1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ASCUS

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ajla11, 17 септември 2019.

  1. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    По направен пап тест стигнаа резултатите и имам ,,gardnerela vaginalis” и кокаидни бактерии но имам ASCUS или како што кажа докторката непожелни клетки кои можело и ради наведените горе две да е и ми преписа 12 вагиналети ,,Meliora”
    Ве молам за совет јас се тотално се изгубив после резултатот
     
  2. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Те разбирам како се чувствуваш. И кај мене следеше шок после резултат ASCUS на ПАП. Кај мене причината беше ХПВ вирус.

    Бидејќи имаш бактериска вагиноза голема е веројатноста таа да е причинителот за ASCUS. Мој совет е после терапијата да си направиш контролен микробиолошки брис за да знаеш дека бакатеријата е успешно излечена. А од 4 до 6 месеци да направиш уште еден ПАП, па според добиените резултати ќе видите со матичната што понатака.

    И секако смирено и без нервози :)
     
    Последна измена: 17 септември 2019
  3. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што сабајле заминав од Мк и се вракам за нова година после добивање ке почнам со вагиналети и незнам немој да е несто лошо па да е касно после или?
     
  4. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    За бактеријата докторката веќе ти дала терапија. Но, ти препорачувам да користиш и некој пробиотик, капсули или вагиналети на база на млечна киселина за обновување и одржување на вагиналната флора и нормалната pH вредност на вагината (Lactogyn, Vagisan или сл.) што е многу важно во борбата против инфекциите.

    За Нова година кога ќе дојдеш ќе си направиш контролни брисеви. За ПАП-от, сигурно и на самиот резултат на крајот стои белешка контрола од 4-6 месеци. Да е нешто страшно и самата докторка ќе ти каже. Нема да те остави туку така.
     
  5. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Докторката ми рече да направам тука брисеви за да не било после доцна ако имало нешто но ми каажа дека можело да е и од бактериите тоа а за преглед тука не сум во можност да дадам толкава сума на пари
    Ти благодарам
     
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    А кои се симтомите за вакво нешто?
     
  7. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Симптоми нема
    Освен жолто густ исцедок ама тоа е мислам од бактериите иначе само со пап утврдување
     
  8. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Жолтиот исцедок е заради бактеријата.
    ASCUS на ПАП се детектира, исто како и ЦИН1,2,3.

    Симптоми нема никакви, затоа се важни редовните гинеколошки прегледи. ПАП задолжително еднаш годишно. ПАП тестот овозможува откривање на преканцерозните лезии кои лесно можат да се отстранат, пред да прогресираат во најстрашната форма, рак.

    За се што навреме се детектира, може и навреме да се реагира.
     
    Последна измена: 23 септември 2019
  9. Biljana

    Biljana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    16
    По направен пап тест добив резултат Аскус со препорака ХПВ типизација, колпоскопија и пап тест по 6 месеци.
    На преглед кај специјалист на ехо се покажа дека има инфекција и дека покрај типизација, колпоскопија да се направи и биопсија. На моето прашање дали е толку лошо штом се препорачува и биопсија, одговорот беше дека не мора да значи но ние да бидеме на чисто, ќе ги направиме сите потребни испитувања. Овој комплетен преглед е закажан за 2 недели ама до тогаш незнам како ке се издржи, психата ми работи. Затоа Ве прашувам сега дали некоја од вас имала слично искуство? Да ме посоветува нешто, секој совет и коментар е добредојден. Благодарам.
     
  10. Natashhhhh...

    Natashhhhh... Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Zdravo Biljana. Kako pomina na biopsija I koj bese rezultatot? I jas imav Ascus na dva posledovatelni pap test I pravev biopsija. MN mi e strav od rezultatite I 300 filmovi si napraviv vo glava, psihata me ubiva a rezultati tek za 3-4 nedeli