1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

 Наскоро пензии за борците на УЧК?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Masnoli01, 23 октомври 2011.

 1. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  217
  Пензии за борците на ОНА, било дел од договорот помеѓу двете најголеми владејачки партии, и тоа мора да се донесе до крајот на оваа година, велат извори од една владејеачка партија.

  За народот полесно да го голтне и ова, паралелно се прават планови за тоа како да се предизвика кулминација на т.н. патриотизам.

  Провладините весници и телевизии изминатата недела секојдневно на своите насловни страници имаат антиевропски содржини, со наводна одбрана на националниот идентитет на Македонците, а конечната цел е зголемување на евроскептицизмот кај Македонците, но и протнување на законот за пензии на борците на УЧК.

  Претходно граѓаните не излегоа на протести ниту за амнестијата на припадниците на УЧК, кои вршеле воени злосторства. Многу лесно го примија законот за знамето и јазикот, со што Македонскиот идентитет беше целосно разнишан, бидејќи државава со овие закони Албанскиот јазик го направи како државен, или блиску до тоа.

  Дали со ваквите законски решенија се подготвува целосното бришење на Македонскиот национален идентитет и пред меѓународната заедница. За жал ваквите решенија се повеќе подмукло се носат низ парламентот, без око да им трепне на владините мегафони.

  Многу е битно да се потсети дека проблемот со Македоснкиот идентитет започна како под договор пред две години, пред тоа Македонскиот идентитет беше свет збор во сите документи на ЕУ.

  http://sky.mk/makedonija/4583-%D0%9D%D0 ... D0%9A.html

  Ајде сега да ги видам "патриотите" и ВЕ МОЛАМ...пошдете не од Бранко и тоа дека тој ќе им даел Албанец премиер оти ако им даваше сега коалицијата на власт немаше да биде меѓу ДПМНЕ и ДУИ него ќе беше меѓу СДСМ и ДУИ!!!
  И на крај на краиштата подобро ќе им дадам еден премиер него да го предадам цел народ и да го избришам од секаде!!!
   
  На silvice и JuLleE им се допаѓа ова.
 2. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.574
  На Meggy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.409
  бог да чува :x :x :x
  A на инвалидите ќе им дадат пензија?
  Hа семејствата на 12 киднапирани што после 10 години не можат да ги најдат?
  Hа нив пензија или?
  слабо!?
  Tреба и ние пушка да кренеме, па нека се свести тој грујо!
  Kако не му е срам јас не знам :x
  целата влада е за никаде!
   
  На Elenuskaa, JuLleE и Meggy им се допаѓа ова.
 4. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  96
  штом на криминалците и убијците им се дава пензија јас предлагам да си направиме по некое кривично дело па да си земеме пензија бидејки како што тргнало ова вработувањето само на тој начин и се доага до пензија
   
 5. rebeca

  rebeca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  30
  АДЕЛА тоа е можно само ако си Албанка,нив само ги вработуваат по Рамковен, им даваат пензии за сторени злодела врз Македонците. А ние Македонците ќе чекаме подобри денови........остаревме чекајќи..........Кутрите ние.....како ние да сне малцинство,а не тие.......
   
 6. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.789
  Еве јас од лично искуство ќе ти речам дека на таквите не им даваат.
  Срамота бе не ми се ни зборува на оваа тема ич, оти непотребно чирче ќе си направам.

  Е*ате патриотите, е*ате.
  А као они задолжително ли ќе добијат пензии или и за нив ќе важат истите правила како и за Македонците?! Баш ме интересира...

  Апсурд на апсурдите. Иронија на ирониите! Да не беше тажно ќе беше смешно бре! Се бориш против интегритетот и слободата на една држава, правиш што се вика зулуми во неа, и уште те тапшаат, ти викаат браво и ти викаат - на ти пари, да ти се најдат за у пензија.

  Немам зборови :x
   
  На JuLleE и ludoto19 им се допаѓа ова.
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.059
  Допаѓања:
  132.431
  Кои мочани борци бе?! Кои?! За што се бореле,за права?! Кои права лебати?!
  За да ги замолчат скокачите од албанските партии?! Па што ги вртам бе! Овој Грујо ми врти мангупски (а малце и пи*кински) политики кога се работи за Грција и Еу,ама затоа на батињава им се тресе ко млада невеста на свекор!
  Што сакаат повеќе не ми е јасно,навистина...све си имаат,све си добиле,а сега пензии за борците.Такви пензии во Албанија ако сакаат нека одат да си ги земат од нивната држава,а не од нашата.Македонски интереси беа загрозени,а не придобиени,така што јас не знам како оваа држава треба да ги награди.
  Кој ги тераше да се борат?! Јас да не ги терав?! Ги тераа будалите што ги прифатија,да прават голема албанија (малата буква не е случајна),а не правата кои наводно ги бараа.
  Ете златниот попис да се оствари регуларно,прописно и ненаштелувано,рамковен,до кај е,до таму е,за други права,ко попчиња ќе ќутат.Затоа тие така лесно се помирија,па доброооо,пописот може и до година да биде (а до тогаш,ќе си направиме по уште 10 детенца,ќе собереме уште некој за таа година ко божемски да поживее тука дур му стига пензијата од Немачка тука и така бре,ќе се смисли нешто!).
  Пу јазк,да ти се помочам во нашите политичари кои се дават у сопствената хипокризија наречена патриотизам!!!
   
  На JuLleE, Phyramide, julie77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  4.445
  Пол:
  Машки
  И Грујо, и Бранко подеднакво „мангупски“ се поставени кон истите проблеми, така што не менува која влада е моментално актуелна, зашто секоја ќе им пристапеше на проблемите со различни, но еднакво-негативни „решенија“.

  А за тоа со пописот, мала дигресија на темава... Додека тие си прават уште 10 детенца, Македонци кои се „пукаа“ во гради со својот идентитет, на пописот гордо се пишеа за атеисти, Марсовци, џедаи, и не ти знам што, и моментално истото го објавува на Фејсбук како статус, собирајќи лајкчиња и полнејќи го своето его...
  Во меѓувреме, секој Албанец/Турчин или некој од останатите заедници во Македонија се пишуваше за Муслиман (независно дали и колку му е силна вербата), со што немаше да ме зачуди на крајот да испаднеше дека во Македонија има повеќе Муслимани, отколку Христијани.
  Е, тек тогаш ќе беше весело!
  *ова го кажувам како атеист, но дефинитивно ќе се пишев за Православен Христијанин во пописот.
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.059
  Допаѓања:
  132.431
  Ах да,слушав за тоа трик прашање! Ко на факултет бе! Таква ти е демократијата,ти даваат широка палета на избор за да те заебат со истата.Ти така си сакаше бе! :wasntme:
   
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.038
  Е ова е најголемата иронија (најлошата) на животецов тука! :|
  Друго ... :|