1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

CIN 1

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 29 декември 2009.

  1. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Гинекологињата моја ми кажа да не се претерувало, и во рок од 6 месеци помеѓу двата ПАП-теста да искористам 3 пакувања.[/quote]

    Мене пред неколку месеци ми открија ЦИН1 и во листата која ми ја дадоа за превенција, покрај 8те видови витамини кои треба да се пијат секојдневно според препорачана доза, една од ставките е да се користат вагиналети од кантарион после менструација во траење од 2 недели (всушност една кутија вагиналети со кантарион содржи 14 вагиналети.) Листата ја имаат повеќе гинеколози така да НЕ КОРИСТИ 1-2 месечно туку слободно цела кутија. јас месецов треба да правам колпоскопија па се наведав ќе има добри резултати
     
  2. kikicka89

    kikicka89 Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојќи на пап тестот 3пати по ред ми беше утврдено цин 1 и присуство на хпв по што минатата недела направив биопсија во државна болница. Сакам да ве прашам дали преку биопсијата може да се утврди за кој вид на хпв се работи и што треба да земам бидејќи до сега мојот гинеколог не ми препиша ништо? Ме интересира уште нешто. Со партнерот имавме односи без кондом па сигурно и тој сега го има вирусот хпв, па дали и тој треба да користи одредена терапија?
     
  3. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Кикичка,може да споделиш како помина на биопсија,и јас треба да одам...Кај кој доктор беше,како е процедурата,време,болка,те задржуваат и слично...?Мислам дека биопсијата е за утврдување на цин,а за хпв се праќа во МАНУ...може грешам,нека пише некој што бил.Јас за хпв бев таму.А партнерот сигурно ќе треба и тој најпрво да се провери ,а потоа терапија...
     
  4. kikicka89

    kikicka89 Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам како се викаше докторот. Инаку биопсијата ти ја прават под анестезија така да ништо нема да осетиш. Тоа трае од 5 до 10 минути. Јас се разбудив после 1 час и морав да лежам уште 2-3 часа за да помине дејството на анестезијата бидејќи сеуште бев поспана. Отпосле неколку дена имав болки повремено во стомахот, тоа беа како менструални болки, но ништо страшно. Сега го чекам резултатот па ќе видиме.
     
  5. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски
    Vo plodnost kolku kosta procedurata za cin 1 i tamu sto treba drugo dass pravi pap ? Dali nekoj znae?
     
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Дали доколку јас имам Цин-1 смеам да имам односи или не ? И каде партнеротможе да се провери дали е носител и тој?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Мене ми открија цин 1 а хпв негативно
     
  8. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Партнерот неможе да биде носител,
    cin 1 e на грлото на матката . Не е ништо страшно поработи на подобрување на имунитетот . Земи имунобор за имунитет ,повеќе овошје ,зеленчук . И самиот организам ќе се избори.
     
  9. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Мислев за хпв за партнерот.
     
  10. dijana8

    dijana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    260
    Имам цин 1, праврв хпв типизација и нема присуство на хпв. Незнам како е можно тоа, па нели хпв е причинител за цин промени? Некој да не имал вакво искуство?

    Можеш да ми пишеш лп, сакам да те прашам нешто
     
    Последна измена од модератор: 6 мај 2017
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki hpv tipizacija imam praveno na ginekologija potoa posle toa primav terapija...poto lasersko gorenje...e sega skoro pravev papa test i imam cin1 imam zakazano za na 17maj za povtorna tipizacija za hpv se plasam
     
  12. boci79

    boci79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Dobro utroooo.Me interesira zosto laserski tretman na CIN 1.I jas imam cin 1 i nisto ne mi preporacaa osven da odam posle 6 meseci pak da pravam PAP.Doktorot veli se dodeka e 1 ne e nisto strasno,i ne se pravelo nisto.Samo se ceka(facepalm)
     
  13. Queen 94

    Queen 94 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Cin 1 + hpv ? Pomosh kako da gi izlecam?
     
  14. boci79

    boci79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    So jaknenje na imunitet,zemaj beta karoten ili imuno kompleks.Koga organizmot ima jak imunitet samiot go sovladuva virusot.Taka mi kaza doktorot.I jas imav hpv i cin 1.Po 3 meseci so imunokompleks hpv go snema ostana samo cinot.Pominaa 6 meseci i sega treba da odam da pravam pap da vidam do kaj sum so cin.(inaku za celiot svoj zivot nemam izedeno tolku morkovi kako za ovie 6 meseci,bidejki sodrzat beta karoten).:DSe nadevam na dobar rezultat pa je vidime.(fingers)
     
  15. Queen 94

    Queen 94 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Kolku pari se imunokomplex? Tableti se toa ili? Citav gi falat i imunobor..pa se mislam koi... inace momentalno pijam spirulina na San Sebastian i tie vloskite od tiande gi koristev dva meseci pa treba da odam na kontrola denovive...
     
  16. boci79

    boci79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Imuno kompleks e sirup(dr.woltc,)i e od 700 do 800 den.zavisi vo koja apteka
     
  17. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае Zell oxygen сирупот за што го даваат? Др ми рече како превенција од Cin I и мене одма паника ме фана. Дека сум имала пад на имунитот и дека треба да го пијам 1-3 месеца. Ми напишала рецепта за две дози. Ама мн е одвратен. Едвај се напив сега. Црева како не истурив не знсм.
     
  18. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Јас го имам дома.
    Го имав пиено, ради ЦИТОМЕГАЛО вирус. Ама џабе го пиев бидејќи беше IgG :)
    И да се пие за имунитет.
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Тој сируп е за подигање на имунитетот. Јас го пиев бидејќи имав Цин 1. Незнам зошто како превенција ти го дале доколку немаш ништо. Некои доктори велат дека треба да се пие 3 месеци за да има ефект. Мојот доктор ми рече да го пијам 1 месец, па 2 недели пауза па пак уште 1 месец. Мислам дека се пиеше 3 пати на ден по една лажица.
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Мене ми рече пола дозер на саб и навечер. Па баш затоа не знам зошто ми го даде. А тебе ти помина ли? Има ли ефект?