11 години од масакрот во Вејце

Дискусија во 'Политика и настани' започната од esperanca, 28 април 2012.

 1. esperanca

  esperanca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  3.163
  Поминаа 11 години од масакрот во Вејце.
  Нека им е вечна слава на нашите херои, кои го дадоа својот живот за да денес ние живееме мирно. Но за жал некој тоа многу брзо го заборави.
  А голем срам за државата која денес не им оддаде почит на МАКЕДОНСКИТЕ БРАНИТЕЛИ, пред споменикот во Скопје.


  Инаку нашето гимназиско училиште во Каменица го носи името по нашиот херој Миле Јаневски-Џингар.
  Вчера го прославивме патрониот празник на училиштето, а истовремено му оддадовме голема почит на нашиот голем јунак Миле и положивме свежо цвеќе пред неговата биста во Каменица.
  Секоја година во негова чест во Каменица се одржува и меморијален турнир во фудбал.
  [​IMG]


  Вечна ви слава ХЕРОИ НАШИ, никогаш нема да ве заборавиме.

  http://mak-tifo.mk/index.php/novosti/70 ... odini.html
   
  На makedonkamak и inna89 им се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.910
  Допаѓања:
  5.346
  Имате школо што носи име по загинат војник од 2001?Браво. Никогаш нема да ги заборавиме...
   
  На игор. и esperanca им се допаѓа ова.
 3. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.472
  ете вчера, веќе и 13 години поминаа од Масакрот во Вејце.

  Ретко кој се сети, ретко кој обележа и им се поклони.
  Се побудалеа по изборната треска и калкулации, а заборавија дека денес се тука затоашто многу млади деца веќе не се со нас.
  Се прашувам зошто! Имаше ли потреба да гинат луѓе, толку млади!
  Зошто? За кого? Вредеше ли? За кои идеали?

  НЕКА ПОЧИВААТ ВО МИР!
  СЛАВА ИМ!


  http://libertas.mk/%D0%BE%D0%B4%D0%B1%D ... %B5%D1%98/
   
  На игор. и okcenzi им се допаѓа ова.
 4. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.972
  Пол:
  Женски
  Jaс исто така бев згрозена од фактот (уште сум) што Македонија никакво достоинство нема. Што не може на еден достоинствен начин да им искаже почит на овие македонски херои кој животот го дадоа за Македонија. Таа истата Македонија за која ја платија највисоката цена-нивниот живот, вчера славеше и немаше време ништо вредно и достоинствено да направи за името на овие млади лица. Се славеше за победата на оние лица кои денес им се умилкуваат на терористите т.е оние лица што го направија тој масакар. Жалосно Македонијо.
  Вчера цело пладене сум плачела како дете мало, гледајќи ги остатоците и грозоморните слики од нивните презивеани маки и изживувања. Овие херои имаат семејства, како тие и со која болка виделе што некој им направиле на нивните синови. Трагедија луѓе, голема. Гледав вчера и размислував до кој степен сме дојдени ние како држава. Вчера од прозор слушав и се нервирав, ДУИ со жива музика славеше вчера во мојата улица. Додека сите славеа вчера , Македонските бранители никој не ги ни спомна. Вмро и Дуи славеа, а некој плачеше и се сеќаваше на тој кобен ден. СРАМОТА ВРВНА! Ке ми замерите на коментарот, но ние Македонците не заслужуваме држава. Македончето исплука и им се измо*а на сите оние кои се заслужни да ние живееме слободно денес. Трагедија тоа е луѓе, а кој да ја види? Малку се тие што гледаат.
  Срам ми е да кажам дека живеам во земја каде не се почитуваат вистинските вредности.
  Имам видеа постирано во тема-сакам да кажам, погледнетеја вистината за тој кобен ден. Стравотна глетка, но за голема жал вистинита и реална.
   
  На игор., Psihologue, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  јас го прочитав насловот од темата : 11 години од макарско во веце :tmi: :tmi:

  Лесна им Земја Нека почиваат во мир :bow: :bow: :bow:
   
  На игор. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Ах сироти да знаат зошто и за кого загинаа
   
 7. игор.

  игор. Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2018
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Машки
  за сите нас загинаа.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.