1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

16 карактери

Дискусија во 'Психологија' започната од Gosh, 20 август 2017.

 1. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.440
  Допаѓања:
  32.743
  Според овој модел, постојат 16 видови на човечки карактери.

  За да се увиди кој карактер сте, се земаат во предвид 5 аспекти :

  1. Ум - како се однесуваме со околината ;
  2. Енергија - како го согледуваме светот и како ги процесираме информациите ;
  3. Природа - како носиме одлуки и како се нисиме со емоциите ;
  4. Тактика - како работиме, планираме и како носиме одлуки ;
  5. Идентитет - колку сме самоуверени во нашите способности и одлуки.
  На крајот, би требало да добиете некој од следниве резултати :
  • Аналитичари :
  1. Архитект - креативен и стратешки размислувач, кој има план за се ;
  2. Логичар - иновативен пронаоѓач со незаситност кон знаењето ;
  3. Командир - храбар и упорен водич кој секогаш наоѓа , или пак создава начин ;
  4. Дебатер - паметен и љубопитен размислувач кој не може да одолее на интелекуален предизвик .
  • Дипломати :
  1. Адвокат - тивок и мистериозен, но инспирирачки и неуморлив идеалист ;
  2. Медиатор - добар и несебичен, секогаш спремен да помогне за добра цел ;
  3. Протагонист - харизматичен и инспирирачки водич, способен да ги маѓепса слушателите ;
  4. Активист - ентузијаст, креативен и слободен дух, кој секогаш наоѓа причина за насмевка.
  • Чувари :
  1. Логичар - практичен и се потпира на факти, во чиј кредибилитет не може да се посомнева ;
  2. Бранител - посветен и нежен заштитник, секогаш подготвен да ги одбрани саканите;
  3. Извршувач - одличен админстратор, ненадминлив во организација на настани, и луѓе;
  4. Советник - грижлив, социјален и популарен, секогаш подготвен да помогне.
  • Истражувачи :
  1. Виртуоз - храбар и практичен во експериментирање, владее секакви алати ;
  2. Авантурист - флексибилен и харизматичен уметник ,секогаш спремен да истражува и да доживее нешто ново ;
  3. Предприемач - паметен, енергичен и набљудувач , кој ужива да живее опасно ;
  4. Забавувач - спонтан, енергетичен и ентузијаст, со кој животот никогаш не е досаден.
   
  Последна измена: 20 август 2017
  На Ygritte, Regina.Phalange, Loli4ka444 и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.440
  Допаѓања:
  32.743
  Извршувач - одличен админстратор, ненадминлив во организација на настани , и луѓе.

  jajajja.png
   
  Последна измена: 20 август 2017
  На CameliaMiller, MimbulusLuna111, Jane.Birkin и 9 други им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Логичар - иновативен пронаоѓач со незаситност кон знаењето
  Capture.PNG Не ме чуди :D

  Уф, ова имало детален профил за читање...
   
  На Kavaler, CameliaMiller, MimbulusLuna111 и 6 други им се допаѓа ова.
 4. CoverGirl10

  CoverGirl10 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2010
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  2.756
  Пол:
  Женски
  Го имам правено двапати тестов, на 15 години и пред неколку месеци. И двата резултати покажаа дека сум INTJ :)
   
  На MimbulusLuna111 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  4.316
  Пол:
  Женски
  upload_2017-8-20_18-37-14.png
  Архитект - креативен и стратешки размислувач, кој има план за се :D
   
  На Summerbaby, Kavaler, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Оленка*

  Оленка* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.749
  Пол:
  Женски
  Го имам правено пред неколку месеци, ми излезе дека сум Адвокат, (INFJ-T) сега го направив пак, и повторно ми излезе адвокат. :)
  Инаку во се што е напишано се пронаоѓам.

  Untitled.jpg
   
  Последна измена: 20 август 2017
  На sj *O*, CameliaMiller, MimbulusLuna111 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  2.917
  Пол:
  Женски
  Logicar
  INTP -T
  dosta bese tocno.
   
  На Kavaler му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  MEDIATOR (INFP-T)
  IMG_20f170820_174044.jpg
  Mediator personalities are true idealists, always looking for the hint of good in even the worst of people and events, searching for ways to make things better. While they may be perceived as calm, reserved, or even shy, Mediators have an inner flame and passion that can truly shine. Comprising just 4% of the population, the risk of feeling misunderstood is unfortunately high for the Mediator personality type – but when they find like-minded people to spend their time with, the harmony they feel will be a fountain of joy and inspiration.
  Being a part of the Diplomat Role group, Mediators are guided by their principles, rather than by logic (Analysts), excitement (Explorers), or practicality (Sentinels). When deciding how to move forward, they will look to honor, beauty, morality and virtue – Mediators are led by the purity of their intent, not rewards and punishments. People who share the Mediator personality type are proud of this quality, and rightly so, but not everyone understands the drive behind these feelings, and it can lead to isolation.

  All that is gold does not glitter; not all those who wander are lost; the old that is strong does not wither; deep roots are not reached by the frost.
   
  На MimbulusLuna111, Victorian, Anacid и 2 други им се допаѓа ова.
 9. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  3.227
  Пол:
  Женски
  IMG_20170820_194119.png IMG_20170820_194139.png
  Некогаш сум во категорија over-thinking, а не во too much feeling :) Сѐ зависи од ситуација, личност итн. Како и да е, интересни ми се вакви тестови.
   
  На CameliaMiller и Purplelilac им се допаѓа ова.
 10. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Логичар - иновативен пронаоѓач со незаситност кон знаењето
   
  На Kavaler и biGirl им се допаѓа ова.
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.901
  Допаѓања:
  277.758
  IMG_8087.PNG
  IMG_8085.PNG IMG_8086.PNG
   
  На CameliaMiller, Bender Rodriguez и Gosh им се допаѓа ова.
 12. teddi

  teddi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Адвокат - тивок и мистериозен, но инспирирачки и неуморлив идеалист
  screenshot-www.16personalities.com 2017-08-20 20-02-00.png

  To Advocates, the world is a place full of inequity – but it doesn’t have to be. No other personality type is better suited to create a movement to right a wrong, no matter how big or small.
   
  На Purplelilac и Оленка* им се допаѓа ова.
 13. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.777
  Пол:
  Машки
  1.png

  Кој би рекол... :D
   
  На Kavaler, CameliaMiller, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Сега онака ме заинтересира со што се занимаватe сите кои сте го решиле тестот и дали ви одговара резултатот со професионалната определба (сегашна, идна или посакувана) :wasntme:
   
  На Kavaler, CameliaMiller, SV1911 и 5 други им се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Commander (ENTJ-a)
  [​IMG]
  I will find a way... Or make one.

  71% Extraverted
  29% Introverted

  74% Intuitive
  26% Observant

  95%Thinking
  5% Feeling

  63% Judging
  37% Prospecting

  79% Assertive
  21% Turbulent
   
  Последна измена: 20 август 2017
 16. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.452
  Пол:
  Женски
  кхјјгјх.PNG

  Пред некоја година мислам дека на тест (ама со 4 параметри само) ми излезе INFJ, aма ова последново некаде на средина ми варира :D

  Mediator personalities are true idealists, always looking for the hint of good in even the worst of people and events, searching for ways to make things better. While they may be perceived as calm, reserved, or even shy, Mediators have an inner flame and passion that can truly shine.
  ...
  Strenghts/weaknesses: idealistic, seek and value harmony, open-minded and flexible, very creative, passionate, dedicated and hard-working/too idealistic, too altruistic, impractical, dislike dealing with data, take things personally, difficult to get to know
  Сè е многу точно, особено ова во спојлерот.
  Шекспир, Џони Деп, Лиза Кудроу, Сибил од Downton Abbey и Амели Пулен биле во овој тип... awwww :l:
   
  Последна измена: 20 август 2017
  На CameliaMiller, Amellie13, SV1911 и 8 други им се допаѓа ова.
 17. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  2.917
  Пол:
  Женски
  јас иако студирам економски пред да се запишам сакав на електро или медицина(психијатар) и сите тестови по професионална ориентираност ми испаѓаа овие 2 и уште сакам психијатар.Ти враќам бидејќи мислам дека и тебе ко мене ти испадна ЛОГИЧАР а за логичар читав добро професии дека се се што е од сајенс информатика инжењрство психијатрија финансиски аналитичат итн. а најмалку забар,медицинска сестра, продажен менаџер итн
   
  Последна измена: 20 август 2017
 18. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.887
  Гo решaвaвме oвoј тест еднaш, дaли вo темaтa зa бaбите беше, не знaм. Акo пaмети некoј и нaјде стрaнa некa пише, дa видaм штo ми излеглo дa не решaвaм пaк. Тенкју.
   
  На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.440
  Допаѓања:
  32.743
  Ајде бабо реши го пак, 10 минути работа е...^_^
   
  На CameliaMiller, SV1911, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.887
  На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.