sporije ispira i potreba da se farbate se proređuje.
  • Smanite učestalost farbanja da biste smanjili oštećenja koja nanosite na kosu. Ako može da prođe 2 meseca između dva farbanja, napravili ste odličan potez.
  • Izaberite pravu nijansu. Stručnjaci savetuju da farba za kosu bude 3 nijanse svetljija ili tamnija od vaše prirodne boje kose. Sve više od toga je teže održavati, jer se izrastak više vidi i potrebno je češće farbanje kose.
  • Prepustite farbanje frizerima .
  • Dajte kosi vremena da se oporavi od tretmana. Ukoliko pored farbaje kose želite još neki tretman na noj (recimo trajno ispravljanje kosekeratinom) neka između njih prođe bar 2 nedelje kako bi kosa stigla se oporavi. Naravno, idealno je da se držite samo jednog tretmana i da ne preterujete.
  Kako oporaviti kosu posle blanša
  Blanš radi vašoj kosi ono što izbeljivač radi vešu – izbeljuje ga i uništava vlakna. Ako vam je ikad blanš kapnuo na odelo, primetili ste da ostavlja bele fleke po odeći. Ono što radi kosi jeste da uklanja prirodnu boju prodirući u unutrašnji deo kose. Tu rastvara melanin koji kosi daje boju. Kosa posvetli, a ako se proces nestručno odradi ili vam padne na pamet da to radite sami kod kuće, ostaćete se poroznom, krtom i lomljivom kosom.

  Kako oporaviti kosu?
  Probajte ispriranje pirinčanom vodom. Smatra se da inozitol koji se moži naći u njoj prodire u kosu i obnavlja njenu ćelijsku strukturu. Takođe, dobro je da posle pranja na mokru kosu nanesetebademovo ulje koje će omekšati suve i krte krajeve kose i učiniti kosu mekšom.

  Blanširanje svedite na minimum, a ako zaista želite da vam kosa bude zdrava, odustanite od njega.

  Zaštite kosu od sunca. Ovako oštećena kosa je osteljivija na sve toplotne izvore, pa i na sunčeve zrake. Leti nosite neki šešir, a možete isprobati ulje makadamijekoje odlično štiti kosu od sunčevih zraka.

  Ukoliko idete na bazen, nosite kapu za plivanje. To je poželjno uvek, ali posebno ako ste blajhali kosu. Od hlora kosa može promeniti boju, a dodatno je može učiniti još oštećenijom i suvljom.

  Kako sanirati oštećenja na kosi od toplote?
  Milion puta ste čuli kako toplotni uređaji koje koristimo na kosi oštećuju kosu, dovode do podizanja kutuikula i porozne kose. Ako baš morate da ih koristite, sprečite oštećenja kose na sledeći način:

  • sušite kosu sa udaljenosti od najmanje 15 cm
  • koristite proizvode koji štite od toplote
  • smanjite temperaturu
  Idealno je ipak da kosu pustite da se osuši prirodno.

  A kako obnoviti kosu posle nastale štete?
  Probajte da iskoristite prednostikokosovog ulja za kosu. Njegovi molekuli su dovoljno mali da mogu da prodru u unutrašnjost dlake i hidriraju je dubinski. U isto vreme, ono stvara zaštitni sloj na spoljašnjem sloju kose, zatvara vlažnost i sprečava oštećenja izazvana drugim spoljašnjim faktorima.

  Kako oporaviti kosu od nebrige?
  oporaviti-kosu1-300x234.jpg


  Ignorisanje oštećenja kose, neodlazak kod frizera jer želite dugu kosu, ostaviće posledice. Isto tako i grubo češljanje, stalno vezivanje, prečesto pranje pogrešnim šamponima, lakiranje, stavljanje gelova, pena i koječega što samo nanosi slojeve štete.

  Gore su navedeni načini kako oporaviti kosu bez šišanja.

  Ali, da budemo sasvim iskreni, teško ćete zalepiti ispucale krajeve i ako njih ima puno, šišanje vam ne gine.

  Mnogo manje ćete skratiti kosu i brže če porasti ako redovno idete da se šišate. Ako čekate mesecima, na kraju ćete skratiti i više od onoga što je poraslo.

  Kako možete oporaviti kosu u ovom slučaju?
  Počnite da brinete o svojoj kosi i vodite računa šta stavljate na nju i koliko ste grubi prema njoj. Koristite maske za kosujednom nedeljno.

  Kako oporaviti zamršenu kosu?
  Ako vam se kosa često mrsi, verovatno je oštećena. Nemojte ni birnuti šta je dovelo do toga, jednostavno rešite problem.

  Pažljivo češljajte kosu. Ne kidajte je. Češljajte dok je mokra. Četku nikako nemojte koristi na suvu kosu, samo češalj. Za njenu upotrebu sačekajte da se kosa osuši.

  Vratite vlažnost kosi. Oštećena i suva kosa izgubila je prirodna ulja i sklona je mršenju i elektricitetu. Dobar regenerator za kosu može popraviti stvari.

  Kako vratiti sjaj oštećenoj kosi?
  Sjajna kosa može ponovo biti vaš adut ako se trgnete na vreme i počnete da brinte o njoj. Perite kosu ređe i birajte blage šampone koji ne uklanjaju baš svu masnoću sa kose i ne isušuju je.

  Isprobajte jojoba ulje za kosu. Nansite malo na dlanove, pa prođite kroz kosu dok je još mokra.

  Kako oporaviti grubu kosu?
  Ako vam je kosa gruba na dodir, znak je da je suva i da kutikli ne leže nego su podignuti. To ujedno zanči i da su unutrašnji delovi dlake izoženiji štetnim uticajima.

  Kako pomoći obnavljanje i opravak kose u ovom slučaju?

  • Perite kosu hladnom bodom da zatvorite kutikule
  • Isprobajte jabukovo sirće za kosu. Ako je pH vrednost kose prevelika, to može da izazove grubu kosu. Ispranje jabukovim sirćetom može da vrati PH vrednost u normalu i da kosi instant sjaj.
  • Isprobajte arganovo ulje za kosu. Odlično vlaži kosu i hrani je vitaminima.
  Kako oporaviti lomljivu kosu i tanku kosu?
  Tanka kosa je nešto što prirodno možete naslediti, ali ona ne mora biti slaba i lomljiva. Ukoliko primetite da je kvalitet vaše kose opao, onda vam pored dobrog šampona za opravak kose koji deluje spolja, treba i adekvatna nega iznutra. Jedite hranu koja je dobra za rast kose, kao što su namirnice bogate proteinima i omega 3 masnim kiselinama. I kosa treba vitamine da bi bila zdrava i jaka.

  Zaključak: Kako oporaviti kosu prirodnim putem?
  Na žalost, kao i sa mnogim drugim stvarima, kosa se mnogo brzo ošteti, a oporavak može trajati dugo.

  Ako želite opet zdravu kosu, onda je bitno posvetiti se tome da nađete način kako oporaviti kosu prirodnim putem.

  Može biti sasvim jednostavno.

  Promenite svoje navike i stav prema kosii umesto hemikalija prigrlite prirodnu negu kosu i trikove koje smo gore naveli.

  Izbegavjte sve ono što izaziva oštećenja.

  Potrajaće malo, ali nakon par meseci, vaša oštećena kosa može ponovo da zablista u punom sjaju.
   
  На Ева33 му/ѝ се допаѓа ова.