babylove овошни кашички

ASCUS

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ajla11, 17 септември 2019.

 1. Ajla11

  Ajla11 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  По направен пап тест стигнаа резултатите и имам ,,gardnerela vaginalis” и кокаидни бактерии но имам ASCUS или како што кажа докторката непожелни клетки кои можело и ради наведените горе две да е и ми преписа 12 вагиналети ,,Meliora”
  Ве молам за совет јас се тотално се изгубив после резултатот
   
 2. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  2.965
  Пол:
  Женски
  Те разбирам како се чувствуваш. И кај мене следеше шок после резултат ASCUS на ПАП. Кај мене причината беше ХПВ вирус.

  Бидејќи имаш бактериска вагиноза голема е веројатноста таа да е причинителот за ASCUS. Мој совет е после терапијата да си направиш контролен микробиолошки брис за да знаеш дека бакатеријата е успешно излечена. А од 4 до 6 месеци да направиш уште еден ПАП, па според добиените резултати ќе видите со матичната што понатака.

  И секако смирено и без нервози :)
   
  Последна измена: 17 септември 2019
 3. Ajla11

  Ajla11 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Проблемот е што сабајле заминав од Мк и се вракам за нова година после добивање ке почнам со вагиналети и незнам немој да е несто лошо па да е касно после или?
   
 4. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  2.965
  Пол:
  Женски
  За бактеријата докторката веќе ти дала терапија. Но, ти препорачувам да користиш и некој пробиотик, капсули или вагиналети на база на млечна киселина за обновување и одржување на вагиналната флора и нормалната pH вредност на вагината (Lactogyn, Vagisan или сл.) што е многу важно во борбата против инфекциите.

  За Нова година кога ќе дојдеш ќе си направиш контролни брисеви. За ПАП-от, сигурно и на самиот резултат на крајот стои белешка контрола од 4-6 месеци. Да е нешто страшно и самата докторка ќе ти каже. Нема да те остави туку така.
   
 5. Ajla11

  Ajla11 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Докторката ми рече да направам тука брисеви за да не било после доцна ако имало нешто но ми каажа дека можело да е и од бактериите тоа а за преглед тука не сум во можност да дадам толкава сума на пари
  Ти благодарам
   
 6. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.976
  Допаѓања:
  15.359
  Пол:
  Женски
  А кои се симтомите за вакво нешто?
   
 7. Ajla11

  Ajla11 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Симптоми нема
  Освен жолто густ исцедок ама тоа е мислам од бактериите иначе само со пап утврдување
   
 8. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  2.965
  Пол:
  Женски
  Жолтиот исцедок е заради бактеријата.
  ASCUS на ПАП се детектира, исто како и ЦИН1,2,3.

  Симптоми нема никакви, затоа се важни редовните гинеколошки прегледи. ПАП задолжително еднаш годишно. ПАП тестот овозможува откривање на преканцерозните лезии кои лесно можат да се отстранат, пред да прогресираат во најстрашната форма, рак.

  За се што навреме се детектира, може и навреме да се реагира.
   
  Последна измена: 23 септември 2019