Aloe vera за подобрување на имунитет

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од newring86, 5 ноември 2010.

 1. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.598
  Допаѓања:
  2.661
  Пол:
  Женски
  Од алое вера може сами да си направиме лек, природно и поздраво. Ние дома десетина години го правиме и сме задоволни, исто и гелот од алое го имаме пробано, но колку и да се фали за нешто дека е природно, додека самите не замешаме прсти џабе е :) .
   
 2. aaa123321

  aaa123321 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  http://aloeveramk.ga/

  Овде можете да прочитате за производите од Алое Вера.
  Инаку не се препорачува во домашни услови да се прави гелот за пиење бидејќи во листот на алоето има една состоја (не ми текнува) која прави проблеми на желудникот, дијареа (не е нешто мн штетно но не е препорачливо)
   
 3. TheTeacher

  TheTeacher Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  Имате дома од растението? Кај може да се најде за да се засади? Сакам да го одгледувам дома. Кај што поминувам секојден за на работа гледам едно големо алое ( најверојатно е тоа) така ми рече и една пријателка. Се мислам да влезам да прашам да ми даде коренче да засадам. :)
   
  На kikkki и Simona809 им се допаѓа ова.
 4. Rumenche

  Rumenche Нов член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Доколку сакате да консумирате Алое вера производи, произведени и дистрибуирани од американската фирма Форевер Ливинг продактс, обратете ми се на 078 448 178.

  Имаме докажани позитивни резултати од разни заболувања.
  Вложете во Вашето здравје, користете ги нашите производи!
   
  На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  5
  Дали некој го користел овој Сладок Пелин (Artemisia annua) што го рекламираат за имунитет. Бил анти-канцер, анти-агинг, за имунитет, за женски тегоби а го имало по здрава храна продавнициве.

  Го пробал ли некој?
   
  На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Beba1

  Beba1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  47
  Zdravo Devojki, dali moze nekoj da mi kaze kade mozam da najdam Imune MC kaj nas vo Skopje , eve i na slika blagodaram odnapred
   

  Прикачени фајлови:

  • viber image.jpg
   viber image.jpg
   Големина на фајлот:
   229,7 KB
   Прегледи:
   28
 7. milakaja

  milakaja Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2014
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  2


  dali mozes da mi go pisis receptot za aloeto sakam da napravam .pozz
   
 8. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  10.905
  Пол:
  Женски
  Правете ли пауза во пиењето?јас испив едно шише и сега не знам дали пак да си зремам или треба да се паузира?
   
 9. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.475
  Допаѓања:
  2.034
  Пол:
  Женски
 10. Kindevil

  Kindevil Нов член

  Се зачлени на:
  11 август 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  здраво девојки. Пиењето на алое вера гел од форевер може да се пие колку сакаш и до кога сакаш,значи може после да се продолжи а и не мора.Проблемот е што лиѓето почнуваат да го пијат кога се болни или имаат некои проблеми а тој е наменет и за здрави луѓе кои сакаат да си истанаат здрави. Подобро превенција отколку доктори. Јас сум вчудовидена од тој гел мајка ми исчисти хпв со комбинација на гел и едни таблетки исто од форевер, јас пијам поместен сокчето за енергија и имунитет. Како голем обожавател на кафе,значи прво станување јас кафе пиев сега е заменето со поместен и немам никаков проблем можам комотно цел ден да сум активна. Поради се тоа мајка ми стана дел од тимот на Форевер така да доколку некој сака нешто да нарача може слободно да пише. Поздрав
   
  На melani4 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.472
  Допаѓања:
  4.271
  Пол:
  Женски
  Ако сака некој да користи алое вера,би му го препорачала ова.Кој е заинтересиран нека ми пише. aloe-21~2.jpg
  Гелот на Алое Вера од БИОНАТУРАЛ е единствен препарат со толку висока концентрација на алое во нашата земја (99,5% концентриран гел), збогатен со Ресваратрол - антиоксиданс, добиен како екстракт од грозје (90% е алое а 9% е Ресвератролот; во минималната дневна доза од околу 30мл се внесуваат над 2500мг на ресвератрол што е извонредна концентрација!
  Првенствено гелот од алое вера е додаток на исхраната којсе препорачува за 3 примарни работи: за подобрување на работата односно кај заболувања на дигестивниот систем, за подобрување на имунитетот (пред се при заболувања на дишните органи и алергиски реакции) и за општо подобрување на метаболизмот и енергијата (подршка за детоксикацијата, како на клеточно ниво и на црниот дроб, регулација на мастите и шеќерот).
  Ресвератролот е тајната на здравјето и долговечноста на Французите и покрај нивната исхрана богата со црвено месо и заситени масти. Статистиката покажува дека Французите имаат најниска стапка на срцеви удари во Европа, а денес истражувањата потврдуваат дека редовниот внес на ресвератрол ги штити крвните садови и ги спречува нивните оштетувања кои доведуваат до покачено ниво на масти и притисок.
  Ресвератролот е 20 пати посилен антиоксиданс од витаминот Ц, кој докажано помага да се спречат оштетувањата на крвните садови, срцето и мозокот, и да се регулираат мастите (со тоа директно превенира инфаркт и мозочен удар).
  Ресвератролот помага во уништување и спречување на размножувањето и на клетките на ракот.
  Дополнително, најновите истражувања покажуваат дека ресвератролот е состојка која ги спречува оштетувањата на молекулата на ДНК и придонесува за виталноста и долговечноста на организмот.
  Погоден е за дијабетичари.Може да го користат и деца од над три годишна возраст.
   
 12. melani4

  melani4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Алое вера мене лично ми помогна во решавање на хеликобактер пилори, бактерија која живее во желудникот, во кисела средина, и прави проблеми на здравјето. Прво, кога ми кажаа дека ја имам, испив многу антибиотици и киселините во желудникот исчезнаа, но по кратко време, пак почнав да чувствувам мачнини и купив алое, прво од ESI од аптека, а потоа од форевер ливинг продуктс. Малку е скапо но има голем ефект. Сега го пијам повремено, со паузи.https://www.facebook.com/groups/208076883813672/permalink/317615236193169/
   
 13. melani4

  melani4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски